Buitenland Oslo breekt glazen plafond af Van Saddam Hoessein rest slechts een schaduw Zaak over alleenrecht op 'Allah' NU KOPEN, BenZeker Sterftecijfer België historisch laag De allerhoogste spaarrente van Nederland? 2009 OETAIEH! Bedrijven moeten zeker 40 procent vrouwen in hun bestuur hebben. Christenen Maleisië betwisten verbod op gebruik van woord. VEILIGE JAARWISSEL Bosch Car Service Iraakse oud-dictator raakt jaar na executie al in de vergetelheid. BenZeker.nl vergelijkt en helpt u op weg! SONKE 1 O Zaterdag 29 december 2007 PZC door onze correspondent Windy Kester OSLO - Het 'glazen plafond' wordt in Noorwegen bij wet doorbroken. Op straffe van sluiting zijn bedrij ven vanaf 1 januari verplicht 40 procent vrouwen in hun bestuur te hebben. Ingrid Amundsen (37) wil vooral niet de schijn wekken dat zij dit jaar voor twee bestuursfuncties is gevraagd, alléén omdat zij vrouw is. „Ik heb managementcursussen gedaan, heb een netwerk en de juiste opleiding. En ja, ik ben vrouw." De laatste dagen van het oude jaar maken Noorse bedrijven een spurt om aan de wettelijke eisen van 40 procent vrouwen in de raad van bestuur te voldoen. Vanaf 1 januari kunnen ondernemingen die niet aan het quotum voldoen door de rechter opgeheven worden. „Ik betwijfel of het zo ver zal ko men", zegt Marit Hoel van het 'Center for Corporate Diversity'. In opdracht van het Noorse minis terie voor Kinderen en Rechtsge lijkheid onderzocht zij de afgelo pen jaren de inzet van bedrijven op dit gebied. Gemiddeld wordt in middels 35 procent van de stoelen in de raden van bestuur bezet door een vrouw. In 2002, toen er voor het eerst gesproken werd over het wettelijk regelen van het 'vrouwenquotum' was dit slechts 6 procent. „Een deel van de bedrijven die het nog niet gelukt is, zullen in januari nog een buitengewone jaarvergade ring houden om het alsnog voor el kaar te krijgen. Anderen zullen van bedrijfsvorm veranderen", voorspelt Hoel. Het vrouwenquo tum geldt alleen voor naamloze vennootschappen, niet voor beslo ten vennootschappen. Toen de conservatieve minister Ansgar Gabrielsen de quotumwet zes jaar geleden aankondigde, om dat hij het te gek voor woorden vond dat 'de universiteiten vol zit ten met vrouwen en dit niet te zien is in de bestuurskamers', was de kritiek niet van de lucht. Het zou in strijd zijn met democrati sche principes en er zouden geen geschikte vrouwen te vinden zijn. „De beurs zou instorten en buiten landse investeerders zouden zich terugtrekken", herinnert Hoel zich. De beursindex in de Noorse hoofd stad Oslo is de afgelopen jaren ech ter met 40 procent gestegen en ook het aantal buitenlandse inves teringen is toegenomen. „Dit is na tuurlijk niet dankzij het vrouwen quotum, maar in het licht van de voorspellingen wel interessant", zegt Hoel. Bovendien zijn de sceptici van wel eer, meestal zakenlui uit de finan ciële wereld, omgeslagen. „De vrouwen die nu in het bestuur ko men hebben vaak een betere oplei ding dan de mannen die zij ver vangen. De industriëlen merken nu dat zij competentie hebben bin nengehaald en zijn gestopt met kla gen." Alleen gekeken naar beursgeno teerde bedrijven heeft 90 procent van de 175 ondernemingen de drempel gehaald. 'De vrouwen hebben vaak een betere opleiding dan de mannen die zij vervangen' Staatsbedrijven moeten al sinds ja nuari 2004 aan de wet voldoen. Hun gemiddelde ligt inmiddels op 45 procent. Overdrijven is echter ook niet de bedoeling: toen oliegi gant Statoil vorig jaar over de 60 procent vrouwelijke bestuursleden BRUSSEL - Het aantal overleden mensen in België zal dit jaar onder de honderdduizend komen, een historisch laag niveau. Dat voor spelde de Belgische marktleider in doodskisten Demaco gisteren in, de krant Het Laatste Nieuws. Sinds 1965 is het jaarlijks aantal overledenen nooit onder de hon derdduizend gezakt, blijkt uit cij fers van het Nationaal Instituut voor de Statistiek. Demograaf Edwin Felfrene geeft dreigde te raken, moest er wel een mannelijke voorzitter komen. Hoel ziet enkele duidelijke trends. Ten eerste zijn er steeds meer vrou wen die van bestuursfuncties hun beroep hebben gemaakt. Sommi gen van hen zitten in wel elf bestu ren. Daarnaast ligt het aantal vrouwelij ke voorzitters nog steeds laag, op 4 procent. Verwacht wordt dat dit, naarmate meer vrouwen langere en meer diverse bestuurlijke erva ring krijgen, vanzelf bijtrekt. Omdat Noorwegen het eerste land is dat een dergelijke wet invoert, kunnen de Noorse bedrijven bo vendien kiezen van de bovenste plank. Zij plukken de beste vrou wen weg uit de andere Scandinavi sche landen en dit heeft een posi tief effect op internationalisering. de Tweede Wereldoorlog als ver klaring. Mensen die toen sneuvel den zouden nu tachtig, negentig jaar zijn geweest. Maar de demo graaf zegt ook dat onze gezondere levensstijl ons langer laat leven. Al moeten we niet te vroeg jui chen. „Het is uitstel van executie, al mag ik dat niet zo cru zeggen. In 2030 worden er meer begrafenis sen verwacht. Dan is een op de drie Belgen ouder dan 65 jaar", zegt Felfrene. KUALA LUMPUR - Een evangelische kerk en een katholiek weekblad in Maleisië hebben een rechtszaak te gen de regering aangespannen van wege een verbod om het woord 'Allah' te bezigen. In het Maleis betekent Allah God. De regering heeft echter bepaald dat met Allah de god van de mos lims wordt bedoeld en dat het woord daarom alleen door mos lims gebruikt mag worden. De re gering heeft met een beroep op de binnenlandse veiligheid de invoer van christelijke boeken met het woord Allah verboden. Het week blad The Herald dreigt zijn licentie kwijt te raken als het in zijn Malei- se katernen Allah blijft gebruiken. „Het besluit om moslims het al leenrecht op 'Allah' te geven, dit als een veiligheidskwestie te be stempelen en boeken met 'Allah' te verbieden, is onwettig", zei de advocaat van de kerk van Sabah op Borneo, Lim Heng Seng. Behal ve de regering hebben de kerk en het weekblad ook de minister van Binnenlandse Veiligheid gedaagd, een dubbelfunctie van premier Ab dullah Ahmad Badawi. Nederland ziet nog weinig in Noorse aanpak Nederland ziet nog weinig in de Noorse aanpak van het doorbreken van het 'glazen plafond' voor benoeming van vrouwen in hoge functies in het bedrijfsleven. Dat bleek 21 november in het gebouw van de Sociaal-Eco nomische Raad in Den Haag, waar 150 mensen uit bedrijfsleven, politiek en wetenschap over de Noorse regelgeving discussieerden. - „Wat in het ene land werkt, hoeft nog niet in het andere land te werken", zei minister Plasterk van Onderwijs. Volgens hem voelt het Nederlandse bedrijfsleven, inclusief de vrouwen die daarin een topfunctie ambiëren, meer voor een geleidelijke aanpak, gebaseerd op zachte drang en het aanspreken van bedrijven op hun maatschappelijke verantwoordelijkheid. Alle grote Nederlandse bedrijven hebben wel een of meer vrouwen in de raad van bestuur en ook in de raad van commissarissen. Hun aantal stijgt elk jaar gestaag, maar langzaam. Vorig jaar waren van de commissarissen bij beursgenoteerde ondernemin gen er 6,5 procent vrouw. Bij leden van raden van bestuur ligt dat percen tage lager. Ongeveer 4 procent van deze topmanagers is vrouw. Autocenter Snoodijk Drieschouwen-Zuid 18 <*0115 - 56 20 45 BORSSELE Autobedrijf de Muynck Quistenburg 8 Z* 0113 - 35 08 63 Bosch Car Service Goes Dirk Dronkersweg 15 **0113-27 36 65 Autobedrijf Kluyfhout Karreveld 4 0118 - 55 19 91 Auto Service Van Liere bv Voltaweg 33 0118 - 62 76 80 Autocentrum Terneuzen Handelspoort 2 0115 - 64 92 80 VROUWENPOLDER Veersedam Auto Vrouwenpolderseweg 75 <*0118 - 59 15 24 Compleet, goed, betaalbaar door Henderiekus Wiltjer BAGDAD - Bijna een kwart eeuw was hij de alleenheerser van Irak. Een jaar na zijn dood is er nog slechts een schaduw van hem over. Slechts weinigen in Irak den ken met weemoed terug aan de persoon Saddam Hoessein, alleen naar de relatieve veiligheid die er heerste tijdens zijn schrikbewind wordt terugverlangd. Morgen is het een jaar geleden dat Saddam op 69-jarige leeftijd werd opgehangen. De 'adelaar van de Arabieren' ligt begraven in zijn ge boortedorp Awja vlakbij Tikrit. In de tot Martelaren Hal omgedoopte mausoleum hangen onder meer zijn gebedskralen en wat foto's van hem. Buiten het gebouwtje lig gen zijn beide zoons Uday en Qusay en enkele getrouwen begra ven. De bezoekers aan Saddams graf zijn dagelijks op de vingers van twee handen te tellen. Gerekend naar de islamitische ka lender is de eerste verjaardag van de executie al geweest. Op die be wuste dag vorige week zag het er niet zwart van de mensen. De be langstelling bleef beperkt tot tien tallen mensen. Zijn aanhangers leg den bloemen op het graf in het monument dat alle pracht en praal mist waar Saddam tijdens 1^ Een jaar na zijn dood denken wei- nigen in Irak met weemoed te rug aan de mens Saddam, alleen naar de relatieve veiligheid die er heerste wordt terugverlangd. zijn heerschappij zo op viel. De vroegere aanhang van Saddam lijkt hem zelfs vergeten en sommi gen werken zelfs met het Ameri kaanse leger samen om de nieuwe vijand Al Qaida te bestrijden. Net als alle Irakezen verlangen de soen nieten vooral naar rust en veilig heid. De mensen willen het gewo ne leven na jaren van ellende op pakken. Dat de man die Irak zo lang in zijn greep hield zo snel is vergeten, is niet verwonderlijk. Hij was nooit populair in Irak. Angst regeerde het land. Mensen durfden zich niet uit te spreken tegen het be wind dat honderdduizenden Irake zen vermoordde. De voornaamste slachtoffers waren sjiieten en Koer den, maar ook onder zijn eigen soennieten werden geregeld zuive ringen uitgevoerd. fntfHsrlE mrcurtH AUTOBEDRIJF Industriestraat 8-10 4462 EZ Goes t0113-215415 wwwjlutosonke.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10