Binnenland 'Heropening zaak vuurwerkramp' tumor van 2,5 kilogram VEH pleit voor uitstel van invoering energielabel Jan Pronk voorzitter IKV Slaapproblemen door licht op intensieve zorg Raadszetels Tilburg leeg uit protest Schadevergoeding twaalf jaar na ongeval Kamer: vliegtaks ook elders in Europa nodig Advocaat ex-eigenaar SE Fireworks dient herzieningsverzoek in. Damwandplaat stort op auto in IJ-tunnel PZC Vrijdag 21 december 2007 7 GRONINGEN - Patiënten die op de intensieve zorg in een ziekenhuis liggen, hebben vaak ernstige slaap problemen. Dit verstoord slaap- en waakritme wordt veroorzaakt door het licht op de afdeling, zo bleek gisteren uit onderzoek van Joost Gazen- dam van de Rijksuniversiteit Gro ningen. Overdag is het er vaak te donker, terwijl het 's nachts veelal te licht is. TILBURG - De Lijst Smolders Til burg (LST) laat per direct zijn vijf zetels in de gemeenteraad van Til burg tot mei onbezet. De LST vindt dat de coalitiepartijen machtspolitiek bedrijven en niet openstaan voor redelijke argumen ten en feiten van de oppositie. Hans Smolders beticht het stadsbe stuur onder meer van onverant woordelijke geldsmijterij. UTRECHT - De NS betalen 160.000 euro schadevergoeding aan een voormalig veiligheidsman van de NS die in 1995 drie baanwerkers onder een trein zag komen en sindsdien zijn werk niet meer kan doen. Volgens FNV Bondgenoten hebben de NS weinig gedaan aan begeleiding van de medewerker. Hoewel de NS nu schadevergoe ding betalen, aanvaardt het con cern geen aansprakelijkheid. DEN HAAG - Nederland moet zich volgens een nipte meerderheid in de Kamer hard maken bij buurlan den voor een vliegtaks. Nederland heeft al accijns op binnenlands ver keer en een ticketbelasting. PvdA, CU, SP, GroenLinks, Partij voor de Dieren en D66 willen ook dat andere Europese landen maat regelen nemen tegen de groeiende uitstoot door de luchtvaart. ENSCHEDE - Rudi Bakker, oud-eige naar van de in 2000 ontplofte vuurwerkfabriek SE Fireworks in Enschede, wil het onderzoek naar de vuurwerkramp heropenen. Zijn advocaat diende woensdag een herzieningsverzoek in bij de Hoge Raad. Dat meldde Bakkers advocaat gisteren. De herziening betreft de strafzaak tegen Bakker, die in mei 2003 door het gerechtshof in Arnhem werd veroordeeld tot een jaar cel. Bak ker wil de rechtszaak heropenen, omdat er nieuwe verklaringen, beeldmateriaal en onderzoek voor handen zijn die een ander licht werpen op de oorzaak van de ramp. Zijn advocaat wil niet zeg gen om welke nieuwe feiten het gaat. Het recherchebureau PD, dat on derzoek doet naar de oorzaak van de ramp, leverde informatie aan voor het herzieningsverzoek. Vol gens rechercheur Jan Paalman brengt Rudi Bakker een Oosten rijks onderzoek van springstofex perts in het verzoek naar voren. Uit springproeven blijkt dat consu mentenvuurwerk uit de lichtste ca tegorie in een afgesloten staalcon- tainer massa-explosief is. Dat houdt in dat als bijvoorbeeld één lawinepijl ontploft al het andere vuurwerk ook explodeert, waar door er een drukgolf ontstaat. Dat gebeurde ook bij de ramp in de vuurwerkopslag en -fabriek in En schede. Het onderzoeksrapport van de commissie-Oosting concludeert echter dat het zwaarst mogelijke vuurwerk, dat bij SE Fireworks lag opgeslagen, de oorzaak is geweest van de enorme explosies. PD beweert verder dat verklarin gen van tien brandweerlieden niet in het rapport van het Tolteam en I** Nieuw beeldmateriaal en nieuwe verklaringen zouden een ander licht werpen op de oorzaak van de vuurwerkramp. Zij zouden rapport-Oosting tegenspreken. de commissie-Oosting zijn opge nomen. Volgens Paalman heeft de brandweerofficier een dag na de ramp verklaard, dat brandweer mannen vlak voor de explosies op 13 mei 2000 de branddeuren van een van de bunkers hebben geo pend om te zien of er nog brand haarden woedden. Tien minuten later stond deze bunker in lichter laaie, aldus Paalman. Die verklarin gen zijn nooit in de officiële onder zoeksrapportages opgenomen. Verder beschikt PD over video-op names waaruit blijkt dat een bran dende aanhangwagen niet voor de fatale explosies in een van de bun kers heeft gezorgd. Dit vermoeden wordt wel geuit in het rapport van de commissie-Oosting. Wet regelt zorg gevangene Het recht op medische verzor ging voor gedetineerden in Ne derland is vastgelegd in de Penitentiaire Beginselenwet (Pbw). De directeur van de gevangenis moet er voor zorgen dat regelmatig een arts aanwezig is die spreekuur houdt. Vaak is dat een huisarts uit de regio waar de gevangenis staat. Een gedetineerde kan ook een andere arts raadplegen, maar dit gebeurt dan op eigen reke ning. De directeur moet ervoor zor gen dat gevangenen de hen voorgeschreven medicijnen en diëten krijgen. Als een gevangene ziek is, moet hij dat aan het begin van de dag melden. Beoordeeld wordt dan of hij kan deelnemen aan het dagpro gramma, waaronder arbeid en sport. De gedetineerde kan middels een verzoekbriefje een be zoek van een vertegenwoordi ger van de medische dienst aanvragen. Met een enkelband om voltooit Ka rakus het laatste deel van zijn straf. Ver vooruit denken durft hij niet. Niet zolang hij geen garantie heeft dat hij helemaal genezen is. Dat maakt hem nerveus. „Als je een been breekt, krijg je gips en je bent genezen. Dit is anders. Ik wil wel doorlopen, maar iets houdt me tegen." Ali Karakus voor de penitentiaire inrichting in Lelystad. Hij k laagt nu de Staat aan en is van plan een tuchtklacht in te dienen tegen de artsen die hem behandelden. foto Frouwkje Bijlstra/GPD hij herstellende van de zware in greep. Er zijn gelukkig voor hem geen uit zaaiingen geconstateerd en de tu mor bleek ook niet heel agressief te zijn. „Dat is mijn geluk ge weest", beseft hij. „Anders was ik nu dood geweest." Toch is er een reële kans dat de ziekte terugkomt, mede doordat die pas zo laat is ont dekt. „Wat betekent 'justitie'", vraagt Ka rakus zich geëmotioneerd af „Rechtvaardigheid, toch? Maar ik ben nu dubbel gestraft. Ik draag dit voor altijd met mij mee." Hij daagt nu, gesteund door zijn advocate Cisca Laporte, de Staat voor de rechter. De artsen van de gevangenis in Lelystad sleept hij voor de tuchtrechter. UTRECHT - Oud-minister Jan Pronk wordt per 1 januari voorzitter van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). Hij volgt Marijke van Graf horst op. Pronk (67) kent het IKV vanaf de oprichting in 1966. Hij was in de jaren daarna een van de gezichten van de vredesbeweging tijdens de jaarlijkse Vredesweek. Dit jaar werd Pronk bij de verkie zingen voor een nieuwe PvdA- voorzitter nipt verslagen door Li- lianne Ploumen. AMERSFOORT - De Vereniging Ei gen Huis (VEH) wil dat de invoe ring van het verplichte energiela bel op koopwoningen per 1 januari 2008 wordt uitgesteld, omdat het label nog niet betrouwbaar is. Dat zei de vereniging gisteren. De VEH raadt haar bijna zeven honderdduizend leden dan ook af om het label aan te vragen. „Hoe wel het label per 1 januari aan staande verplicht is, zijn er geen sancties als koper en verkoper het label negeren." Het energielabel, dat een indicatie moet geven over hoe energiezui nig een woning is, is volgens de VEH op drie punten niet betrouw baar. Zo wordt getwijfeld aan de betrouwbaarheid van de adviseur die het label moet uitgeven. Consu menten hebben geen zicht op het formulier dat de adviseur samen stelt en er is geen klachtenregeling. Een bedrijf dat energielabels mag verstrekken, hoeft maar één gecer tificeerde medewerker in huis te hebben om vervolgens ook andere medewerkers op pad te mogen stu ren om labels toe te kennen. Daarnaast heeft de huiseigenaar volgens de VEH onvoldoende waarborgen 'dat de voorgeschre ven keuringsmethode vakbe kwaam en onafhankelijk wordt ge volgd'. Tot slot heeft de VEH er moeite mee dat de consument geen moge lijkheid heeft om een klacht in te dienen over de certificering. „In een adequaat klachtenloket is niet voorzien." De VEH meent dat wanneer het label op deze wijze ingevoerd wordt, het de geloof waardigheid op voorhand verliest. AMSTERDAM - Een automobilist is gistermiddag om het leven geko men, toen er een damwandplaat op zijn voertuig viel. Het ongeluk gebeurde rond 15.15 uur vlak voor de IJ-tunnel aan de noordzijde in Amsterdam. Voor de IJtunnel vin den werkzaamheden plaats aan de Noord-Zuidlijn. Bij het tillen van de damwandplaten raakte er een tje los. Die kwam door nog onbe kende oorzaak bovenop het busje terecht. De inzittende, van wie de identiteit nog niet bekend is, over leed ter plekke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7