er uit kan gaan zien Ziekenhuis 2.50 EURO KORTING! Visserijwoordvoerders reageren verdeeld op nieuwe vangstquota Spoedbrief over spoor gevraagd De laatste halte voor de finale beslissing Baileys 1 VS* O 99 J PZC Donderdag 20 december 2007 3 door Claudia Sondervan Het rapport dat de Werk groep Nieuwbouw Zieken huis Zeeland nu presen teert, moet de laatste halte zijn voor de raden van bestuur in maart de knoop doorhakken. In de commissie zaten, onder lei ding van directeur Olav Bouhuys, de Walcherse radioloog Cas Tiet hof en de Goese neuroloog Jan Doelman en adviseurs van bouw- groep Volker Wessels, PTG advies en Zeeland Investment Beheer. De commissie moest antwoorden ge ven op de waaromvragen die de masterplannen voor Vlissingen en Goes deze zomer opriepen. Met name op de wens van de medisch specialisten voor nieuwbouw van één centraal ziekenhuis op neutra le grond. Het rapport maakt duide lijk wat financieel haalbaar is en wat niet. Eén nieuw ziekenhuis kost acht tot tien jaar bouw- en vooral regel- tijd en schroeft de jaarlijkse lasten met twee miljoen euro op. Bij een voorspelde groei in behandelingen van één tot anderhalf procent is dat niet terug te verdienen. Overigens geeft het rapport geen duiding over thuisbevallingen op Walcheren. Een polikliniek in Mid delburg kan een 'verloshuis' ber gen, is het enige wat er staat. De werkgroep van artsen en verlos kundigen onder leiding van zorg- adviseur Chris lebbink is nog in ge sprek met de Inspectie voor de Ge zondheidszorg. De nu gemaakte sommen geven evenmin doorslag in het politieke getouwtrek over de plaats van de hoofdlocatie. Wal cheren heeft 114.000 inwoners op betrekkelijk weinig oppervlak. Dat is een flinke portie van de 248.000 mensen in het bedieningsgebied van Ziekenhuis Zeeland. De bouw commissie stelt het aantal potentie- Ie patiënten dat zich tot zieken huis Zeeland wenden zal, een eind lager, op 223.000. In het algemeen trekt namelijk tien procent van de mensen naar ziekenhuizen in be lendende gebieden, vrijwillig dan- wel gedwongen door de noodzaak van topmedische zorg. Noord-Beveland (7000 mensen), Schouwen-Duiveland (35.000) en Zuid-Beveland (92.000) tellen op tot 134.000. De kans dat zij in Dirksland en Bergen op Zoom aan kloppen voor ziekenhuiszorg is groter dan bij Walchenaren. DEN HAAG - De visserijsector rea geert verdeeld op de vangsthoe- veelheden die de Europese minis ters voor 2008 hebben vastgesteld. Het quotum voor tong wordt met 15 procent verminderd, dat voor schol met 2 procent. Dat is in lijn met het meerjarig Europees be- heerplan dat eerder is afgesproken. Tong en schol zijn voor de Neder landse vissers de belangrijkste vis soorten. De vangsthoeveelheden van zogeheten geassocieerde vis soorten als tarbot en griet, schar en bot, tongschar en witje blijven gelijk of stijgen iets. De vangsthoe- veelheid voor horsmakreel is met een vijfde verruimd. Over dat laat ste is het Productschap Vis 'ver heugd' en over de andere afspra ken 'tevreden'. Zeeuwse visserij- COMMENTAAR De verkenning van de bouwopties voor de ziekenhuizen boven de Westerschelde haalt de discussie over de ideale vestigingsplaats niet uit de impasse. Want alles minder dan een echt ziekenhuis, of het nu 'polikliniek met beperkte opnamemogelijkheden' heet of 'compact ziekenhuis' is voor de Walcherse gemeenten beneden de maat. Dus als de ziekenhuisdirecties een onderzoek presenteren dat de optie van een hoofdziekenhuis op Walcheren negeert, moeten zij niet vreemd opkijken als dat meteen afkeuring oogst. Voor het overige lijken de ziekenhuisbesturen terug op aarde. Van de droom van een centraal nieuw topziekenhuis is niets meer over. Dat is winst. Want gegeven de omvang van de Zeeuwse bevolking en de voorsprong en reputatie van grote medische instellingen net buiten de provincie was dit vooral luchtfietserij. Daarvan worden patiënten niet beter. Het gisteren gepresenteerde onderzoek onderstreept dat zich boven de Westerschelde uiteindelijk geen twee goede ziekenhuizen kunnen handhaven. Dat wordt te duur. Rest een finale afweging waarin het belang van een volwaardig ziekenhuis in het stadsgewest Vlissingen-Middelburg serieus wordt meegewogen. Afterdinner Likeur Irish Cream, Caramel of Mint 70cl woordvoerders reageren aanmerke lijk kritischer. Secretaris J. Fenijn van de Beheersgroep Delta-zuid noemt het besluit over tong 'dra matisch', al was het verwacht. De tongstand rechtvaardigt zo'n terug gang volgens hem niet. Hij wijst er ook op dat de vangsthoeveelheden voor wijting met 36 procent en voor rog met 20 procent achteruit gaan. „Dat zijn geen leuke verras- sinkjes." Ook visserijbestuurder B. Marijs uit Arnemuiden denkt 'dat in den lande niet veel vissers staan te juichen'. „Er kan niks meer af." Beiden zijn wel te spreken over het akkoord over het aantal zeeda gen. Daar gaat weliswaar 10 pro cent vanaf, maar dat wordt terug gedraaid als vissers daardoor hun quotum niet kunnen halen. DEN HAAG - Het CDA eist van mi nister Eurlings (CDA, Verkeer en Waterstaat) vandaag nog een brief aan de Kamer over de stremming die NS en ProRail van 22 maart tot en met 22 april hebben gepland op het Zeeuwse spoor. Uit de PZC maken de Kamerleden Mastwijk en Koppejan op dat dit een feit is, terwijl de minister hun hierover nog antwoorden schuldig was. Die willen ze nu meteen. Koppejan: „Met een maand stremming gaan wij absoluut niet akkoord." Variant 3: Verbouwing Oosterscheldeziekenhuis Goes. Kosten: 112,1 miljoen euro. PZC Rolant Quist foto's Willem Mieras, Lex de Meester en Wim Kooyman ptóTirTrrrlTF} 1 m mrrrm 'f 1 hüi.i int lu TTÏTT.tll I 1 1 8 1 TTTJJfl i 11 t f I Variant 1Nieuw ziekenhuis bij A58 en N254 te Middelburg. Kosten: 148,6 miljoen euro. Variant 2: Kosten: Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen wordt verbouwd. 22 miljoen euro. President Rooseveltlaan 735 4383 NG Vlissingen 0118 441944 www.ascozeeland.nl Verrassend goed, zonnig geprijsd!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3