Buitenland Duitsland in actie tegen kindersterftes Kindveilige gebieden in Somalië Unicef roept op tot bescherming van 1,5 miljoen vluchtelingen. Vuur deed angst voor aanslag terroristen even oplaaien. Deelstaten beloven betere aanpak van probleemgezinnen. PZC Donderdag 20 december 2007 9 MOGADISHU - Het kinderfonds van de Verenigde Naties, Unicef, wil dat er 'veilige gebieden' komen in Somalië ter bescherming van ze ker 1,5 miljoen kinderen en hun fa milieleden. Unicef wil onder meer voorkomen dat de strijdende par tijen in en rond de hoofdstad Mo gadishu nog langer kindsoldaten ronselen. Bovendien is de humani taire ramp al zo groot dat extra maatregelen nodig zijn. Artsen zonder Grenzen (AzG) luid de onlangs de noodklok. Ook deze organisatie wees vooral op het lot van de kinderen. Honderdduizen den Somaliërs zijn op de vlucht ge slagen voor het geweld, in een land dat al sinds 1991 eigenlijk geen centraal gezag kent. Langs de weg van Mogadishu naar Afgooye (ten westen van Mogadishu) leven volgens AzG tweehonderdduizend mensen onder erbarmelijke om standigheden in ongeveer hon derd provisorische kampen. Vol gens de Britse omroep BBC zijn vooral veel gevluchte kinderen er zeer slecht aan toe. Zij zijn onder voed en zo zwak dat zij erg vat baar zijn voor ziekten. Velen zijn uitgeput en sterk getraumatiseerd. Unicef zegt ook aanwijzingen te hebben voor de inzet van kindsol daten. Die worden misbruikt om bermbommen te plaatsen, aldus een Unicef-woordvoerder. Mogadishu, goeddeels ontvolkt door het geweld, is al geruime tijd het toneel van zware gevechten tussen Ethiopische troepen en moslimrebellen. Troepen uit Ethio pië steunen de wankele interim-re gering van Somalië in haar strijd tegen de opstandige zogenoemde Unie van Islamitische Rechtban ken, die in januari werd verdreven. Unicef wil dat er'veilige gebie- den' komen in Somalië ter be scherming van zeker 1,5 miljoen kinderen en hun familieleden voor het oorlogsgeweld. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Vijftien brandweer auto's, toesnellende politiewagens, medewerkers van de geheime dienst die de omgeving afspeuren en honderden mensen op straat. Een brand bij het Witte Huis bracht Washington gisteren even in rep en roer. De brand raasde in de ochtend door één van de meest karakteris tieke panden van de stad, het Ei senhower Bestuursgebouw, waar onder anderen vicepresident Dick Cheney kantoor houdt. Het gebouw is vlak bij het Witte Huis gelegen, recht tegenover de 'West wing', de westelijke vleugel. Er werken honderden medewer kers van de president, veelal speechschrijvers en persvoorlich ters. Al vrij snel was duidelijk dat president George Bush zich niet hoefde te verschuilen in de bunker onder het Witte Huis. De brand bleek geen terroristische aanslag, maar was vermoedelijk het gevolg van kortsluiting in een telefoon centrale of elektriciteitskast. Eén man raakte gewond toen hij een raam probeerde in te slaan. Na ruim een uur was de brand, die zich verspreidde van de twee- W* Een brand in het Eisenhower Bestuursgebouw bij het Witte Huis in Washington bleek geen aanslag te zijn. Het is nog ondui delijk hoe groot de schade is. de naar de vijfde verdieping, on der controle. Het negentien- de-eeuwse pand, een nationaal monument waar presidenten als Roosevelt, Taft, Eisenhower, Jo hnson, Ford en Bush senior ooit werkten, liep rook- en waterscha de op. Het is nog onduidelijk hoe groot de schade is en of er docu menten zijn vernietigd. President Bush en vicepresident Cheney kwamen in de loop van de och tend naar buiten om de brand weerlieden te bedanken voor hun werk. MEHRABPUR - Bij de ontsporing van een volle pas- sagierstrein in het zuiden van Pakistan zijn giste ren minstens 58 mensen om het leven gekomen en ongeveer 150 mensen gewond geraakt. De trein was op weg van Karachi naar Lahore en ontspoorde bij Mehrabpur, vierhonderd kilome ter ten noorden van Karachi. Twaalf van de zes tien rijtuigen liepen uit de rails. De locomotief kwam ongeveer anderhalve kilometer verderop pas tot stilstand. De oorzaak van het ongeluk was niet direct be kend, maar een vertegenwoordiger van de spoor wegen die in de trein zat zei te vermoeden dat er een stuk rails was verdwenen, mogelijk door sa botage. Er zaten ongeveer negenhonderd men sen in de trein, van wie een groot aantal voor het islamitische feest offerfeest op weg was naar huis. foto Shakil Adil/AP door onze correspondent Achille Prick BERLIJN - André (drie maanden), Jacqueline (één jaar) of Lea Sophie (vijf jaar). Duitsland is de laatste tijd geregeld opgeschrikt door gru welijke sterfgevallen van kinderen die thuis zijn mishandeld of ver waarloosd. „Wij moeten stoppen met de slappe aanpak uit de jaren zeventig." De kleine Lea Sophie was vijf jaar toen zij eind vorige maand stierf van de honger en dorst. Haar ouders hadden het meisje uit het Noord-Duitse Schwerin langzaam laten wegkwijnen. Ervaren artsen stamelden toen zij verslag deden van de lijkschouwing. Lea Sophie woog nog maar 7,4 kilogram, was bijna kaal en had weken in haar ei gen uitwerpselen gelegen. Totdat zij uiteindelijk doodging. Zoals heel Duitsland, was ook bondskanselier Angela Merkel ge troffen door het lot van het meis je. Tijdens haar periodieke vergade ring met de ministers-presidenten van de zestien Duitse deelstaten stond het onderwerp gisteren in Berlijn voor het eerst op de agen da. Na afloop werd beloofd dat er lokaal meer informatie wordt uit gewisseld over probleemgezinnen, dat gezondheidscontroles minder vrijblijvend moeten worden en dat er meer preventief onderzoek moet komen. „Wij hadden in Duitsland een slui tend net van jeugdzorg, maar dat is door bezuinigingen de laatste vijftien jaar compleet uitgehold", zegt voorzitter Georg Ehrmann van de organisatie 'Duitse Kinder hulp Direct'. „Een hulpverlener be handelt in Duitsland gemiddeld 150 probleemgezinnen. Logisch dat huisbezoeken erbij inschieten en drama's niet voorkomen wor den. Wij zitten al jaren op 150 tot 200 dubieuze kindersterfgevallen en honderdduizend kinderen zijn slachtoffer van ernstige mishande ling." Ehrmann hekelt ook het sof te optreden van de autoriteiten. „Duitsland kent geen verplichte ge- 'Wij moeten stoppen met de slappe aanpak uit de jaren zeventig' zondheidsonderzoeken, want dat wordt als een inbreuk op de priva cy gezien. Wat dat betreft, leven wij hier nog in de jaren zeventig. Dat moet afgelopen zijn, want 3 procent van de ouders onttrekt zich aan alle controles. En om die groep gaat het. Gelukkig zijn er nu eindelijk projecten zoals in Saar- brücken en Hamburg waar zorg verleners niet loslaten, totdat zij de kinderen hebben gezien voor een periodieke controle." Landelijk lukt dat echter niet, om dat jeugdzorg een zaak van de deel staten is. „Berlijn (stadsdeelstaat, red.) is bijvoorbeeld een stuitend voorbeeld", zegt Ehrmann. „De stad heeft miljoenen over voor kunst en cultuur, maar tegelijker tijd wordt daar het meeste bezui nigd op kinderzorg. Terwijl zij ook nog eens de meeste probleemgeval len hebben." Een ander probleem is volgens Ehrmann dat instanties onderling slecht of geen informatie uitwisse len. „Als een vader bij de politie bekendstaat als gewelddadig of zelfs vuurwapengevaarlijk, kan hij na een scheiding toch de zorg voor zijn kinderen toegewezen krijgen. Als een huisarts argwaan krijgt van misstanden, wisselen ouders van arts zonder dat er een haan naar kraait." Ondanks de tragiek van het onder werp, liet de sociaaldemocratische SPD het gisteren niet na ook partij politiek te bedrijven. SPD-leider Kurt Beck pleitte ervoor het recht op bescherming voor kinderen in de grondwet op te nemen. „Wat een onzin", aldus Ehrmann. „Kin deren zijn als staatsburgers al be schermd. Maar kennelijk denkt de SPD met dit soort kreten te sco ren. Bovendien kost het niks. Ter wijl er nu snel geld moet komen, anders wacht nog veel Duitse kin deren hetzelfde lot als bijvoor beeld Lea Sophie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9