Zeeland Schoolkinderen Bewoners Nieuwe Bogerdstraat voeren actie tegen vrachtwagens Zierikzee in winterse sferen Oorlogskruis voor Bram Slaager (92) House in Stulp Koffie, broodje en eitje zorgen ervoor dat chauffeur op rem trapt. Overdekt nostalgisch dorpje verrijst in grote tent in stadscentrum. Erfgoedmobiel wekt tomeloos enthousiasme voor vak geschiedenis. Veteraan vertelt over lot werkpaarden in Duitse bezettingstijd. 26 Donderdag 20 december 2007 PZC door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Bewoners van de Nieu we Bogerdstraat in Zierikzee voe ren volgende week maandag, don derdag en vrijdag actie tegen het vrachtverkeer in hun straat. De zwaarbeladen trucks rijden vol gens de bewoners te hard door hun straat. Hierdoor staan hun huizen te schudden op de grond vesten. Met gescheurde muren en kapotte stoepen tot gevolg. „Er moet wat gebeuren ter bescher ming van onze monumentale pan den," zegt Bogerdstraatbewoon- ster Boukje Bijlsma. „Grote vracht wagens horen hier niet thuis en als ze hier al moeten zijn, kan het best wat langzamer." De straat ligt in de dertig-kilome- terzone, maar volgens de bewo ners storen de chauffeurs zich daar niet aan. Zij zouden zich ook niets gelegen laten liggen aan het inrij- verbod dat halverwege de straat is ingesteld. De bewoners zeggen niets tegen vrachtverkeer te heb ben 'want ook wij zijn blij dat we onze dagelijkse inkopen dicht bij huis kunnen doen.' Het verzet is gericht tegen zware trucks die har der dan 30 kilometer per uur rij den. En dan met name de trucks die de winkels in het centrum heb ben bevoorraad en vervolgens de stad weer verlaten. Maandagochtend om vijf uur han gen de actievoerders zelfgemaakte verkeersborden op. Tussen vijf en tien krijgen vrachtwagenchauf feurs koffie, broodjes en gekookte eitjes aangeboden. De actie 'stap voets' wordt donderdag- en vrij dagmorgen herhaald. Winkelier en Bogerdstraatbewo- ner Kees Verkerk vindt de actie on zin. „We leven in een democra tisch land. Maar deze bewoners lo pen ver voor de muziek uit. Ik zit in een overleggroep van de ge meente. In 2010 wordt een deel van de binnenstad autovrij. Dat geldt ook voor een deel van de Nieuwe Bogerdstraat. Bovendien worden dan vrachtwagens langer dan acht meter geweerd." Boukje Bijlsma: „Daar wordt al 25 jaar over gepraat. Behalve bij het plaatsen van enkele paaltjes houdt de gemeente het bij het maken van plannen." Éénrichtingsverkeer Éénrichtingsverkeer parkeerterrein is nog bereik baar vanaf de Nieuwe Haven *r, Sfi Ql Krepe,*M i Nieuwe Haven ZIERIKZEE PZC Felix Binicewicz door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een overdekt, nostal gisch dorpje uit de vorige eeuw, kraampjes met allerhande waren, een locatie-restaurant, gevarieerde muziekoptredens, presentatie van middeleeuwse ambachten onder De Beuze, een stadsomroeper en korte toneelacts. Dat alles moet er voor zorgen dat het centrum van Zierikzee vrijdagavond en zaterdag het aanzien heeft van een sfeervol le winterstad. Guusje Poot van het gelijknamige organisatiebureau heeft er alle ver trouwen in dat het een mooie ma nifestatie wordt. „De weersomstan digheden lijken mee te gaan wer ken deze keer. Bovendien doen we er nu alles aan om het geheel mooi aan te kleden", zegt Poot. Ze werkt nauw samen met de Zierik- zeese ondernemersvereniging Nep- tunus, van wie ze de opdracht kreeg voor het organiseren van de ze manifestatie. Voor het bewerk stelligen van de gewenste ambian ce gebruikt ze veel materiaal uit de collectie van de Zeeuwse verzame laar Ad Petiet. Poot erkent dat voorgaande edities van een kerstmarkt in Zierikzee niet zo uit de verf kwamen. Slecht weer gold als één van de oorzaken. Hoewel de berichten nu beter zijn, worden risico's zoveel mogelijk ver meden met een grote tent op het Havenplein ter overkapping van de winterstad. Naast de kraampjes met zaken als sieraden, decoraties, boeken, vleesproducten, glaskunst en streekartikelen staat daar een vier meter hoge kerstboom opge- steld. „Die is nog kaal. Het is de be doeling dat kinderen de boom ko men opsieren met ballen die ze van huis meebrengen." Het programma biedt optredens van Harmonie- en jeugdorkest Kunst en Eer, zangformatie Speel goed, shantykoor Neptunus, Smal- stads Gemengd Koor, Old Dixie Street Paraders, Peter Reinders (te nor), Leny Timmermans-Rockx (sopraan), de Sgt. Wilson's Army Christmas Show en de band Pure Sunday. Winterstad Zierikzee is geopend op vrijdag van 17.00 tot 21.00 uur en zaterdag vanaf 's ochtends 10.00 uur tot middernacht. I* Koopcentrum Zierikzee wil zich vrijdag en zaterdag onderschei den als winterstad met loca tie-restaurant, theateracts en mu ziekoptredens. door Piet Kleemans NIEUWERKERK - „Meester, meester. Ik heb wéér een scherf gevonden" klinkt het triomfantelijk. Een an der meldt zich geestdriftig bij meester Tim Ravia met een oude munt. De leerlingen van groep vijf van obs Duiveland buitelen bijna over elkaar heen van enthousias me. Ze vermaken zich opperbest in de Erfgoedmobiel waar ze speu ren naar sporen uit het verleden. Het rijdende 'museum' - opgezet door de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland - is spekkie voor het bekkie van Tim Ravia. Hij trekt er zelf regelmatig op uit met de me taaldetector, op zoek naar histori sche resten. „En wat ik vind, laat ik dan weer zien in de klas. Voor mij is dat een prima manier om bij kinderen interesse te wekken voor geschiedenis", aldus Ravia. De kans om met zijn leerlingen de erfgoedmobiel in te trekken liet hij dan ook niet voorbij gaan. De opzet van de erfgoedmobiel is simpel maar doeltreffend. Langs de wanden van de mobiele contai ner staan vitrines opgesteld met daarin archeologische vondsten in de vorm van onder meer aarde werk kruiken en potscherven. Ver deeld over de ruimte staan vier 'beerputten': grote houten bakken zand waar allerlei archeologische resten in begraven zijn. Aan de kin deren de taak om de bodemschat ten naar boven te halen, en dat doen ze vol overgave. De grote pot scherven zijn snel gevonden, het kleinere werk - schelpen, muntjes, musketkogels - vergt wat meer tijd en aandacht. Desteny tuurt ingespannen naar drie aardewerk scherven die ze in middels uit 'haar' beerput heeft ge vist. Het blijken onderdelen van een oud Delfts blauw tegeltje met de afbeelding van een zeilschip uit de tijd van de VOC. Een histori sche legpuzzel in dit geval. Deste ny past, meet en schuift en voila: de stukjes passen. Trots toont ze haar werk aan meester Ravia. Die houdt zijn pappenheimers nauwlettend in de gaten. Toomt de een in, helpt de ander en zorgt dat de schatgravers niet al te dol driest te werk gaan. Als hij zijn leerlingen twee oude schedels toont, roept dat heftige reacties is. „Wow, wat cool", roept een van de kinderen. Een ander trekt zich zichtbaar griezelend terug. Terug in de klas toont Ravia de ver schillende leskisten over archeolo- 'Dit is een prima manier om bij kinderen interesse te wekken voor geschiedenis' gie en ook daar wordt vol geest drift aan gewerkt. Eén van de kis ten bevat oude aardewerk pijpen koppen. Via het stempel onderop is in een bijbehorend boekwerkje de maker op te sporen. Geeske houdt vol trots haar schrift om hoog. „Kijk, ik heb er al vier opge zocht", doet ze verslag aan Ravia. Meester Ravia krijgt werkelijk geen seconde rust, maar zit daar absoluut niet mee. „De kinderen vinden het echt superleuk", is zijn ervaring. „In de klas heb ik ook les sen aan archeologie gewijd en dit sluit daar perfect op aan. Maar ik wil ook nog met de kinderen een keer buiten gaan speuren. Dat is pas echt spannend." Rijdend museum moet boeiend erfgoed zichtbaar maken De erfgoedmobiel is bedacht door voormalig staatssecretaris Rick van der Ploeg van Cultuur. Het rijdend museum moet boeiende elementen uit de Nederlandse mu seumdepots zichtbaar maken voor een breed publiek. Met de erfgoedmobiel werd proefgedraaid in Zeeland. Eerste testlocatie was Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. De officiële ingebruikname was in november 2004 in Rilland. OPRUIMING Bram Slaager uit Burgh-Haamstede krijgt zijn mobilisatie-oorlogskruis uitge reikt door burgmeester Jack Asselbergs. foto Dirk-Jan Cjeltema door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Bram Slaager (92) uit Burgh-Haamstede is gisteren gede coreerd met het mobilisatie-oor logskruis. 'Den vaderland getrou we', staat op deze militaire onder scheiding „En dat hebt u op een bijzondere manier en met veel in zet gedaan," zei burgemeester Jack Asselbergs. „Ik hoop dat u hem nog lang en in goede gezondheid mag dragen." Slaager is één van de 180.000 Ne derlandse mannen die in 1939 wer den opgeroepen het land te verde digen tegen de op handen zijnde Duitse invasie. De toenmalige boe renknecht uit Burgh-Haamstede werd ingedeeld bij de geneeskundi ge troepen. Hij deed dienst in Oss en Wassenaar. Later werd hij te werk gesteld in Duitsland. Van de Zierikzeese schrijfster Maartje Stuut verscheen onlangs het boek Ondanks alles, over het le ven van Slaager. Deze zoon van een landarbeider maakte zijn droom waar. Hij werkte zich op van knecht tot boer. Wim de Vrie- ze uit Burgh-Haamstede hielp Stuut bij het onderzoek en ontdek te dat Slaager gemobiliseerd is ge weest en nog geen oorlogskruis had. Hij zocht daarop contact met de veteraan Tonny van der Weele uit Wissenkerke, die voor Defen sie voortdurend op zoek is naar Zeeuwse gemobiliseerden. In het boek blijkt overduidelijk de liefde van Slaager voor het werk paard. Vandaar dat Van der Weele zijn feestrede gisteren had aange past. Het Nederlandse leger vorder de in 1939 zo'n 25.000 werkpaar den, wist hij te melden. „De boe ren raakten midden in de oogst tijd niet alleen een aantal werkers kwijt, maar ook hun beste paar den: dieren die ze van veulen af aan hadden opgekweekt. In veel gezinnen heerste wanhoop." Wat er in de daaropvolgende oorlogsja ren van de paarden is geworden, staat nergens geschreven. „Maar ik ga ervan uit dat ze in Duitse han den zijn gevallen en in Rusland op ellendige wijze zijn omgekomen," aldus de veteraan. Van der Weele legde ook nog eens uit waarom de mobilisatiekruizen pas nu worden uitgereikt. „Het be staan van de onderscheiding werd in 1948 bekend gemaakt in de Staatscourant. De mensen om wie het ging, lazen die krant niet. Hij kostte bovendien 7,50 gulden en dat was toen een half weekloon." ZIERIKZEE - Houseplatform Clikk laat morgenavond voor het eerst van zich horen. Nrico, Animal M en dj Morriz draaien dan tijdens 'house residance' in café De Stulp in Renesse. I Clikk is een nieuw initiatief van loJ kale dj's en houseliefhebbers eJ heeft als uitvalsbasis Zierikzee. ia groep gaat verschillende soort* housemuziek laten horen op e^Ê nementen en via internetradio.^H Het house-evenement duurt 22.00 tot 3.00 uur. «B

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46