wonen44 m Bloem met gezichtje Vroeger werd het Maarts viooltje op straat door zigeunermeisjes verkocht PZC Zaterdag 29 december 2007 wonen@wegener.nl 024-3650509 Ik ken weinig planten die zo algemeen geliefd zijn als viooltjes. Zou dat misschien te maken hebben met het feit dat ze een gezichtje hebben? Wie kan een hekel heb ben aan bloemen die je zo onschuldig aankijken? Sommige viooltjes zijn niet alleen geliefd om hun uiterlijk, maar vooral om hun geur. De geur van het Maarts viooltje, Viola odorata, draagt de essentie van het voorjaar in zich. Of van de winter, want in deze tijden van klimaatverandering bloeit het Maarts viooltje vaak al in januari. Viola odorata is geen spectaculaire tuinplant. Daarvoor is dit viooltje te klein. Maar het is wel een nuttig plantje voor plaatsen waar niet veel andere planten willen groeien: onder struiken, en aan de voet van beukenhagen waar het in het vroege voor jaar zon krijgt en later in het seizoen in tamelijk zware scha duw komt te staan. De bloemen van het Maarts viooltje zijn paars, maar in het wild - het viooltje behoort tot onze inheemse flora - komen er vaak kleurverschillen voor. De witte vorm, 'Alba', maakt in onze bossen vaak grote kolonies en ook roze en violette vormen zijn niet ongewoon. Vroeger werd het Maarts viool tje gekweekt en op straathoeken door zigeunermeisjes ver kocht. Die kweekvorm, met roze bloemen, was meestal 'Coeur d'Alsace'. Af en toe kom je deze variëteit nog tegen. Er bestaat ook een vorm met abrikooskleurige bloemen: 'Sulphurea'. De naam is enigszins misleidend. Niet alle viooltjes geuren. Aan het bosviooltje, Viola rivinia- na, valt nauwelijks geur te bespeuren. Toch is het een aardig plantje dat zich door de hele tuin zaait, maar nooit echt in de weg staat. Hetzelfde geldt voor Viola labradorica met paarsrood blad en paarsblauwe bloemen. De grootste zelf- zaaier is het Noord-Amerikaanse viooltje Viola septentriona- lis met relatief grote bloemen vroeg in het voorjaar, voordat het blad van de plant zich goed en wel ontwikkelt. Dit viool tje groeit overal: tussen de terrastegels, onder berken en in het grind. En vooral midden in pollen vaste planten waar het zaad door mieren naartoe is gesleept. Viooltjes komen over de hele wereld voor. Een aardig viool tje uit Australië is Viola hederacea, het klimopbladig viooltje dat lange ranken maakt. Ook dit viooltje, dat niet erg winterhard is, heeft een aardig gezichtje, maar het mist een kin. Door een Engelse vriend die een paar jaar geleden is gestorven, werd het altijd 'chin- less wonder' genoemd. Viola hederacea is ideaal voor het vullen van potten. Het groeit als kool en hangt met zijn lange ranken bevallig over de rand. Het gedijt ook in de verwarm de huiskamer en het is verstandig om het voor de winter een klein stukje op te potten. Viola labradorica, Viola septentrionalis en Viola hederacea zijn geurloos, maar het hoornviooltje, Viola comma, dat ge noemd is naar zijn hoornvormige bloemspoor, geurt weer als de beste: zoet en voorjaarsachtig. Geen enkel viooltje is een betrouwbare vaste plant, maar het hoornviooltje komt aardig in de richting. Toch kun je ook dit viooltje niet jaren lang aan zijn lot overlaten. Vaak oprooien en steeds met nieuwe stekken beginnen, houdt de plant gezond. Er bestaat een dieppaarse vorm van dit viooltje die steriel is en daardoor geen zaad zet. Dat heeft het nadeel dat er geen zaailingen op verrassende plaatsen in de tuin verschijnen en het voordeel dat de bloei zo ongeveer het hele seizoen duurt. Knip hoornviooltjes na de bloei bij de grond af, en ze beginnen weer opnieuw te groeien en te bloeien. Oude variëteiten die nog steeds worden gekweekt, zijn 'Irish Molly' met bronsgroene bloemen, net als het bronsgroen ei kenhout uit het lied dat ik vroeger op school zong. Mijn favo riet is 'Jackanapes', met vrolijke tweekleurige bloemen in geel en bruinpaars. Viola 'Jackanapes'. foto CPD We warmen de winter op Buitenhaarden van Harrie Leenders: Pharos (rechts), Lumos (foto bo ven), Olympia (foto onder), foto's PR Tips Let er op dat het vermogen van de terrasverwarmer voldoen de is voor de ruimte die ver warmd moet worden. I Denk aan aan/uit schakelaars. I Zet een terrasverwarmer niet op een winderige plek. De warmte zal dan voor een groot deel verloren gaan. Als de terrasverwarmer regelmatig verplaatst moet (kunnen) worden, kies dan voor een type met wielen. I Warmte (schuin) van voren is effectiever dan warmte van achteren. w at in de horeca al langer gemeen goed is, wint de laatste jaren ook voor thuisge bruik aan populariteit: terrasver warming. Er zijn legio mogelijkheden om een (bij voorkeur beschut) terras te verwarmen. Dat kan bijvoor beeld met een robuuste open haard, waarbij iedereen zich warmt aan de vlammen. Minder romantisch, maar effectiever is de infrarood terrasverwarming, die in tal van modellen verkrijgbaar is: de staande terrasverwarmer, het tafelmodel en verwarmingen die aan een parasol of aan de muur bevestigd kunnen worden. Tafelmodellen zijn gemakkelijk te verplaatsen, maar hebben door gaans een lager verwarmingsver mogen. Een parasolmodel wordt door middel van een beugel over de baleinen van de parasol ge plaatst. De warmte blijft daardoor grotendeels onder de parasol han gen. Terrasverwarmers voor aan de muur kunnen ook aan het pla fond bevestigd worden of op een statief geplaatst. Een nog belangrijker onderscheid is de wijze van stoken: op gas of op elektriciteit. De gasvarianten (waaronder het zogenoemde Pad denstoelmodel) werken op butaan/propaan gas, waarbij de gasfles wordt 'verstopt' in de poot van de verwarmer. Groot voordeel is dat dit type overal neergezet kan worden. Volgens de Voedsel en Waren Autoriteit zijn echter niet alle types veilig genoeg. Let er daarom op of er duidelijke instruc ties zijn en het toestel een omval- beveiliging heeft, die de gastoe- voer automatisch afsluit. „Veel mensen denken ten onrech te dat het energieverbruik van een elektrische verwarmer veel hoger is dan die op gas", zegt Jeroen van Olphen van Zonnevakmensen in Tilburg, een bedrijf dat gespeciali seerd is in infrarood. „Maar bij elektrische verwarmers kan het rendement oplopen tot wel 90 procent, terwijl dat bij gasverwar- mers veel lager is. Wanneer een gasgestookte terrasverwarmer net zoveel infraroodwarmte moet ge ven als een elektrische, verbruikt hij drie keer zoveel energie. Daar door is een elektrische terrasver warming doorgaans uiteindelijk niet duurder of slechter voor het milieu." Er moet dan natuurlijk wel een elektrische aansluiting zijn (of worden aangelegd), want niet ie dereen heeft die op het terras. Stopcontacten vlak achter of naast de terrasverwarmer zorgen voor een eenvoudige en strakke monta ge. Groot hoeft een terrasverwar mer overigens niet te zijn. Met een afmeting van 47,5 bij 9,5 bij 12,5 centimeter doet een van de kleinste hoogrendementstralers al zijn werk. De kwaliteit van de infrarood- lamp in de terrasverwarmer is van grote invloed op de prijs. Het is ook verstandig te letten op de hoe veelheid licht die de lamp uit straalt. Voor de meeste mensen geldt: hoe minder, hoe prettiger. Volgend voorjaar introduceert het merk Burda nieuwe dimmers voor elektrische terrasverwar ming. Deze draadloze dimmers kunnen waar dan ook in het aan- sluitcircuit van de terrasverwar ming worden opgenomen. Ze wor den bediend met een radiografi sche afstandbediening tot vijf ka nalen. Van Olphen: „Een hele ver betering vergeleken met de huidi ge grote dimmers, die in het zicht op een bereikbare plaats gemon teerd moeten worden." Voor wie liever warmte voelt van echte vlammen, is er een grote keuze in buitenhaarden. Harrie Leenders bouwt haarden die wor den gekenmerkt door eenvoud in stijl en aandacht voor vuur, zoals de Pharos (1963,50 euro), Lumos (1963,50 euro) en Olympia (295 eu ro). Die laatste is een mobiele stookplaats, die bestaat uit twee op elkaar geplaatste schalen. De bovenste schaal is eenvoudig uit de wind te 'draaien'. Kortom: hout erin en stoken maar. Een simpel en doeltreffend ontwerp. Pharos komt uit het Grieks en be tekent vuurtoren. Deze haard is af sluitbaar, waardoor hij meer weersbestendig is en de as mooi droog blijft. Door de stevige wie len onder de haard is hij makke lijk te verplaatsen. Bij de Lumos, die permanent bui ten kan staan, worden de functies van haard en barbecue slim ge combineerd. In staande positie is het een prachtige buitenhaard. Voor de barbecue klap je in een handomdraai de bovenkant naar beneden. De Lumos wordt gele verd met een handige werkplank en werkgrill. De kunststof voeten beschermen het terras. De haar den van Leenders worden gele verd door heel Nederland en daar buiten. www.milieucentraal.nl www.leenders.nl www.kieskeurig.nl www.terrastopper.nl www.zondagtilburg.nl www.wonenonline.nl m Reageren? redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 132