boeren weinig op' palmolie Centrale levert over twee jaar elektriciteit Nieuwe order voor de Schelde Minimumloon Duitse postbodes nu definitief CBS stelt economische groei naar boven bij Kroes onderzoekt plan overname scheepswerf Europese boer ziet inkomen stijgen Medewerkers KPN krijgen nieuwe cao 'Baas is laat met bestellen kerstpakket' Schelde Marinebouw mag twee Nederlandse M-fregatten aanpassen. PZC Vrijdag 21 december 2007 3 7 BERLIJN - Duitsland voert definitief een minimumloon voor postbo des in. De senaat keurde gisteren het wetsvoorstel goed dat bepaalt dat Duitse postbodes vanaf t janua ri minimaal tussen de 8 en 9,80 eu ro per uur ontvangen. In Nederland hebben de Duitse plannen voor een minimumloon voor postbezorgers geleid tot uit stel van de laatste fase van de libe ralisering van de postmarkt. VOORBURG - De Nederlandse eco nomie groeide in het derde kwar taal van 2007 met 4,2 procent op jaarbasis. Dat leren de definitieve cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In november werd een groei van 4,1 procent ge meld. De correctie volgt op de nu ancering van enkele gegevens. Zo komen de investeringen en de uit voer van Nederlands producten hoger uit en de consumptie lager. BRUSSEL - Eurocommissaris Neelie Kroes (concurrentie) heeft twijfels over de voorgenomen overname van de Noorse scheepsbouwer Aker Yards door de Zuid-Koreaan- se branchegenoot STX. De overna me beperkt mogelijk de concurren tie op de markt en zou daarmee de belangen van consumenten schaden, aldus Kroes. Ze begint een diepgaand onder zoek naar de overnameplannen. LUXEMBURG - Het gemiddelde inko men van alle boeren in de Europe se Unie is het afgelopen jaar met 4,7 procent gestegen. In 2006 daal de het nog met 3,9 procent. Dat komt volgens Eurostat, het statis tisch bureau van de EU, door de stijging in de omzet van de agrari sche sector. De Nederlandse agra riër zat net onder het EU-gemid- delde maar zag het inkomen toch met 4,3 procent toenemen. DEN HAAG - Medewerkers van KPN krijgen zowel in 2008 als in 2009 2,5 procent meer loon. Dat zijn de bonden en het concern overeenge komen in de nieuwe cao voor de komende twee jaar, zo maakte KPN gisteren bekend. Daarnaast geldt onder meer een variabele be loning die voor de meeste mede werkers bij het behalen van de doelstelling uitkomt op 4,5 pro cent in 2008 en 5 procent in 2009. ROTTERDAM - Werkgevers bestel len hun kerstcadeaus voor werkne mers erg laat dit jaar. Dat consta teert het kerstpakkettenbedrijf Pluimen. In de week voor Kerst mis heeft Pluimen een extreme piek aan bestellingen te verwerken van bazen die nog snel een kerst pakket willen. De werkgevers trek ken dit jaar wel meer geld uit, ge middeld twintig procent meer. kleine kaasfabriek Cono, van de Beemster-kaas, die betaalde vorig jaar zijn boeren beter dan Fries land en Campina." Ten Hoeve vreest ook het Deense voorbeeld. Daar heeft Aria meer dan negentig procent van de zui- velmarkt in handen. „In Denemar ken is de melkprijs sterk achterge bleven. Misschien is dat vanwege het gebrek aan concurrentie. Aria kan denken: die boeren kunnen toch nergens anders heen met hun melk." Directeur Laurens Sloot van de food business school De fusie van Campina en Fries- land Foods levert volgens de Ne derlandse Melkveehouders Vak bond geen betere melkprijzen op voor de boeren. EFMI gelooft ook niet in forse prijsstijgingen. „Friesland en Cam pina kunnen samen efficiënter werken en daar hun voordeel uit halen. Zo gauw zij het te bont ma ken met de prijs zullen supermark ten hun melk uit België of Duits land gaan halen." De boeren willen vooral een struc tuur waarbij ze invloed houden op de coöperatie. „Anders werk je gewoon voor een baas", zegt Ten Hoeve. Maar een fusie kunnen de melkveehouders niet tegenhou den, als ze dat al zouden willen. De algemene vergadering beslist en die bestaat uit regiobestuurders die volgens Ten Hoeve veelal kri tiekloos het bestuur volgen. „Bo vendien is de andere boerenverte- genwoordiger LTO voor een fusie." door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Schelde Marinebouw krijgt de opdracht om de twee M-fregatten van de Nederlandse Marine om te bouwen. De nieuwe order maakte directeur Hein van Ameijden gisteren be kend tijdens de kerstborrel. De M-fregatten zijn ontworpen om sa men te werken met de NH90 heli kopter. „Toen de fregatten zijn ge bouwd lag de NH90 nog op de te kentafel", vertelt Van Ameijden. „Uiteindelijk is de NH90 groter ge worden. Dat betekent dat de heli- kopterdekken en de hangars van de fregatten moeten worden ver groot." Dat gebeurt in 2010 en 2013 in Den Helder tijdens het groot on derhoud. Van Ameijden vertelde ook dat SMB een goed jaar achter de rug heeft. De grootste zorg is het gebrek aan ruimte. „Dat bete kent dat we majeure investeringen moeten gaan doen op de werf in Vlissingen-Oost." SMB en het Ministerie van Defen sie hebben gisteren het contract ge tekend voor de levering van vier patrouilleschepen. Het contract heeft een waarde van 240 miljoen euro. De patrouilleschepen wor den opgeleverd tussen november 2010 en november 2012. Ze zijn specifiek ontworpen voor de kust wacht en maritieme veiligheidsta ken in territoriale wateren. De eer ste twee worden gebouwd in Vlis- singen. Grote delen van het derde en vierde schip worden geconstru eerd in het Roemeense Galatz. Ontwerp van de palmoliecentrale in Vlissingen. door Jeffrey Kutterink Drie grote scheepsdiesels moeten het werk gaan doen. Biox bouwt op het terrein van Thermphos in Vlissin gen-Oost een palmoliecentrale. Palmolie wordt gewonnen uit de vruchten van palmbomen op plan tages in Indonesië en Maleisië. De olie wordt per schip naar Vlissin gen vervoerd en overgepompt in een grote tankterminal op het ter rein van de centrale. De tachtig op slagtanks moeten worden ver warmd tot circa 55 graden Celsius, omdat palmolie op kamertempera tuur stolt. Dat verwarmen gebeurt met behulp van het koelwater dat de dieselmotoren koelt. Hoewel duurzaam is de centrale een klein tje. Het vermogen is 'slechts' 50 megawatt. Ter vergelijking: de naastgelegen Sloecentrale levert vanaf eind 2009 870 megawatt (ge noeg voor de levering aan ruim twee miljoen huishoudens). Ma chinefabriek Wartsila bouwt de Bi- ox-centrale en doet ook tien jaar lang het onderhoud. „Het grootste probleem bij de ontwikkeling was de garantie", zegt Biox-directeur Ard van de Kreeke. „Voordat ban ken de bouw willen financieren, willen ze er zeker van zijn dat de centrale een minimumaantal uur per jaar stroom produceert. Bij een gascentrale is dat heel nor maal. Maar palmoliecentrales zijn zo nieuw dat leveranciers niet zo maar die garantie willen geven. We hebben zware testen gedaan in laboratoria om te zien hoe scheepsdiesels zich houden als ze op palmolie in plaats van zware stookolie draaien. De tests boezem den vertrouwen in. Wartsila heeft die garantie van tien jaar daarom onlangs afgegeven." Ook de finan ciering kan, nu de vergunning er bijna is, worden geregeld. De bouw kost circa vijftig miljoen eu ro. Voor de bouw echt kan begin nen, moet de provincie de milieu vergunning nog op één punt aan scherpen. Dat oordeel velde de Raad van State in november. Maar Biox verwacht dat die aanpassing een kwestie is van een paar maan den. Daarom sluit het bedrijf bin nenkort een contract voor de grootschalige levering van palm olie. Toch duurt het nog twee jaar voordat de centrale stroom levert. „De bouw zelf duurt zes maan den. „Het probleem zit hem in de levertijd van de scheepsdiesels. Nu bestellen, betekent over achttien maanden leveren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 63