spectrum 26 D Creditcardprincipes PZC Zaterdag 29 december 2007 rie zwarte kerstmannen riepen 'ho- i hoho' terwijl ze folders uitdeelden 1 van een bekend cameramerk. Kin deren pakten de reclame aan, met open mond keken ze naar de in het rood ge stoken mannen met veel te warme laarzen aan de voeten. Zweetdruppels parelden op de voorhoofden van de kerstmannen. Het was druk in het winkelcomplex van Sand- ton, de chique woonwijk van de Zuid-Afri kaanse stad Johannesburg. Mensen duwden afgeladen winkelkarren. Dozijnen tassen bun gelden aan de handen van mannen en vrou wen, jong en oud, zwart, bruin en blank. Er bestaat geen verschil in koopzucht bij de be volking van de regenboognatie. Ik had een uurtje tussen twee afspra- 't ken en liep het winkelcentrum in s om een boek te kopen over de Zuid-Afrikaanse president Thabo Mbeki. ledereen praat erover en ik ben nieuwsgierig. De winkel was bomvol. Niet alleen boeken op plan- ken, ook hoog gestapeld op de grond. Klanten moesten zich tussen de letterbergen door wurmen. Ik vond mijn boek snel. Vijf kassiers werkten in hoog tempo, STANDPLAATS toch stond ik een kwartier in de rij. De vele mensen, de herrie, de be door nauwde warmte en het fanatieke ge- llona Eveleens graa' irriteerden. Ik wilde weg. On danks bordjes naar de verschillende uitgangen van het winkelcentrum verdwaal de ik hopeloos in de wirwar van supermark ten, boetieks en restaurants. Niet één, twee of drie merken wasmiddel, maar meer dan een dozijn. De laatste mode uit Parijs, Londen en New York. De nieuwste technologieën op het gebied van televisies en computers, en in de parkeergarage de laatste modellen van de duurste klasse auto's. Toen ik eindelijk buiten stond, haalde ik op gelucht adem. Mijn enthousiasme om weer eens in Zuid-Afrika te zijn, is sindsdien danig getemperd. Voor mij is het altijd een bezoek vol herinneringen. Ik woonde er tijdens de gloriedagen, toen in 1994 de eerste democrati sche verkiezingen officieel een einde maak ten aan de apartheid. De beëdiging van Nelson Mandela tot eerste zwarte president van het land, die vriend en vijand tot tranen roerde. Het was een tijd van voldoening. Na decennialange strijd was het discriminerende blanke regime overwonnen. Een periode vol hoop. In Zuid-Afrika zou ie dereen gelijk zijn zoals de bijna perfecte grondwet garandeerde. Zuid-Afrika ging het maken. Het land moest een voorbeeld wor den voor de rest van het continent. De mees ten van mijn vrienden van weleer hebben het gemaakt. Velen namen deel aan de onder grondse strijd tegen het apartheidsbewind en bezetten nu hoge en goedbetaalde overheids functies. Ze genieten van een leven met luxe, verdiend na jaren van ontbering in de town ships. Maar sommigen hebben het niet gemaakt. Ze zijn armer dan voorheen, wonen in nog rotte re buurten dan vroeger. Zwaar gedesillusio neerd hebben ze het op een zuipen gezet of roken zich te pletter aan hasj of marihuana. „We vochten voor een beter leven voor ieder een", merkt een oude vriend op, een paar da gen na mijn bezoek aan Sandton. Hij slijt zijn dagen in Soweto, vroeger een township, nu een geïntegreerde wijk van Johannesburg. Hij woont in een van golfplaten opgetrokken hok. Alleen 's zondags verlaat hij de twee bij twee meter ruimte en de drankfles om zijn mooie stem toe te voegen aan het kerkkoor. Zelden krijgt hij bezoek van voormalige ka meraden, die tegenwoordig in de welgestel dere noordelijke wijken van Johannesburg wonen of in de hoofdstad Pretoria. De princi pes van vroeger zijn grotendeels vervangen door de creditcard. De boot van Terre des Hommes, de Shapla, meert niet aan, maar haalt de patiënten met een sloep van de wal. Terre des Hommes Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 114