Tradities schieten door bij viering oud en nieuw Zeeland Provincie wil naar nieuwe aanpak uitbreiding dorpen bin ri9n Politiecontroles de Rechtspraak Politie begint al zomers met voorbereiding voor ordentelijk verloop. Ontstaan van nieuwe 'witte schimmel wijkjes' voorkomen. Genieten van Kerstsfeer bij Binnenuit PZC Maandag 24 december 2007 29 Rechtbank Middelburg PUBLICATIES INSOLVENTIES ALGEMENE INFORMATIE De uitdelingslijst ligt gedurende tien dagen na de neerlegging ervan ter inzage op de rechtbank. RECHTBANK MIDDELBURG Kousteensedijk 2 EINDE FAILLISSEMENTEN wegens gebrek aan baten: - op 19 december 2007 inzake (F.02/80) DELTA EURO SERVICE BV, vest.adr. Elkerzeeseweg 45a, 4322 NA Scharendijke. door verbindende uitdelingslijst: - op 14 december 2007 inzake (F.99/40) Willy André Provo, woonadr. Nieuwstraat 30, 4529 GP Eede, geb. Axel 28 oktober 1951. K.G. Dijkstra, griffier De publicatie inzake de faillissementswet is ook wekelijks te raadplegen via www.rechtspraak.nl. door Marcel Modde MIDDELBURG - Veiligheidsbrillen, oordopjes, speciale handschoenen tegen chemicaliën en een behoor lijk dikke huid, een diender gaat te genwoordig goed voorbereid de jaarwisseling in. De viering van oud en nieuw wordt steeds vaker aangegrepen om de hulptroepen te pesten. „Niet alleen wij als politie", bena drukt algemeen commandant (die nacht) Johan Kasse van het korps Zeeland. „Ook brandweer en am bulance worden gehinderd bij hun werk. Vorig jaar werden doelbe wust lawinepijlen afgevoerd op dienders. Het gebruik van experi menteel vuurwerk neemt toe. Waar ligt dan de grens tussen bal dadigheid en misdadigheid? We constateren een hang naar steeds zwaarder en heftiger vuurwerk. De gasten die zich daar mee inla ten, zijn vooral op zoek naar de kik. Wat daar bijkomt, is de ont wikkeling op internet. De uitwer king van zelfgemaakte vuurwerk- bommen wordt gefilmd en op YouTube gezet. Zo bieden ze te gen elkaar op." Die ontwikkeling tegen gaan, zegt Kasse, is lastig. „Je kunt er als poli tie wel extra alert op zijn. We hou den het internet in de gaten. Als er een paar bekende kopjes op een filmpje te zien zijn, brengen we die even een bezoek. Maar meestal zorgen ze er wel voor zelf niet in beeld te komen." In vergelijking met de Randstad verloopt de jaarwisseling in Zee land doorgaans redelijk rustig. Al leen jongeren in Arnemuiden en Krabbendijke hebben de traditie de grenzen van het toelaatbare op 'Waar ligt dan de grens tussen baldadigheid en misdadigheid?' te zoeken. Yerseke heeft eveneens de naam, al gaat het daar al een aantal jaren achtereen goed, con stateert Kasse. „En in sommige de len van Goes, Terneuzen en Mid delburg wil het er ook wel eens ruig aan toegaan. De ervaringen in het Zeeuwse sluiten volgens hem aan bij de conclusie van een recent onderzoek door de Politieacade mie. Die uitkomst luidt dat de jaar wisseling in sommige stedelijke ge bieden wordt gebruikt voor het be slechten van oude vetes en doelge richte criminele activiteiten. Daar naast is er in volkswijken en zwaar christelijke gemeenschappen spra ke van een 'doorgeschoten tradi tie, waarbij alles moet kunnen'. Kasse: „We beginnen in de zomer al met het verzamelen van infor matie. Circuleren er plannetjes, is er iets bijzonders gaande, worden ergens grote hoeveelheden vuur werk ingekocht, waar kunnen zich problemen voordoen, wat weten we van vorig jaar?" Die informatie komt onder meer tot stand uit ge sprekken met (jeugd) verenigin gen. „Ook dat is tactiek. Door vroegtijdig het contact te zoeken, kun je vaak het lontje doven." Ludieke acties om buitenissig ge drag te ontmoedigen, staan in Zee land nog niet op de rol, aldus Kas se. In Schiedam deelt de politie met de jaarwisseling chocolade uit. Uit proeven zou zijn gebleken dat mensen daar gelukkiger van worden en er de helft minder inci denten plaatsvinden. In Rotter dam en Vlaardingen hangen waar schuwingsposters, die geweldple gers uitnodigen voor een volledig verzorgd weekendje cel 'met uit zicht op de binnenplaats'. Het Zeeuws arrangement beperkt zich tot één overnachting. Wie tij dens de jaarwisseling wordt aange houden, gaat linea recta naar To- rentijd. Pas de volgende dag wordt de zaak afgehandeld. „We willen 's nachts zoveel mogelijk dienders op straat houden", zegt Kasse. Doorgaans worden hier tien tot twintig mensen ingesloten. GOES - De politie Zeeland kondigt voor volgend jaar controles aan. Alcoholcontroles: Zeeuws-Vlaande- ren (1 jan.), Zuid-Beveland en Tho- len (5 en 6 jan.) en Schouwen-Dui- veland en Noord- Beveland (18 en 19 jan.). Gordelcontroles: Zeeuws- Vlaanderen (7 jan.), Walcheren (14 jan.) en Zuid-Beveland (23 jan.). Snelheidcontroles: Schouwen-Dui- veland (7 januari), Zuid-Beveland en Tholen (9 jan.), Walcheren (15 jan.), Oost-Zeeuws-Vlaanderen (18 jan.), Schouwen-Duiveland (24 jan.) en West-Zeeuws-Vlaanderen (25 jan.). door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Uitbreiding van dor pen moet beter worden aange pakt. Geen niet-passende nieuw bouw meer, die zowel dorp als landschap aantast. Wijkjes die be kend staan onder de noemer 'wit te schimmel'. De provincie wil samen met de ge meenten naar een andere benade ring. Hiervoor wordt teruggegre pen op een al in 2001 verschenen onderzoek naar ontwikkeling van Wissenkerke, Dreischor en Philip pine. Daarin is zogenaamd 'orga nisch groeien' bepleit. Dat komt neer op het (veelal) stuksgewijs bouwen van wonin gen, in plaats van een heel bestem mingsplan ineens uitzetten. Ook renovatie van bestaande huizen en het bouwen op lege plekken in de huidige bebouwing (inbreiding) worden bij het organisch groeien meegenomen, evenals de inpas sing in het landschap. De provincie heeft de andere aan pak neergelegd in het Omgevings plan Zeeland. Daarin staat dat een aantal voorbeeldprojecten moet worden uitgevoerd. Uiteindelijk is het de bedoeling dat voor elk dorp een 'visieplan' gemaakt wordt, waarin de groeiwijze wordt aange- geven.Overigens kan ook worden vastgesteld dat uitbreiding voor be paalde dorpen niet-wenselijk is. Voor de voorbeeldprojecten heb ben de gemeenten Borsele, Sluis en Veere elk een woonkern voorge dragen: Oudelande, Aardenburg en Serooskerke. Ze liggen alle in een Nationaal Landschap. Voor de visie wordt een analyse gemaakt van landschap en dorp (cultuurhis torisch, fysiek, sociaal, econo misch). Op 10 januari verricht gedeputeer de Harry van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening) de aftrap voor de nieuwe dorpsaanpak. 40% korting op alle kerstartikelen en diverse sfeerartikelen. Bel voor de dichtstbijzijnde Intratuin 0900-7707700. intratuin - m Wij zijn 2e kerstdag geopend van 13:00 - 17:00 uur en natuurlijk bent u van harte welkom tijdens onze kerstweek met o.a. warme glühwein. Schouwersweg 7 Heinkenszand Tel.: 0113 561482 www.binnenuit.nl Johan Kasse voert tijdens de jaarwisseling in Zeeland het bevel over 150 agenten en marechaussees. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 91