Mega rechtszaken 'Advocaten wordt niets gevraagd' 12 I Vrijdag 21 december 2007 PZC Strafpleiter Nico Meijering is boos op het Landelijk Coör dinatiecentrum Megazaken. Samen met partner Leon van Kleef stapte hij in oktober demon stratief op uit de rechtbank in Dor drecht. Zonder overleg, zo stelt Meijering, werd een zitting ver huisd van Amsterdam naar Dord recht. „Ons wordt niets gevraagd", zegt de advocaat, die cliënten bijstaat in veel megazaken, waaronder die tegen de Hells Angels en een bevei liger verdacht van afpersing van za kenman Erik de Vlieger. „Die zaak is in Amsterdam aange bracht, er waren daar zelfs al enke le pro-formazittingen geweest. T\vee weken van tevoren kreeg ik te horen dat de zaak naar Dor drecht zou worden overgebracht. In plaats van dat men zei dat de rechters, die uit Dordrecht kwa men, geen zin meer hadden in al die reistijd, werd gezegd dat het op mijn verzoek zou zijn. Wat een on zin! Ik woon in Noord-Holland, mijn kantoor is in Amsterdam. Wat zou ik in Dordrecht willen?" Zijn grootste bezwaar tegen het spreiden van megazaken is dat het in zijn ogen in strijd is met de zo genoemde relatieve competentie. „Dit principe houdt in dat een zaak wordt behandeld in de stad of streek waar het delict is ge pleegd. Het belang van de open baarheid is daar het beste gediend: daar zitten de slachtoffers, de da ders en de plaatselijke media. Dit belangrijke principe, dat is vastge legd in de wet, is nu even met een noodwetje aan de kant geschoven vanwege praktische problemen." „Een verdachte is er bij gediend dat zijn zaak in zijn stad of omge ving plaatsvindt. De rechters ken- nen het gebied, weten hoe het le ven daar is. Voor mij geldt dat ik de rechtbank in Amsterdam het beste ken. Ik weet hoe het daar aan toe gaat. Als ik naar Almelo moet, loop ik de kans dat ze daar zeggen 'zo doen we dat hier niet, meneer Meijering'." Universitair hoofddocent Henny Sackers van de Radboud Universi teit in Nijmegen tilt daar niet zo zwaar aan. „Nederland is nou ook weer niet zo groot dat reizen naar een andere rechtbank op bezwa ren zou kunnen stuiten. Al moet je de afstand natuurlijk niet te ex treem maken. Wel een nadeel van spreiding is dat kleine rechtban ken minder ervaring hebben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12