Psychologie ongeo B naar God Therapie helpt bij vermoeidheid na kanker Scheiden tast capaciteit voor opvoeden niet aan Luiaards hebben vaker psychische problemen Gezonder leven is ook goed voor ouderen Brein kan 'onzin' filteren uit geheugen PZC Vrijdag 28 december 2007 21 cY ie®*" 0\<l- ,.\V waarde. Daarmee kunnen we het leven aan." Het ongeopend laten van blauwe enveloppen en rekeningen is hard nekkig, zegt Prast. Het komt niet alleen voor bij mensen die hun re keningen niet künnen betalen. „Het moet iets zijn dat in de herse nen geprogrammeerd is. Iemand die verliefd is, kun je nóg zo waar schuwen voor zijn nieuwe gelief de: het heeft geen zin. ]e kunt waarschuwen voor boetes en be slaglegging, ook dat is zinloos. „Ze weten dat ze iets niet kunnen, kennen hun zwakte, maar doen er niets aan. Hoe slechter de financi ën en hoe groter het belang om er iets aan te doen, hoe minder ze er toe geneigd zijn. Want het raakt di rect aan hun zwakke plek. Ze wor den geconfronteerd met iets waar ze niet goed in zijn: het op orde houden van de financiën. In plaats van dat onder ogen te zien, schui ven ze het liever voor zich uit." Prast noemt zichzelf ook slordig met financiën. „Maar ik ben heilig vergeleken met sommige anderen. Er wordt wel onderscheid ge maakt tussen twee typen finan cieel onbenul: 'sophisticated' en 'naïef. De eerste kent zijn zwakte op financieel gebied, maar is be reid hulp van derden te aanvaar den. De tweede weet dat hij of zij fout zit, maar zegt: vanaf morgen beter ik mijn leven. We weten alle maal wat daar van komt." Een afwijking wil Prast zulk uitstel gedrag niet noemen. „Een stoor nis? Misschien, als het uit de hand loopt. Je ziet hetzelfde verschijnsel bij mensen die zich niet kunnen beheersen met eten. Te veel eten maakt dik, maar is verder niet di rect bedreigend. Als je rekeningen >y®' Cn<5>' „o® \e i#- langdurig niet betaalt, trekken in stanties op zeker moment de stek ker eruit. Ik kan me voorstellen dat iemand in zo'n financiële ramp terechtkomt, dat hij zegt: nooit meer. Maar zulk uitstelge drag is moeilijk af te leren." ij het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) melden zich af en toe mensen met een complete schoenendoos vol reke ningen, zegt onderzoeker Marcel Warnaar. Het instituut verwijst dan door naar een lokale krediet bank. Die geeft vooral praktische hulp: welke schulden zijn er, hoe kunnen die worden afgelost? Hoe zetten we deze persoon op het goe de spoor? Warnaar noemt het stel selmatig niet openen van rekenin gen 'kop in het zand-gedrag'. „Als ik de rekeningen niet zie, zijn ze er niet. Een rekening is voor sommi gen ook niet zo bedreigend; papier is geduldig. Soms vullen zij het ene gat met het andere. Rekenin gen waarvan de noodzaak van af betaling niet groot is, moeten lan ger wachten. Liever de huur beta len dan de Belastingdienst. Bij de uiteindelijke betaling komt het er op aan welke instantie de hardste incassodienst heeft. Dreiging met beslaglegging komt erg dichtbij." Het Nibud biedt ook financiële klunzen volop adviezen voor ver standig omgaan met geld en reke ningen. Sitebezoekers (www.ni- bud.nl) kunnen met behulp van testjes nagaan welk geldtype ze zijn en of ze al of niet een finan ciële ramp zijn. Warnaar: „Helaas doen de niet-openaars van post niet aan dit soort testen mee. „Zij neigen ertoe alles zelf te doen." Het ongeopend laten van blauwe enveloppen en rekeningen is een moeilijk af te leren gewoonte. MÉ* Sommige mensen kunnen geheel opgaan in hun geloof. hoofdskwab, nam die toe. Volgens de onderzoekers zijn de re- sulaten een aanwijzing van wat er in diepe trance bij boeddhistische monniken gebeurt. De pariëtaal- kwab is betrokken bij onze ruimte lijke oriëntatie, bij ons vermogen te bepalen waar we ons bevinden. Minder activiteit in dit hersenge- bied zou de ruimtelijke grenzen doen vervagen en de boeddhist het gevoel geven één te zijn met de wereld. Dat de activiteit in de vóörhersenen tijdens meditatie juist sterker is, wijst er volgens de Amerikanen op dat voor deze spiri tuele activiteit uiterste concentra tie is vereist. Dit hersengebied is betrokken bij aandacht en plan ning. Dezelfde veranderingen in hersenactiviteit von den ze bij biddende Franciscaner nonnen. Die beschreven hun ervaringen echter als 'het gevoel dicht bij God te zijn'. De Canadese hersenonder zoeker Mario Beauregard vond zelfs zes gebieden in de hersenen die actief waren bij nonnen van de orde der Karmelieten, wanneer zij 'een sterke emotioneel geladen herinnering aan de éénheid met God' opriepen in de hersenscan ner. Die zes gebieden spelen een rol bij leren en onthouden, ver liefd zijn en sociale emoties en bij aandacht en concentratie. Al die verhoogde activiteiten zouden, zo denkt Beauregard, de nonnen een 'gevoel van onvoorwaardelijke lief de aan God' geven. Een diep-religieuze ervaring is, al dus de Canadees, een complex ver schijnsel. „Er bestaat niet zoiets als een God-spot in de menselijke her senen. Een diep-religieus gevoel of een gevoel van meditatieve extase is het resultaat van activiteiten in een netwerk van zenuwcellen die hun verbindingen in tal van her- sengebieden hebben." Wat een mens in zo'n spirituele geestestoestand ervaart, hangt af van wat hij gelooft en welk geloof hij aanhangt. Beauregard: „Een atheïst ervaart de grootsheid van het universum. Een christen er vaart de éénheid met God." Ongeveer driekwart van de gene zen kankerpatiënten kan binnen een halfjaar vermoeidheidsklach- - ten kwijtraken door gedragsthera peutische principes toe te passen. Dat concludeert Marieke Gielissen (Radboud Universiteit). Uit haar data blijkt ook dat de klacht van vermoeidheid hardnekkig is, wan neer er geen gedragstherapie plaatsvindt. Dan heeft ruim de helft van de mensen na drie jaar nog steeds deze klachten in ernsti ge mate. Dat komt volgens Gielis sen mede door een slecht slaap- en waakpatroon Scheiden verandert de aanpak van individuele opvoeders niet funda menteel. Ouders die net geschei den zijn, doen het als opvoeders niet anders dan stellen die niet scheiden. Dat blijkt uit een langlo pend onderzoek van de universi teit van Alberta. De onderzoekers vergeleken de opvoedstijlen van 208 gescheiden stellen en 4.796 huishoudens die intact bleven. De opvoedstijl die voor de scheiding werd gehanteerd, bleek na de scheiding nog steeds in zwang. (Fa mily Relations) Een gebrek aan lichamelijke actiti- veit kan leiden tot depressie en de mentie, zeggen onderzoekers van de Universiteit van Bristol. De on derzoekers analyseerden zeventien onderzoeken naar het verband tus sen beweging, dementie en Alzhei mer. Ze ontdekten dat wie actief is, de kans om Alzheimer te ont wikkelen met eenderde verlaagt. Het kan zijn dat beweeglijke men sen een beter vaatstelsel hebben, of dat beweging bepaalde stoffen in het brein vrijmaakt. (British Nutrition Foundation) Wie ouder is dan 65 jaar en beter let op voeding en beweging, heeft minder last van overgewicht, kan ker, hart- en vaatziekten en osteo porose. Minder calorieën en vet in de voeding, meer groenten en fruit en regelmatig bewegen, kan ouderen helpen om langer gezond te blijven. Vooral maatregelen om de bloeddruk te verlagen werken goed: een lagere bloeddruk ver laagt het risico op hart- en vaat ziekten met 30 procent voor vrou wen en 20 voor mannen. (Ameri can Journal of Clinical Nutrition) Bij mensen met een goed geheu gen zijn bepaalde delen van de her- sens actiever, ontdekten Zweedse onderzoekers. Bij 25 gezonde vrij willigers die een opdracht moes ten uitvoeren, werden de herse nen actiever na een signaal dat er irrelevante informatie aankwam. Volgens de onderzoekers wijst dat erop dat het brein zich voorbereid de op het 'wegfilteren' van de over bodige items. Het team werkt nu aan methoden om het geheugen van kinderen met ADHD te verbe teren. (Nature Neuroscience)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21