Buitenland 'Leugens over dood Bhutto' VS schaken verder na dood Bhutto Zuma nu officieel verdachte Winnaar Kenia nog onbekend Helikopters op weg naar gijzelaars Fare Bhutto begraven terwijl prominenten twisten over doodsoorzaak. Amerikaanse politiek in Pakistan ligt in duigen, zeggen experts. PZC Zaterdag 29 december 2007 I 1 1 CARHI KHUDA BAKHSH - Terwijl el ders in het land werd geruzied over de manier waarop zij is omge komen, woonden ruim 100.000 mensen gisteren de begrafenis bij van de Pakistaanse politica Bena zir Bhutto. De stoet begeleidde de kist naar het mausoleum van Bhut to's familie in de provincie Sindh. Een ambulance met daarin de kist reed van haar huis naar het familie graf in het dorp waaruit de familie Bhutto stamt; Garhi Khuda Bakhsh. De massa nam afscheid van de vrouw uit een relatief pro gressieve politieke dynastie, die de hoop belichaamde op een stabiele sociale democratie. Bhutto is begra ven naast haar vader, de stichter van de Pakistaanse Volkspartij (PPP), Zulfikar Ali Bhutto. De mili taire couppleger Zia ul-Haq liet hem in 1979 ophangen. Bij onlusten na de aanslag vielen enkele tientallen doden, voorna melijk in Sindh. De autoriteiten vrezen voor meer onrust nu de be grafenis voorbij is. Ook onder meer oppositieleider Nawaz Sharif moet vrezen voor zijn leven, aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken. Bhutto is donderdag in Rawalpin di dodelijk geraakt door het zonne dak van haar auto toen ze poogde weg te duiken, aldus Binnenlandse Zaken. Ze sloeg volgens deze le zing met haar hoofd tegen de hen del aan, vlakbij haar rechteroor, waardoor ze een schedelbreuk op liep. Volgens Bhutto's advocaat, Farooq Naik, berust deze verkla ring op een 'pak leugens'. „Twee kogels hebben haar getroffen, een in de buik en een in het hoofd", al dus Naik. „Er was een ernstige la cune in de beveiliging." Eerder meldden de autoriteiten dat Bhutto meerdere keren voorna- W* Tijdens de begrafenis van de Paki- staanse oppositieleider Bhutto twistten prominenten in het land over de manier waarop zij om het leven kwam. melijk in haar nek was geschoten. Later werd gesteld dat ze door rondvliegende scherven zou zijn omgekomen. De identiteit van de dader is nog niet bekend. Al Qaida eiste de verantwoordelijk heid voor de aanslag op. Woord voerder Mustafa Abu al-Yazid van Al Qaida verklaarde tegen de krant Asia Times: „We hebben Ameri- ka's waardevolste bezit vernietigd dat beloofde de moedjahedien te vernietigen." Baitullah Mehsud, een van Pakistans meest gezochte Al Qaida-leiders, zou achter de aanslag zitten. De autoriteiten zou den een telefoongesprek van Mehsud hebben onderschept waar in hij zijn mensen feliciteert met de 'geslaagde' operatie. Aanhangers van Benazir Bhutto omringen de ambulance waarin het lichaam van hun leider ligt opgebaard. Bhutto werd gisteren bijgezet in het familie mausoleum in Gari Khuda Bux. foto Shakil Adil/AP door Frank Hendrickx WASHINGTON - Het 'grote schaak bord' wordt de regio rond Paki stan wel genoemd. Veel groot machten hebben er in het verle den gespeeld én verloren. Zo droe vig is het nog niet gesteld met Amerika, maar de liquidatie van Benazir Bhutto is vergelijkbaar met het verlies van de koningin tij dens een schaakwedstrijd. „De politiek van het Witte Huis zit in grote problemen", conclu deert de Wall Street Journal.De donderdag vermoorde ex-premier was een sleutelfiguur voor het Wit te Huis. Bhutto had na de verkie zingen van 8 januari als premier moeten dienen onder president Pervez Musharraf Die deal was af gelopen zomer afgedwongen door Amerika tijdens een geheime ont moeting met de Pakistaanse hoofd rolspelers. Het binnenhalen van de populaire Bhutto was 'de enige manier om het presidentschap van de ongeliefde Musharraf in stand te houden', zo vertelde een deelnemer aan de onderhandelin gen gisteren in een krant. Met de moord op Bhutto is het plan definitief in duigen gevallen. De Amerikanen proberen nu wan hopig een alternatief voor de ex-premier te vinden: een demo craat met steun onder de bevol king die het regime van Musharraf een zekere legitimiteit kan geven. Eenvoudig zal dat niet zijn, want Bhutto was volgens critici een al leenheerser binnen haar partij. In Washington is bovendien de twijfel gegroeid of Amerika wel in staat is het politieke proces in Paki stan te beïnvloeden. De VS lijken net als eerdere spelers van de 'great game' weg te zakken in een web van duistere intriges, gebro ken beloftes en onbetrouwbare bondgenootschappen. „Pakistan is een land waar we weinig van be grijpen", zo luidde donderdag de harde conclusie van Zbigniew 'Alleen Bhutto's terugkeer kon de ongeliefde Musharraf in het zadel houden' Brzezinski, de voormalige adviseur van president Carter. Brzezinski behoort tot de school die vindt dat Amerika eieren voor zijn geld moet kiezen. Prioriteit één: de Pakistaanse kernwapens moeten in veilige handen blijven. Prioriteit twee: er mag geen chaos uitbreken, omdat anders in buur land Afghanistan de vlam in de pan slaat. Nobele gedachten over democratie in Pakistan moeten in de koelkast. De regering-Bush lijkt voorlopig niet bereid tot zo'n koerswijziging. De verkiezingen moeten doorgaan, zo heeft minis ter van Buitenlandse Zaken Con- doleezza Rice al laten weten. Sommige adviseurs vrezen boven dien dat het te laat is om Mushar raf als een veredelde dictator in het zadel te houden nu de onrust zich als een olievlek over Pakistan verspreidt. De meningen binnen de regering zijn verdeeld, maar het Witte Huis heeft weinig tijd om na te denken over een nieuwe zet op 'het grote schaakbord'. Een Pakistan in chaos kan een nog groter probleem wor den dan Irak en Afghanistan. NAIROBI - Het was mede door de hoge opkomst donderdag bij de Keniaanse presidentsverkiezingen gisteren nog onduidelijk wie er op de zege afstevent. Het hoofd van de kiescommissie zei dat het tellen van de stemmen langer duurt dan voorzien. Een opiniepeiler gaf oppositieleider Raila Odinga een voorsprong op de zittende president Mwai Kiba- ki. Maar een exitpoll gaf Kibaki juist een flinke voorsprong op uit dager Odinga. JOHANNESBURG - Jacob Zuma, de nieuwe leider van het Zuid-Afri kaanse ANC, is officieel aange klaagd in een langlopend onder zoek naar fraude. Zuma wordt on der meer verdacht van afpersing, belastingontduiking, corruptie en fraude, aldus de advocaat van de verdachte gisteren. Zuma moet op 14 augustus voor het hooggerechts hof verschijnen voor een eerste zit ting. De rechtszaak strandde vorig jaar op procedurele fouten. President Thabo Mbeki ontsloeg Zuma tij dens het onderzoek als vicepresi- dent van Zuid-Afrika. Inmiddels is hij, als leider van het ANC, weer de belangrijkste kandidaat om Mbeki bij de verkiezingen in 2009 op te volgen als president. Zuma heeft de aanklachten altijd ont kend. De zaak draait om een wa pendeal uit 1999. Zuma's finan ciële adviseur uit die tijd zit mo menteel een vijftienjarige gevange nisstraf uit omdat hij steekpennin gen heeft aangenomen voor de nieuwe ANC-leider. Zuma werd vorig jaar vrijgesproken van ver krachting. De vrouw die hem aan klaagde kreeg asiel in Nederland. CARACAS - Twee helikopters zijn gisteren uit Venezuela naar Colom bia vertrokken om drie door de re bellenbeweging Fare vrij te laten gijzelaars op te halen. De helikopters stegen op nadat pre sident Hugo Chavez daarvoor het sein had gegeven. Eerder deze week gaf de Colombiaanse rege ring Venezuela toestemming om de gijzelaars, wier vrijlating kort geleden door de rebellen werd aan gekondigd, op te halen. Het gaat om Clara Rojas, haar in gevangen schap geboren zoontje Emmanuel en het voormalige parlementslid Consuelo Gonzalez. Internationale waarnemers, verte genwoordigers van het Rode Kruis, de Argentijnse oud-presi dent Nestor Kirchner en de Ameri kaanse filmregisseur Oliver Stone vliegen mee. De piloten zouden pas in de lucht te horen krijgen waarheen precies ze moeten vlie gen. Verwacht wordt dat de gijze laars dit weekeinde door de rebel len worden overgedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11