uitenland Rokerig Frans café is passé Brown slecht voorbereid op premierschap' Rookverbod uitgebreid tot horecagelegenheden, disco's en casino's. Fransman duikt weer op na 'zelfmoord' ANC-leider Zuma voor corruptie aangeklaagd Man doodt ex-vrouw met bijl op straat Meeste jonge Britten willen 'prinses' Kate Dodental ingestorte flat in Egypte loopt op PZC Zaterdag 29 december 2007 I 1 3 In een land waarin denkers als Sartre en De Beauvoir met sigaret in de hand hun bewonderaars ontvingen in cafés, voelt het rookverbod in de horeca dat op 1 januari van kracht wordt als het einde van een tijdperk. foto Francois Mori/AP PARIJS - Een van de iconen van Frankrijk, het rokerige café, staat op het punt te verdwijnen. Op ja nuari wordt het Franse rookver bod uitgebreid tot bars, restau rants, discotheken, hotels, casino's en cafés. In een land waarin denkers als Jean-Paul Sartre en Simone de Beauvoir met sigaret in de hand hun bewonderaars ontvingen in cafés, voelt het als het einde van een tijdperk. „De Franse cultuur die wordt geassocieerd met roken is iets van de 20ste eeuw, maar we zullen de ervaring niet vergeten", zegt ex-roker Lisa Zane. Ze is een in Chicago geboren zangeres die in Parijs woont. „Roken lijkt nu te gek voor woorden, we moeten ons aanpassen." Een op twee regelmati ge rokers overlijdt aan zijn versla ving. Aan meeroken overlijden jaarlijks vijfduizend niet-rokers, stelt het Franse ministerie van Ge zondheidszorg. Een kwart van de zestig miljoen Fransen rookt. Veel horeca-uitbaters vrezen verlies aan inkomsten. Bij de ochtendkoffie, op de dansvloer en na de maaltijd wordt immers veel gerookt „Er zal zeker sprake zijn van een daling. De tabaksbar is onderdeel van de Franse traditie", zegt Christophe Mgo, eigenaar van de bar Le Marig- ny in Parijs. „Klanten die roken blijven zeker korter. Ze zullen slechts één biertje of kopje koffie drinken en geen twee." Een natio nale vereniging van disco-eigena ren verwacht op de korte termijn een daling van inkomsten van 5 tot 8 procent en heeft de regering aangespoord om de politie op te dragen 'begrip' te tonen bij het na leven van het verbod. Tiendui zend demonstranten, vooral ta baksverkopers, hielden vorige maand een protestmars door Pa rijs. De regering was echter doof voor hun pleidooi om het rookver bod te versoepelen. Voor hen die Sinds 1 februari mocht in Frank- rijk al niet meer worden gerookt op de werkplek en in openbare gebouwen. Per 1 januari geldt het verbod ook in de horeca. blijven roken zal de bitterheid over de nieuwe beperking van hun vrijheid slechts langzaam ver vagen. „Fantastisch idee", zegt ro ker Daniel Marierouyer sarcastisch. „Ik geniet ervan wanneer dingen ons worden opgelegd. Doe je vei ligheidsriem om, rook niet, je moet gezond zijn, je bent te dik." Sinds februari is roken al verbo den op de werkvloer en vliegvel den en in scholen, treinen, zieken huizen en andere openbare gele genheden. De Fransen mogen in het nieuwe jaar alleen nog bin nenshuis, in hotelkamers en in af gesloten rookruimtes in de horeca roken. De politie heeft laten weten het nieuwe verbod pas op 2 janua ri af te dwingen. Rokers hebben dus één dag respijt. De Britten willen een conser vatieve regering. Premier Brown is niet de voorspelde frisse wind na Tony Blair. De stemming van een poli tieke partij kun je aflezen aan haar feestjes, meent een vooraanstaande Britse politie ke commentator. Als dat zo is, dan is de conservatieve partij bedui dend beter gemutst dan het rege rende Labour. Tijdens de wittebroodsweken be wees Brown zich als een staats man die elke calamiteit aan kon. Hij kreeg binnen anderhalve maand te maken met terreurpogin- gen, overstromingen en een MKZ-crisis, maar wist zich daar goed doorheen te slaan. De laatste peilingen zijn dan ook schrikken voor de premier: 48 pro ACHTERGROND door Esther Cotink cent van de Britten wil een conser vatieve regering, slechts 36 procent geeft steun aan Labour. De nieu wigheid van Brown is er blijkbaar nu al af. Cameron heeft 2 procent voorsprong op Brown als favoriet voor het premierschap. Hoe heeft de Labourleider zijn krediet zo snel kunnen verspelen? „De eerste week van oktober is hem fataal ge worden", zegt Tom Cronin, een Tory-aanhanger in de noord-Lon- dense pub Olde White Bear. „Er waren hardnekkige geruchten over vervroegde verkiezingen. Brown hoopte op het mandaat van de be volking om zo definitief uit de schaduw van Blair te stappen. Maar hij liet de media speculeren en stelde een besluit over de ver kiezingen uit. Tot Cameron met een geweldige toespraak kwam." Cronin doelt op de jaarlijkse confe rentietoespraak waarmee Came ron zoveel indruk maakte dat zijn partij meteen hogere ogen gooide in de peilingen. Brown zag af van de verkiezingen. „Dat was dom. Hij kwam over als een man die de strijd niet aandurfde." Hij verloor op dat moment zijn autoriteit, vindt ook pubbezoeker Charles Ditzel die 'niet tegen Labour' is, maar Brown geen goede premier vindt. „Waren er in oktober verkie zingen geweest, dan had hij ge wonnen. Maar hij twijfelde en dat moet je als leider niet doen. Hij liet zich leiden door de media en de peilingen en toonde zich daar mee geen haar beter dan Blair." De mannen sommen de tegensla gen op die volgden: de financiële crisis van hypotheekbank Northern Rock waar Brown miljar den ponden belastinggeld in stop te, het schandaal over ongeoorloof de donaties aan de Labourpartij, ziekenhuis- en belastinggegevens van miljoenen Britten die zoek raakten in de post, ruzies over ver mogensbelasting en Browns voor stel om terreurverdachten langer op te sluiten zonder proces. Brown reageert op elke calamiteit met verwijzingen naar zijn lan- ge-termijnvisie. „Maar een pre mier moet op alle eventualiteiten zijn voorbereid, niet alleen op het toekomstige beleid", moppert Jack Snow die aanschuift in de pub. „Je kunt toch niet wat vandaag ge beurt van je afschudden door te zeggen dat je leukere dingen in pet to hebt voor morgen?" De pubklanten zijn het erover eens dat Gordon Brown opvallend slecht voorbereid blijkt op het pre mierschap, ook al toonde hij zich jarenlang een geduldige kroon prins tijdens het bewind van Tony Blair. PARIJS - Een Fransman die twee jaar geleden zijn eigen zelfmoord in scène zette, is gearresteerd. In het nauw gebracht door gokschul den liet de 56-jarige man eind 2005 zijn auto en een zelfmoord briefje achter bij een klif aan Het Kanaal. Twijfel ontstond toen geen lijk werd gevonden en bleek dat hij kort voor zijn verdwijning een visum had aangevraagd voor Algerije. JOHANNESBURG - Jacob Zuma, de nieuwe leider van het Zuid-Afri kaanse ANC, is officieel aange klaagd in een langlopend onder zoek naar fraude. Zuma wordt verdacht van afper sing, belastingontduiking, corrup tie en fraude. Zuma moet op 14 au gustus voor de rechtbank verschij nen. Hij is de belangrijkste kandi daat om Mbeki bij de verkiezingen in 2009 op te volgen als president. LÜBECK - Een 37-jarige man heeft gisteren in de Duitse stad Lübeck zijn ex-vrouw op straat doodgesla gen met een bijl. De man reed op de fiets achter de 36-jarige vrouw aan en trof haar vol in de nek. Zij was op slag dood. Volgens de politie was de vrouw al vaker door de man mis handeld. Zij laat een dochter van 7 en een zoon van 4 jaar achter. Kate Middleton LONDEN - Een grote meerderheid van de jonge Britten ziet de vrien din van prins William graag als 'prinses' Kate. De 25-jarige Kate Middleton werd door 80 procent van een groep on dervraagde Britten van 18 tot 24 jaar als prinses Kate aangeprezen. TVveederde wenst bovendien dat William en niet zijn vader, kroon prins Charles, de huidige vorstin Elizabeth II opvolgt. ALEXANDRIË - Het aantal mensen dat maandag in de Egyptische stad Alexandrië is omgekomen toen een flatgebouw van twaalf verdie pingen instortte, is opgelopen tot zeker dertig. Sinds donderdag zijn opnieuw zes lijken gevonden. In het gebouw zouden achttien gezinnen hebben gewoond. Het gebouw was goed deels illegaal gebouwd. Twee man nen zitten hiervoor vast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13