Onheilspellende propjes in de halsslagader Hinderlijke insecten en andere plaaggeesten E3 BETEN STEKEN en PZC Maandag 24 december 2007 [69 Met ultrageluid speuren medici naar minuscule propjes in de vaten die naar de hersenen lopen. Die kunnen de voorbode zijn van een herseninfarct. Een herseninfarct komt volgens recent onderzoek even vaak voor als een hartinfarct. Met ultrageluid gaan medici op jacht naar minuscule propjes in de vaten die naar de hersenen lopen, de voorbode van naderend onheil. door Will Gerritsen foto GPD Een bijna onmerkbare klik klinkt door de ruis. Wer ner Mess zet het geluid harder. De ruis lijkt op golven die komen aanrol len en het strand likken. Weer dat bescheiden klikje, maar nu beter hoorbaar. En niet onschuldig. Het is het geluid van de bloedbaan bij de halsslagader, die het bloed onvermoeibaar naar de hersenen stuwt. De golfslag is het pulseren de geluid van de hartslag. Die klik is foute boel. Een propje, een los zwevend, minuscuul klein stolsel- tje, hoorbaar gemaakt met ultrage luid dat er tegenaan kaatst. Mess, hoogleraar klinische neuro fysiologie (Academisch Ziekenhuis Maastricht, AZM), vertelt over de propjes, ofwel micro-embolieën. Hij en zijn medewerkers maken er jacht op. Ze brengen immers on heilspellend nieuws: er is mogelijk een herseninfarct op komst, een verstopping van een bloedvat in de hersenen. Dan stokt de toevoer van zuurstof en voedingsstoffen naar een deel van het brein. Ge volg: schade of afsterven. De micro-embolieën ontstaan bij aderverkalking, een vernauwing van een slagader die dicht dreigt te slibben. Dat 'slib'bestaat uit afval: dode cellen, cholesterol en opge hoopte bloedplaatjes, die altijd de bloedstolling verzorgen. Die afval hoop wordt door een kapje afgeslo ten. Scheurt dat kapje open, dan doen de bloedplaatjes die uit de wond stromen, hun werk: bloed stollen. Maar op de verkeerde plek. In de slagader kan door stolling een dikke prop ontstaan, die het bloedvat afsluit. Met alle gevolgen van dien. Er gaat iets aan vooraf; door de aanhoudende bloed stroom en kloppende beweging van de slagader schuurt het slibsel permanent tegen de vaatwand en verliest zo af en toe een minuscuul deel, de micro-embolie. Je moet er naar op jacht gaan, stelt Mess. Bijvoorbeeld bij iemand die een herseninfarct heeft gehad, een klein herseninfarct (met minder ernstige gevolgen voor het functio neren, zoals een blijvende zwakte in de arm) of een TIA (kortduren de uitval van de hersenfunctie, meestal zonder aantoonbaar let sel). De kans dat een patiënt in de weken erop een herseninfarct krijgt, is circa 15 procent. De aan- of afwezigheid van micro-embolie ën lijkt dit in hoge mate te kun nen voorspellen. De nieuwste technische ontwikke ling gaat richting een langdurige meting met ultrageluid. In urenlan ge meetsessies is de kans één of meer microstolsels waar te nemen veel groter dan in korte tijd. Op een recent congres in het AZM werd een draagbaar meetapparaat (een prototype dat enige gelijkenis met een koptelefoon vertoont) ge demonstreerd, waarmee iemand bijvoorbeeld 8 uur op de aanwezig heid van micro-embolieën is te tes ten. Betrokkene blijft gewoon mo Eerste Hersenhulp In tegenstelling tot wat veel mensen denken, is een beroerte vaak goed te behandelen. Dat gebeurt met trombolyse, medicijnen die het stolsel in het afgesloten bloedvat doen oplossen. De patiënt moet wel razend snel, liefst binnen een uur, worden geholpen. De opvang en behandeling in het ziekenhuis moet natuurlijk gestroom lijnd zijn. Hoogleraar neurologie Martien Limburg (AZM) pleitte onlangs tijdens een symposium in Maastricht dan ook voor de oprichting van een Eerste Hersenhulp in regionale ziekenhuizen, waar in samenwerking met andere ziekenhuizen in de streek de beste behandelingen toegepast kun nen worden. Net zoals nu ook al Eerste Harthulp in de grotere ziekenhui zen bestaat. Herseninfarct massakiller biel. Ook patiënten die voor vaat- vernauwing onder het mes gin gen, moeten met ultrageluid wor den doorgemeten. De kans dat ie mand met veel micro- embolieën in de uren na de operatie een her seninfarct krijgt, is sterk verhoogd. Risicopatiënten kunnen met medi camenten worden behandeld om een beroerte te voorkomen. Mess: „We geven de medicijnen liever niet aan alle patiënten, omdat ze bijwerkingen kunnen hebben." Het AZM gaat met andere Europe Het herseninfarct ontpopt zich steeds meer als massakiller. Hoogleraar Werner Mess noemt het een belangrijke doodsoorzaak: „Wij zijn altijd van het idee uitgegaan dat het hartinfarct de meest belangrijke doorbloedingsstoornis is, maar recent onderzoek toont aan dat beroertes even vaak voorkomen als hartinfarcten." Toch hoor je van herseninfarcten veel minder dan van hartinfarcten. Mess: „Veel aandacht gaat uit naar cardiologie. Niet alleen in Nederland, maar wereldwijd. Prima hoor die aandacht, maar neurologie loopt er een beetje achteraan." Ten onrechte, vindt hij. Wie een hartinfarct overleeft, kan daarna vaak nog prima leven, al moet er een tandje lager geschakeld worden. „Maar een herseninfarct tast bij veel patiënten het functioneren als mens aan. Je kunt bijvoorbeeld je spraakvermogen verliezen, een dramatische verandering." se ziekenhuizen onderzoeken of de aanpak vruchten afwerpt. „We denken dat de theorie van de mi cro-embolie als voorspeller van een herseninfarct klopt, maar we moeten het aantonen." Waarschijnlijk krijgt werken met ultrageluid in de toekomst meer toepassingen dan louter diagnose. Het is gebleken dat de trillingen van ultrageluid het afgesloten bloedvat bij een herseninfarct hel pen 'ontstoppen'. Als kort na het infarct het stolsel in het bloed op lost, kan veel ellende worden voor komen. Dat ontstoppen gebeurt al met medicijnen, maar men denkt dat het effect versterkt wordt met ultrageluid, eventueel in combina tie met luchtbellen die in de bloed baan worden gebracht. Ook deze methode wordt de komende tijd door enkele ziekenhuizen, waaron der het AZM, onder de loep geno men, met hopelijk gunstige resulta ten. De 40.000 Nederlanders die jaarlijks een beroerte krijgen, ho ren graag een ultrapositief geluid. door Harm Harkema foto GPD Er zijn ménsen die een wesp doodmeppen in de veronderstelling dat ande re wespen dan wegblijven. Foute boel, zo blijkt uit het boekje Beten en Steken van de Wagening- se hoogleraar medische en dierge neeskundige insectenkunde Wil lem Takken. 'Als een wesp wordt aangevallen, wordt een geurstof af gegeven die functioneert als alarm om hulp voor andere wespen. Al snel komen andere wespen die hun in het nauw gedreven zuster verdedigen. Het is daarom belang rijk wespen met rust te laten, zo dat andere wespen wegblijven." Wetenswaardige info. Daarvan is er voor de leek veel te vinden in Beten en Steken. Zo hebben hoofd luizen altijd honger, nemen per dag wel vier keer mensenbloed. Steekmuggen zijn, na één geslaag de prik, voor drie dagen verzadigd. Jonge kind die sterk reageren op de beet van een gewone steekmug hoeven zich geen zorgen te ma ken: het lichaam van het kind is nog niet gewend aan het binnenge- spoten speeksel van de mug. Na herhaaldelijke blootstelling treedt doorgaans gewenning op. Waarom worden we vooral in de zomer gestoken? Insecten zijn koudbloedig, kunnen hun eigen li chaamstemperatuur niet regelen, maar wel de temperatuur van hun omgeving aannemen. Omdat veel lichaamsfuncties pas op gang ko men boven een bepaalde tempera tuur, zijn veel insecten volledig in rust als het koud is.Pas bij tempera turen boven de 15 graden worden de meeste insecten actief. Zo niet de geringde steekmug, ook wel wintermug genoemd, omdat het in onze contreien vrijwel de enige steekmug is die ook in de winter actiefis, vaak binnenshuis. Ze is met een lengte van 8 tot 10 milli meter wat groter dan haar nichtje, dat ons 's zomers wakker houdt, en kan eveneens venijnig steken. Ze is herkenbaar aan de witte ban den op de poten. Een beest dat bij een temperatuur boven de 5 graden actief wordt, is de schapenteek. Daarom loopt men er op zonnige dagen in janua ri en februari soms een beet van op. Dan is het oppassen. De scha penteek komt de twijfelachtige eer toe het gevaarlijkste kleine beestje van Nederland te zijn, omdat ze de ziekte van Lyme kan overbren gen en dat steeds vaker doet. Beten en Steken is in de eerste plaats een handig naslagwerkje, ook voor degene die de tropen of subtropen bezoekt. Van in totaal 46 verschillende beestjes (van ordi naire huis- en stalvlieg tot malaria mug, giftige duizendpoot en schor pioen) worden de levenscyclus, de voedingswijze, de gezondheidsrisi co's en de mate van overlast be schreven. Elk voorbeeld is voor zien van een duidelijke foto, en een kaartje van het verspreidings gebied. Willem Takken: Beten en Steken. Hin derlijke insecten en andere plaaggees ten en hun effecten op onze gezond heid. Tirion Uitgevers. 14,95 euro. WILLEM TAKKEN Hinderlijke insecten en andere plaaggeesten en hun effecten op on2e ge2ondheid Meest voorkomende soorten Risico's Ziekten en hun behandeling Preventie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 77