Hoe Ziekenhuis Zeeland O Heemschut wil meer Zeeuwse gebouwen op wederopbouwlijst Éf «- 4ns Voornemen PZC De krant 5 weken voor 15 euro! 2 I Donderdag 20 december 2007 PZC WILLEM VAN DAM ok al aan het nadenken over de goede voornemens waarmee u straks het nieuwe jaar binnenstapt? Ik wel. Ik zóu me kunnen voornemen om hond Biggies wat vaker uit te laten. Maar ja, die is al zó oud, daar doe ik hem geen plezier mee - na een rondje rond de dorpskerk begint Biggies al amechtig te hijgen, rukt hij aan zijn riem en verschijnt in zijn ogen een smekende blik: mag ik asjeblieft terug naar mijn mand? Minder drinken dan. Dat neem ik me elk jaar al voor en zie wat ervan terecht komt: helemaal niks. Verspilde energie dus. Wéér stoppen met roken? Ach, ik koop mijn rookwaren bij een aardige sigarenwinkelier en die man moet ook leven. Wat meer lichaamsbeweging Miin piprkli its is zou misschien êeen kwaad kun" j eierkluts IS nen Voetballen kan ik echter al- in familiekring lang niet meer, aan fietsen heb ik een hekel, op een sportschool betaamd durf ik me tussen al die getrain de lijven niet te vertonen en Nordic walking - veel van mijn leeftijdgenoten bezondigen zich daaraan - beschouw ik als een belachelijke bezigheid. Ik zou wat aardiger kunnen zijn voor vrouw en kinderen. Nóg aardiger? Ik zet elke zondagavond de vuilnisbak buiten, ruim soms de vaatwasser in, en een enkele keer bereid ik zelfs een maaltijd; mijn eierkluts is in familiekring befaamd. Je zou, probeert mevrouw Van Dam een handje te helpen, je rotzooi 's wat vaker achter je kont kunnen opruimen. Maar ik ben van mezelf al opgeruimd genoeg. Bovendien, niks zo hui selijk als een huiskamer vol rondslingerende kranten, onder broeken en sokken. Conclusie: aan mij valt niets meer te verbeteren. Dus neem ik me voor om me helemaal niets voor te nemen. COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060, E-mail pzcfamilieberichten@wegenerdagbladen.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Een nieuw te bouwen polikli niek met Spoedplein in Mid delburg kan in de visie van de bouwcommissie zorg bieden aan chronisch zieken, zoals nierdia- lysepatiënten, en verder alle zorg waarbij diagnose en behandeling in vijf werkdagen af te ronden is. De veertig bedden staan in het weekeinde leeg. Patiënten die lan ger dan vijf dagen een ziekenhuis bed nodig hebben, worden behan deld in Goes. In het weekeinde is in Middelburg enkel het Spoed plein in bedrijf, een combinatie van een spoedeisende hulpafde ling met gespecialiseerde artsen en de huisartsenpost. Er kan een am bulancepost bij met een arts in de auto in plaats van de ambulance- verpleegkundige. Als de arts oor deelt dat een Walcherse spoedpa- In het Originele Masterplan voor Ziekenhuis Zeeland wordt Ziekenhuis Walcheren, een verzameling bouwsels van al lerhande datering tot de voor-vori ge eeuw, voor 22 miljoen euro ver bouwd tot een polikliniek voor al le medisch specialismen en bijzon dere zorggroepen zoals kankerpa tiënten. De huisartsenpost en de afdeling Spoedeisende Zorg smel ten samen. De level t-intensive ca re, waar het ziekenhuis nu te wei nig intensivisten voor heeft om rond de klok zorg te bieden, ver dwijnt. De patiënten die intensie ve zorg en bewaking nodig heb ben worden met die van Goes sa- mengevogd om met het groter ge zamenlijk getal een level 2 IC met 24-uurszorg door specialistische Het Oosterscheldezieken- huis in Goes krijgt geen parkeergarage. Die was wel begroot in de kosten van het originele Masterplan voor de ver bouwing tot hoofdziekenhuis be noorden de Westerschelde. Die stond op voor 90,5 miljoen euro. De garage is als te begrotelijk ge schrapt, tekent directeur Olav Bou- huys aan. Het wordt al zwaar ge noeg om de totale investeringskos ten voor Ziekenhuis Zeeland, in to taal 120 miljoen euro, te dragen voor de financieel zwakke zieken huisorganisaties. In de vier nu voorgedragen bouwmodellen is ge keken naar de investeringskosten die nieuwbouw in Middelburg ver gen in combinatie met verbouw of nieuwbouw in Goes. tiënt in kritieke staat is, moet die naar de hoofdlocatie in Goes wor den vervoerd langs de 'Aorta 58', zoals de commissie de snelweg als voornaamste slagader aanduidt. Met een nieuwe afrit aan de A58 als 'harde voorwaarde' duurt dat volgens directeur Hans Simons 'een stief kwartiertje'. Andersom bezien is voor de Walcherse pa tiënten de bereikbaarheid van Mid delburg niet wezenlijk anders dan die van Vlissingen. Nieuwbouw biedt patiënten, artsen en zieken huispersoneel een prettiger en logi scher ingedeelde omgeving. Een beter werkbaar gebouw is een be langrijke wens van de medisch spe cialisten in Vlissingen. In Middelburg kan ook het me disch facilitair bedrijf gehuisvest worden. Dat omvat de ziekenhuis artsen te kunnen betalen. Het Mas terplan voor Vlissingen zou de ver zameling stenen en kunststof do zen aan de Koudekerkseweg het nieuwe, eenduidiger uiterlijk heb ben gegegeven dat directur Rob Zomer bij zijn aantreden in 2005 al voor ogen stond. In twee fasen zou vrijwel alle bebouwing aan de achterzijde richting Bonedij- kestraat, inclusief de huidige ver- pleegvleugel, plaats maken voor nieuwe behandelruimten en ka mers met kort-verblijfbedden op het huidige voor(parkeer)terrein. De gevel zou in de schets van Kui per Compagnons te Rotterdam sterk aansluiten bij het naastgele gen ZRTI. Het kortgeleden sterk uitgebreide Zeeuws RadioTherapeutisch Insti- Optie vier is favoriet op Walche ren: een hoofdziekenhuis in Mid delburg bouwen en op de plek van het ziekenhuis in Goes een polikli niek neerzetten. Maar die is in het rappoort ook meteen het duurste: 149,8 miljoen euro aan investerin gen en 10,3 miljoen euro aan jaar- kosten. Een hoofdziekenhuis in Goes bou wen op een nieuwe locatie met een polikliniek in Middelburg komt op 144,3 miljoen euro met tien miljoen euro aan jaarkosten. Het huidige Oosterscheldezieken- huis in Goes opnieuw bouwen met een polikliniek in Middelburg berekent de commissie op 141,8 miljoen euro met 9,9 miljoen aan jaarlijkse kosten aan rente en af schrijving. apotheek, het laboratorium voor de dagelijkse bloed- en urineonder- zoeken en de laboratoria voor weefselonderzoek en herkenning van bacteriën en andere ziekma- kers. Voor de laboratoria, nu in ma tige omstandigheden gevestigd in Middelburg en Goes, en de verou derde en te krap behuisde zieken huisapotheek is dat een dringend gewenste oplossing. De commissie schat de totale inves teringskosten van een nieuwge bouwde kliniek in Middelburg op 148,6 miljoen euro. Dat is inclusief de sloop van de Vlissingse opstal len en het saldo voor grondkosten van 7,7 miljoen euro na aankoop van het Middelburgse en verkoop van het Vlissingse perceel. De jaar- kosten aan rente en afschrijving ko men op 10,1 miljoen euro. tuut voor stralingsbehandeling van kankerpatiënten in Zuid-West-Nederland blijft waar het staat. In overleg met de radiolo gen wordt bedacht hoe het geza menlijke patiëntenoverleg met de kankerspecialisten van Ziekenhuis Walcheren wordt ingericht als het ZRTI alleen achterblijft, en hoe voorkomen wordt dat kankerpa tiënten heen en weer moeten pen delen tussen behandelingen in Vlissingen en Middelburg. Nadelig aan de ligging van het zie kenhuis, het enige in Nederland met enkele kamers met zeezicht, is de beperkte parkeerruimte en de bereikbaarheid, die aan de voor naamste invalsweg van Vlissingen al vlug onder toeristische drukte te leiden heeft. Verbouwen van het bestaande Goese ziekenhuis tot hoofdzieken huis met een polikliniek in Middel burg, in het rapport optie drie, lijkt het meest economisch. De ge vraagde investering staat op 114,6 miljoen met 8,5 miljoen aan jaar- kosten. Het ziekenhuis in Goes gaat in het laatste model vierhonderd bedden bergen. Samen met de veertig in Middelburg en is het beddentotaal aanmerkelijk lager dan de 685 bed den die Vlissingen en Goes nu sa men tellen. Maar daar staan er doorgaans veel van leeg, zegt Bou- huys. „Er zijn tijden dat de leeg stand 55 procent is." De 24 dagbe handelingsbedden in Zierikzee voor een verblijf van ten hoogste acht uur blijven daar buiten. door Rinus Antonisse THOLEN - Zeeland, wederopbouw- provincie bij uitstek, is op de lijst van 100 topmonumenten uit de wederopbouwperiode zeer slecht bedeeld. Slechts drie gebouwen zijn door minister Plasterk (PvdA, Cultuur) aangewezen. De Bond Heemschut heeft aanvullende lijst opgesteld. In de top vijf staan: hotel Britan nia, Vlissingen; raadhuis Oost burg; woonwijk Griffioen, Middel burg, raadhuis Kapelle; hervormde kerk Ouwerkerk. De groslijst van de commissie Zeeland van Heem schut omvat 125 objecten. Opgenomen zijn onder meer enke le bijzondere boerderijen (waaron der een noodboerderij) en waters noodwoningen. Ook industrieel en militair erfgoed als vlasrote- rijen, een sluis, hjskraan, graansilo, watertoren, pasveersloot (zuive ring) en een luchtwachttoren. De commissie heeft naast wijk Griffioen nadrukkelijk enkele 'en sembles' (meerdere gebouwen) ge selecteerd: centra Oostburg en Middelburg en wijk De Keijser- straat in Vlissingen. Hier is de we deropbouw gekarakteriseerd door de totale bebouwing. Bijvoorbeeld in Oostburg raadhuis, rijkskanto- rengebouw, Ledeltheater, hervorm de en katholieke kerken. Uit de groslijst heeft de commissie Zeeland een selectie gemaakt uit de periode 1940-1958 (tenminste 50 jaar oud), in de hoop dat Plas terk daaruit alsnog kiest. Hierdoor zijn belangrijke objecten als Zee- landbrug, Christelijke Scholenge meenschap Walcheren en stad huis Vlissingen buiten de boot ge vallen. Bij de inventarisatie is uitgesloten- de wederopbouw waarbij alleen een reconstructie van het oor spronkelijk bouwwerk is uitge voerd (zoals stadhuis en Abdij van Middelburg). De commissie be klemtoont dat de monumenten uit de top-25 met voorrang be schermd moeten worden, omdat anders een hele stijlperiode (Delft- se School) uit Zeeland verdwijnt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2