Psychologie Doorbreek 'We dénken dat we gezond Gezinsrituelen 20 t Vrijdag 21 december 2007 PZC We willen vrede op aarde en geen keet in de tent OPVOEDEN door Annie de Vreugd Een van de mooie decembertradities, pakjesavond, zit er alweer even op. Zoals ieder jaar was er voor iedereen een surprise met gedicht en een chocoladeletter. Voor de kleintjes een zak met heel veel pakjes. Warme chocolademelk met een stuk banketstaaf erbij. Zo hoort het en niet anders. De buren vierden geen sint, die leggen de pakjes straks onder de boom. Maar dat is een heel ander verhaal, bij ons doen we het zo. Na sinterklaas ruimen we al het pakpapier aan de kant. Dan komt de kerstboom in huis en stoffen we de kerst-cd's af Eerste kerstdag is altijd voor ons eigen clubje. Tweede kerstdag gaan we naar de grootouders, dan gourmetten we traditioneel. Dan komt oudjaar, met een schaal oliebollen op tafel. We nodi gen altijd dezelfde vriendengroep uit waarmee we proosten en vuurwerk afsteken. December is bij uitstek de maand van de gezinsrituelen. Elk ge zin heeft zijn eigen pakket aan gewoontes. Dat lijkt heel zin loos. Toch doen de meeste mensen hier elk jaar weer aan mee. Het ene gezin uitbundiger dan het andere, maar elk gezin kent in december wel zijn eigen tradi ties. Hoe komt het dat we het jaar in jaar uit volhouden en er geen genoeg van kunnen krij gen? En is dit niet saai voor kin deren, die willen toch steeds iets nieuws? Met rituelen en tradities worden groepen afgebakend van de rest van de samenleving. Dat ons gezin bijvoorbeeld altijd met kerst op wintersport gaat, maakt onze groep anders dan de rest. Door de terugkerende gebruiken hebben mensen de ze kerheid bij deze groep te horen, met regels die ze al jaren ken nen. Ze bevorderen het wij-gevoel, juist kinderen kunnen in tens genieten van de decembermaand met steeds weer dezelf de structuur. Dat is heerlijk voorspelbaar. Van hen wordt het hele jaar door veel verwacht. Hun leven kent grote onzekerhe den. Hoe fijn is het dan weer zeker te weten dat ze bij deze groep, dit gezin horen. De decembermaand bevestigt dit gevoel. Tradities bieden rust, veiligheid en vertrouwen. Rituelen scheppen een band en zor gen voor stabiliteit in het leven. Om deze stabiliteit niet in ge vaar te brengen, gooien we het jaarlijks programma niet steeds radicaal om. We willen vrede op aarde en geen keet in de tent. Voorwaarde voor een positieve beleving is wel dat iedereen in de groep aan het ritueel mee mag doen, anders wordt het ge voel van saamhorigheid aangetast. Een kind moet weten dat het vol mee mag doen, ook al heeft vader dit jaar zijn nieuwe vriendin op bezoek. Tegenwoordig geeft de feestmaand wel erg veel gedoe. Het be gint ook steeds vroeger en wordt steeds dwingender. Tradities binnenshuis worden van buitenaf steeds harder opgedrongen. De teneur is dat we eraan mee moeten doen, anders horen we niet bij de grote groep. Voor kleine kinderen bij wie het tijds besef nog niet goed is ontwikkeld, zijn 'tradities' die drie maanden duren, niet meer te overzien. Daar put een kind geen houvast uit. De groep waar we volgens de commercie bij moeten horen, wordt te groot. Nederland is niet één grote familie. We heb ben als gezin niets met de grote massa. We herkennen ons er niet meer in. Veel gewoontes passen niet bij ons kleine clubje. We moeten kiezen en het aantal rituelen beperken, anders ver liezen ze hun zingeving. Als we willen dat gezinsrituelen een houvast blijven voor onze kinderen, moeten we terug naar de beschutting van de kleine groep in huiskamer, schoolklas, kerk of clubgebouw. Klein maar fijn. Na jaren samenleven is bij veel stellen de grootste passie eraf. Werk en zorg slokken alle energie op. Vrijen gaat even tussendoor. Als het nog gebeurt. Hoe is het gesteld met het seksleven binnen langdurige relaties? En hoe krijg je de sleur uit de echtelijke sponde? door Catheleyne van der Laan illustratie Frank Muntjewerf f anavond niet schat'. Miljoenen mannen horen die zin dagelijks. Na de W eerste verliefdheid waarin het liefdesvuur regelmatig spontaan ontbrandt, belanden veel partners in een kalmere ver houding. Werk, huishouden en zorgen voor kinderen of bejaarde ouders; het leven van alledag vergt veel energie. Hoewel intimiteit en geborgenheid in de loop der jaren groeien, kan er seksueel nogal wat slijtage in schieten. Omdat seksualiteit voor veel men sen een moeilijk onderwerp is om over te praten, blijven misverstan den overeind. Zij verveelt zich ei genlijk al jaren dood bij de manier waarop hij het elke vrijdagavond weer aanpakt. Hij wil vrijen om het goed te maken. Zij wil niet vrijen omdat ze boos is. „Vaak wordt ontevredenheid over seks niet uitgesproken. Het is niet ge worden wat ze ervan hadden ge hoopt, maar hoe zeg je dat?", ver telt seksuologe Carolien Rood- voets. „Het is lastig dat te melden zonder het broze ego te schaden. Dus schikken veel mensen zich in hun lot. Dat kan tien jaar door gaan. Of ze gaan de situatie vermij den en voor je het weet, gebeurt er niks meer." De norm dat het minstens een a twee keer per week moet gebeu ren, is firnest. „Dan maar even ogen dicht, recht op en neer, zo ge piept. Alles beter dan het niet doen", schetst Roodvoets. Er wordt ook veel gemanipuleerd met seks, vertelt ze. „Als iemand weigert, krijgt hij te maken met Wat staat langdurig prettig seksueel contact in de weg? Schaamte om over je wensen te praten; ongemak om licha melijke problemen te benoe men en op te lossen. Angst om te experimenteren. Een druk leven; een partner die meer of minder zin heeft. Ruzie. De overgang; erectiestoornis sen of ziekte van een der part ners. Bron: onderzoek Het grote genieten IPjj www.grotegenieten.nl www.carolienroodvoets.nl een sacherijnige partner. Dan doe je toch maar weer mee." Roodvoets raadt iedereen aan de partner niet te sparen. „Ga die con frontatie aan en laat je niet afpoeie ren. Het kan echt leuker." Achter de meeste seksuele klachten zit een niet-seksuele oorzaak. Rood voets: „Het probleem zit vaak geïn tegreerd in de relatie. Dat moet eerst uit de weg. Natuurlijk kan het ook met techniek te maken hebben. Vrouwen gaan vaak in hun hoofd zitten, ook daar heb je oefeningen voor waarbij je leert je te concentreren op strelingen." Hoogleraar gezondheidspsycholo gie Harry van de Wiel van de Rijksuniversiteit Groningen was nieuwsgierig naar het geheim van mensen die na jaren huwelijk nog steeds lol hebben tussen de lakens en peilde de stand van zaken. Hoe hebben mensen het eigenlijk sa men? Wat blijkt? Nederlanders met langdurige relaties zijn niet erg enthousiast over hun seks leven. De gemiddelde uitkomst van tevredenheid is een mager zes je, rapporteert Van de Wiel in zijn onderzoek 'Het grote genieten'. Dat klinkt niet best. „Valt best mee", sust Van de Wiel. „Er zitten twee groepen achter dat beschei den gemiddelde. Een groep van vieren en vijven én een groep van zevens en achten. Die laatste groep kent dus het geheim van een lang en gelukkig seksleven." En? Wat is dat dan? „Zij maken op een speelse manier werk van hun seksualiteit. Plezier in bed komt na melijk niet zomaar aanwaaien." Hoe dan? „Door je uiterlijk te ver zorgen, door elkaar te verwennen, door sfeer te maken in en om het bed. Vrijen moet een feestje zijn, geen verplichting", legt Van de Wiel uit. Een belangrijke succesfac tor is praten over seks. „Als er iets niet lekker loopt, komt dat niet vanzelf weer goed. Je moet zélf ver anderen. Jij bent niet tevreden, dus jij moet het oplossen." De generatie die in het donker en met kleren aan in de bedstee lag te rommelen, is verdwenen. Ook het idee dat een vrouw verplicht is haar man te gerieven, behoort bijna tot het verleden. „Vrouwen komen op voor het recht 'nee' te zeggen", aldus Van de Wiel. „Maar het gaat nog een stapje verder; zij gaan aangeven wat zij wél willen. Dat is niet wat veel mensen den ken met allerlei toeters en bellen; geen SM of partnerruil. Vrouwen willen het gevoel hebben dat hun Veel mensen eten ongezonder, drinken meer en bewegen minder dan ze zelfdenken of vinden. Ze hebben een te rooskleurige kijk op hun eigen 'gezond gedrag', zegt Lilian Lechner, gezondheidspsycholoog. door Patricia van der Zalm illustratie Rene van Megen/CPD Mensen hebben nogal eens een verkeerd beeld van hoe gezond ze leven. Denken dat ze goed bezig zijn, voldoende bewegen, gezond eten en matig drinken. Maar dat strookt niet met de werkelijkheid, zegt Lilian Lech ner (40), hoogleraar gezondheids psychologie aan de Open Universi teit in Heerlen. Tussen idee en ge drag gaapt een forse kloof, zoals Lechner onlangs in haar oratie Pa den naar Gezondheid aantoonde. „Wat ze werkelijk doen, voldoet niet aan de normen voor gezond gedrag. Vijfmaal per week min stens een half uur matig intensief bewegen, dagelijks twee ons groen ten en twee stuks fruit, maximaal twee tot drie glazen drank per dag. Je kunt de leefstijl van de gemid delde Nederlander niet bestempe len als gezond." Uit officiële cijfers van onder meer Volksgezondheid Toekomst Ver kenning (VTV) en het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) blijkt dat de helft van de Nederlanders te weinig beweegt, 90 procent te weinig groente en fruit en te veel verzadigde vetten en suikers eet, en 10 procent te veel alcohol drinkt. De deelnemers aan Lech- ners onderzoek vergeleken hun ei gen gedrag bovendien vaak met dat van anderen, die nog ongezon der leefden. „Als je je vergelijkt met iemand die nog ongezonder leeft, denk je dat het met je eigen gedrag meevalt. En dat willen we graag, ook al klopt het niet hele maal met de werkelijkheid." Doen mensen zich bewust beter voor? Lechner: „Uit mijn onder zoek blijkt dat een deel van de mensen weet dat ze onvoldoende bewegen; zij hebben een correct beeld van de werkelijkheid en ver gelijken zich ook niet met mensen die het slechter doen. Een andere groep overschat zichzelf wel en ver geleek zich bovendien met men- illustratie Eliane Duvekot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20