land Bouw op havenfronten werkt milieuwinst binnenvaart tegen De zonneboot Pardon voor bewoners zomerhuis is niet nodig RWS 'Begin januari nieuw college' In verband met de feestdagen is ons kantoor op maandag 31 december gesloten. Woensdag 2 januari 2008 kunnen wij u van 09.00 tot 17.30 uur weer van dienst zijn. Goes met salsa het jaar uit en in Man mishandelt conducteur op perron Yerseke 26 I Vrijdag 28 december 2007 PZC Chauffeur bietenwagen gewond bij ongeluk Politie houdt overvaller winkel Middelburg aan Onder invloed met lekke banden door stad Dag voor grootouders en kleinkinderen Voorzitter Schuttevaer wil laad- en losplaatsen voor schepen behouden. Zeeuws jongensteam gaat voor eerste plaats Frisian Solar Challenge. Noord-Beveland en Borsele hebben al een duidelijk beleid. I Op zoek naar een I stoere skelter? www.zeelandaanhangwagens.nl 0118-613659 vlissingen - Begin januari heeft Vlissingen waarschijnlijk een nieuw college. Dat zegt formateur Els Kuijper. Volgens haar gaan de besprekingen 'heel voorspoedig'. Afgelopen weekeinde en maandag heeft Kuijper gepraat met de be oogde coalitiepartners PvdA, WD en de Lokale Partij Vlissingen. Die hebben gezegd wie ze er als vierde partij graag bij willen hebben. Ook met die fractie is gesproken. Welke partij dat is, wilde Kuijper gisteren nog niet zeggen. „Het gaat om één partij. Ik sluit niet uit dat een vijfde zich er later nog bij aansluit." rilland - Een 27-jarige man uit Dinteloord is woensdagavond ge wond geraakt toen de oplegger van zijn vrachtwagen, volgeladen met bieten, in de sloot belandde. Het ongeluk gebeurde vlak nadat de man zijn wagen had geladen aan de Volckerweg in Rilland. Waarschijnlijk nam hij de bocht te kort. Een hoogwerker is er aan te pas gekomen om de truck uit de sloot te takelen. De chauffeur liep een hersenschudding op. middelburg - Een toevallig passe rende motoragent heeft gistermor gen in de Segeersstraat in Middel burg een overvaller aangehouden. De man, een 32-jarige Vlissinger, had geld geëist bij een winkel in de Lange Delft. Hij ging er van door toen personeel dat weigerde te geven. Volgens de politie heeft de man geen wapen gebruikt. terneuzen - Een 27-jarige vrouw uit Terneuzen is woensdagavond in haar woonplaats aangehouden, omdat ze met te veel drank op ach ter het stuur zat. Ze had onderweg, zonder dat ze het merkte, iets geraakt waardoor ze wieldoppen was verloren. Ook had ze totaal niet in de gaten dat ze met lekke banden door de stad reed. Haar beschadigde auto moest door een takelwagen worden weg gesleept. kapelle - Het Fruitteeltmuseum in Kapelle houdt zaterdag 5 janua ri een opa en oma dag. Voor kinde ren en hun grootouders begint om 12.00 uur een speurtocht door het museum. Er wordt ook een span nend verhaal voorgelezen. Voor wie dan de weg nog niet weet in het museum is er om 14.00 uur een rondleiding. door Mieke van der Jagt NIEUW EN SINT JOOSLAND - Ge meenten en rijksoverheid werken elkaar tegen als het gaat om het be leid in de binnenvaart. Het Rijk sti muleert met infrastructurele wer ken het milieuvriendelijke vervoer over water, maar gemeenten bou wen oude handelshavens vol met huizen, zodat laad-, los en ligplaat sen verdwijnen. Voorzitter J. Voge laar van de afdeling Midden-Zee land van Schuttevaer, waarschuw de gisteren in zijn jaarrede voor een beleid op tegengestelde spo ren. „Het milieu schiet niets op met een betere infrastructuur als we alleen maar van niets naar ner gens kunnen varen." Het gaat goed met de binnenvaart. Er worden veel nieuwe schepen ge bouwd en de prijzen die voor het vervoer worden betaald, zijn pri ma. De samenleving lijkt zich te realiseren dat vervoer over water minder milieubelasting betekent. Maar terwijl het gebied voor de schippers groter en internationaal, wordt, krimpen de mogelijkheden om tot in de verste hoeken van het waterwegennet vracht te brengen of te halen. Gemeenten zijn overal bezig havengebieden in te richten als aantrekkelijke wo ningbouwlocaties of jachthavens. Vogelaar vindt dat alleszins begrij pelijk, maar wijst erop dat er plaats moet blijven om te laden, te lossen en te blijven liggen. 1^ Het milieu schiet weinig op met de verbetering van waterwegen, bruggen en sluizen, als gemeen ten havengebieden vol bouwen met huizen, stelt Schuttevaer. Probleem is dat de relaties die de binnenvaart vroeger met plaatselij ke overheden onderhield, door de internationalisering van de sector, losser zijn geworden. Het is dus aan een schippervereniging als Schuttevaer om het belang van de binnenvaart op lokaal niveau in de kijker te houden, stelt Vogelaar. Dat belang is vooral ook een alge meen belang. Inspanningen van Rijkswaterstaat, zoals de moderni sering van de bediening van slui zen en bruggen, illustreren dat. Maar als in oude handelshavens geen plekje wordt vrijgehouden om over het water aangevoerde goederen te ontvangen, wordt het kind met het badwater wegge gooid. Dan moeten er alsnog vrachtwagens aan te pas komen om de spullen te bestemder plaat se te brengen. „De milieuwinst van de verbeterde infrastructuur wordt dan ongedaan gemaakt." door Lilian Dominicus kruiningen - Ze vormen een team van zeven scholieren en een hbo-student, zijn tussen de zes tien en de achttien jaar oud en hebben een ambitieus doel voor ogen: de tweepersoons-klasse in de International Frisian Solar Chal lenge van 2008 winnen. Hoe? Met een zelf ontworpen hy- drodynamische boot, die ze bou wen in een werkplaats achter de Praxis in Goes. De kosten: tien- a twintigduizend euro, bij elkaar te sprokkelen met sponsoring. En dat onder allerminst ideale omstandig heden: een groot deel van de jon gensclub moet namelijk dit jaar ook nog eens op voor het vwo-eindexamen aan het Goese Lyceum. Dat betekent de komende maanden een tamelijk disciplinair leven, dat bestaat uit studeren, naar school gaan, sponsoren zoe ken en bouwen aan de boot. Maar ze hebben er vertrouwen in. De eerste sponsor is er: KWS, die ze de beschikking over een loods heeft gegeven. Ze hebben hulp van een natuurkundeleraar. Ze kunnen de werkzaamheden aan de boot gebruiken voor het profiel werkstuk natuurkunde dat ze voor school moeten maken. Teamlid Paul Denissen (17), die hbo-luchtvaart studeert, heeft veel kennis en materiaal uit zijn oplei ding kunnen gebruiken voor het maken van het ontwerp. Dat is in middels klaar. Begin januari, na al le feesten, gaan ze bouwen; dan is de werkplaats helemaal vrij. „We beginnen vanaf niks", zegt Hans Koelemeij (18). Een klein beetje er varing hebben ze al. David Wiele- maker (17) deed samen met Paul vorig jaar mee aan de Zeeuwse zonnebootrace en haalde toen de tweede plaats in het standaardklas sement. Hij brengt veel kennis in. Om de boot snel door het water te laten ploegen, willen de jongens 'het beperkte vermogen van de zes zonnepanelen zo efficiënt moge- Studeren, naar school, sponsoren zoeken en bouwen aan de boot lijk gebruiken', melden ze op hun website. Daarom maken ze ge bruik van een 'zeer zuinige, bor- stelloze elektromotor', doen ze on derzoek naar 'optimalisatie van de schroef en gebruiken ze de 'mo dernste lichte lithium accu's'. Er is plaats voor twee personen in de boot. De stuurman zit vooraan, achterin komt de persoon die, door berekeningen op de laptop, bepaalt hoe hard de boot zal gaan. Wie de gelukkigen zijn die in de boot plaatsnemen, daar zijn de mannen nog niet uit. Meer informatie: www.zonnebootzeeland.nl Het ontwerp van het Zonneboot-team Zeeland. De stuurman zit voor in de boot, achterin komt de persoon die, door berekeningen op de laptop, be paalt hoe hard de boot gaat. GOES - Een generaal pardon voor permanente bewoners van vakan tiehuisjes, zoals minister Cramer (VROM) voorstelt, is in de Beve- landse gemeenten niet nodig. Met name in Borsele en Noord-Beve land staan veel recreatiewoningen, maar daar is al een duidelijk be leid. Cramer pleitte gisteren in een brief aan de Tweede Kamer voor een pardonregeling voor mensen die al jaren in een vakantiehuis wo nen. Permanente bewoning van een zomerhuisje is niet toege staan, maar veel gemeenten heb ben het jarenlang gedoogd. Sinds oktober 2003 hebben ge meentes drie mogelijkheden: het bestemmingsplan veranderen, zo dat een vakantiehuisje als woon huis gebruikt mag worden, een persoonsgebonden vrijstelling ver lenen, die vervalt na verhuizing of overlijden, of de bewoner uit de vakantiewoning zetten. Wie al voor oktober 2003 in zijn zomer huisje woonde, valt buiten deze re gelingen en moet voor 2010 duide lijkheid krijgen van de gemeente. Zo niet, dan mag hij blijven. Borsele heeft in 2004 geïnventari seerd hoeveel mensen een huisje in recreatieparken als Stellenplas en Scheldeoord het hele jaar be woonden. Wie aangaf zijn zomer huisje als vaste woonhuis te gebrui ken, kon toen een persoonlijke vrij stelling krijgen. Ook Noord-Beve land heeft haar zaakjes op orde. De gemeente handhaaft het ver bod op permanente bewoning van een zomerhuisje. In uitzonderings gevallen is een persoonsgebonden beschikking verleend. partner in wonen WWW.rWSQ06S.lll GOES - De Walcherse dansschool MiSalsa houdt zaterdag 29 decem ber een salsaparty met workshops in de Zeelandhallen in Goes. De workshops door verschillende bin nen- en buitenlandse salsadeskun digen, beginnen om 19.00 uur. De party, met shows, demonstraties en warmbloedige muziek, duurt van 22.00 tot 04.00 uur. Tijdens een nieuwjaarsborrel in bioscoop Merral biedt MiSalsa op donder dag 10 januari vanaf 20.30 gratis workshops. Bij voldoende belang stelling wordt Merral een nieuwe leslocatie voor MiSalsa in Goes. Yerseke - Een vrouwelijke conduc teur van de Nederlandse Spoorwe gen is dinsdagmiddag omstreeks 17.30 op het station Kruinin- gen-Yerseke door een man mishan deld. De man en zijn vriendin kon den eerder geen geldig plaatsbe wijs aan de conducteur laten zien, waarop ze in Yerseke uit de trein werden gezet. Op het perron sloeg en spuwde hij naar de conducteur, die vervolgens weer in de trein stapte en 112 belde. Zij raakte licht gewond en deed op station Roosendaal aangifte bij de politie. De Zeeuwse politie heeft de man en zijn vriendin op het station Kruiningen-Yerseke aangehouden. De zijn op het politiebureau in Goes gehoord door de Spoorweg politie. De man had nog zestig da gen hechtenis tegoed en is ingeslo ten. Getuigen kunnen zich mel den bij de Spoorwegpolitie in Roosendaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44