Tover vinger geheven tegen de jacht Nieuwjaarsconcert in ere hersteld Cd-presentatie van The Straits Familievoorstelling op basis verhaal Roald Dahl in Vestzak'99. 'Zeeland-suite' thema optredens en expositie in galerie Middelburg. PZC Vrijdag 28 december 2007 33 door Ali Pankow vlissingen - Als Marietje zich kwaad maakt, kun je als publiek wat beleven. Dan ziet ze alles rood, gaat het topje van haar wijs vinger gloeien en gebeurt er 'iets'. Wie dat wil meemaken, kan vanaf vandaag terecht in theater Vest zak'99 in Vlissingen. Daar gaat van middag de familievoorstelling De Tovervinger, naar het gelijknamige verhaal van Roald Dahl, in premiè re. De voorstelling wordt opge voerd door de jongerengroep van De Zeeuwse Komedie. Deze groep kreeg de smaak vorig jaar te pakken met Bevroren Tover kracht. Daarom is dit jaar weer ge kozen voor een familievoorstelling rond de jaarwisseling. „Toen ze me uitnodigden met een idee te komen, ben ik direct gaan zoeken in het werk van Roald Dahl. Be staande kersttoneelstukken voor kinderen spreken me namelijk ab soluut niet aan", zegt theatermaak ster Katinka van den Dool. Aan de boeken van Roald Dahl be waart ze zelf goede jeugdherinne ringen. De verhalen vergen wel enige bewerking voor een toneel versie. „Er gebeuren vaak nogal verrassende dingen in, die je op de speelvloer niet zomaar kunt na doen", constateert Van den Dool. 'Het was een collectief creatief proces. Het is ook zo'n enthousiaste groep' Met De Tovervinger kon ze echter aardig uit de voeten. „Het is vooral een collectief creatief proces gewor den. Ik heb een basisverhaal ge schreven en samen met de spelers is dat nader uitgewerkt tot een script. Het is ook zo'n enthousias te groep, die boordevol ideeën zit." In de loop van het repetitieproces waren er wat rolwisselingen en uit eindelijk bleek er plots één speler meer dan er rollen waren. Ook dat bleek geen probleem te zijn. „Toen is er nog een rol bijgeschreven: een konijn, dat dus niet in het oor spronkelijke verhaal voorkomt." De hoofdrol van Marietje wordt vertolkt door Winya Hak. „Een mooi afscheid van De Zeeuwse Ko medie", vindt ze zelf In het blad Vrij Entree van deze vereniging laat ze weten haar vertrek te be treuren. „Maar nieuwe tijden bre ken aan. Als alles goed gaat, zit ik volgend jaar in Amsterdam in een pietepeuterig kamertje aan een bu reautje te studeren", schrijft ze met enig gevoel voor drama. Als Marietje heft Winya haar gloeiende wijsvinger op tegen een familie die niets liever doet dan ja gen op herten, konijnen en een den. Dat komt hun duur te staan zodra de eenden doodleuk bezit van hun huis nemen en ze als fa milie de boom worden ingejaagd. „Ik heb me voor de vormgeving la ten inspireren door Quintin Blake, de vaste illustrator van de boeken van Roald Dahl. Het resultaat is dat de personages wat stripachtig worden neergezet. Verder heb ik daarbij hulp gekregen van mijn moeder. Zij heeft de kostuums van de vogels ontworpen", vertelt Van den Dool. Bob Goedhart tekent voor het decor en Harry de Visser componeerde muziek speciaal voor deze voorstelling. Volgens de regisseur is het verhaal goed te volgen voor kleintjes vanaf vijf jaar, maar zullen ook oudere kinderen er plezier aan beleven ge zien de bekende Roald Dahl-hu- mor. De Tovervinger, vandaag in theater i Vestzak'99 in Vlissingen, 15.30 en 19.00 uur. Daar verder ook op zater dag 29 december (15.30 uur), vrij dag 4 januari (15.30 en 19.00 uur), zaterdag 5 januari (15.30 en 19.00 uur) en zondag 6 januari (15.30 uur). door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Met de verhuizing van Middelburg naar Veere kwam ook een einde aan het traditionele nieuwjaarsconcert van Nieuwe Muziek, tegenwoordig Muziekpo- dium Zeeland geheten. De laatste editie dateert van vier jaar gele den. Ad van 't Veer, die begin 2006 afscheid nam als directeur, heeft nu weer een nieuwjaarsconcert op touw gezet, met de Zeeland-suite als thema. Een traditie in ere her steld? „Ik mag het hopen." Van 't Veer bekommert zich sinds zijn vertrek om het archief van Nieuwe Muziek. Talloze concerten - waaronder optredens van John Cage en Morton Feldman - heeft hij door de jaren heen op band vastgelegd. Die moeten worden ge digitaliseerd voordat ze verloren gaan. De mooiste opnamen wor den op cd uitgebracht. Er zijn al di verse albums verschenen bij BVHaast, Willem Breukers label. Er is nu een stichting: Documenta tiecentrum Nieuwe Muziek Zee land i.o. (DocNMZ), met als doel het onderhouden van het Nieuwe Muziek-archief het 'publiek ma ken' daarvan door middel van con certen en het uitgeven van cd's en dvd's. Een mogelijkheid is dat het centrum wordt ondergebracht bij de Zeeuwse Bibliotheek. Voorals nog is het wachten totdat duidelijk is in hoeverre de provincie bereid is de stichting financieel te onder steunen. „Het gaat op zich de goe de kant op, maar wel langzaam", zegt Van 't Veer. Vooruitlopend op de daadwerke lijke oprichting van het centrum heeft hij het initiatief genomen om net als vroeger een concert op 1 januari te houden, deze keer in de galerie van William Verstraeten in Middelburg. „Ik heb dat gedaan omdat veel mensen mij vroegen: waarom is er toch geen nieuwjaars concert meer? Dat was altijd wel iets bijzonders." Het concert van dinsdag is vooral een hommage aan Leo Cuypers, die in 1977 de Zeeland-suite compo- 'Veel mensen vroegen mij: waarom is er toch geen nieuwjaarsconcert meer?' neerde: een compositie voor jazz- septet in negen delen, geschreven op én voor uiteenlopende locaties in Zeeland. De suite is vastgelegd op film, die tijdens het intermezzo van het nieuwjaarsconcert is te zien. Verder zingt mezzo-sopraan Lotte Bovi onder meer delen uit Carmen van Bizet. De composities van Cuypers verwijzen vaak naar de stijl ('verisme') die Bizet in Car men gebruikte. Ook treedt sopraan- en bariton saxofonist Bob Driessen op. Hij had een belangrijk aandeel in de Zeeland-suite en speelt tegenwoor dig onder andere in De Volhar ding. Pianist Geoffrey Madge, wiens naam nauw verbonden is met Nieuwe Muziek, besluit het nieuwjaarsconcert met werk van Mozart, Nancarrow en Gershwin. Het concert wordt, zoals Nieuwe Muziek vaak heeft gedaan, gecom bineerd met beeldende kunst. In de galerie wordt een expositie geo pend met werk van Gust Romijn. Te zien zijn de eigen 'Zeeland-sui tes' van Romijn, uit begin jaren ne gentig: drie monumentale schilde rijen die hier nog niet eerder geza menlijk waren te zien. Nieuwjaarsconcert, dinsdag 1 janua- ri, Revolution Gallery, Lange Noord straat 41, Middelburg. Programma: 16.00: opening; 17.00: Lotte Bovi; 18.00: maaltijd/vertoning film Zee land-suite; 19.00: Bob Driessen; 19.30: Geoffrey Madge. middelburg - De uit Middelburg afkomstige pop/rock-formatie The Straits presenteert morgen in De Spot in Middelburg haar tweede demo-EP: Under construction. Het optreden, waaraan enkele jonge violisten van het conservatorium meewerken, begint om 20.00 uur. De band bracht eerder Zu-Zu-Zaa uit, bekroond met een prijs voor de beste demo. Nadien verliet bas sist Robbert Groeneveld de groep en werd vervangen door Thomas Brouwer. Zowel op muzikaal als op tekstueel gebied heeft de band zich de afgelopen tijd verder ont wikkeld. Enthousiaste reacties uit het publiek deden de groep beslui ten vijf nummers op cd vast te leg gen. Dat gebeurde in de studio van Jeroen Millenaar en Wouter Plan ken in Kapellebrug. De bezetting van The Straits is: Patrik Muller (zang), Ralph Toor- op (gitaar), Martijn Molenaar (gi taar), Thomas Brouwer (bas) en Wilko Stroo (drums). De cast van De Tovervinger. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51