Binnenland Bos blijft bij aanpak van niksten Australië is tegen het vertrek Nederlanders uit Afghanistan yushin COA redt het met passen en meten Minister wil ondanks rapport maatregelen tegen topinkomens. 1X3 Minister van Justitie tikt loterij en Holland Casino op de vingers Yushin Beautysalon KORTGENE 0113 3|) 1402 Hirsch Ballin: reclames konden niet door de beugel. Na jarenlang inkrimpen is er nu te weinig plaats voor asielzoekers. Minister van Defensie hoopt dat troepen ook na 2010 blijven. 4 Donderdag 20 december 2007 PZC DEN HAAG - Het kabinet gaat onver minderd door met het voorberei den van fiscale maatregelen voor het aanpakken van excessieve belo ningen in het bedrijfsleven. Minister Wouter Bos van Financi ën zei dat gisteren, nadat hij het rapport van de commissie-Frijns in ontvangst had genomen. Die gaat na in hoeverre de gedragsre gels van de code-Tabaksblat wor den nageleefd. Frijns verzet zich juist tegen wette lijke maatregelen omdat ze eenvou dig te ontduiken zijn en boven dien schadelijk zijn voor het vesti gingsklimaat. De commissie ziet bovendien een positief verband tussen de hoogte van de beloning en de prestaties van topbestuur ders. Frijns bepleit zelfregulering. Bos zou ook het liefst zien dat de bedrijven uit zichzelf de gedragsre gels volgden, maar volgens hem blijkt juist dat de code bij het toe kennen van beloningen het slechtst wordt nageleefd. Zo ligt bij vertrek van een bestuurder de beloning vaak boven het afgespro ken jaarsalaris. In het algemeen neemt het kabi net de aanbevelingen van Frijns over. Zeer te spreken is Bos over de sterkere, corrigerende rol die wordt gelegd bij de raad van com- Minister Bos is het niet eens met het negatieve advies van de com missie-Frijns over fiscale maatre gelen om topbeloningen in het bedrijfsleven aan te pakken. missarissen van bedrijven. Zo moet het, volgens de aanbevelin gen, mogelijk worden ook met te rugwerkende kracht in te grijpen. De Vereniging Effectenbezitters (VEB) is niet te spreken over het rapport. Zelfdiscipline bij bedrij ven is volgens de aandeelhouders club ver te zoeken. De VEB ver wijst naar de overnames van ABN Amro en Numico. Numico-top- man Bennink streek ruim 8o mil joen euro op. Bestuursvoorzitter Rijkman Groenink van ABN Am ro kreeg ruim 26 miljoen euro. Met de aanbevelingen van Frijns zijn zulke 'beloningsschandalen' volgens de VEB in de toekomst niet te voorkomen. Vakbond CNV wil een normbe drag vaststellen in de cao om exces sen te voorkomen. FNV wil wette lijk maatregelen. PvdA en CDA zijn positief over de aanbevelingen, maar zij willen wel dat het kabinet komt met wettelij ke maatregelen. Volgens Groen- Links is de commissie 'duidelijk doof en blind voor de onvrede in de samenleving over de zelfverrij king aan de top'. De WD verzet zich tegen het advies van Frijns om een bonus voor een bestuur der te maximeren op een percenta ge van het salaris. Minister Ter Horst van Binnen landse Zaken kwam gisteren met de lijst van topverdieners in de pu blieke sector. Vorig jaar verdien den 1115 ambtenaren en functiona rissen meer dan het gemiddelde ministerssalaris van 171.000 euro bruto. In 2005 waren dat er 1080. Gemiddeld verdienden de topver dieners in de (semi)publieke sec tor vorig jaar 202.957 euro. PETER Geven wordt een feest met een CADEAUBON voor een compleet make-over-arrangement van HAIR CARE Een stralend wit gebit met het 100% veilige Beyond WhiteSpa *SHISEIDO verwenbehandeling en een mooie winter make-up Haarkleuren en modelknippen/stylen J6tT€295r- DEN HAAG - De Nationale Postcode Loterij is volgens minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie over de schreef gegaan met reclame voor een actie waarbij deelnemers aan de loterij korting kunnen krijgen op een zorgverzekering bij Agis. Ook een advertentie van Holland Casino in de gratis krant Metro kan niet door de beugel. Dat bleek gisteren uit antwoorden van de be windsman op vragen van SP-Twee- de Kamerlid Jan de Wit. Volgens de Nationale Postcode Lo terij was de actie rond de zorgpo lis niet gericht op het werven van nieuwe leden en ook niet op het vergroten van de naamsbekend heid. Hirsch Ballin bestrijdt dat. 'Gelet op de omvangrijke schaal en methode van bekendmaking is er wel degelijk sprake van reclame- en wervingsactiviteiten', schrijft hij. Zulke activiteiten moeten al tijd evenwichtig plaatsvinden, maar dat is in dit geval niet ge beurd, meent de minister. Ook de actie van Holland Casino past volgens Hirsch Ballin niet in het restrictief kansspelbeleid. Het staatsbedrijf plaatste op 23 novem ber een paginagrote advertentie op zowel de voor- als achterkant van Metro. Lezers kregen het aanbod het entreegeld bij een bezoek aan Holland Casino terug te krijgen in de vorm van speelfiches. door Marcel Proos DEN HAAG - Maandelijks moet er een nieuw centrum voor asielzoe kers komen om alle vluchtelingen een dak boven het hoofd te bie den. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) kan de tussen de vier- en vijfduizend nieuwe asielzoekers die jaarlijks naar Ne derland komen, met moeite een bed geven en heeft daarom veer tien tot vijftien nieuwe centra no dig. Moest het COA de afgelopen jaren flink krimpen, nu is uitbrei ding weer aan de orde. Zonder groeipijnen gaat dat niet, zegt di recteur Nurten Albayrak-Temur. Hoe nijpend is de situatie? „Met passen en meten zijn we er tot nu toe in geslaagd om alle vluchtelingen een dak boven het hoofd te bieden, maar het is wach ten op het moment dat er te wei nig ruimte is. Als de instroom van nieuwe vluchtelingen opeens ver dubbelt, hebben we een probleem. We kunnen zo niet nog een jaar doorgaan." War doet u als er te weinig op vang beschikbaar is? „Er is altijd wel een hotelletje er gens om een weekend te overbrug gen. We hebben ook nog een aan- Nurten Albayrak-Temur tal contracten in de kast liggen met gemeenten voor tijdelijke op vang, bijvoorbeeld in leegstaande woningen of vakantiehuisjes." U onderhandelt nu met gemeenten over de opening van nieuwe cen tra, maar omwonenden zijn meest al niet erg happig op asielzoekers. Hoe gaat u daarmee om? „Omwonenden zijn soms niet blij, maar als we te weinig ruimte heb ben voor asielzoekers, wordt er 'Als de instroom opeens verdubbelt, hebben we een probleem' ook geprotesteerd. We blijven ge woon uitleggen wat we doen en wijzen op de voordelen voor ge meenten. Ze krijgen er namelijk in één klap veel nieuwe inwoners bij en dat geeft een impuls aan de eco nomie." Alles valt of staat met de huisves ting van de vluchtelingen die on der het generaal pardon vallen. Tot nu toe schiet die niet echt op. Wat moet er gebeuren om ieder een een woning te kunnen geven? „Ten eerste, ik vind het niet teleur stellend dat 3290 pardonners de opvangcentra hebben verlaten. Maar het wordt een heel karwei om de ruim veertienduizend par donners die wij opvangen voor eind 2009 een woning te geven. Wij, de gemeenten en woningcor poraties, moeten zo snel mogelijk de draad oppakken. Als er een huis beschikbaar komt, moet een corporatie gelijk bij ons aanklop pen." Het is voor het eerst in zes jaar dat het COA weer moet uitbrei den. Daarvoor heeft uw organisa tie flink moeten krimpen. Is het nog wel leuk om hier te werken? „De afgelopen jaren hebben zo'n drieduizend werknemers het COA verlaten. En nu moeten we weer groeien. Dat zet grote druk op het personeel, maar dat is wel wat ge wend. Bij ons draait het immers om de aantallen asielzoekers. Elke vier jaar verandert de politiek, dus misschien komen er straks nog minder asielzoekers binnen." JE /MoeoBQ. HOUOT NIET VAM W/f-O K/4LKO&AJ O /AN M AAI3- O CANBERRA - Australië wil dat de Nederlandse troepen langer in Af ghanistan blijven dan het einde van 2010. De Australische regering hoopt dat Den Haag het besluit heroverweegt om zijn militairen over drie jaar terug te trekken. Dat stelde minister Joel Fitzgibbon van Defensie in de donderdagedi tie van de Australische krant The Australian. Volgens Australië loopt de militai re inzet van de Australiërs op de lange termijn gevaar door het Ne derlandse besluit. De Nederlandse troepen zijn verantwoordelijk voor de bescherming van de vier honderd Australische militairen op hun basis in de Afghaanse pro vincie Uruzgan. Een meerderheid in de Tweede Ka mer staat achter het voorstel van de regering de missie in Afghanis tan tot december 2010 te verlen gen, zo bleek uit een Kamerdebat deze week dinsdag. Vandaag stemt de Kamer over de verlenging. Australië wil dat de Nederlandse troepen langer in Afghanistan blijven dan het einde van 2010. De regering hoopt dat Den Haag de terugtrekking heroverweegt. Een terugtrekking van de Neder landse militairen werpt serieuze vragen op over de Australische aan wezigheid in Uruzgan, aldus dé krant The Australian. Minister Fitzgibbon van Defensie sloot tot nu toe elke uitbreiding van de Australische troepenmacht uit, tenzij andere landen ook meer zullen bijdragen. Een woordvoerster van het Austra lische ministerie van Defensie er kende dat regeringen met troepen in het zuiden van Afghanistan zich geconfronteerd zien met 'be langrijke' binnenlandse politieke druk. Maar volgens haar is het van wezenlijk belang dat de militaire capaciteit op peil blijft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4