Zeeland Verdieping Schelde snel begonnen Nieuwe kansen voor Volkerakmeer Ijs is nog gevaarlijk PROFILINE Inwoners Veere geven het meest bij collectes Vlaanderen rekent op ontpoldering Zwin en Hedwigepolder in 2010. Naast natuur ook recreatie, bedrijvigheid en wonen ontwikkelen. GESLOTEN PZC Vrijdag 21 december 2007 I 31 door Ernst Jan Rozendaal ANTWERPEN - Vlaanderen laat er geen gras over groeien. Twee da gen nadat de Tweede Kamer de Scheldeverdragen goedkeurde, is gisteren ten zuiden van Antwer pen de sleephopperzuiger Brabo begonnen met het wegbaggeren van de drempel van Zandvliet. Vol gens de Vlaamse minister-presi dent Kris Peeters was het niet over dreven om van een 'historisch mo ment' te spreken. De derde verdieping van de Wes- terschelde maakt de haven van Antwerpen met elk getij toeganke lijk voor schepen met een diep gang van ruim dertien meter. De komende twee jaar moeten daar voor in totaal elf drempels tot een diepte van 14,7 meter worden weg- gebaggerd. Het weghalen van 14,2 miljoen kubieke meter specie in Nederland en Vlaanderen kost in totaal 100 miljoen euro. Tot 2030 levert dat Vlaanderen naar schat ting 0,7 tot 1,1 miljard euro aan extra transportbaten op. „Niet al leen voor de haven van Antwer pen maar voor de welvaart in heel Vlaanderen wordt deze investe ring dubbel en dik terugverdiend", aldus Peeters. Glunderend wees de Vlaamse mi nister-president erop dat 'vele on- W* Twee dagen na goedkeuring van het Scheldeverdrag is bij Antwer pen de verdieping begonnen. Vlaanderen houdt Nederland aan de afgesproken ontpoldering. gelovige Thomassen' er niet op hadden gerekend dat nog in 2007 de spade de grond in zou gaan, zo als in de verdragen staat vermeld. De Antwerpse havenschepen Marc Van Peel herinnerde eraan dat de besluitvorming tot op het eind sterk deed denken aan een thriller. Hij doelde op de discussie in Den Haag, voorafgaand aan de goedkeuring van de Scheldeverdra gen. Die kreeg zijn beslag nadat de Kamer uitstel had bedongen voor de in het verdrag afgesproken ont poldering van de Hedwigepolder en 't Zwin. Er wordt een commis sie ingesteld die alternatieven moet zoeken voor die locaties. „Ik begrijp dat Nederland een aantal zaken verder gaat onderzoeken", reageerde Peeters. Hij zei 'heel veel begrip' te hebben voor de moeite die Zeeland heeft met het voorstel om landbouwgronden terug te ge ven aan de rivier. „Dat ligt gevoe lig, maar dat is hier in Vlaanderen ook zo." Dat neemt niet weg dat de verdragen moeten worden uit gevoerd, aldus Peeters. „Het is na tuurlijk heel belangrijk dat een ver drag dat is getekend en dat is goed gekeurd door de Tweede Kamer ook wordt uitgevoerd. Daar hou ik mij aan." Hij verwees expliciet naar het arti kel in het Scheldeverdrag waarin 't Zwin en Hedwigepolder worden genoemd. „Daar staat heel duide lijk dat het natuurherstel moet star ten in 2007 en eindigen in 2010. Door de briefwisseling tussen mij en Balkenende is mogelijk ge maakt dat Nederland extra tijd neemt, maar toch uiterlijk in 2010 de engagementen die in het ver drag zijn opgenomen uitvoert." Onbetwist Uw Kozijnenspecialist! gespat D^ge£ozijnen en f^ noVele MWi°e"?n" ^•PSr0F1UNE BEL (0113) 671 226 voor een GRATIS advies GOES - De inwoners van de ge meente Veere waren in 2006 de gulste Zeeuwen bij collectes. Dat blijkt uit informatie van het Cen traal Bureau Fondsenwerving (CBF). De Veerenaren gaven ge middeld 15,46 euro per huishou den. Op de tweede plaats komt Borsele met 14,02 euro en derde is Noord-Beveland met 13,66 euro. In Vlissingen geven de huishou dens het minst: vier euro. Overigens halen de Zeeuwen het niet bij de gulste gemeente van Ne derland. Dat is Urk met gemiddeld 50,06 euro per huishouden. Als de provincies vergeleken wor den staat Zeeland op de derde plaats met een gemiddelde van 8,32 euro per huishouden. Op de eerste plaats komt Friesland (11,22 euro) en tweede is Overijssel met 9,97 euro per huishouden. door Rinus Antonisse WILLEMSTAD - Voor ontwikkeling van het te verzilten Krammer-Vol kerak zijn volop kansen aanwezig. Bepaald niet alleen voor de na tuur, óók voor recreatie, wonen en bedrijvigheid. Dit blijkt uit het rapport 'Volkerak het mooiste van twee werelden', dat de vereniging Natuurmonu menten gisteren in Willemstad presenteerde. Het Nijmeegse bu reau Stroming onderzocht welke richtingen deze belangrijke schakel tussen rivierengebied en deltawate ren in de toekomst kan inslaan. Daarbij uitgaande van verzilting en terugkeer van enig getij. Het tweede randmeer, het Zoommeer, is buiten beschouwing gelaten. Natuurmonumenten bepleit open houden van het cultuurlandschap en tegengaan van verrommeling. Aanleg en herstel van boomdijken en oude kreken versterken de kwa liteit van het landschap. De be staande bekkens bij de Krammer sluizen kunnen worden gebruikt als zoetwaterbekkens, ook ge schikt voor recreatievisserij en duiksport. Door herstel van het getij, kan de waardevolle en zeldzame overgang van zout naar zoet terugkeren. Na- Vereniging Natuurmonumenten ziet na verzilting en terugkeer van het getij, veel kansen voor een brede ontwikkeling van het randmeer Krammer-Volkerak. tuurmonumenten wil graag achter de dijken meer natuur (zoals in de Prunje op Schouwen), mogelijk in combinatie met aquacultuur. Ver zilting biedt weer mogelijkheden voor herstel van de mosselteelt. In het meer is behoefte aan eilan den voor watersport en vogels. Kansen zijn er voor kanoroutes en natuurcampings. Wonen aan het water moet worden bevorderd, door dorpen meer naar het water te richten. Het open landschap is uitermate geschikt voor windmo lens. GOES - De schaatsbanen van Krui- ningen en Biervliet zijn gisteren niet open gegaan voor publiek. Het bestuur van de Kruiningse ijsclub besloot op het laatste mo ment de opening een dag uit te stellen om de ijsvloer nog verder te laten aangroeien. „We willen in het weekeinde ook nog kunnen schaatsen", verklaar de secretaris René Geelhoed van ijsclub De Schelde het besluit. Met de intredende dooi wordt de baan snel kapot gereden. Dat onder vond ook het bestuur van de ijs baan in Goes-Zuid. Eén van de bochten in de buitenbaan was eer der deze week door jeugdige over moed verpest. De ijslaag was giste ren onvoldoende aangegroeid, zo dat een rondje alleen mogelijk was op de binnenbaan. In Biervliet ondervond ijsmeester Ed de Wever van De Brandpunt persoonlijk dat het nog onvoldoen de heeft gevroren. „Aan de kant was het zeker vier centimeter dik. Maar toen ik verder doorliep stond ik opeens tot m'n middel in het water. Ik heb het ijs meteen af gekeurd." Stavenisse en Nieuwer- kerk gaan vandaag open. GerechtsDeurwaardersKantoor Zeeland Gerechtsdeurwaarderskantoor j Zeeland Dam 2, 4331 GJ Middelburg en Westsingel 132, 4461 DR Goes onze kantoren zijn maandag 24 december en maandag 31 december Met gezwinde spoed heeft Vlaanderen de verdieping van de Schelde ter hand genomen. De sleephopperzuiger Brabo begon gisteren met het wegbagge ren van de drempel van Zandvliet. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35