Variabele snelheden op snelweg Tegenstrijdige verklaring deed verdachte 't Zandt de das om NU KOPEN, 2009 OETALEN! SONKE Proef om doorstroom verkeer en kwaliteit van lucht te verbeteren. Steeds meer boetes door niet-agenten Bokitoproof is woord van het jaar 2007 Klokkenluiders kunnen fluiten naar fonds WAAROM KINPRRKORTIN3 KlNPBRTORgLAO? Ook vriendin van 20-jarige man is opgepakt in Groningen. Vlaamse wint Wolkers' Groot Dictee PZC Donderdag 20 december 2007 5 «rus mar da voorwaard» AUTOBEDRIJF Industriestraat 8-10 4462 EZ Goes t0113-215415 www.autosonke.nl DEN HAAG - Automobilisten krij gen volgend jaar op drie snelwe gen te maken met variabele maxi mumsnelheden. Het kabinet gaat naar verwachting morgen akkoord met een voorstel van minister Eur- lings van Verkeer. Op rustige momenten mag harder worden gereden dan in de spits. De maximumsnelheid gaat om laag als de luchtkwaliteit de nor men overschrijdt. Het gaat om drie proeven en daarna mogelijk om landelijke invoering. Het doel is de doorstroming en de lucht kwaliteit te verbeteren. Het kabinet zal instemmen met een aanpassing van de Wegenver keerswet om de proeven juridisch mogelijk te maken. De snelheden worden aangegeven op matrixbor- den. Op proeflocaties komt meet apparatuur voor luchtkwaliteit. Op de A58 bij Tilburg tussen Goir- le en knooppunt De Baars moet een proef uitwijzen wat de effec ten zijn op de luchtkwaliteit. Op de A12 tussen Gouda en Woer den wil Eurlings de maximumsnel heid aanpassen aan weersomstan digheden om te ontdekken of een lagere snelheid bij slecht weer leidt tot betere doorstroming. Op de Ai tussen Bussum en Mui- derberg mogen automobilisten 's nachts 120 kilometer per uur rij den in plaats van 100. DEN HAAG - In de Eerste Kamer werd zaterdag het Groot Dictee der Nederlandse Taal opgeno men en gisteravond uitgezonden. Het dictee is ge schreven door de in oktober overleden auteur Jan Wolkers. Zijn weduwe Karina kwam op om het dictee voor te lezen (foto). De Vlaamse secre taresse Mady van Goethem won het dictee. Zij maakte vijf fouten in 'De Ladder Naar Lust'. Met een gemiddelde van negentien fouten maakten de Vlamingen en Nederlanders die voor het oog van de televisiecamera's deelnamen aan het dic tee, de tekst beter dan vorig jaar. Toen lag het ge middeld aantal fouten op 31. Met de overwin ning staat het aantal overwinningen voor Neder land en Vlaanderen weer gelijk: elk land heeft nu negen van de achttien edities op zijn naam gezet, constateerde presentator Philip Freriks tevreden. foto Harmen de Jong/GPD DEN HAAG - Boetes voor verkeers overtredingen en overlast worden steeds minder door de politie zelf uitgedeeld. Gemeenten huren hier voor steeds vaker mensen met een opsporingsbevoegdheid in bij com merciële bedrijven. Als de Wet op de bestuurlijke boete binnenkort van kracht wordt, zal dit aantal bij zondere opsporingsambtenaren een nog hogere vlucht nemen, voorspelt onder meer de politie. pagina 12 en 13: die pet pest ons al lemaal UTRECHT - Taalliefhebbers hebben het woord Bokitoproof, waarmee wordt aangegeven dat een dieren tuin uitbraakveilig is, verkozen tot Woord van het Jaar 2007. Bokitoproof, vernoemd naar de zil- verruggorilla Bokito die op 18 mei in Blijdorp ontsnapte, won het van andere nieuwe woorden als co- madrinken (2e plaats), klimaatneu traal (3), slurptaks (4) en lokhomo (5). Ruim tienduizend mensen brachten tot dinsdag hun stem uit via internet. Bokitoproof kreeg 19 procent van de stemmen. DEN HAAG - Het kabinet weigert een fonds voor klokkenluiders in het leven te roepen. De Tweede Ka mer had daar via een motie wel om gevraagd om te voorkomen dat mensen die misstanden in openbaarheid brengen, in finan ciële problemen raken. Minister Guusje ter Horst liet we ten dat zo'n fonds weinig toevoegt aan de bescherming die al wordt geboden. Volgens haar zijn er am per knelpunten waardoor een klokkenluider financieel nadeel niet vergoed zou krijgen. Jeugd en Gezin programmaministerie Kijk voor meer informatie op www.jeugdengezin.nl 't ZANDT - Een verklaring die de 20-jarige man als getuige aflegde na de brand op 10 december in Godlinze deed hem dinsdag de das om. De verklaring bevatte tegenstrijdig heden en zo werd hij hoofdver dachte in de zaak van de brand stichtingen in het Groningse 't Zandt. De man werd daarna 24 uur per dag geschaduwd door de politie. Dinsdagmiddag probeerde hij op nieuw brand te stichten in een schuurtje in Eenum, ten zuiden van 't Zandt. De politie zag hem het schuurtje ingaan en korte tijd later weer naar buiten komen. Toen de politie in het pand ging kijken, werd een brandende kaars met daaromheen brandbaar mate riaal aangetroffen. Enkele uren la ter werd de 20-jarige met zijn even oude vriendin uit Uithuizen in Groningen aangehouden. Morgen wordt hij voorgeleid aan de rech- ter-commissaris. De verdachte kwam ook in beeld omdat hij een van de personen was die konden beschikken over zowel de in de media getoonde fles, als de Bob de Bouwersok die bij branden waren aangetroffen. De vriendin is onder meer aange houden vanwege de inhoud van af geluisterde gesprekken die de ver dachte met haar voerde. Wat pre cies haar rol is geweest, wil de poli tie in het belang van het onder zoek nog niet kwijt. Ook is nog niet duidelijk of de verdachten hebben bekend en wat hun motief was om brand te stichten. Wel is bekend dat de verdachte niet eerder wegens brandstichtin gen in aanraking is geweest met de politie. Die sluit niet uit dat er nog een verdachte uit het onderzoek naar voren komt. In totaal gingen sinds augustus achttien leegstaande panden, schu ren en keten in vlammen op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5