21 spectrum We hebben het gehaald RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE vakantietijd Marjan Berk PZC Zaterdag 29 december 2007 Laatste dagen van het jaar. Iemand heeft mij de opmerkelijke woorden van de dichter Federico Garcia Lorca gemaild: „Wij heb ben de plicht vrolijk te zijn!" Ik mompel deze opwekkende tekst af en toe zachtjes binnens monds wanneer de melk overkookt of wanneer ik bij een stortbui mijn paraplu heb vergeten. Maar wanneer ik naar de verhalen van mijn beste vrien den luister en de manier waarop zij de afgelopen feestdagen hebben doorgebracht kost het mij in het geheel geen moeite vrolijk te zijn! Een goeie vriendin zorgt voor de katten van drie buren, die in de besneeuwde Alpen of elders de kerstdagen doorbrengen. Zij heeft geen zin om haar eigen kerstversiering uit een diepe kelderkast op te vis sen. Maar bij een afwezige buurvrouw hangen zul ke snoezig met kleine lichtjes behangen guirlandes rond de open haard en het wijnrek, dat zij deze maar even leent om haar eigen schoorsteenmantel feestelijk te maken. Bij de bovenbuurvrouw staat een vorstelijke vaas met bloeien amarylli, hup, die mogen ook mee naar haar huisje. Daar mijn vrien din een flink aantal gasten heeft uitgenodigd voor het kerstmaal op tweede kerstdag, maar haar eigen ijskast niet al te groot is, brengt zij de kerstkippen en de toetjes onder in de koelruimtes van de bu ren. Ik ben dol op mijn pragmatische vriendin, maar ik ben ook (een beetje...) blij, dat ze niet op mijn huis past wanneer ik een weekje weg ga! Haar kerstdiner op eerste kerstdag was ook heel bijzonder: haar schoonmoeder kwam eten, maar deze heeft een moeilijk gebit: „Wil je alsjeblieft iets zachts te eten maken?" Vol afgrijzen vertelt mijn vriendin over de puree uit een pakje be stemd voor de magnetron die zij niet heeft, de stoofpeertjes, de tot moes gekookte doperwtjes en de kauwgare kipfilet, dessert tiramisu van de excel lente grootgrutter. Haar schoonmoeder heeft geno ten. Een andere goeie vriendin maakt korte met ten met het kerstfeest; zij vlucht met een bus naar Berlijn om daar drie dagen operageweld te genie ten. Zij heeft hemel en aarde bewogen mij zover te krijgen met haar mee te vluchten voor het fami- liegeweld. Maar ik ben dol op mijn eigen familiege- weld, ik lust er wel pap van! Zelf had ik het getrof fen: op kerstavond was het onze klassieke familie avond met kleinkinderen en heerlijk eten, waarbij ik gewoon mocht aanschuiven. Ik hoefde alleen maar het familiekoor op piano te begeleiden bij het zingen van jingle bells, o denneboom en stille nacht. Verder vierden we kerst met kaasfondue uit een pakje, we jodelden er vrolijk bij! Heerlijk. Nog een andere vriendin vertelde me smiespelend, dat zij met kerstmis witbrood met een biefstukje at, een jeugdherinnering, die zij met het kerstfeest nieuw leven inblaast! En toch...we deden allemaal op eigen wijze ons best om die met sentiment geladen dagen vol mu ziek, eten, religieus gevoel, diepe gedachten en nos talgie netjes en opgewekt te passeren. Daarom ein dig ik op weg naar het nieuwe jaar met de woor den van de Spaanse dichter Garcia Lorca, helaas op zesendertig jarige leeftijd vermoord in de Spaanse burgeroorlog, maar wiens verzen gelukkig eeuwig voortleven: „Wij hebben de plicht vrolijk te zijn!" Lieve lezers, ik wens U allen een vrolijk en geze gend 2008.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 109