spectrum 18 In deze weken is 't goed stil te staan bij vrede op aarde' PZC Zaterdag 29 december 2007 Balkenende: Premier Jan Peter Balkenende (CDA) blikt terug op het eerste jaar van zijn vierde kabinet. Hij staat uitvoerig stil bij het werk van de Nederlandse militairen in Afghanistan. „Betrokkenheid is essentieel." door Erwin Buter en Wierd Duk foto's ANP Vanuit zijn werkkamer in het Torentje heeft Jan Peter Bal kenende uitzicht op een win terse Hofvijver. Het jaar loopt naar z'n einde, tijd voor de minister-president te gaan wintersporten. De afgelopen maanden stonden in het teken van de crisis rond het ontslagrecht. U bent er niet in geslaagd voor dat dossier een oplos sing te vinden. Een commissie van wijzen moet zich over het probleem buigen. Hebt u een nederlaag geleden? Balkenende: „Wij wisten op voorhand dat het moeilijk zou worden het ontslagrecht te versoepelen. Maar om nu te zeggen dat het kabinet niksig dreigt te worden, zoals fractievoorzitter Arie Slob van de Christen- Unie beweert, dat beeld deel ik niet. Als je ziet wat er dit jaar allemaal gebeurd is, dan is de balans positief Over Uruzgan is een besluit genomen, er komt geen referen dum over het Europese verdrag, alle begro tingen zijn behandeld, we gaan anders be talen voor mobiliteit." Maar het meningsverschil rond het ontslag recht leidde bijna tot een kabinetscrisis. Hoe zijn inmiddels de verhoudingen in de coalitie? „Over de samenwerking ben ik redelijk te vreden. De onderlinge verhoudingen in het kabinet en de sfeer in de Trèveszaal zijn bepaald niet slecht. We hebben soms pittige discussies, ja. Maar het werk wordt gedaan. Natuurlijk voeren we over een on derwerp als de verlenging van de missie in Uruzgan een stevig debat, maar het is wel inhoudelijk." In 2003 lukte het u niet met de PvdA een rege ring te vormen. Ditmaal was u tot elkaar ver oordeeld. „Dat was een andere tijd. Ons besluit de invasie in Irak politiek te steunen, lag moei lijk bij de PvdA. De houding over en weer was anders. Het zat er niet in toen, én er waren alternatieven. Maar we zijn er dit keer toch tamelijk snel uit gekomen, in vier, vijf weken hadden we een coalitie akkoord. En alle hervormingen van het vo rige kabinet zijn overeind gebleven." Met PvdA en Christenunie koos u voor een ambiteuze 'maatschappelijke investerings agenda'. De samenhang in de samenleving moet worden hersteld, burgers moeten verant woordelijkheid voor elkaar nemen, en als ouders het laten afweten met de opvoeding, moet de overheid kunnen ingrijpen, desnoods tot achter de voordeur. Gaat u niet te ver in uw eisen aan de burgers? „Wat is daar zo erg aan? Veiligheid wordt in 2008 een groot thema. Zo gaan we de aanpak van het voetbalvandalisme vol gend jaar intensiveren. We moeten niet langer onhebbelijk gedrag gedogen of de verwaarlozing van kinderen accepteren. Al bij Abraham Kuyper (de befaamde anti-re volutionaire voorman, red.) zie je de ge dachte dat de staat het recht heeft in te grij pen als de rechtsorde in het geding is. Waarom wordt dat als betutteling afge daan? Het is juist essentieel. „Denk aan geweld tegen kinderen. Waar om zou je dan niet ach ter die voordeur mo gen kijken? Daarom zijn de nieuwe centra voor jeugd en gezin zo belangrijk. Die komen ook bij de mensen thuis. Jonge kinderen die niet beschikken over voldoende taalbe heersing, daar moeten we iets aan doen. We moeten de jeugd ook tegen zichzelf in bescherming nemen. Niks is erger dan kin deren die hun kansen vergooien. Ieder wel denkend mens weet dat messen op school niet kunnen, dat paddo's schadelijk zijn. Jongeren hebben behoefte aan duidelijk heid, dat is gewoon hard nodig. Ze raken in de war van het gedogen." Hoe kan de overheid ervoor zorgen dat bur gers meer betrokken bij elkaar zijn? „Neem het alcoholmisbruik onder jonge ren. Natuurlijk hebben ouders hier de voornaamste verantwoordelijkheid. Maar de campagne van minister André Rouvoet waarin ouders worden gewaarschuwd voor alcoholmisbruik door hun kinderen, is een mooie ondersteuning. Als je alleen let op jezelf, red je het als maatschappij niet. Dat leidt tot versplintering. De samen leving komt echt tot bloei als mensen be trokken zijn bij elkaar. „Een op de vier mensen in dit land is vrij williger, als mantelzorger of op het sport veld. Voor die mensen heb ik groot res pect. Kinderen gaan nu op maatschappelij ke stage. Die betrokkenheid is essentieel. Je ziet het bijvoorbeeld op Koninginnedag. Mensen uit de buurt organiseren iets.en dat blijkt dan een jaarlijks terugkerend feest te worden. Na de tsunami in 2004, Theo van Gogh was net vermoord, trok ken mensen met elkaar op om geld in te zamelen." Nederland is één van de rijkste landen ter we reld, de burgers zijn in meerderheid gelukkig, blijkt uit onderzoek. Toch heerst er onder huids veel onvrede. Die richt zich vaak tegen moslims. Maakt u zich zorgen over die ont wikkeling? „Nederland was altijd een land waar men sen met verschillende achtergronden en religies naast elkaar leefden. Natuurlijk moeten we hard optreden tegen uitwas sen, tegen haatzaaiende imams of Marok kaanse jongeren die zorgen voor overlast. Maar pas op dat er geen verdeeldheid wordt gezaaid. We moeten de mensen per spectief bieden. Het grootste gevaar is cy nisme. Ik spreek veel succesvolle allochto ne ondernemers, of studenten van niet-Ne- derlandse komaf Ik zie dat mensen uit ker ken, synagoges en mos keeën samenkomen. Dat gebeurt ook alle maal. Maar vooral de negatieve dingen ko men in het nieuws." Even naar u zelf. Als de ze investeringsagenda is uitgevoerd, bent u dan klaar als premier? Volgens uw partijge noot Ruud Lubbers kunt u nog jaren mee. „Een hoogleraar zei in 2002 dat Nederland klaar was voor zes of zeven kabinetten Bal kenende. Als je het zo bekijkt, heb ik nog even te gaan. Ik ben nu aan mijn vierde ka binet bezig. Maar ik moet eerst maar eens zorgen dat ik dit afmaak. Dat vind ik essen tieel. Er is al veel gebeurd. We stonden er in 2006 beter voor dan in 2002." Toch klagen de mensen dat hun koopkracht in 2008 daalt. „Dat heeft alles te maken met de stijgende zorgpremies. Welke coalitie er ook had ge zeten, stijging van zorgkosten was onver mijdelijk. Ook de milieumaatregelen druk ken de koopkracht. En de inflatie neemt toe. Maar de economie draait behoorlijk, er zijn nog nooit zo veel banen geweest. De beste ontwikkeling is nog altijd het vin den van een baan of promotie op je werk. Over de hele kabinetsperiode zullen de mensen er meer op vooruitgaan dan de af gelopen vier jaar het geval is geweest." Wat kunnen de burgers in 2008 verwachten? „We hebben nog veel te doen. Denk aan de administratieve lasten. Die moeten op nieuw met 25 procent omlaag. Dat moeten de ondernemers nu ook echt gaan voelen. We hebben al de toptien van ergernissen in het bedrijfsleven aangepakt. Maar ook de politieagent, de mensen in de zorg en leerkrachten moeten minder tijd kwijt zijn aan papierwerk." Nederland blijft in elk geval tot eind 2010 in de Afghaanse provincie Uruzgan actief. Hoe gaat u om met die verantwoordelijkheid? „Het doet mij ontzettend veel verdriet als er slachtoffers vallen. Elke keer als ik op mijn telefoon zie dat collega Eimert van Middelkoop van Defensie mij belt, schrik ik. Het kan zijn dat er in Uruzgan weer iets ergs gebeurd is. Als dat dan zo is, val ik stil. Dan stort je wereld even in. Je denkt dan aan de familie van de omgekomen militai ren. Als je dan ziet hoe de ouders van de slachtoffers, bijvoorbeeld die van Timo Smeehuizen, met hun verdriet omgaan. Zo indrukwekkend en overtuigd van de noodzaak van wat wij daar aan het doen zijn. Dan is dat een antwoord." Krijgt de missie volgens u voldoende steun in de samenleving? Is Nederland wel voldoende doordrongen van het feit dat in Afghanistan een oorlog wordt uitgevochten? „Veel Nederlanders spreken op allerlei ma nieren hun waardering uit voor wat onze militairen daar doen. Het is essentieel dat die steun er is en dat onze militairen die ondersteuning ervaren. Tijdens deze we ken is het goed stil te staan bij vrede op aarde. De situatie doet mij denken aan een veteraan die ik ontmoette in Canada. Hij had gevochten op Walcheren. Moet u zich voorstellen, ik ben van 1956 en heb in Zee land in een veilige omgeving een fijne jeugd gehad. Terwijl daar nog maar tien tot vijftien jaar voor mijn geboorte werd gevochten. „Wij danken onze vrijheid aan Amerika nen, Canadezen, Britten. En nu heeft Ne derland een taak in Afghanistan. De tali- ban hebben het land verziekt. Er waren geen ziekenhuizen meer, geen medische zorg, geen scholen. De universele rechten van de mensen werden geschonden. Ze ker, de taliban zijn een uiting van het kwaad. Laatst nog hoorde ik met tranen in mijn ogen hoe in Afghanistan bijna zestig kinderen omkwamen bij een zelfmoordac tie. Die mentaliteit is zo fout, het gaat al leen om het zaaien van dood en verderf. En ze kan overal toeslaan: Madrid, Istan bul of Londen. Dat is een wereld die wij niet moeten willen." Minister-president Jan Peter Balkenende blijft overtuigd van het nut van de Nederlandse missie in Afghanistan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 106