Geld en werk De collectebus fiscaal vriendelijk vullen FISCAAL GUNSTIG SCHENKEN? PRIMA IDEE! OBER!! B Amy Winehouse op borgtocht vrijgelaten Hasselhoff sluit vrede met ex over kinderen Dannii Minogue heeft last van grote borsten Kim van Kooten bevallen van dochter W PZC Maandag 24 december 2007 171 De meeste mensen geven wel eens wat aan een goed doel. Voor wie dat vaker wil doen en ook nog wat financiële tegemoetkoming van de fiscus wenst, zijn er tal van mogelijkheden. door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer Een tientje in de collectebus van de Kankerbestrijding, een donatie voor de spon sorloop waar een vriendin aan meedoet, het lidmaatschap van Greenpeace en natuurlijk ook de bingo van de voetbalclub voor de gehandicapte sporters. Jaarlijks geven particulieren ruim 2,6 mil jard euro aan goede doelen. Vaak zijn deze giften erg versnipperd. Voor wie op meer structurele ba sis aan een goed doel wil schen ken, zijn er verschillende bijzonde re initiatieven. Indien je aan tien goede doelen 25 euro per jaar geeft, dan komt daar van minder bij de projecten te recht dan als je aan één goed doel 250 euro per jaar geeft. Dit omdat ieder doel kosten maakt voor admi nistratie, nieuwsbrieven en mai lings voor iedereen die bij hen in het adressenbestand staat. Voor kleine losse bedragen krijg je bovendien geen belastingaftrek (of je moet meer dan 1 procent van je verzamelinkomen weggeven aan goede doelen). Verstandig dus om eens stil te staan bij het schenkge- drag. De Schenkservice (www.schenk- service.nl) berust op het principe dat periodieke giften fiscaal aftrek baar zijn. De Belastingdienst stelt als voorwaarde aan een periodieke gift dat deze wordt vastgelegd in een notariële akte. Dat kost tijd en geld. De Schenkservice neemt het gedoe en de kosten echter van je over. De Schenkservice werkt als volgt: via de website geef je een vol macht voor een notariële schen king. Vervolgens gaat de Schenk service met die volmacht naar de notaris. Het goede doel neemt de kosten voor zijn rekening. De schenker kan vervolgens profite ren van het belastingvoordeel om dat de periodieke schenking aftrek baar is van het belastbaar inko men. Het goede doel is in ruil daarvoor voor langere tijd verzekerd van jouw steun. Bovendien gaat het doel ervan uit dat je bruto meer zult schenken omdat je profiteert van het belastingsvoordeel. „Om uit te rekenen hoeveel je bruto meer zou moeten overmaken om hetzelfde te schenken, staat de Schenk Calculator op onze websi te", zegt initiatiefnemer Peter Duij- zend van de Schenkservice. De periodieke schenking geldt voor minimaal vijf jaar. Je kunt niet voor ie der goed doel kiezen. Op de website staan de goede doe len die meewerken aan het initia tief Je kunt maximaal zes doelen uitkiezen. Stichting De Rentmees ter (www.derentmeester.com) pro beert ook belastingvoordeel te ha len uit de periodieke gift, maar doet dit op een andere wijze. Het totale bedrag dat je normaal ge sproken jaarlijks schenkt, geef je voortaan gedurende minimaal vijf jaar via Stichting De Rentmeester. De stichting is aangemerkt als goed doel, waardoor de giften ge heel aftrekbaar zijn. Ieder jaar kun je aangeven wanneer en aan welke instellingen of personen je een zelf te bepalen bedrag wilt doorslui zen. „Ik heb deze constructie ooit voor mezelf bedacht om fiscaal gunstig te doneren. Maar toen bleek dat vrienden en familie ook belangstel ling voor deze constructie hadden, ben ik begonnen met de stich ting", vertelt belastingadviseur en initiatiefnemer Koene Hofstee. Deelnemers betalen 7,5 procent van het bedrag dat ze inleggen aan administratiekosten en eenmalig bij de eerste storting 160 euro voor notariskosten. „Er geldt geen mini mumbedrag, maar hoe meer je do neert, des te meer je profiteert van het belastingvoordeel", zegt Hof stee. Ook een bijzondere manier van doneren aan een goed doel is het schenken van de rente van je spaar rekening. Dit kan de bij de ASN bank en de Triodos bank. Je kunt kiezen om de hele rente te schen ken of een deel ervan. „Sommige mensen willen dat de rente ge woon de inflatie compenseert. Ze hoeven er niet op te verdienen. De rest schenken ze dan aan een goed doel", zegt een woordvoerder van Triodos. „En het is lekker makke lijk", vult de woordvoerder van ASN aan. De keuze van goede doe len is echter wel beperkt. Bij beide banken werken een aantal grote goede doelen mee aan deze con structie. www.schenkservice.nl www.derentmeester.com www.asnbank.nl www.triodos.nl ALLEMENSEN De Britse pölitie heeft zangeres Amy Winehouse op borgtocht vrijgelaten, meldt de BBC. Ze werd gearresteerd in verband met een onderzoek naar frustra tie van de rechtsgang. De man van Winehouse, Blake Fielder- Civil, zit al weken in voorarrest. Hij zou hebben geprobeerd de man om te kopen die tegen hem wilde getuigen wegens mishan deling. Fielder-Civil zou een kroegbaas hebben aangepakt. Na maanden strijd hebben Bay- watch-acteur David Hasselhoff (55) en zijn ex Pamela Bach (44) zorgafspraken gemaakt over hun dochters. In januari zou een pro ces over de kwestie zijn, maar dat hoeft volgens Amerikaanse media niet meer. De twee beslo ten de zorg voor Taylor Ann (17) en Hayley Amber (15) te delen. Hasselhoff kwam in het nieuws omdat Taylor Ann hem filmde terwijl hij dronken een hambur ger at. De film kwam op inter net. In juni gaf een rechter Has- selhoffhet zorgrecht toen hij be loofde te stoppen met drinken. Bach mocht de meisjes elk twee de weekeinde zien en was daar boos om. In oktober bleek dat Hasselhoff de fles niet liet staan. Dannii Minogue heeft inmiddels spijt van haar borstvergroting. Vooral bij het fitnessen heeft ze er last van. Sinds de ingreep kan ze nauwelijks nog fatsoenlijk sporten. „Mijn borsten zijn te groot", klaagt de 36-jarige zange res. „Joggen zit er niet meer in, ik zou er blauwe ogen bij op lopen. Wandelen en zwemmen kan ik echter nog wel", vertelt Kylie's jongere zus in een inter view. Dannii baalt er ook stevig van dat ze steevast wordt be schouwd als de meest pikante van de twee zingende zussen. „Kylie is net zo ondeugend als ik", reageerde ze. „Het enige ver schil is dat ik dommer ben en me altijd laat betrappen." Kim van Kooten is bevallen van een dochter, maakte haar agent bekend. Het tweede kind van de actrice en haar man Jacob Der wig luistert naar de naam Kee Molly. Kee is ruim een maand te vroeg geboren. Daarom verblij ven moeder als dochter nog in het ziekenhuis. Van Kooten en haar man hadden al een zoon, de drie jaar oude Roman. Kee is de tweede Van Kooten die op 17 december ter wereld is gekomen is. Ook Kasper, de broer van Kim, is op 17 december jarig. Kim van Kooten foto CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 79