Terrein dicteert tempo in Uruzgan Verbieden van partijen is een zinloze weg öeii BaPa ewv Even een dorp verderop bezoeken, eist compleet peloton aan beveiliging. nut 1 r www.M 11 looi .1■fcjutüct.r Hoogleraar staatsrecht Douwe Elzinga ziet geen gevaar voor SGP. 6 Maandag 24 december 2007 PZC door onze correspondent Marloes de Koning KOTWAL - Aan inzet ontbreekt het niet, maar de Nederlandse troepen van de Isaf-vredesmacht bewegen zich als reuzenslakken door de Af ghaanse provincie Uruzgan. Met het risico op geïmproviseerde bom men op de route ligt het tempo laag. Seyyedan heeft aandacht nodig. De mannen in het dorp, voor de ingang van de Baluchivallei, zijn er nog niet van overtuigd dat hun toe komst ligt in een alliantie met de internationale vredesmacht Isaf In jargon van het Provinciaal Re constructie Team (PRT) is Seyye dan een 'kanteldorp'. Het kan ook nog overhellen naar de Taliban-re- bellen. Het PRT wil kijken of de Afghaan se aannemer de beloofde water pompen goed heeft aangelegd. Een van de dorpsoudsten klaagde bovendien over het gebrek aan me dische voorzieningen en daarom krijgt Seyyedan een medische post voor een dag. Met de arts en een groepje van de afdeling informatie en propaganda telt het Nederland se team tien man, vergezeld door dertig beveiligers. Het dorp ligt hemelsbreed vijf kilo meter van Kamp Holland. Het kon vooi van vijf pantservoertuigen en twee jeeps vertrekt echter een dag van te voren, via de vooruitgescho ven post Puntjak. Met het risico op geïmproviseerde bommen op de route ligt het tempo van ieder wegtransport uiterst laag. Bij twij fel worden de paden te voet en met metaaldetectors afgespeurd op explosieven. Vijf kilometer in drie uur is geen uitzondering. Het zijn trage wagens, boordevol goe de bedoelingen. De tegenvaller van de dag komt in het dorp Kotwal. Als ruimte wordt gegeven aan een passerende Af ghaanse auto zakt de rechterhelft van een 23 ton zwaar pantservoer tuig tot aan de assen weg in de modder. Het hele dorp komt een paar uur tot stilstand. Auto's en brommers mogen niet zomaar doorrijden, altijd is er de angst voor zelfmoordaanslagen. Mannen hurken in de berm om toe te kij ken. Vrouwen maken omtrekken de bewegingen om uit het blikveld van onbekende mannen te blijven. Om los te komen is een zwaarder pantservoertuig uit Tarin Kowt no dig. Tijdens het wachten groeit de frustratie. De dokterstent kan mis schien niet worden opgesteld, de Nederlanders moeten voor het donker terug zijn op hun basis. Af ghanistan vergt geduld. Inshallah ('als God het wil') en 'het terrein dicteert', hoor je hier voorturend. Veel hulporganisaties hebben zich 4 M/ A f U'V ip w Sergeant-majoor Hans kijkt of de door een Afghaanse aannemer gebouwde waterpomp in Seyyedan aan de eisen voldoet, foto Marloes de Koning/CPD tot nu toe aflaten schrikken door de gewelddreiging en het gebrek aan infrastructuur in Uruzgan. De Nederlanders bewegen zich wel door de provincie, in lompe voer tuigen over smalle modderpaden. Bij de sleepactie beschadigt de gro te trektank de muur van een le- 'Wat Nederland erin steekt, weegt niet op tegen wat ik daar buiten van terug zie' men woonerf Na een paar uur komt het sein voorwaarts. Voor een professionele inschatting van de schade is nu geen tijd, daarvoor zal een ander peloton nog eens langs moeten. Aan oprechte intenties en inzet ontbreekt het niet, maar het cynis me ligt aan de oppervlakte. Ser geant-majoor Frank van het PRT ziet een 'heel langzaam stijgende lijn'. „Maar wat Nederland erin steekt, weegt niet op tegen wat ik daar buiten de poort van terug zie." Dat ziet hij niet in twee jaar tijd veranderen. Frank citeert zijn oma: 'Een trap veeg je schoon van boven naar beneden'. „De broer van president Karzai is groot in de opiumhandel. Vanuit Kabul komt heel weinig geld naar Uruzgan. Misschien moet je wat je hier aan Defensie uitgeeft eerst gebruiken om het Afghaans bestuur te verbe teren." De infanteristen die het PRT bevei ligen zien ook een militaire oplos sing. „Als de Taliban hier een paar schoten lossen kan het PRT die dag de deur niet uit", zegt sergeant Ozkan. Zijn conclusie: de regio moet eerst Talibanvrij en voor de beveiliging van de opbouw zijn meer infanteristen nodig. Aan het begin van de middag houdt het konvooi halt op een heuvel naast Seyyedan. De lemen woonerven liggen als gekantelde kijkdozen in het zand. Voor een medische post is het te laat, maar een voetpatrouille om bij de water pomp te kijken en een gesprek met de dorpsoudsten kan nog net. De veiligste looproute is dwars door de pasgezaaide akkers, want daar liggen meestal geen explosie ven. Het bezoek is niet aangekon digd, dat zou tegenstanders de kans geven een hinderlaag te leg gen. De ontvangst is beleefd, maar niet hartelijk. De mannen luiste ren, maar heb nog wel wat klach ten en verzoeknummers. „Als Isaf altijd woord houdt steunen we Is af Nu is dat nog niet zo", zegt een van de mannen bij het afscheid. CV Marloes de Koning opereert in Afghanistan als 'embedded journa list'. Dit betekent dat het ministerie van Defensie zorg draagt voor haar veiligheid en teksten worden ge screend op operationele informatie. door Dick Hofland DEN HAAG - De kans dat de SGP wordt verboden is nihil. Dat con cludeert hoogleraar staatsrecht Douwe Elzinga naar aanleiding van de uitspraak van het gerechts hof in Den Haag. De Staat moet volgens het hof wettelijke maatre gelen treffen om er voor te zorgen dat de SGP vrouwen toelaat op haar kieslijst. Nu doet de partij dat niet, omdat vrouwen volgens de Bijbel niet zouden mogen regeren. „Het lijkt er op, dat wij de SGP moeten verbieden", zei minister Ter Horst van Binnenlandse Za ken na het vonnis. Het hof stelt volgens haar het grondrecht dat er niet mag worden gediscrimineerd boven de vrijheid van godsdienst. Elzinga wijst er echter op dat de SGP vrouwen weliswaar discrimi neert, maar dat niemand verplicht is lid te worden van deze partij. „Het is een vrijwillige keuze, maar kennelijk accepteren deze vrou wen de regels die de partij stelt. Je kunt het vergelijken met de ma nier waarop mannelijke sociëtei ten vrouwen discrimineren; het is een toelaatbare vorm van ongelijke behandeling. Tot nu toe in elk ge val. In Nederland hebben we een traditie dat we partijen met afwij kende opvattingen heel lang tolere ren. Een partij die het koningshuis wilde afschaffen, zoals de CPN, is ook nooit verboden." In Duitsland is dat wel gebeurd en daar zijn par tijen ondergronds gegaan. „En ge radicaliseerd, zoals de Rote Armee Fraktion (RAF). Dus dan ben je nog verder van huis", zegt de Gro ningse staatsrechtdeskundige. Het gerechtshof vindt dat de Staat in strijd handelt met onder meer het internationale vrouwenverdrag van de Verenigde Naties door toe te staan dat de SGP vrouwen het passief kiesrecht onthoudt. De Raad van State oordeelde twee we- 'We hebben een traditie dat we partijen met afwijkende opvattingen lang tolereren' ken geleden juist dat het uitsluiten van vrouwen niet in strijd is met dat verdrag en dat de partij daar door recht heeft op subsidie. „Grondrechten moet je wegen", zegt Elzinga. „Bij het gerechtshof weegt het passief kiesrecht iets te zwaar. Bij de Raad van State valt die weging anders uit, omdat die zegt dat er ook elders mogelijkhe den voor vrouwen zijn om geko zen te worden als onder andere Ka merlid. Als de SGP en de Staat zo als aangekondigd in hoger beroep gaan, verwacht ik dat de Hoge Raad de lijn van de Raad van State zal volgen. Maar goed, we zitten nu in een fase dat een rechter op roept iets tegen de SGP te doen. Dat is echter helemaal niet zo een voudig." Het vrouwenstandpunt is om te beginnen een van de fundamen ten van de SGP. „Dan kun je zeg gen dat we nu toch in een moder ne tijd leven, maar meer kun je niet doen. Want als je je niet met dat standpunt kunt verenigen, kun je dus gewoon lid worden van een andere partij. Of je kunt zelf een clubje oprichten. Je hebt geen politieke partij nodig, partijen heb ben geen monopolie. Kijk maar naar Rita Verdonk met haar bewe ging. Je moet weliswaar aan een aantal voorwaarden voldoen, maar die stellen niets voor." Als je toch iets tegen een partij wilt ondernemen, is het volgens Elzinga beter individuele perso nen strafrechterlijk te vervolgen. Zoals dat een keer is gebeurd met Leen van Dijke, lijsttrekker van de RPF, partij die inmiddels is opge gaan in de Christenunie. Hij had homoseksualiteit vergeleken met diefstal. Daarvoor moest hij zich voor de rechter verantwoorden en niet zijn partij. „Het verbieden van partijen is in elk geval een zinloze weg" stelt El zinga. „Daarvoor moet een partij in strijd handelen met de openba re orde. Langs die weg heeft de overheid eerder geprobeerd de Ne derlandse Volksunie en de Cen- trumDemocraten aan te pakken en recent ook de Hells Angels. Het is steeds op een pijnlijke misluk king uitgelopen. Vergeet ook niet dat de SGP sinds haar oprichting een gewaardeerde partij is. Fractie voorzitter Bas van der Vlies is dit jaar nota bene bijna verkozen tot politicus van het jaar. Waarom zou je zo'n partij dan verbieden?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6