rcf Wie in eigen land wandelt, komt vaak nauwelijks iemand tegen, ook niet in drukke gebieden. Het lijkt wel of Nederlanders allemaal liever fietsen. Niet John Jansen van Galen: hij loopt. Vandaag in Hummelo. 01 Ol m reizen@wegener.nl 2Q reizen |5| 024-3650360 pZC •••I Zaterdag 29 december 2007 'Ontsnapt' in Hummelo Hummelo Langerak De Kruisberg Doetinchem Weer zien we vanaf de eeuwenoude pastorie aan het Domineespaadje het witte torentje net boven het geboomte uit en de gouden karper bungelt nog altijd glimmend aan de veranda van het hotel. Voor behoud van de kerk wordt nu geld ingezameld, aan de voet ervan houdt een grote ther mometer de stand bij. Hummelo is, alleen al door Bennie Jolink, het hart van de Achterhoek, omgeven door het landschap van mijn heimwee: rietgedekte hoeven met luiken in de kleuren van de kasteelheer, stille zandwegen langs bosjes en moerasjes, kleine dorpen en jongens die gaan hard jaog'n met opgevoerde motoren. Mijn mobieltje rinkelt. „Ben je in het bos?", roept een kennis. „Kijk maar uit voor teken. Mijn zwager liep er de ziekte van Lyme door op: twee weken dagelijks twee uur aan het infuus. Dus: broek in de sokken!" Onze route van vandaag heet 'Kruisbergse Bossen', maar voert daar feitelijk omheen. Wat ons goed uitkomt, wij kijken liever naar bossen dan dat we er in lo pen, hetgeen niets met teken, maar alles met uitzicht te maken heeft. Een eekhoorn kruist ons pad. De zon schijnt uitbundig door de ver gelende naalden van de lar'ix. Aan een hessenweg ligt Het Wapen van Heeckeren, twee eeuwen oud, met een 'doorrijschuur' voor karren van kooplieden, een bedstee in de gelagkamer voor hun logies, een ge weer tegen de schouw, trofeeën van de schietvereniging Willem Teil en herinneringen aan Nor maal, dat hier bier dronk. Het lijkt juist er een geduchte uitsmijter te bestellen, een echte Strammer Max, maar de waardin oogt alsof ze haar weidse gestalte ongaarne in gang zet. De Van Heeckerens waren landjon kers en vechtersbazen, u kent ze van de oorlo gen tegen de Bronck- horsten, later vocht er een met Napoleon om na terugkomst zijn hoeven te vernoe men naar zijn veldsla gen: we kuieren langs Bautzen en Jena. Op een oud landgoed staat jeugdgevangenis De Kruisberg. Ik herinner mij hoe ik als 16-jarige, 's nachts per fiets terugkerend van een schoolfeest, werd aangehou den omdat agenten dachten dat ik hier was ontsnapt. Het pad gaat 'rivierduinen' in. Ze zijn niet groots maar, zo in het boerenland, heel bijzonder. Dicht bij rijst de schoorsteen van de Vul- canus op. Op school leerden we dat aan de Oude IJssel ijzeroer ge vonden werd, en nog altijd is er een ijzerfabriek. Als we Hummelo weer inlopen ver kleurt de lucht naar vuur-, en dieprood en dan naar purper. In de Gouden Karper is het warm en genoeglijk. De Hummelose Beek. Het wapen van Heeckeren. foto's Cor Leenhouts Routebeschrijving: De rondwan deling begint op de parkeerplaats van café-restaurant 't Hart van Hummelo, Dorpsstraat t (met openbaar vervoer: naar NS Arn hem, buslijn 27 naar halte Gouden Leeuw in Laag Keppel, dan via Hummeloseweg 1 km lopen naar Hummelo). Een goede routebe schrijving, voorzien van een puik kaartje, is te downloaden via www.ontrack.nl (NB: zijpaden nege ren, tenzij uitdrukkelijk anders aan gegeven!) Waar de Wandelzoekpa gina gratis is, dient men zich op On Track voor 14,95 euro te abon neren voor wandel-, fiets-, kano-, nordicwalkingroutes. Je eerste rou te krijg je gratis en je kunt als niet-abonnee routes per stuk bestel len voor 2,50 euro. spoorstation van Doetinchem wan delen (plm 2 km). Horeca onderweg: Het Wapen van Heeckeren (na 1 uur), hotel-bi- stro De Kruisberg (na 2 uur). Openbaar vervoer onderweg: Wie geen zin meer heeft, kan van af De Kruisberg naar bushaltes en Hond: is welkom, soms aangelijnd. 't Hart van Hummelo Rondje Kruisbergse Bossen Het wapen vanHeeckeren redactie.reizen@wegener.nl 024-3650360 Nieuwe brochure over kamperen in Saksen Het Duitse Saksen beschouwt zich zelf als een kampeerbestemming. In de nieuwe brochure 'Kamperen in Saksen' zijn 24 kwalitatief goede campings overzichtelijk gebundeld. De brochure is gratis op te vragen via de website. In de brochure zijn alle faciliteiten per camping in één oogopslag zichtbaar gemaakt. www.saksen.info Nieuwe accommodatie van Stayokay in Sneek Stayokay heeft in Sneek een nieuw hostel voor watersportliefhebbers geopend. De gloednieuwe accommo datie is, na Texel en Noordwijk, het derde kust- en waterhostel met het interieurconcept van ontwerper Edward van Vliet. Watersporters va ren van de steiger van het hostel via de Houkesloot zo het Sneekermeer op. Het hostel telt 49 ruime kamers. De nieuwe Stayokay Sneek foto CPD Prijs voor skipassen daalt in Zwitserland Voor het derde jaar op rij bestudeer de wintersport-portal Alpenreus.nl de hoogte van de prijzen van de ski- passen en vergeleek deze onderling en ten opzichte van het vorige sei zoen. Opvallend is de daling van de prijzen in Zwitserland. Omgerekend in euro's, is de prijs met ruim 1 pro cent gedaald. www.stayokay.com www.alpenreus.nl Dominicus erkent Groene Hart in nieuw boek Speciale kinderaanbiedingen in Frans wintersportoord In de kerstvakantie er nog lekker tussenuit? Zo'n 100 kilometer van Cenève ligt de Franse wintersport plaats Flaine. Het dorp heeft aanbie dingen met kinderkortingen. Flaine heeft het Pet/ts Montagnards-label wat betekent dat er extra aandacht is voor gezinnen en kinderen. www.flaine.com Begin dit jaar, op de Vakantiebeurs, presenteerde het Groene Hart zich als toeristische regio. Met bijvoor beeld lokale arrangementen hoopt deze kenmerkende streek Nederlan ders op het idee te brengen ook eens een paar dagen in eigen land door te bengen. Als een soort van vervolg en onder steuning op deze introductie, komt Dominicus nu met een speciale reis gids over deze regio. Na drie inlei dende hoofdstukken worden de vijf afzonderlijke deelgebieden toege licht. Met kaartjes, adressen, een enkel streekrecept, kadertjes over regionale opmerkelijkheden en fiets- wandel- en kanoroutes, moet de lezer toch zeker op genoeg idee ën worden gebracht. www.dominicus.info Het Groene Hart Vogelspotters komen graag naar Nieuw-Zeeland Nieuw-Zeeland verwelkomt jaarlijks talloze toeristen die naar het eilan denrijk komen voor de broedplaat sen van de kaki, de kakapo, de klei ne blauwe pinguïn en de kiwi. Hot spots voor vogelspotters zijn onder meer de Hauraki Gol en Miranda aan de monding van de Thames. www.newzealand.com en www.birdingnz.co.nz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 127