c KFRST A always look on the bright side of life Lijflied der zorgelozen. Afkomstig uit de film Monty Python's Life of Brian uit 1979. Is een paro die op het leven van Christus, waarbij hoofdrolspeler Brian uiteindelijk zelf gekruisigd wordt. Grappenmaker Eric Idle belandt ook aan het kruis en zingt zijn buur man met het lijflied moed in. Extra geinig: het fluiten tussen de regels door gaat vanzelf fufu, fiifu, fufu, fufu, fufu... B badeendje f carnaval V Toestand van zorgeloosheid. Zeer tijdelijk, D dapperstraat E eitje F flierefluiter f geluk V J Zeer begeerd hulpmiddel voor zorgeloos bestaan. Geen speciale studie vereist (ge luk is met de dommen, meer geluk dan wijsheid). H humor icarus J jacobse en van es K koffie L luilekkerland M mcdonald's Nneverland O optimist Ppippi langkous Q quote 500 Rrosé shoppen Ttokkies U uiltje ZORGELOOS VAN TEKST ANNEUES VLAANDEREN - ILLUSTRATIE TEIS ALBERS Drijvend speelgoedje voor in bad. Belangrijk ste kenmerk: altijd blij. Geeft geen krimp en verstuikt geen veer, ondanks regelmatige mishandeling door peuters. Is er in talloze gedaanten, zoals agent, dokter, verpleegster, schilder of goochelaar. Ook met aardbei-, banaan- of sinaasappelgeurtje. Voor de feest dagen: als kerstman, Jozef en Maria, drie koningen of rendier. meestal niet langer dan drie dagen. Feno meen duikt jaarlijks op, met name bezuiden de grote rivieren. Veelal te herkennen aan vrolijk/vreemd uitge doste personages, mombakkesen, overvolle kroegen, hoempamuziek en de lucht van bier. Typerend na drie dagen: wallen onder de ogen, schorre stemmen en ver dwaalde serpentinesnippers in het haar. In vroeger tij den frequent, heden ten dage zeer sporadisch bewijs van einde carnaval: het askruisje. Straat in Amsterdam, beroemd geworden door gedicht Domweg gelukkig, in de Dap perstraat van J.C. Bloem. Schreef het op 28 oktober 1945 na bezoek aan de hoofdstad. Verhuisde zelf vier jaar la ter van Warnsveld in Gelderland naar Amsterdam, vlak bij de Dapperstraat. Buurt werd in jaren tachtig en ne gentig van de vorige eeuw gerenoveerd. Op de gevel van een hoekpand prijkt nu het gedicht van Bloem. Het leven is een eitje, als je maar weet hoe je er tegenaan moet tikken om er iets uit te ha len. 'Eitje' staat dus voor: maak je geen zorgen. Familie van het eitje: makkie, peulenschil, piece of cake, leien dakje. Moderner familielid: appeltje-eitje. Veel ge hoord, dus vooral spreektaal. Geen familie: 'eitje' in de betekenis van 'sul'. Losbollig personage dat het leven beschouwt zoals onder E beschreven. Voornaamste, zorge loze bezigheid: fluit flieren. Vermoedelijk op van vlier tak vervaardigd fluitje, maar dat zal persoon-in-kwestie een zorg zijn. Collega van: Swiebertje, zwierbol, boeme laar, fuifnummer en pierewaaier. Soms moeilijk te vinden (in een klein hoekje). Kan ver slavend werken (dronken van geluk). Bekende bezit ters van het hulpmiddel: Guus Geluk en de geluksvo gel. Om te lachen. Ideale manier om zorgen op zij te zetten. Ligt vaak voor het oprapen, ge woon op straat. Doemt zelfs op in bittere tijden (galgen humor) en ten koste van andermans malheur. Heet dan leedvermaak. Prototype van jeugdige onbekommerdheid. Stamt uit de Griekse mythologie. Zoon van Daedalus. Sa men de eerste luchtvaarders. Wilden vliegend van Kre ta naar Sicilië vluchten met van was gemaakte vleugels. Riskant bij te hoge vlucht. Zon zou was doen smelten. Waaghals Icarus sloeg waarschuwingen van pa in de wind en stortte in zee. Werd begraven op eilandje Ika- ria. Ook Icarische Zee is naar hem genoemd. Vrije Jongens, afkomstig uit Den Haag, gespeeld door Kees van Kooten (F. Jacobse) en Wim de Bie (Tedje van Es). Onder meer bekend van sketch waarin ze tuinen winterklaar maken door gras te behandelen met basterdsuiker ('neutronenkorrels'). Ook: oprichters van De Tegenpartij. Vooral Jacobse is schoolvoorbeeld van zorgeloos ondernemer. Ook wel: leut. Warme drank die troost kan bieden bij zorgen. Tevens uitstekend oplos middel voor ochtendhumeur of kater. Keuze uit tal van varianten: zwart, met suiker en/of melk, slap, sterk, op z'n Italiaans (cappuccino of espresso) en zelfs verkeerd. Minder sympathieke naamgenoot: geen zuivere koffie. Thuisbasis voor het gros der zorgelozen. Slechts bereikbaar voor echte smulpapen die zich door een rijstebrijberg weten te eten. Klusje dat vorstelijk wordt beloond: eenmaal binnen de landsgrenzen groeien de pannenkoeken aan de bomen, zijn rivieren grote limonadestromen, vliegen gebraden duiven zo in de mond en lopen gebraden speenvarkens rond met mes en vork in de rug. Waarschijnlijk minder geschikte verblijfplaats voor vegetariërs. Kunnen beter uitwijken naar Land van Melk en Honing of naar Utopia. Bekende fastfoodketen. Voor de snelle hap dus. Vooral gewild bij wie niet op een calorietje meer of minder kijkt en zich geen zorgen maakt over zijn/haar gezondheid. Cholesterol? Zeker een hoestdrankje. Tegenhangers: slankelijners, Weight Watchers en Sonja Bakker. Thuishaven van Peter Pan. Jongetje dat nooit groot werd en altijd zorgeloos kind mocht blijven. Droomwereld dus voor kids. In het Ne derlands: Nooitgedachtland. Niet te verwarren met landgoed 'Neverland' van gevallen popster Michael Jackson. Altijd vrolijke Frans ofwel zorgeloze pret maker. Niet per se mannelijk. Ziet de we reld van de zonnige kant. Laat zich door niets en nie mand uit het veld slaan. Prettige, helaas bij mensen te weinig voorkomende karaktertrek. Zorgeloos jeugdmens (v) dat altijd haar eigen zin doet. Zakformaat van onder F genoemd personage. Uiterlijke kenmerken: sproetengezicht en rode, uitstaande staartjes. Haar motto: het leven is een lolletje. Lacht de wereld toe en de volwassenen uit. Aanrader voor kinderen die een hekel hebben aan hun ouders. Jaarlijkse lijst van vijfhonderd rijkste stin kerds van Nederland. Wordt in die krin gen nogal eens kritisch ontvangen. Reden: niks mee te maken dat wij zorgeloos willen genieten van onze over vloed. Dooddoener voor niet-genomineerden: geld maakt niet gelukkig. Ultieme drankje voor zonnige zomerse dagen. Koel langs de huig laten glijden. Kan in tuin, op balkon of terrasje. Zowel in schaduw als zon. Vooral niet vergeten: de boel de boel laten. Vooral wel verge ten: de klok. J Lijkt op winkelen, maar dan veel zorgelozer. Zonder boodschappenlijstje. Mag liefst hele dag duren. Kan solo, maar is met z'n tweetjes meestal nog gezelliger. Vrolijkste vorm van deze bezigheid: fimshoppen. Familie Flodder, maar dan in het echt. Huishou den dat alle regels aan z'n laars lapte. Schopte het met deze laat-maar- waaien-mentaliteit tot nationa le bekendheid, vooral dankzij tv-soap van SBS. Sinds dien staat 'tokkies' voor 'asociaal' en 'onaangepast'. Kun je knappen. Kortstondige time-out. Prettig gevolg: zorgen verdwijnen als sneeuw voor de zon. Na afloop blijken ze vaak zelfs he lemaal vergeten. Vergelijkbaar met uiltje: dutje en ha zenslaapje. PZC 24 DECEMBER 2007

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 88