Benazir Bhutto vermoord Na haar vader werden ook de twee broers van Benazir Bhutto vermoord Gebeurtenissen in 2007 1 2 Vrijdag 28 december 2007 PZC Haar naam schiep verplichtingen Pakistan CHINA Kabul Islamabad AFGHANISTAN KASHm Rawalpindi Quetta -> Muitan PAKISTAN et INDIA Karachi Stamgebieden ra Hyderabad 200 km Pakistan Oppervlakte: 796.095 km2 (19x Nederland) Inwoners: 164 miljoen Strijdkrachten: 619.000 Staatsvorm: sinds 1956 islamiti sche republiek Religies: n% soennieten sjiieten _20% 3% overige infographic: ANP De vermoorde Benazir Bhutto moest aanvankelijk niets van politiek weten. Toch werd ze de eerste vrouwelijke premier in een islamitisch land. door Carel Goseling De Bhutto's hadden in Pakistan eenzelfde roem en bekendheid als de Nehru's en de Gandhi's in India. En de dynastie behoorde tot de meest vooraan staande in het land. Veelal opge leid in het Westen, in Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten. Dat gold ook voor Benazir (54), die gisteren in Rawalpindi bij een aanslag om het leven kwam. De in 1953 in de provincie Sindh geboren enige dochter van Zulfi- kar Ali Bhutto genoot haar oplei ding in Harvard en in Oxford alvo rens terug te keren naar Pakistan. Daar was vader Ali Bhutto minis ter-president. Tot 1977. In dat jaar werd hij gevan gen genomen door de islamisti- sche generaal Zia ul-Haq die door een militaire coup aan de macht was gekomen. Twee jaar later werd vader opgehangen. De nacht voordat hij werd geëxecu teerd, bezocht Benazir haar vader in de gevangenis. Zij was toen 25 jaar oud. Volgens ingewijden heeft dit bezoek ertoe geleid dat Benazir Bhutto de rest van haar leven zeer sceptisch zou blijven tegenover het Pakistaanse leger en de islamis- ten. Kort na de dood van haar vader werd Benazir zelf ook gevangen ge nomen op beschuldiging van cor ruptie. Later zou ze de omstandig heden waaronder zij gevangen had gezeten, omschrijven als 'bui tengewoon moeilijk'. Benazir Bhutto's zoete wraak volg de negen jaar later toen Zia ul-Haq tijdens een explosie aan boord van zijn vliegtuig om het leven kwam. Zijn dood leidde tot herstel van de democratie in Pakistan, met Bhut to als premier van 1988 tot 1990. Zij werd daarmee de eerste vrou welijke premier van een islami tisch land. De jonge en knappe vrouw slaag de er met groot succes in zichzelf te presenteren als een verfrissend alternatief voor het door mannen gedomineerde politieke establish ment. Niet alleen in Pakistan maar in de gehele wereld. Na een verkiezingsnederlaag slaag de ze er drie jaar later opnieuw in premier te worden. Dit keer van 1993 tot 1996. Ze woonde daarna nog drie jaar in Pakistan en regelmatig werd ze ge confronteerd met beschuldigin- kele andere Arabische hoofdste den, leidde hij het verzet tegen pre sident Zia ul-Haq bij de verzets groep die zich al-Zulfikar noemde. In die hoedanigheid nam hij in 1993 deel aan regionale verkiezin gen in Pakistan, die hij op overtui gende wijze won. Drie jaar later werd hij onder geheimzinnige om standigheden doodgeschoten. Benazirs tweede broer Shanawaz was eveneens politiek actief Hij werd in 1985 dood aangetroffen in zijn appartement aan de Franse Ri- vièra. Twee maanden geleden keerde Be nazir Bhutto vanuit haar bal lingsoord terug naar Pakistan. En nog wel om de door haar gehate, want militair zijnde, president Musharraf uit de moeilijkheden te halen. Musharraf, die in 1999 mid- gen, gevolgd door aanklachten, we gens corruptie. Vlak voordat ze andermaal in de gevangenis dreigde te verdwijnen, week ze met haar drie kinderen uit naar Londen. Haar man Asif Ali Zardari bleef achter. Hij werd nooit veroordeeld voor corruptie, maar zat wel acht jaar gevangen. Benazir zei dat ze in die periode in haar levensonder houd had voorzien door het geven van lezingen aan universiteiten en wetenschappelijke instituten. Ondertussen maakte ze ook de no dige drama's mee in haar privéle- ven. Na haar vader werden ook haar twee broers vermoord. De oudste, Murtaza, die aanvanke lijk de rol van zijn vader moest overnemen, was al in een vroegtij dig stadium naar Afghanistan ge vlucht: kort na de dood van Ali Bhutto. Van daaruit, en vanuit en dels een geweldloze staatsgreep aan de macht kwam, stond sinds een paar maanden onder zware druk van extreemrechtse islamis- ten. Benazir Bhutto vond dat de is- lamisten een groter gevaar vormen voor Pakistan dan president Mus harraf En na verscheidene gesprekken tussen de twee - beiden overigens pro-Amerikaans - werd destijds vermoedelijk het volgende afge sproken: Bhutto zou eventueel de nieuwe premier van Pakistan wor den, terwijl Musharraf president zou blijven maar terug zou treden als chef van het Pakistaanse leger (de rechter bepaalde overigens half december dat Bhutto geen der der premierstermijn kon krijgen). Hierdoor zou Pakistan min of meer terugkeren naar de democra tie, terwijl Musharraf toch aan de macht kon blijven. 10 juli: Leger en politie doden meer dan honderd religieuze studenten die de Rode Moskee in Islamabad bezet houden uit protest tegen Musharraf. Aanslagen van moslimextre misten op het leger zijn het gevolg. 20 juli: Hoog gerechtshof verordonneert de terugkeer van Chaudry. 23 augustus: Hooggerechtshof oordeelt dat voormalig premier Nawaz Sharif mag terugkeren uit ballingschap. 10 september: Sharif landt in Islamabad. Hij wordt beschul digd van corruptie en witwaspraktij ken en meteen weer terugge stuurd naar Saudi-Arabië. januari februari april juni juli augustus 9 maart: Legerleider en president Pervez Musharraf ontslaat de voorzitter van het hooggerechtshof Iftikhar Chaudry. Hij is bang dat Chaudry zijn ambitie voor een tweede termijn als president zal blokkeren. Advocaten en rechters gaan de straat op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12