Kwaliteitsteam aan de slag Oester dringt de huiskamer binnen Rechter bestraft ontucht Adiviseren over plannen voor gebruik van de ruimte. Verkoop in supermarkt zorgt voor toenemende oesterconsumptie. Waarschuwing scheepsvuurwerk Therapie, boete en negen maanden voorwaardelijk. óe PZC Vrijdag 28 december 2007 I 31 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De komst van een provinciaal kwaliteitsteam, dat ad viseert over het gebruik van de Zeeuwse ruimte, is aanvankelijk niet met groot enthousiasme ont vangen. Gemopper over bouwpoli- tie en extra welstandstoezicht was niet van de lucht. Nu het team aan het werk is, blijkt het allemaal best mee te vallen. De omgeving leefbaarder en mooier maken. Piet Goossen, coör dinator van het nieuwe kwaliteits team Zeeland, vindt dat wel een kernachtige taakomschrijving. Te gelijk een hele opgave. De druk om van alles en nog te ontwikke len - zowel in stad en dorp als in het buitengebied - is groot. Noch tans mag de omgeving er niet (ver der) op achteruit gaan. Om veel strijd en ellende te voor komen, besloot de provincie een kwaliteitsteam in het leven te roe pen. Bestaande uit een coördina tor (werkzaam bij de provincie), onafhankelijke adviseurs voor land schap, stedenbouw en architec tuur (drie uit Zeeland, vier van buiten), en een groep (ambtelijke) deskundigen. De samenstelling van het team varieert naar gelang de onderwerpen. Het team is nadrukkelijk niet be doeld om voor te schrijven hoe een plan eruit moet zien, verze kert Goossen. „Absoluut niet. Het is een club die mee- en nadenkt en uitgangspunten aanreikt voor lastige projecten. Zowel in de be bouwde kom als in het buitenge bied. Het gaat om projecten die qua omvang en/of qua uitstraling van provinciaal belang zijn." Zo is een advies uitgebracht over de invulling van het agrarisch ge bied tussen Middelburg en Vlissin- geri (waarin onder meer aan Vlis- singse zijde een sportboulevard, sa men met bebouwing in een soort bolwerk, is gedacht, met tussenin landbouw, groen en water). Ook boog het team zich over de Brugse Vaart bij Oostburg: een golfbaan in combinatie met wonen, en over de dorpsuitbreiding van Baarland, 's Heer Abtskerke en Nisse. Op het programma staat een ad vies over het experiment boerener ven: hoe vervang je op verant woorde wijze agrarische opstallen door woningen (als eerste een plan op Sint-Philipsland). Aan de orde komt ook inpassing van aqua- cultuur in het landschap. „Er zijn veel projecten, we moeten kie zen", zegt Goossen. „De meer in grijpende pakken we aan, we kun nen er zeven tot tien per jaar aan." Een team van deskundigen moet ervoor zorgen dat nieuwe plan nen de kwaliteit van de ruimte in Zeeland niet aantasten maar juist verbeteren. Bij elk plan dat wordt besproken zitten mensen van de betrokken gemeente en de initiatiefnemer in het team. „Het gaat om samenwer king, niet om dingen op te leg gen", onderstreept Goossen. „Ons advies is niet verplichtend, we bie den het aan, van: maak er gebruik van." De ervaring leert nu al dat in schakeling van het team niet ver tragend, maar juist versnellend werkt. Gemeenten en plannenma kers weten welke richting ze op kunnen gaan, zonder later op een 'nee' te stuiten. Goossen wijst erop dat de provin cie in het Omgevingsplan Zeeland meer ruimte biedt voor (economi sche) ontwikkelingen. Daar staat tegenover dat ingrepen in de ruim te kwaliteit moeten opleveren. Er is in het verleden genoeg fout ge gaan. Het kwaliteitsteam probeert te voorkomen dat opnieuw 'vergis singen' optreden, of dat plannen waar veel geld en energie in zijn gestopt, in de la verdwijnen. foto Willem Mieras Medewerkers van De Meulemeester in Yerseke pakken oesters in. Vandaag en morgen zijn de drukste dagen in de sector. door Joeri Wisse YERSEKE - Terwijl half werkzaam Nederland de dagen tussen kerst en oud en nieuw vrij heeft geno men, is het in Yerseke vlak voor jaarwisseling topdrukte. Op de Ha- vendijk langs de oesterputten en op de Korringaweg waar de grote schelpdierbedrijven zijn gevestigd, rijden heftrucks af en aan met vol geladen pallets oesters. Sinds gisteren bevoorraden de vrachtwagens vooral de super markten. Morgen en zondag zijn het met name de restaurants die voorzien worden van de schelpdie ren. Over dé trend van dit jaar zijn ze het nog niet eens in Yerseke. Maar dat de verkoop van oesters deze maand weer een recordhoog te heeft bereikt, staat vast: alle han delaren constateren een toenemen de vraag naar de zilte delicatesse. Dat is te danken aan de 'thuiscon- sumptie'. Steeds meer mensen dur ven het aan om bijvoorbeeld op oudejaarsavond een oestertje open te steken. „Om het de consument wat makkelijker te maken, voegen we een handleiding en soms ook een oestermes toe aan de verpak- 'Vooral jonge consumenten verkiezen lekvrije verpakking boven aloude oestermandje' king", zegt Pieter Geijsen van Roem van Yerseke. Volgens hem vindt tachtig procent van de handel in december plaats. Hij merkt dat de consument dit jaar de voorkeur geeft aan kleine platte oesters. Sas de Koeijer van oesterhandelaar De Meulemeester zietjuist een afnemende vraag naar de duurdere, platte oester. „De laatste jaren hebben veel con sumenten de oester ontdekt. Die eten creuses en geen platte oes ters." Edwin Foudraine van Prins en Dingemanse ziet weer een an dere trend: de lekvrije verpakking. „Die wordt steeds vaker verkocht in plaats van het traditionele mandje. Vooral jonge consumen ten hebben geen zin om met die lekkende mandjes te sjouwen." Gewoon gezellig Strandpaviljoen 'De Piraat' Tijdens de kerstvakantie geopend Duinweg - Oostkapelle MIDDELBURG - De stadsgewestelijke brandweer op Vlissingen-Middel- burg waarschuwt tegen het ge bruik van scheepsvuurwerk tij dens de jaarwisseling. De laatste ja ren wordt een toename geconsta teerd van het afsteken van derge lijk vuurwerk. Het afsteken van een noodsein zonder dat daarbij sprake is van een noodsituatie is strafbaar. Daar kunnen ernstige on gevallen mee gebeuren. Bij de jaar wisseling in 2004 ging een lichtko- gel door een raam in een Middel burgse woonwijk, waarbij een vrouw om het leven kwam. GOES - De rechtbank in Middel burg heeft gisteren een 39-jarige Goesenaar die begin 2005 een (sek suele) relatie had met een toen veertienjarig meisje veroordeeld tot een werkstraf van 240 uur en een voorwaardelijke celstraf van negen maanden. Ook komt de Goesenaar onder re- classeringstoezicht te staan, moet hij in therapie en moet hij het slachtoffer 2500 euro schadevergoe ding betalen. Via een chatbox op het internet kreeg hij contact met het Bevelandse meisje. Hij deed zich veel jonger voor dan hij was. Na enkele maanden ontmoetten de twee elkaar, kregen een relatie en hadden seks. Toen het meisje begin dit jaar ontdekte dat wat hij deed echt niet kon, deed ze aangif te tegen hem. Tijdens het onder zoek bleek dat de man ook kinder porno op zijn computer had staan. De voorliefde van de Goesenaar ging uit naar meisjes in de prepu- berale fase. Als gevolg van deze zaak is de man, die onder meer werkte bij een cultureel jongeren centrum in Goes, ontslagen. Het vonnis was conform de eis. 1 out 9' ,e°P WAS M OT 3A38A0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 75