wonen47 Isolatie voor comfort én besparing Dat elk huis, net als elke wasmachine en koelkast, een eigen energielabel gaat krijgen, is inmiddels wel bekend. Maar wat kun je als bewoner doen om je huis energiezuiniger te maken? En bespaar je dan ook echt iets? Ilze Rike zoekt het uit. Wij hebben een vijgenboom. Hij groeit goed, alleen Er zat kaarsvet op onze bank. We hebben het er af zijn de vijgen erg klein. Heeft de boom mest nodig? geschraapt, maar hoe gaan de donkere plekken weg? PZC Zaterdag 29 december 2007 wonen@wegener.nl 024-3650509 Iedereen met een eigen huis heeft het erover: 'van af 1 januari 2008 moet je een energielabel hebben.' Er zijn nogal wat uitzonde ringen, bijvoorbeeld voor hui zen die na 1998 zijn gebouwd, maar bij verkoop of verhuur van een huis moet de woning vanaf volgende week een label hebben. Label A++ wil zeggen dat je huis zo energiezuinig is als (op dit moment) mogelijk is, label G betekent: aan de slag, want er valt heel wat te verbete ren. Het is natuurlijk de vraag of een huis eerder wordt verkocht of één euro meer opbrengt dankzij een beter energielabel. Maar zui niger en comfortabeler wordt de woning er in elk geval van. Vooral als je in je 'G-huis' wilt blijven wonen of als je net zo'n tochtgat hebt gekocht, loont het zeker eens nauwkeurig te kijken naar de mogelijkheden. Want juist in zo'n huis verdien je de maatregelen al in een paar jaar terug, door de (veel) lagere ener gierekening. Zeker als de gasprij- zen in de nabije toekomst nog meer stijgen. Door alle publiciteit rond het energielabel is ook de term EPA weer actueel geworden, het Energie Prestatie Advies. Daar waar op het energielabel alleen algemene energiebesparende ad viezen worden gegeven, over maatregelen die over het alge meen snel worden terugver diend, is het EPA een advies op maat. In een EPA-rapport staat precies welke energiebesparen de maatregelen voor een be paald specifiek huis het beste zijn, hoeveel je er jaarlijks mee bespaart en hoe snel je de maat regelen kan terugverdienen. In huis wordt het grootste deel van het gas, gemiddeld tweeder de, verstookt in de verwarmings ketel. Het is dus logisch dat maatregelen op dat gebied het meeste effect hebben, vooral bij wat oudere, minder goed geïso leerde woningen. Gemiddeld verstoken Nederlan ders ruim 1.200 kubieke meter per jaar, maar bij een slecht geï soleerd huis kan dat oplopen tot ruim 5.000 m3. Hoeveel gas de verwarming gebruikt, hangt, behalve van het gedrag van de bewoner, af van het type wo ning, de grootte en het buiten oppervlak. Goede isolatie kan het gasver bruik flink terugbrengen. Zo kan goed isoleren van een ongeïsoleerd rijtjeshuis uit de ja ren zestig met dubbelglas (jaar verbruik van 2.650 kubieke me ter gas) een besparing opleve ren van maar liefst 1.500 m3 aardgas. Met de huidige gasprij- zen scheelt dat wel zo'n 1.000 euro per jaar. Als in plaats van te isoleren de verbeterd rende ment-ketel (VR) wordt vervan gen door een hoog rende ment-ketel (HR), is de bespa ring door de vervanging van de ketel ongeveer 400 m3 gas. Hoe wel het vervangen van een ketel natuurlijk minder ingrijpend is, kun je met goed na-isoleren van een huis dus wel veel meer besparen. Wat je ook doet, je be spaart heel veel geld op de ener gierekening, elk jaar opnieuw. Op internet is allerlei informa tie te vinden over het verbete ren van de energiezuinigheid van je huis. De site www.milieu- centraal.nl is heel handig. Het begint met heel praktische infor matie, maar na even doorklik ken is precies te zien hoeveel welke isolatie bespaart. Ook over andere milieubesparende onderwerpen is er van alles te lezen. Op www.vrom.nl/energielabel zou alle informatie moeten staan over het nieuwe energiela bel. Er is inderdaad een redelijk actuele lijst te vinden van alle er kende adviseurs die een energie label kunnen afgeven. Verder blijft het helaas bij algemene in formatie, de bekende vraag- en antwoordstukjes. Veel specifieker en met een han dige 'tool' is www.energiebespa- ringsverkenner.nl Vul in wat voor huis je hebt en deze site geeft aan hoeveel energie je met bepaalde maatregelen zou kun nen besparen. De site geeft huiseigenaren ook een idee welk energielabel hun huis waarschijnlijk krijgt en met wel ke maatregelen het huis een be ter label kan krijgen. Hoewel de site vermeldt dat de resultaten 'uitdrukkelijk indicatief zijn, omdat woningen altijd iets van elkaar verschillen, zijn de resul taten toch handig om te weten als een adviseur langskomt. Indicatie van besparingen die verschillende isolatiemaatregelen opleveren. De berekening gaat uit van een woning met vloeroppervlak van 50 m2, een dak van 70 m2 en een gevel van 25 m2. Het isolatiemateriaal heeft steeds isolatie- waarde R 1,3 m2.K/W, behalve de vloerisolatie: dat heeft R 2,5 m2.K/W. Isolatiemaatregel - Gemiddelde besparing aardgas in m3. - Gemiddelde besparing in euro's. - Terugverdientijd in jaren. (yh Isoleren schuin dak onverwarmde zolder -Aardgas: 308 m3 - Euro: 206,- -4 jaar (laten doen) Isoleren schuin dak Verwarmde zolder -Aardgas: 714m3 - Euro: 478,- - 8 jaar (laten doen) Isoleren zoldervloer Onverwarmde zolder -Aardgas: 220 m3 - Euro: 147,- -4 jaar (zelf doen) Isoleren buitenzijde buitengevel -Aardgas: 275 m3 - Euro: 184,- -10 jaar (laten doen) Isoleren bestaande spouwmuren - Aardgas: 225 m3 - Euro: 151,- -3 jaar (laten doen) Isoleren binnenzijde buitengevel Aardgas: 250 m3 - Euro: 168,- - 3 jaar (laten doen) 0 Naden en kieren 0 Isoleren vloer dichten begane grond - Aardgas: 80 m3 - Aardgas: 190 m3 -Euro: 54,- - Euro: 127,- - <1 jaar (zelf doen) - 4 jaar (zelf doen) -10 jaar (laten doen) Isoleren bodem Vervanging enkel glas Vervanging enkel glas kruipruimte door gewoon dubbel door HR++ glas (20 m2) glas (20 m2) - Aardgas: 650 m3 - Aardgas: 450 m3 - Euro: 436,- - Euro: 302,- - 9 jaar (laten doen) -10 jaar (laten doen) infographic: JD bron: CN -Aardgas: 140 m3 - Euro: 94,- - 6 jaar (laten doen) Energielabel en EPA (Energie Prestatie Advies) t Het energielabel voor woningen is te vergelijken met het energielabel voor auto's en witgoed. Het label loopt van A tot en met G. Een huis met het A-label is het energiezuinigst, met het G-label het minst zuinig. I Een gecertificeerd adviseur kan een energielabel op stellen. Daarvoor doet hij onderzoek in de woning. Ge middeld kost het maximaal 200 euro om een adviseur het label op te laten stellen, maar adviseurs bepalen Hun eigen tarief. Vraag dus meerdere offertes aan. k Het energielabel is maximaal 10 jaar geldig. I Als een woning in 1998 of later is gebouwd, is er al een berekening gemaakt die leidde tot de energiepres tatiecoëfficiënt (EPC). Als de bouwvergunning niet lan ger dan 10 jaar geleden is aangevraagd, kan de eige naar de EPC geven in plaats van het energielabel. I Bij het energielabel krijgt de woningeigenaar een lijst met mogelijke standaardmaatregelen om het ener giegebruik van de woning te verlagen. In tegenstelling tot een energielabel is een Energie Prestatie Advies (EPA) maatwerk. Dit advies, in de vorm van een uitgebreid rapport, is toegesneden op de combinatie van de woning en haar bewoners. IW j^jssiï redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 In principe heeft briefschrijver C. Horck weinig te klagen. Ze heeft een vijgenboom van 3 jaar oud. En een tuin, waarin die boom groeit. Goed groeit, schrijft ze. Er komen zelfs 'nogal wat' vijgen aan. Het pro bleem? De afmeting van de vruch ten baart haar zorgen. 'Het zijn net gepelde kastanjes!' Om er toch ge noeg voor (bij) een maaltijd te heb ben - al zouden het maar tapa's zijn, overweegt ze de boom bij te mes ten. 'Of worden de vruchten groter als de boom ouder wordt?' Vijgen zijn niet mijn specialiteit. Ik vind ze best lekker, vooral die ge vuld met fruit of citroenroom, maar daar stokt mijn kennis van deze vrucht. Gelukkig is tuinkenner Rom- ke van de Kaa beter op hoogte. „Als de vruchten wel rijp worden, maar klein blijven, dan gaat het waar schijnlijk om de variëteit 'Black Tur key', ook wel 'Black Ischia' ge noemd. Die is wel erg winterhard, maar heeft ook de kleinste vruchten van alle rassen. Voor grote vruchten is 'Brunswick' een aanrader." Wekelijks vraagt u ons 'hoe je gele urinevlekken van een witte wc-dek- sel' of'bruine vlekken uit een wit lig bad' verwijdert. Niet erg, maar zijn er ook échte klussers met vragen? Iets waarbij een bijl, baco of mini maal een schroevendraaier van pas komt? We wachten af. Eerst nog de ze vlekvraag. Over kaarsen. Heel toe passelijk, zo net na kerst en de Bom- melerwaard. F. Peters heeft een bank met lelijke, donkere vlekken. Niet zo gekocht, maar zo geworden na een foutje van zijn echtgenote: 'Zij blies wat kaarsen uit met meer kracht dat ze meende te bezitten. Het gevolg was dat kaarsvet op de rugleuning en zit ting terecht kwam. Is er nog iets aan te doen?' Aan die vlek, zal de heer Peters ongetwijfeld bedoelen. Een doe-het-zelfzaak en vlekkensi- tes geven allemaal hetzelfde advies. Leg absorberend papier, bijvoor beeld twee lagen keukenpapier, op de vlek. Daarna met een warm (niet té heet) strijkijzer erover heen, en voila... de vlek trekt in het papier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 135