Ambtenaar kan zich niet langer verschuilen Groen gas 'vervangt' aardgas Bewijs voor eerdere opwarming van klimaat Rapport positief over mogelijkheden van duurzame energie. Aarde kende eerder warme Noordpool en veel broeikasgassen. Prins Willem-Alexander sluit deur Glazen Huis Tweede Kamer wil af van strafrechtelijke immuniteit overheid 6 Donderdag 20 december 2007 pzc den haag - In Nederland kan over twaalf jaar 8 tot 12 procent van het aardgas worden vervangen door 'groen gas', en in 2050 kan dit zijn opgelopen tot 50 procent. Het gaat vooral om gas dat vrijkomt bij ver gisting van mest en afvalstoffen. Ook kan gas worden gewonnen bij het op hoge temperatuur breng en van biomassa. Dit staat in het rapport 'Vol Gas Vooruit', dat is aangeboden aan mi nister Maria van der Hoeven van Economische Zaken. 'Groen gas' moet leiden tot een forse vermin dering van de uitstoot van het broeikasgas kooldioxide. Het is nu nog duurder dan aardgas en daarom heeft Van der Hoeven er subsidie voor over. Als de pro ductie van groen gas op termijn grootschaliger wordt, zou de win ning rendabel moeten zijn. Op korte termijn kan groen gas in gezet worden om voertuigen te la ten rijden in de buurt van vergis- tingsinstallaties. Op een aantal plaatsen wordt al groen gas ingevoerd in het distribu tienet van aardgas, bijvoorbeeld in Tilburg. Vervanging van aardgas door groen gas kan niet voor de volle 100 procent aangemerkt worden als vermindering van uitstoot van kooldioxide. Bij het proces wordt energie verbruikt en daardoor wordt de netto-opbrengst ge raamd op 70 procent. Volgens het rapport kan de doelstelling van het kabinet om in 2020 het aan deel duurzame energie te verho gen naar 20 procent niet gehaald worden zonder inzet van het groe ne gas. Wi In Nederland kan over twaalf jaar 8 tot 12 procent van het aardgas worden vervangen door 'groen gas', en in 2050 kan dit zijn opge lopen tot 50 procent. utrecht - Het is niet uit te sluiten dat er op de Noordpool in de ver re toekomst krokodillen lopen en palmbomen groeien. Dat stellen wetenschappers van de Universi teit Utrecht en het Koninklijk Ne derlands Instituut voor Zeeonder- zoek (Nioz). Circa 55 miljoen jaar geleden steeg de kooldioxide-concentratie in de atmosfeer door een natuurlijke ket tingreactie. Hierdoor werd het op aarde gemiddeld 6 graden warmer. Diezelfde situatie kan zich nu weer voordoen. 55 miljoen jaar geleden warmde de aarde op door een periode met intense vulkaanuitbarstingen, zegt dr. Appy Sluijs, verbonden aan de Universiteit Utrecht. „Hierdoor werd een kettingreactie in werking gezet. Want door het vulkanisme smolten methaanhydraten, een soort ijs waarin veel methaan zit, in de ijsbodem. Hierdoor werd de concentratie van kooldioxide in de atmosfeer nog hoger." Sluijs zegt dat deze kettingreactie ook in de toekomst plaats kan vin den. „Er is sprake van een nare si tuatie. We kennen nog geen na- Een kettingreactie die 55 miljoen jaar geleden leidde tot opwar ming van de aarde kan zich ook nu weer voordoen, zeggen weten schappers in Nederland. tuurlijk mechanisme dat snel kool dioxide uit onze atmosfeer kan ha len." De huidige opwarming door het verbranden van fossiele brandstof fen zal, zonder maatregelen, in de toekomst waarschijnlijk ook lei den tot het smelten van methaan hydraten. „Dezelfde kettingreactie als des tijds wordt dan weer in gang ge zet. Hierdoor zullen de temperatu ren stijgen met alle bijbehorende gevolgen", aldus Sluijs. DEN haag - Drie 3FM-dj's zijn gisterochtend in Den Haag begonnen aan hun uitdaging om zes da gen niet te eten en onafgebroken radio te ma ken. Om 09.15 uur sloot prins Willem-Alexander de deur van het Glazen Huis. Gerard Ekdom, Michiel Veenstra en Rob Stenders vragen met hun actie aandacht voor het gebrek aan schoon drinkwater op veel plaatsen op de wereld. Men sen kunnen tegen betaling plaatjes aanvragen. Het huis staat dit jaar voor het eerst op het Plein in Den Haag. De afgelopen jaren was de Neude in Utrecht de locatie. foto Phil Nijhuis/GPD door jan Salden den haag - Falende overheden en ambtenaren moeten zich voortaan voor de rechter verantwoorden, vindt een meerderheid in de Twee de Kamer. Daarmee komt een eind aan een jarenlange discussie over de 'strafrechtelijke immuni teit' van de overheid. Overheden genieten nu in vele gevallen straf rechtelijke immuniteit. Overheden en ook ambtenaren kunnen niet worden vervolgd voor strafbare handelingen die ze in overheids dienst hebben begaan. Zelfs de nabestaanden van de elf dodelijke slachtoffers waren woe dend. Hoe kon het Openbaar Mi nisterie dit nu doen? Waarom wer den uitgerekend de twee bewaar ders, die in de nacht van 26 op 27 oktober 2005 met gevaar voor ei gen leven mensen uit de vuurzee in het cellencomplex op Schiphol haalden, opeens als verdachte aan gemerkt? Als er mensen voor de rechter zouden moeten verschij nen, waren het hun bazen wel. Zij hadden immers verzuimd de ci piers een goede opleiding te ge ven. En wat te denken van de Rijksgebouwendienst of de ge meente Haarlemmermeer. Had den zij niet nagelaten het cellen complex brandveilig te maken? Uit eindelijk besloot het OM niemand te vervolgen. Niet alleen omdat niemand 'dood door schuld' kon worden verweten, stelde justitie bij de bekendmaking van het se pot, maar ook omdat overheden en ambtenaren niet strafrechtelijk vervolgd kunnen worden. Ook bij de vuurwerkramp in En schede (23 doden) en de cafébrand in Volendam (veertien doden) gooide het OM de handdoek al snel in de ring. De uitkomst van een eventuele rechtszaak stond van tevoren toch al vast: het OM zou 'niet ontvankelijk' worden ver klaard. Een gevolg van uitspraken van de Hoge Raad, waarin het hoogste rechtscollege stelt dat over heden en ambtenaren strafrechte lijk immuun zijn. Het vrijuit gaan van overheden leidde de afgelopen jaren geregeld tot ergernis. Want waarom moe ten burgers en bedrijven zich wel voor de rechter verantwoorden en ambtenaren niet? De Tweede Ka- 'lk geloof niet dat er nu een heksenjacht zal ontstaan' mer wil nu een eind maken aan deze rechtsongelijkheid. Hoogleraar strafrecht Chrisje Brants, die veelvuldig over de ver volging van overheden publiceer de, is er opgetogen over. Volgens haar hebben de rampen in Ensche de, Volendam en Schiphol als kata lysator gewerkt. Dat komt mede doordat de politieke controle niet goed functioneerde, denkt zij. „Mensen willen koppen zien rol len. In Enschede trad niemand af Bij Schiphol stapten twee minis ters op, maar wel met de medede ling dat het allemaal niet hun schuld was. Dat is niet de genoeg doening die nabestaanden verlan gen." Theo de Roos, hoogleraar strafrecht in Tilburg, denkt dat overheden voortaan voorzichtiger worden en risico's zullen mijden. Een stortvloed van vervolgingen verwacht hij niet. „Ik geloof niet dat er nu een heksenjacht zal ont staan, net zo min als dat het OM een heksenjacht op burgers of be drijven voert. Maar zeker is dat ambtenaren zich niet meer kun nen verschuilen." Beide strafrechtsdeskundigen wij zen wel op een addertje onder het gras: zo wordt in de wet opgeno men dat overheden een beroep op overmacht kunnen doen a'- zij een ramp alleen kunnen bedwin gen door de regels te negeren. „Daarover gaat nog heibel in de rechtszaal ontstaan", voorspelt Brants. „Want wat is overmacht?" De Roos kan zich desondanks het nut van die passage wel voorstel len. „Soms is het kiezen tussen twee kwaden. Stel dat een partij giftig afval de volksgezondheid be dreigt en de gemeente ruimt het op zonder vergunning. Moet je de verantwoordelijk ambtenaar dan vervolgen?" Toch ziet nog steeds niet iedereen Let nut ervan in om overheden te vei volgen. Zo verdwijnt een boete gewoon weer in de kassa van dezelfde over heid. Of de belastingbetaler draait er voor op. Toch is dat geen reden om het niet te doen, vindt De Roos. „Er gaat in ieder geval een signaal van uit. Het is toch niet prettig om aan de gemeenteraad uit te leggen dat je wéér bent be boet voor een milieudelict."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6