Groendrogerij moet fijnstof verwijderen Tennisclub Krabbendijke krijgt smashcourtbanen Zeeuwse onderzoeker stelt leraren centraal Nieuw fietspad tussen Goes en Heinkenszand wordt tweezijdig Frank Cornelissen wil onderwijsvernieuwing van binnenuit. Directie Kortgeens bedrijf: gas kan niet gezuiverd worden. Kerstzangdienst in Goese Grote Kerk Automobilist bekneld na aanrijding op N62 Kloetingse kinderen met lichtjes door dorp Maikel Harte in Kerkje van Ellewoutsdijk Tweern verdient geld voor Doe een Wens Brassband Wilhelmina geeft kerstconcert Reimerswaal bereid om in de buidel te tasten voor speciale baan. 34 I Zaterdag 22 december 2007 pzc B Frank Cornelissen vindt dat de leraar bij onderwijsvernieuwingen centraal zou moeten staan. foto Rob Katnminga door David Duijnmayer ROTTERDAM - Laat de leraar zelf be palen wat er in zijn klas moet ver anderen. Dat is de boodschap van geboren Yersekenaar Frank Corne lissen. De oud-student van de pa bo in Vlissingen timmert flink aan de weg in onderwijsland. Vorig jaar studeerde hij aan de Universi teit Twente cum laude af in toege paste onderwijskunde. Zijn scrip tie werd door de landelijke vereni ging voor personeelsontwikkeling (NVO2) uitgeroepen tot beste bin nen het vakgebied. Inmiddels heeft hij zijn eigen adviesbureau en doet hij promotieonderzoek aan de Eindhoven School of Edu cation, een samenwerkingsver band tussen de Fontys Hogescho len en de TU Eindhoven. Het onderwijs heeft de laatste ja ren een hele reeks vernieuwingen over zich heen gekregen. Op zich niks mis mee, vindt Cornelissen. „Alleen is de overheid hierbij te veel aan de leerkracht voorbij ge gaan. De onderwijsvernieuwingen kwamen van bovenaf en niet uit het veld. Je moet een docent de ruimte geven zichzelf te verbete ren. Hij weet als geen ander hoe het er in zijn klas aan toegaat." De manier om dat te doen, be toogt Cornelissen, is actieonder zoek. Hierbij kijkt de leraar kri tisch naar zijn eigen manier van lesgeven, brengt verbeteringen aan en onderzoekt of deze werken. In zijn scriptie onderzocht Cornelis sen hoe een leerkracht daar het beste in begeleid kan worden. De belangstelling voor actieonder zoek komt voort uit zijn eigen er varingen voor de klas. Na de pabo vertrok Cornelissen naar Bonaire, waar hij twee jaar les gaf op een basisschool. Om zich verder te ont wikkelen, keerde hij terug naar Ne derland, waar hij lesgaf in Rotter dam. „Ik ben toen ook weer gaan studeren, omdat ik de behoefte voelde om dieper over het onder wijs na te denken. Ik zag als leraar veel dingen waarvan ik dacht: kan dat nou niet beter? Daarom was ik tijdens mijn studie in Twente al tijd op zoek naar de praktische re- 'de leraar weet als geen ander hoe het er in zijn klas aan toegaat' levantie. Ik zag het niet zitten dat mijn scriptie ergens in een bureau la zou belanden." Dus begon hij adviesbureau in- ter-Actie voor begeleiders van ac tieonderzoek. „Ik heb een sterke behoefte om bij het onderwijs be trokken te blijven, of dat nou als onderzoeker, adviseur of leraar is. Er is niks mooiers dan een mens dat zich vanuit zijn eigen interesse ontwikkelt. Dat principe is hetzelf de bij een kind dat leert schrijven, als bij een vijftigjarige professional die zijn drive terugvindt en opeens weer nieuwsgierig wordt." door Mieke van der Jagt KORTCENE - Groenvoerdrogerij Timmerman in Kortgene moet ui terlijk eind volgend jaar het fijn- stof verwijderen uit het afgas dat uit de schoorsteen komt. Milieumi nister Jacqueline Cramer heeft de provincie laten weten dat de ver gunningsvoorwaarden moeten worden aangescherpt. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) heeft daar al begin 2006 om gevraagd. Direc teur J. Timmerman reageert op het bericht met de mededeling dat zui vering van het gas gewoon niet kan. Actie van het bedrijf hoeven de provincie en het ministerie niet te verwachten. Timmerman kreeg begin 2006 een vergunning met wat soepeler voor waarden, omdat nog niet duidelijk was hoe de Europese regels om- goes - Aan de kerstzangdienst op eerste kerstdag, dinsdag 25 decem ber, in de Grote of Maria Magdale- nakerk in Goes werken vier koren mee: het gemengd koor Ha- maalöth, mannenkoor Sjaloom, kinderkoor Immanuël en jongeren koor Elsafan. De toegang tot de dienst, die om 17.00 uur begint, is gratis. De kerk is open vanaf 16.30 uur. Er is volop ruimte voor samenzang. ellewoutsdijk - Op N62, voor de Westerscheldetunnel aan Zuid-Be- velandse kant, botste vanmorgen om 08.50 een 24-jarige automobi list uit Terneuzen achterop de au to van een 45-jarige Middelburger. De man uit Terneuzen raakte be kneld en liep een kaakfractuur op. Hij is met de ambulance overge bracht naar het ziekenhuis in Vlis singen. trent de teelt van luzerne (vlinder bloemige plant) zich zouden ont wikkelen. Het leeuwendeel van wat in Kortgene wordt gedroogd, is luzerne. De ZMF maakte toen al bezwaar, omdat met het drogen van groenvoer veel fijnstof door de schoorsteen verdwijnt. In een brief aan de toenmalige staatssecre taris van milieu, onderstreepte de federatie dat het geen pas gaf de hand te lichten met de milieure gels, uitsluitend omdat nog niet duidelijk was hoe lang de subsidie op de teelt van luzerne nog zou doorgaan en welke regels de EU zou stellen. Volgens de ZMF waren er in 2006 al technieken om een groot deel van de schadelijke stoffen uit het afgas weg te vangen, maar volgens W* Provincie moet vergunningsvoor- waarden voor de uitstoot van fijn stof in Kortgene aanscherpen. Ui terlijk eind volgend jaar wil minis ter Cramer handhaven. KLOETINGE - De kindernevendienst van de Geerteskerk in Kloetinge houdt dit jaar een lichtjestocht in plaats van de traditionele kerstmu sical. Morgenmiddag, 23 december, wordt iedereen die mee wil doen tussen 17.00 en 17.45 uur verwacht in een tent bij de kerk. In groepjes trekken de deelnemers langs plaat sen waar een deel van het kerstver haal wordt vertolkt, verlicht met kleine kaarsjes. ELLEWOUTSDIJK - Maikel Harte, tot vorig jaar voorman van de groep de Lamaketta's, treedt morgen op in 't Kerkje van Ellesdiek. Harte brengt een cabaretesk oudejaarsprogramma met als titel Champagne mie een babbelaer. De voorstelling begint zondag 23 december om 14.30 uur. Reserve ren is verstandig en kan op num mer 0113-351317. Timmerman is dat grote nonsens. „Die technieken zijn er niet en als ze er zijn, zijn ze bij lange na niet rendabel." Hij begrijpt ook niet waarom zijn groenvoerdrogerij er uit wordt gepikt, terwijl door heel Europa schoorstenen staan die het zelfde afgas uitstoten als wat in Kortgene uit de pijp komt. „Over suikerfabrieken hoor je ze niet. Omdat er hier toevallig zo'n clubje op mijn huid zit, wordt een be drijf in zijn voortbestaan be dreigd." Bij Timmerman zijn di rect en indirect vijftig mensen aan het werk. Zo'n vijfhonderd boeren brengen hun luzerne naar de dro gerij om tot veevoer te laten ver werken. Luzerne is een populair wisselgewas, omdat het de grond verbetert voor de teelt van aardap pelen, uien en tarwe. Timmerman trekt zich niets aan van de ontwik kelingen. Dat de minister de pro vincie heeft opgedragen vanaf eind 2008 te handhaven, deert hem niet. „We zien het wel." goes - De leerlingen van basis school De Tweern in Goes hebben met een serie uitvoeringen over het thema dromen ruim duizend euro verdiend voor de stichting Doe een Wens. Ouders, familie en vrienden van de kinderen betaal den entreegeld om hen te zien zin gen, dansen en toneelspelen. Het geld is bestemd om hartewensen van erg zieke kinderen in vervul ling te doen gaan. colijnsplaat - Brassband Wilhel mina geeft zondag een kerstcon cert in Colijnsplaat. Koor Har- pe-Davids onder leiding van Willy Feytel is samen met solozangeres Sari Lindenbergh te gast bij het concert. De brassband introdu ceert morgenmiddag ook zijn nieu we dirigent, Arjo Briggeman. Het kerstconcert in dorpshuis De Brug begint om 16.00 uur. door Luc Oggel KRABBENDIJKE - Krabbendijkse ten nissers kunnen straks waarschijn lijk onder alle weersomstandighe den een balletje slaan. De gemeen te Reimerswaal wil maximaal twintigduizend euro extra uittrek- Jcen voor de aanleg van twee zoge heten smashcourtbanen bij tennis vereniging De Klappers. In de kadernota 2007-2010 was al een bedrag van bijna 52.000 euro gereserveerd voor de renovatie van twee gravelbanen. De tennisvereni ging heeft aangegeven liever een smashcourt te willen, omdat die veel voordelen heeft. De onder grond kan vanwege de speciale sa menstelling (een keramische top laag op een hindering van lava en zand) nagenoeg onder alle weers omstandigheden worden be speeld. Het Reimerswaalse college van B en W wil extra geld uittrekken om de Krabbendijkse tennisvere niging De Klappers aan een zoge heten smashcourt te helpen. Aan een smashcourt hangt echter ook een ander prijskaartje. De ge meente houdt rekening met het dubbele van de al geraamde 52.000 euro. Omdat de tennisvere niging zelf maximaal twintigdui zend euro kan bijleggen, wil de ge meente ook nog eens zo'n zelfde bedrag extra uittrekken. Als de gemeenteraad akkoord gaat, kan het werk vóór of na het ko mende tennisseizoen worden uit gevoerd. Het onderwerp wordt dinsdag 8 ja nuari besproken tijdens de opini- raadsvergadering. Die begint om 20.00 uur in het gemeentehuis. door Harmen van der Werf GOES - Het nieuwe fietspad tussen Goes en Heinkenszand, door het Poelbos tot de autoluwe- Bimmels- weg, komt aan beide kanten van de weg. Dat is het veiligst, volgens dagelijks bestuurder B. van de Hoef van Waterschap Zeeuwse Ei landen, en het wordt anders moei lijker en duurder het fietspad door te trekken over het viaduct over rijksweg A58. Op zich lijkt een eenzijdig fietspad logischer. Langs hotel Goes tot het Poelbos ligt al een eenzijdig fiets pad. En als de nieuwe voorziening aan één kant van de Sinouts- kerkse- en Noordhoekweg blijft, hoeven fietsers nergens over te ste ken. „Onze keuze voor een tweezij dig fietspad heeft te maken met het grote aantal fietsers en brom mers", geeft Van de Hoef aan. „De kans op ongelukken is te groot." Het fietspad wordt volgend jaar aangelegd. Gronden moeten nog verworven worden. De investering bedraagt één miljoen euro. Goes draagt 100.000 euro bij, Borsele tot nu toe 52.000 euro. In de fietsrou te Goes-Heinkenszand wordt in 2008 ook een fietstunnel gemaakt vlakbij de Zeelandhallen. Fietsers hoeven dan niet meer over de ge vaarlijke rotonde aan het begin van de A. Fokkerstraat. Waterschap Zeeuwse Eilanden kiest voor een fietspad aan beide kanten van de weg door het Poel bos, omdat dit verreweg het vei ligst zou zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54