Zeeland Ik werk hier graag en er Doorligwonden nemen af Nederlands leren? Dialect versta ik M Kerstmis De krant 5 weken voor 15 euro! PZC WIM HOFMAN COLOFON Jaarlijkse cijfers inspectie stemmen tevreden. 2 I Maandag 24 december 2007 PZC Voor veel mensen is het kerstfeest een familiefeest met als voornaamste doel gezelligheid, warmte, een geza menlijke maaltijd met kaarslicht en een goed glas. Ande ren gaan liever weg. Zo gaan veel mensen skiën of ze zoeken juist de zon, of anderen gaan zomaar weg, naar een ander land om te zien hoe het daar is in de kersttijd. Zo herinner ik me dat we jaren geleden tegen Kerstmis naar Praag gingen. Tsjecho- slowakije bestond toen nog en het was wel even lastig om dat communistische land binnen te komen, want er moest in hard geld betaald worden. Praag was een donkere stad met hier en daar wat geelachtig lamplicht. Veel zwarte gebouwen werden gestut door houten steigers. Het sneeuwde licht. Een tram knarste door de eenzame straten. In de winkels was haast niets te krijgen. Druk was het wel in de bierkelders, waar mensen aan grote tafels steeds weer nieuwe li ters bier werd voorgezet. Ik her inner me dat we ergens een spie gelei met suiker aten. Op kerst ochtend liepen we wat rond om naar de oude historische gebouwen te kijken en we wilden naar de Karlsburg over de rivier. We werden aangesproken door een man die zich voorstelde als Dolinek. Hij veronderstel de dat wij wel op weg waren naar de Thomaskerk. Hij adviseer de ons daarheen te gaan, want daar was iets bijzonders aan de hand. Wij dus naar die kerk. Het was stampvol in het imposan te gebouw, waar de Tsjechische Kerstmis van Jakub Ryba werd uitgevoerd met koor, solisten en orkest. We kenden deze mis niet. Maar wat we hoorden was buitengewoon ontroerend. De muziek is gebaseerd op Boheemse volksmuziek en wat sterk meespeelde was het nationale sentiment bij de Praagse men sen: de wens los te zijn van dat bizarre communistische regime dat niets dan onvrijheid bracht en onderdrukking en angst. Na afloop omhelsden ze elkaar en ze sloegen ons niet over. In de Thomaskerk was iets bijzonders aan de hand Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060, E-mail pzcfamilieberichten@wegenerdagbladen.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie Sinds Polen en andere voormalige Oostbloklanden lid zijn van de Europese Unie trekken Oost-Europeanen naar het westen voor werk. In Nederland vallen vooral de Polen op. door Sheila van Doorsselaer Nog een paar uur fruitbo men snoeien bij het fruitbedrijf van Etiënne van der Wielen in de polders bij Kloosterzande en Tadeusz (koosnaam Marcello) Zdrojewski vertrekt bij het vallen van de avond weer huiswaarts, naar Polen. De reis naar Bytom, in het zuiden van het land, zal hem zo'n twaalf auto-uren duren. Dat heeft Zdro jewski er graag voor over. De 37-ja- rige Pool is nog niet zo lang gele- den getrouwd, mist zijn Marta en wil kerst en nieuwjaar vieren in zijn thuisland. De meeste Poolse arbeiders verblij ven in de oogstperiode in Neder land. Dan zijn het er in Zeeland al leen al duizenden. Tegen het ein de van het jaar blijven er enkele honderden over. Ze werken voor namelijk in de bouw en bij fruit- boeren en akkerbouwers waar ze met open armen worden ontvan gen. In 1991 week Zdrojewski voor het eerst uit naar het buitenland op zoek naar beter betaald werk. Hij werkte achtereenvolgens in Duits land, Oostenrijk, Zwitserland, Ita lië en Frankrijk. Een gebroken hart deed hem uit Frankrijk ver trekken en hij besloot hernieuwd geluk in Nederland te zoeken. Het traject Frankrijk-Nederland legde hij per fiets af Per toeval ontmoet te hij Van der Wielen en die bood hem werk aan op zijn fruit- en ak kerbouwbedrijf Inmiddels komt hij er al heel wat seizoenen terug. „Er is immers altijd wel wat te doen. En ik werk hier graag." Hoewel Zdrojewski redelijk goed Nederlands verstaat en spreekt, is de voertaal op het erf Duits. „De baas spreekt wel een paar woor den Pools, maar dan zijn natuur lijk niet de meest nette woorden!" Zijn echtgenote heeft ook werker varing bij Van der Wielen, maar is nu thuis. „Het werk dat we nu doen is te zwaar voor vrouwen." Hij belt Marta diverse keren per dag. „Gelukkig is het nu goedko per om naar Polen te bellen. Dat was een paar jaar geleden wel an ders." Zdrojewski heeft onderdak in een chalet op het erf van Van der Wie len. Zijn avonden brengt hij meest al in alle rust door. „Koken, tv kij ken, soms ga ik uit." Zdrojewski heeft niet de wens in Nederland een nieuw leven voor Marta en hem op te bouwen. „Het leven in Polen is ontzettend duur. Zodra het er beter wordt en ik er een goe de baan kan vinden, ga ik perma nent terug." Tadeusz Zdrojewski snoeit bomen bij het Michal Wasiclewski verdient zijn euro's met het sorteren van appels. foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer ichal Wasiclewski (21) heeft zijn toekomst al uit gestippeld. Hij wil perma nent in Nederland gaan wonen en leven. Met vrouw en kinderen. Die vrouw en de kinderen heeft hij nog niet, maar dat is bijzaak. Wel gaat hij volgend jaar op zoek naar een huurhuis. Wasiclewski bedient op zijn voor lopig laatste dag in Nederland de appelsorteerder op het fruitbedrijf van de familie Van Assche in buurtschap de Oude Stoof Ook hij zal de feestdagen in Polen door brengen. Voor zijn werkgever is Wasiclewski extra waardevol om dat hij 'tolkt' voor zijn collega's en zijn werkgever. Hij kan zich, als enige Poolse kracht op het bedrijf, goed uitdrukken in het Engels. Dat is heel wat aangezien veel Po len alleen hun moerstaal spreken en communicatie soms enkel via door Claudia Sondervan GOES - Geen vreemde zaken, afwij kende prestaties of zorgelijke cij fers: de vijf ziekenhuizen in en om Zeeland presteren naar behoren in de jaarlijkse meting op belangrijke zorgpunten die de Inspectie voor de Gezondheidszorg houdt. Zo'n zorgpunt is het voorkomen van doorligwonden bij patiënten. Die komen steeds minder voor, constateert de inspectie tevreden. Bij de Oosterscheldeziekenhuizen te Goes komen de lastig te genezen wonden nog het vaakst voor: 4,5 procent. Zorgsaam Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen in Terneuzen komt op 3,8 procent, Ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom op 0,7 procent. Alle vijf ziekenhuizen in en nabij Zeeland hebben een basis intensi ve care op niveau 1. Dirksland heeft geen intensive care arts, waar door de ic daar geen niveau 1 mag heten. Terneuzen wachtte vorig jaar ook nog op een bezoek om het niveau 1 te bevestigen maar heeft inmiddels een intensivist. Voor de basis ic (niveau 1) in Goes zijn twee internisten voor de helft van hun tijd beschikbaar als inten sivist. Lievensberg telt twee vol- tijdsintensivisten, Vlissingen één. Ongeplande heroperaties zeggen iets over de accuratesse van in greep en nazorg. Bij operaties aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2