spectrum 20 Effectief netwerken op nieuwjaarsreceptie Strategisch bewegen Wees duidelijk Gebruik je ellebogen PZC Zaterdag 29 december 2007 Wie een béétje meetelt, kan bij nieuwjaarsrecepties en eindejaarsborrels niet ontbreken. Geen zin? Toch gaan! Want je treft er mensen die je vooruit helpen. Maar hoe overleef je zo'n feestje? Drie kenners helpen een handje op de weg naar effectief receptiebezoek. door Jan Vriend foto Phil Nijhuis Dick Olie is spin in het web van het onroerend goed. Zit je vast met ontwikkeling van een nieuwbouwplan? Laat Olie netwerken. „Recepties aflopen, is de snelste manier om lijntjes aan elkaar te knopen." Hoe kom je tactisch in de buurt van degene die je nodig hebt? „Bij kerstdiners is het de kunst invloed te krijgen op de ta felschikking. Als je mag zitten waar je wilt, zie je de meu te vlak voor iedereen aan tafel gaat wat onhandig heen en weer drentelen. Dan moet je toeslaan en zorgen dat je een plek bij het gewenste type krijgt. Bij een staande receptie moet je strategisch bewegen. Zorg dat je in de buurt van de juiste persoon staat. Is hij in gesprek, let op het mo ment dat hij om zich heen begint te kijken. Dat is hét sig naal dat de conversatie op een dood punt is beland. Op dat moment kruis je toevallig zijn pad en sla je toe." Hoe kom je op een nette manier af van degene die jou pro beert te strikken voor een klus waar je geen zin in hebt? „Heel beleefd zeggen dat je verderop iemand ziet aan wie je nog iets hebt beloofd. Dan heel beslist weglopen. Zeg er met een glimlach bij: ik spreek je later. Dat komt er niet van, maar het klinkt wel netjes." Over zoenen: hoe voorkom je datje getuite lippen op je af krijgt waar je niet op zit te wachten? „Er is geen ontkomen aan. Gelukkig kan het vrij vluchtig, als je je hoofd maar op tijd wat terugtrekt. Snel verdrin gen is het beste. Zorg dus dat je op een drukke plek staat zodat je snel kunt doorschuiven naar iemand met wie je wél graag zoent. Vergeet die eerste zoen, onthoud de laat ste." Hoe voorkom je dat een gesprek blijft steken in algemene kerstwensen? „Stel directe vragen. Ga recht op je doel af en laat merken dat je je in het werk van de ander hebt verdiept. Een goed gesprek werkt net als de liefde: zodra je aanvoelt wat de ander prettig vindt, gaat het vanzelf. Maar ga niet met je gesprekspartner meepraten. Houd je eigen identiteit vast." Algemene receptietips? „Zie het nut in van recepties. In mijn vak moet het we reldje je voortdurend zien. Ik moet alle vuurtjes warm houden en steeds nieuwe brandjes aansteken. Daarbij vind ik het gewoon leuk veel mensen te ontmoeten. Als je er niks aan vindt, kun je beter thuisblijven." Catherine Keyl liep van de ene naar de andere receptie om bijzondere gasten voor haar tv-programma's te strik ken. Ook nu ze een maandblad maakt dat haar naam draagt, is het feestcircuit haar jachtterrein. Hoe kom je tactisch in de buurt van degene die je nodig hebt? „Speel het via een wederzijdse kennis. Vraag of die je aan je doelwit wil voorstellen. Is er geen bekende, stap dan zelf op je prooi af en vraag heel beleefd of je hem of haar iets mag vragen. Houd altijd de deur in de gaten, dan zie je het meteen als er een interessant type binnenkomt." Hoe kom je op een nette manier af van degene die jou pro beert te strikken voor een klus waar je geen zin in hebt? „Die mensen zijn echt een ramp. Ze vinden zichzelf zó in teressant dat ze met alle geweld in mijn blad willen. Vroe ger bleef ik dan heel aardig en zei ik dat ze maar iets moes ten opsturen. Nu ben ik kort en duidelijk. Ik zeg gewoon dat het niks is. Anders kom ik nooit meer van ze af." Over zoenen: hoe voorkom je dat je getuite lippen op je af krijgt waar je niet op zit te wachten? „Op recepties lijken altijd wel oude mannetjes te lopen die mijn wangen willen aflebberen. Jakkes! De beste ma nier om dat te voorkomen, is je hand gestrekt uitsteken. Dan hou je letterlijk afstand. Het is geen garantie, hoor. Je houdt altijd fanatiekelingen die daar dwars doorheen bre ken en me toch op hun manier te pakken nemen." Hoe voorkom je dat een gesprek blijft steken in oppervlakkige kerstwensen? „Vraag waar ze de gastheer of de gastvrouw van kennen en je hoort vaak al een heel verhaal. Of informeer naar hun gezin of hun werk. De meeste mensen zijn zó vol van zichzelf dat ze dan gemakkelijk de tijd volpraten." Algemene receptietips? „Denk niet dat je de enige bent die het eng vindt naar dit soort feestjes te gaan. Maak je vooral geen zorgen over je kleding en kapsel: de meeste feestgangers hebben het zó druk met hun eigen uiterlijk dat ze nauwelijks op de an der letten. „Zorg dat jouw receptie anders is dan andere partijtjes, want Nederland is behoorlijk receptiemoe. Geef je feest dus een thema, koppel er een goed doel aan, vraag een ar tiest of een speciale gast. Dan is er een reden om te ko men." Joop Braakhekke maakte naam als televisiekok en hore- cagastheer. Is vakmatig een receptiekenner. „De kunst is op dit soort feestjes de juiste mensen in hun kuif te pik ken en diepgang in het gesprek te krijgen." Hoe kom je tactisch in de buurt van degene die je nodig hebt? „Gebruik je ellebogen maar een beetje. Humor helpt ook. Gewoon op de man afstappen en met een glimlach vra gen of je hem al prettige feestdagen had gewenst. Dan weet hij ook meteen dat het een smoesje is en kun je je échte onderwerp aansnijden. Zorg altijd dat je een bood schappenlijstje in je achterhoofd hebt van dingen die je wilt regelen. Dan kun je bewust netwerken. Probeer het niet bij de minister of de wethouder zelf Hun invloed stelt vaak weinig voor. Je moet topambtenaren hebben. Die trekken aan de touwtjes in dit land." Hoe kom je op een nette manier af van degene die jou pro beert te strikken voor een klus waar je geen zin in hebt? „Daar moet je een beetje bot in zijn, maar op een nette manier. Zeg dat je verderop iemand ziet staan die je al heel lang niet hebt gesproken. Anders kun je een saai ge sprek nog onderbreken met de vraag waar het toilet is." Over zoenen: hoe voorkom je dat je getuite lippen op je af krijgt waar je niet op zit te wachten? „Duidelijk zijn. Direct roepen: ik zoen niet. Dat is tegen woordig heel chic, hoor." Hoe voorkom je dat een gesprek blijft steken in algemene kerstwensen? „Stel vragen, toon belangstelling. Als je vraagt naar hun werk blijft het veilig en krijg je een aardig beeld van je ge sprekspartner. Of vraag naar hun goede voornemens voor het nieuwe jaar. Dan komen ze wel los en heb je iets om op in te haken. Doe dat vooral, want niks is erger dan een leeg gesprek over koetjes en kalfjes. Zonde van je tijd." Algemene receptietips? „Zet uit je hoofd dat je met receptiecontacten deals kunt sluiten of problemen oplost. Een feestje is niet meer dan het voorportaal van de deal. Op feestjes doe je alleen con tacten op waarmee je later verder kunt. Timing is alles. Bij het eten moet je kopstukken van het stadhuis niet lastig vallen over een vergunning. Bij het weggaan heb ik er wel eens een op de schouder getikt met een vraag. Nog een tip: zorg dat je er netjes uitziet. Dat helpt altijd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 108