is altijd wat te doen in ziekenhuizen Carillon stuit op weerstand dan nog steeds niet! Mishandeling L Gemeenten hebben geen problemen met huisvesting van Poolse werkers VEILING 28 december Bewonersgroep dreigt met nieuwe gang naar de rechter. C-aAaOi i W 1 PZC Maandag 24 december 2007 3 fruitbedrijf van Etiënne van der Wielen in de polders bij Kloosterzande. foto Camile Schelstraete gebaren verloopt. Is hij niet aan het werk, dan verkiest Wasiclews- ki uitrusten in zijn chalet op het erf boven uitgaan. Misschien is hij niet eens echt heel erg moe, maar hij heeft de erfelijke bloederziekte hemofilie en moet daarom goed op zichzelf passen en zijn lichaam de kans gunnen te herstellen. Hij kent de Zeeuws-Vlaanderen in middels redelijk goed want zijn zus woont in Kapellebrug en hij heeft vrienden in Antwerpen. Wa- siclewski is stellig: hij wil zijn woonplaats, een stadje nabij Gdansk, zo snel mogelijk inruilen voor een vaste stek in Nederland. Dat hoeft niet persé Zeeuws-Vlaan- deren te zijn; de grote stad, met na me Rotterdam en Amsterdam, lonkt eigenlijk meer naar de jonge Pool. Natuurlijk is hij in Neder land voor de verdiensten. Met de zloty, de Poolse munteenheid, is weinig te kopen in vergelijking met de machtige euro. „Van wat ik in Nederland verdien kan ik zó veel (maakt met zijn handen het gebaar van een hoge berg) kopen in de supermarkt. Werk ik net zo veel uur in Polen, dan kan ik voor het geld wat ik dan verdien, mis schien één of twee dingetjes ko pen." Het opdoen van nieuwe contacten is voor Wasiclewski echter een bijna net zo'n belangrijke reden om in Nederland te zijn. Het maakt een nieuw leven opbouwen immers alleen maar makkelijker. Bij die nieuwe toekomst hoort vol gens Wasiclewski echter niet het volgen van Nederlandse les want hij vindt, bevooroordeeld door de taal uit het land van Hulst, dat hij daar helemaal niks aan heeft. „Wat heb je eraan netjes Nederlands te leren als iedereen zijn eigen dia lect heeft? Dan versta ik toch nog steeds niemand?" dikke darm en buikhernia moest in Terneuzen 3,9 procent van de mensen weer onder het mes. In Dirksland gebeurt dat bij 3,45 pro cent, in Goes bij 1,43 procent van de ingrepen, in Vlissingen bij 0,49 procent en in Bergen op Zoom kwamen zulke heroperaties niet voor. De poli voor mensen met een een hersenberoerte of -bloe ding blijkt in Goes de hoogste over levingskans te bieden. Van de 289 patiënten stierven er 14. In Dirks land gingen van de 139 patiënten 15 dood; Lievensberg verloor van de 165 patiënten er 18. In Vlissin gen stierven er t6 van de 172 en in Terneuzen 17 van de 209. Vrouwen met een vermoeden van borstkanker moeten in vijf werkda gen weten of het kwaadaardig is. In Dirksland lukt dat bij 78 pro cent. Goes haalde 80 procent, maar kan bij ernstige verdenking in 24 uur uitslag geven. Lievensberg scoort hoog met 91 procent. Vlissin gen haalt 87 procent en Terneuzen 81 procent. Hoeveel Polen werken er in Nederland en wat doen ze? In Nederland werken naar schatting ten minste 100.000 mensen uit Mid den- en Oost-Europa. Dat is circa 1,5 procent van de beroepsbevolking. Vier op de vijf komt uit Polen. k- Ze werken in de land- en tuinbouw, transport, vlees, bouw en metaal. k- In 2006 waren er volgens de Kamer van Koophandel 155 Poolse onderne mers in Zeeland; dertig meer dan in 2005. Hoeveel Polen er in totaal in Zeeland werken wordt niet geregistreerd. Poolse fruitplukkers krijgen een netto-uurloon van 6,50 euro. Dat is vier keer zoveel als een gemiddeld Pools uurloon. Zeeland kent ook Poolse ar beidskrachten in de glastuinbouw, de uienteelt en de metaalsector. In Zeeland geen wooncontai- ners, zoals de gemeente Den Haag vorige week bekend maakte om de huisvesting van Poolse arbeiders in goede banen te leiden. De residentie is dringend op zoek naar kamers voor 2500 werkne mers uit het Oost-Europese land. De wooncontainers zijn een uiter ste redmiddel mocht het niet luk ken om voldoende kamers te vin den in een oud asielzoekerscen trum en in een verpleeghuis. Uitzendbureau Groenflex in Goes is vooralsnog de enige partij die denkt aan grootschalige huisves ting van Poolse werknemers. Het uitzendbureau is op zoek naar een plek op Zuid-Beveland voor een hotel waar 350 a 400 kunnen sla pen. Veel Polen slapen nu nog in een oude caravan of in een pen sion. Alleen de gemeente Borsele voor ziet een probleem met de huisves ting als er niet snel extra aandacht aan wordt besteed. De gemeente Schengenlanden Per 21 december treden 9 nieuwe landen toe tot de Schengenzone zonder grenscontroles. IJSLAND NOORWEGEN FINLAND GROOT- ZWEDEN ES (.AND IERLAND BRITTANNIË DEN LET. jlND LIT! UWEN FRANKRIJK POR SPANJE SLOWAKIJE FARIJE ROE GRIEKEN- MALTA^ LAND Schengen landen EU Schengen- buitengrens Overige EU-landen EU-lidstaten (Schengen- toetreding 21 dec. 2007) Overige Schengen landen Schengen- toetreding Zwitserland en Liechtenstein: nov. 2008 CYPRUS Het bette bed van de wereld is gemaakt van 100% natuurlijke materialen. U heeft al een tweepersoons Hastens vanaf 3.180,-. In veel soorten ruiten en kleuren. Kijk op hattens.nl voor de voorwaarden. HëStenS7^ Fulfilling dreams since 1852 denkt dat er nog veel meer Polen, maar ook andere arbeiders uit de voormalige Oostbloklanden naar Nederland zullen komen om hier te werken. In de gemeente Kapelle wonen Polen in caravans, maar het gemeentebestuur ziet dat niet als een probleem. De gemeente Reimerswaal is bezig beleid op te stellen voor Poolse werknemers. Dat moet begin 2008 klaar zijn. Op dit moment reizen dagelijks enkele honderden Polen vanuit de Randstad naar Reimers waal voor werk. In Vlissingen zijn de Polen ver spreid over de hele stad. Datzelfde geldt overigens ook voor Roeme nen en Hongaren. „Echte proble men met hun huisvesting hebben wij niet", zegt een woordvoerder van de gemeente, „al willen buren nog wel eens alarmeren: weten jul lie dat er hiernaast heel veel Polen overnachten? Dan gaan we samen met de Vreemdelingendienst kij ken en soms worden normen in derdaad overschreden." in de Dorpskerk te Cadzand Aanvang 19.30 uur Kijkdagen 27 dec. 14.00 - 21.00 uur 28 dec. 11.00 - 16.00 uur Juwelen, schilderijen, meubilair, zilverwerk etc. ca. 225 kavels Veilingmeester A.l. Verhage info. 06-23360501 of 0117-396005 door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Een groep binnen stadbewoners stapt opnieuw naar de rechter als de gemeente Terneu zen het carillon in de Willibrordus- toren weer vrij spel biedt om te klingelen. De CDA'er Henk Sierse- ma ijvert al meer dan een maand voor de herintroductie van het kle- pelspel en krijgt - ook in de raad - meer medestanders. De binnenstadbewoners menen dat er sprake is van 'een gecoördi neerde actie om een Raad van Sta- te-uitspraak onder de mat te ve gen'. „De Raad van State heeft niet voor niets de gemeente beperkin gen opgelegd voor het carillonspel. Tussen twee en zeven uur overdag mag er op hele uren twee minuten gespeeld worden. Het waarom is ook duidelijk. Het ding maakt met 75 decibel veel te veel herrie en omdat de toren in een put ligt, draagt het geluid veel verder dan op andere plekken het geval zou zijn. Juist om die redenen willen wij dat de gemeente die beperkin gen respecteert", zegt woordvoer der Anton van Puyvelde. ANP[SGN Witte Paardstraat 3, 4461 AC Goes (Holland) IeJLLuI Telefoon 0113 - 21 27 29 HARRY HUTJENS MIDDELBURG - Een 19-jarige jongen is in de nacht van zaterdag op zon dag op de Vlasmarkt in Middel burg mishandeld. De jongen werd rond vier uur iets nageroepen door enkele meisjes. Naar aanlei ding daarvan ging hij met ze in dis cussie. Een vriend van een van de meisjes bemoeide zich er mee en begon het slachtoffer te schoppen. Een uitsmijter van een café voor kwam erger door tussenbeide te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3