Psychologie de sleur in bed bezig zijn' Depressie komt veel voor bij hartfalen Tweede taal op latere leeftijd goed te leren Angst voor mislukking motiveert het meest Relatie vader-dochter voorspelt kans anorexia Ontbijt overslaan maakt pubers vaak dikker PZC Vrijdag 21 december 2007 21 partner hen waardeert en lief heeft. Hij moet zijn liefde tonen, ook buiten het bed. Dat klinkt sim pel en cliché, maar het is moeilijk die stap te zetten. Het gaat om klei ne dingen: een bloemetje, een boek meepakken van haar geliefde schrijver, een kaarsje naast het bad, een complimentje. Tijdens de verliefdheid gaat dat vanzelf, maar naarmate je elkaar langer kent, moet je aan het 'blijven versieren' meer aandacht geven." Attente ge baren zorgen op zich niet voor op winding, maar wel voor toegang tot opwinding, legt Van de Wiel uit. „Als vrouwen teleurgesteld zijn door hun man en het gevoel hebben alles zelf te moeten doen, beïnvloedt dat hun zin in seks. Zo van: Als jij mij buiten het bed niet ziet, dan zie ik jou niet in bed." Vooral na de geboorte van kinde ren belanden veel stellen in een ri sicofase. „Niet alleen is er een klei ne druiloor die er doorheen komt jengelen, maar het delen van zorg valt vaak tegen. In de praktijk ligt de regie en de verantwoordelijk heid voor de opvoeding bij haar. Ze zouden ieder een dag minder gaan werken. Dat bleek niet af doende. Dus zij doet nog een stap je terug en hij gaat misschien weer fulltime werken voor het geld." Hij wil nog altijd elke dag en zij hoogstens een keer per week. Ver schil in zin tussen man en vrouw is een veel voorkomend seksueel probleem binnen langdurige rela ties. Hoe ga je daar mee om? Moet zij dan maar zin maken? Van de Wiel: „Dat werkt alleen als zij er beslist neutraal tegenover staat: als jij dan zo graag wilt, doe ik wel met je mee. Dan komt de opwinding vaak na een paar minu ten vanzelf Maar als er frustraties zijn of iemand is echt moe, dan werkt dat natuurlijk niet." Wat dan? „Simpel. Als je als man bin nen een relatie om hoog zit, help je zelf dan of vraag of zij dat wil doen. Mannen tot 40 jaar mastur beren als het even kan iedere dag. Natuurlijk moet er iets veranderen als je beiden ontevreden bent. Be spreek wat er loos is. Als het er echt bijna niet meer van komt, kun je afspreken het bijvoorbeeld een keer per week te doen. Hij weet dan dat zijn wens regelmatig uitkomt en zij kan 's avonds rustig genieten van knuffels, zonder dat het altijd verder hoeft te gaan. Dat geeft rust." Mannen en vrouwen zitten op dit punt nu eenmaal wat anders in el kaar, legt van de Wiel uit. „Hij gaat voor kwantiteit en zij voor kwaliteit. Mannen kunnen de hele dag op hun werk al denken: ha, vanavond lekker vrijen. Daar zijn de meeste vrouwen gewoon niet mee bezig. Als een jongen en een meisje op hun 16e verkering krij gen, heeft hij al duizend orgasmen achter de rug en zij drie. Dat halen vrouwen overigens later wel aardig in. Uit het onderzoek blijkt dat veel vrouwen op latere leeftijd ei genlijk pas echt zin in seks krijgen. Ze geven aan hun eigen lichaam beter te hebben leren kennen en vooral beter te waarderen. Kort om, zorg voor een goede gezamen lijk oude dag en dan kan het grote genieten pas echt een aanvang ne men." sen die nog ongezonder leefden. „Zij deden zich niet bewust gezon der voor dan ze waren: ze wande len of sporten wel, maar korter dan aanbevolen. Ze dachten dat ze gezond bezig waren. Bovendien hadden ze minder last van overge wicht, waardoor ze dachten dat ze niet veel hoefden te bewegen. Maar het is een misvatting dat je al leen moet bewegen als je te zwaar bent. Bewegen is bijvoorbeeld ook belangrijk ter voorkoming van hart- en vaatziekten." Zolang mensen niet in de gaten hebben dat ze ongezond leven, zijn ze niet gemotiveerd dat te ver anderen, zegt Lechner. „Alle voor lichtingscampagnes ten spijt. Men sen nemen er wel iets van over, maar niet genoeg. Een paar keer per week wandelen, is hartstikke goed, maar dagelijks is beter. Van eens per drie dagen veel groente en fruit eten, kun je nog dagen ple zier hebben, terwijl het elke dag zou moeten. Van voorlichtingssi tes van het Voedingscentrum of KWF/Kankerbestrijding kun je veel informatie halen. Of je kunt een dagboekje bijhouden. Dan zie je werkelijk hoe gezond je bezig bent" Bij het maken van een keu ze is motivatie heel belang rijk, zegt ze. „Als je de voordelen van gezond ge drag inziet en je hebt vertrouwen in eigen kunnen, dan kun je daar makkelijker toe besluiten. Al spe len ook de omgeving en de snel heid van deze tijd een rol. We le ven in een dikmakende maatschap pij, vol verlokkingen en verleidin gen die dik kunnen maken. Je kunt niet alle snackbars en fast- foodrestaurants sluiten, maar men sen wel bewust maken van alterna tieven. We hebben drukke banen, zitten veel en pakken even snel de auto. Mensen staan er vaak niet bij stil wat ze dagelijks toch aan bewe ging kunnen doen. Trappen lo pen, fietsend naar het werk, lo pend of met de fiets boodschap pen doen. Veel van ons gedrag is automatisme. Gewoonten doorbre ken is het belangrijkste, en tegelijk het moeilijkste dat er is." Met de feestdagen schakelen velen terug naar een langzamer versnelling. Tijd voor reflectie, vindt Lechner: ben ik wel zo gezond bezig als ik denk of zou willen? „In de kerst tijd - overmatig eten, weinig be wegen, veel drinken - zullen mensen daar wel iets meer bij stilstaan. Ze zien dat ze een paar kilo zijn aangekomen, voelen zich gaar en opgeblazen en heb ben vast de intentie om dingen te veranderen. Al gaat het waar schijnlijk meer over de afgelopen kerstweek dan over ongezonde gewoonten in het afgelopen jaar. Het helpt om eens stil te staan bij het volgende: als ik bepaald gedrag wil veranderen, wat zou den dan voor mij de moeilijke si tuaties zijn? En hoe ga ik dat nieuwe gedrag in mijn dagelijks leven inplannen? Neem ik mijn sporttas mee in de auto, om na het werk te sporten? Ga ik met een boog om het café heen? Goeie voornemens zijn mooi, maar je moet ze wel bewust on dersteunen om verder te ko men." Ruim eenderde van de patiënten met hartfalen heeft last van depres sieve gevoelens. Vooral bij vrou wen met hartfalen komt dit veel voor, constateert I. Lesman-Leegte (UMC Groningen) in het proef schrift waarop zij deze week pro moveerde. Depressieve hartfalen- patiënten zijn er ook lichamelijk slechter aan toe. Ze worden gemid deld vaker opgenomen in een zie kenhuis dan niet-depressieve hart- falenpatiënten. Herkennen en be handelen van depressieve klachten bij hartfalenpatiënten is daarom belangrijk, aldus Lesman-Leegte. In tegenstelling tot wat deskundi gen beweren, blijken ook mensen die na hun kindertijd een tweede taal leren, in staat zich een vreem de taal eigen te maken op het ni veau van de moedertaal. Dat con cludeert Holger Hopp op basis van zijn onderzoek naar het taalniveau van studenten Duits. Hopp experi menteerde met proefpersonen die Engels, Nederlands of Russisch als moedertaal hadden, en een zeer goede beheersing van het Duits als tweede taal. (Rijks Universiteit Groningen) De angst om er lelijk uit te zien jaagt meer mensen naar de sport school dan de hoop om er mooier op te worden. Dat blijkt uit een studie van de Universiteit van Bath. Wetenschappers vroegen 281 mannelijke en vrouwelijke studen ten om zich een lelijke versie van zichzelf voor te stellen. Angst om het sporten niet vol te houden, bleek vervolgens meer motiverend te werken dan de gedachte aan een gespierd lijf Angst voor mis lukken helpt dus beter dan de ge dachte aan succes. (ScienceDaily) De relatie tussen vader en dochter kan een factor zijn bij het ontwik kelen van een eetstoornis. Volgens onderzoekers van de Universiteit van Adelaide hebben meisjes met een strenge vader meer kans op anorexia, terwijl een gebrek aan va derlijke zorg het risico op zowel anorexia als bulimia verhoogt. De onderzoekers vergeleken gegevens van 622 identieke tweelingen. Commentaar van familieleden op hoeveel een meisje eet verhoogt ook de kans op een eetstoornis. (Int. Journal of Eating Disorders) Er zijn steeds meer onderzoeken die erop wijzen dat het ontbijt on misbaar is. Regelmatig het ontbijt overslaan, vergroot bij pubers het risico op overgewicht. Mogelijk komt dat doordat zij het gemiste ontbijt later op de dag compense ren met calorierijk voedsel. Ook al coholgebruik en weinig beweging zijn risicofactoren voor overge wicht bij pubers. Dit schrijft S. Croezen (Wageningen Universi teit) in het vakblad European Jour nal of Clinical Nutrition op grond van een onderzoek onder ruim 25.000 scholieren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21