Poolse premier kiest voor grootmachten in zijn buurt Olmert sluit bestand met Harnas uit Sale*Sale*Sale! Gewonden bij aanslag Corsica Donald Tusk dient liever geen verre Amerikaanse belangen. Vrouw valt overboord, schipper vaart door Britse staatskerk niet meer het drukst Franse schrijver Julien Cracq overleden Koningin Elizabeth krijgt kanaal YouTube Wild zwijn maakt amok in kledingzaak Sand voor Scandinavisch slaapcomfort Swiss vSense 8 Maandag 24 december 2007 PZC door Carel Coseling DEN HAAC - Donald Tusk, de nieu we premier van Polen, blijkt een slimme man. Richtte zijn voorgan ger Jaroslaw Kaczynski zich geheel op de Verenigde Staten, Tusk zoekt zijn bondgenoten in Europa. Zijn eerste buitenlandse reis bracht hem naar Berlijn, waar hij de Duitse bondskanselier Merkel liet weten dat hij de verstoorde on derlinge relatie zo snel mogelijk wilde normaliseren. In de richting van Moskou maakte Tusk duide lijk dat hij de nodige bedenkingen had bij Amerikaanse plannen om op Pools grondgebied een deel van een raketafweersysteem neer te zetten. Dat antiraket-raketsysteem, bestaande uit een radarstation in Tsjechië en tien raketten in het noordoosten van Polen, is de Rus sen een doorn in het oog. Moskou gelooft niets van Ameri kaanse beweringen dat het sys teem nodig is om vijandige raket ten te onderscheppen die Noord-Korea en Iran in de rich ting van de Verenigde Staten zou den gaan afschieten. Volgens de Russen is het systeem tegen hen gericht. Door de pro-Amerikaanse hou ding van Kaczynski en diens Tsje chische ambtgenoot Topolanek kreeg Moskou geen poot aan de grond. Recente ontwikkelingen hebben echter de basis onder het raketsysteem weggeslagen. Noord-Korea heeft het eigen atoomprogramma opgegeven en ontmantelt zijn installaties. En de gezamenlijke Amerikaanse inlich tingendiensten onthulden onlangs dat Iran niet werkte aan een De Poolse premier Donald Tusk atoomwapen, noch zo'n wapen be zat. Het zonder atoomkop afvuren van raketten in de richting van de Vere nigde Staten heeft militair gezien weinig zin. En dus heb je ook geen raketafweersysteem in Europa meer nodig om die projectielen te ondervangen. Premier Tusk beseft dat. Gaf hij aanvankelijk aan met Mos kou te willen praten over het sys teem, nu laat hij een interview 'Tusk maakte zo in korte tijd een einde aan twee jaar geruzie' met een Poolse krant weten dat zijn land het Amerikaanse sys teem niet zal aanvaarden als niet voor too procent vaststaat dat de bouw ervan de Poolse veiligheid ten goede komt. „Als die garantie er niet is, geen installatie", aldus Tusk tegen de krant Super Ex press. Zonder dreiging uit Noord-Korea of Iran zou het systeem alleen nog kunnen dienen als afscherming voor geweld door een ander land. Alhoewel Washington het formeel ontkent, is Rusland het meest voor de hand liggende land. On langs liet de Tsjechische minister van Buitenlandse Zaken, Karei Schwarzenberg, zich ontvallen dat het systeem gemakkelijk op Rus land gericht kon worden. Daar mee gaf hij niet alleen de Russen gelijk, het was ook koren op de molen van Tusk. Die wil goede be trekkingen met Moskou en heeft geen zin in een systeem op Pools grondgebied dat de veiligheid van zijn land in gevaar kan brengen. Polen en Rusland sloten onlangs een akkoord waardoor de Russen hun markt weer openden voor Pools vlees. Warschau maakte tege lijk een veto over een nieuw sa menwerkingsakkoord tussen Rus land en de Europese Unie onge daan. Tusk maakte zo in korte tijd een einde aan twee jaar geruzie. Goede banden met grootmachten in de buurt zijn voor hem belang rijker dan het dienen van verre Amerikaanse belangen. Geen won der dat de Poolse premier vindt dat de EU en de Navo zich ook over het raketafweersysteem moe ten buigen. „We moeten geduldig en precies te werk gaan", zo zei hij. Voor Washington en Praag zijn de druiven zuur. Voor de Amerika nen zit er weinig anders op dan met de Russen te praten over een gezamenlijk systeem tegen vijande lijke raketten. De Russen hebben dat eerder voorgesteld, maar de re- gering-Bush wees deze opening af Een recente uitspraak van de Ame rikaanse ambassadeur in Moskou, William Burns, zegt echter ge noeg: „Een overeenkomst is in het belang van zowel Rusland als de Verenigde Staten." JERUZALEM - Israël sluit onderhan delingen met Hamas over een staakt-het-vuren uit. Dat heeft pre mier Ehud Olmert gisteren ge zegd. Zaterdag werd bekend dat Harnas bezig is de voorwaarden op te stellen voor een tijdelijk staakt-het-vuren met Israël, maar Olmert zei dat zijn land de strijd tegen 'de terroristen' in de Ga- zastrook zal voortzetten. „Wat in de Gazastrook gebeurt kan niet anders worden omschre ven dan als een echte oorlog tus sen het Israëlische leger en terreur groepen", aldus de premier. Egyptische bemiddelaars brachten donderdag een voorstel van Ha rnas voor een tijdelijk bestand over aan Israël. Verschillende Israëlische ministers hebben gezegd dat de regering het bestandsaanbod zou moeten over wegen als Harnas erin slaagt een eind te maken aan de dagelijkse ra- ketaanvallen vanuit de Gazastrook op Israël. Olmert zei gisteren echter dat een staakt-het-vuren ondenkbaar is tot Harnas het geweld afzweert en het bestaansrecht van Israël erkent. De Islamitische )ihad, verantwoorde lijk voor de meeste raketaanvallen, liet weten dat een bestand pas denkbaar wordt 'als Israël heeft be taald voor zijn misdaden'. DEN HAAC - Een Belgische binnen vaartschipper (49) is gisterochtend nietsvermoedend doorgevaren, na dat zijn echtgenote op de Nieuwe Merwede ter water was geraakt. De 45-jarige vrouw verloor tijdens het ophangen van de was haar evenwicht en viel overboord. Haar man had niets van het ongeluk ge merkt. Wandelaars konden haar ter hoogte van de Hardinxveld Giessendam uit het water halen. De schippersvrouw maakt het naar omstandigheden goed. LONDEN - Voor het eerst sinds de Reformatie in de Middeleeuwen trekt de Britse Rooms-Katholieke Kerk meer zondagse kerkbezoe kers dan de officiële Anglicaanse staatskerk. Dat blijkt uit een onder zoek, een dag nadat de Britse oud-premier Tony Blair bekend maakte dat hij van anglicaans ka tholiek was geworden. Gemiddeld gaan wekelijks 861.000 Britten naar een katholiek dienst; het aantal Anglicaanse kerkbezoe kers ligt op 852.000. PARIJS - De vermaarde Franse schrijver en kluizenaar Julien Gracq is zaterdag op 97-jarige leef tijd overleden. De surrealistische schrijver, bekend van romans, poe- zie, dramawerken, die ook criticus was, gold als een van de bekendste twintigste-eeuwse schrijvers van Frankrijk. Gracq, die eigenlijk Louis Poirier heette, leidde vrijwel zijn hele leven een teruggetrokken bestaan in het West-Franse dorp Saint-Florent-le-Veil, waar hij ook werd geboren. LONDEN - De Britse koningin Eliza beth mag dan 81 jaar zijn en daar mee de oudste regerende monarch van Groot-Brittannië, zij gaat nog steeds met haar tijd mee. De vor stin heeft sinds gisteren een eigen kanaal op de populaire videowebsi te YouTube. Het kanaal werd in de nacht van zaterdag op zondag inge steld. Er zijn historische archief beelden te zien over de koningin en andere leden van het konings huis. Ook zal de kerstboodschap van de vorstin er te zien zijn. POITIERS - Een wild zwijn heeft za terdag in een winkelcentrum bij de West-Franse stad Poitiers op schudding veroorzaakt. Het 90 ki logram zware beest drong een kle dingzaak binnen en maakte daar amok. De ingeschakelde politie vel de het dier met talrijke kogels. Klanten en personeel hadden in middels de zaak kunnen verlaten. Eerder op de dag waren in de buurt drie everzwijnen gesigna leerd. Mogelijk maken de dieren deel uit van een grotere groep. AJACCIO - Op het Franse eiland Corsica zijn gisterochtend twee bomaanslagen gepleegd. Bij een daarvan, op een legerkazerne, zijn twee mensen gewond geraakt. Separatisten laten vaker bommen ontploffen op Corsica, maar daar bij vallen vrijwel nooit gewonden. Veel aanslagen worden gepleegd op overheidsgebouwen en vakan tiehuisjes waar niemand is. Bij de aanslag op de kazerne sprongen de ramen van huizen, waardoor een vrouw en kind gewond raakten. www.sarid.nlinfo@sand.ril hei zichtlwv cumfortvcrschil Bij aankoop van een complete 2-persoons Sand boxspringcombinatie, bestaande uit minimaal Sand hoofdbord, Sand boxen, Sand matras en topdek Sand. Looptijd actie: 21 december t/m 6 januari 2008. bij de grootste boxspring-specialist van Nederland www.swisssense.nl BOXSPRINGS MATRASSEN Middelburg: Mortiereboulevard 18a, telefoon (0118)60 65 94

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8