Consument Homerus tegen Gutenberg elke maaltijd wijnen^ onder de vffeuno consument ETALAGE wijijtalmanak 2008 PZC Donderdag 20 december 2007 I 21 se schrijfster Toni Morrison is ge vallen voor de Kindie. „Vooral als ik op reis ben, is het een geweldig voordeel", vertelt ze op internet. „Ik lees altijd detectives als ik niet werk, boeken die ik vaak na de va kantie niet mee terugneem. Het apparaat blijkt ideaal voor mij. Het scheelt enorm in gewicht. Boven dien kun je de letters vergroten." Mizzi van der Pluijm (45), direc teur van uitgeverij Contact, is al even enthousiast over de iLiad. Zij ging vorig jaar op de Frankfurter Buchmesse door de knieën. Ze zocht een mogelijkheid het 700 pa gina's tellende manuscript van De wereld na zijn verjaardag van Lio nel Shriver te kopiëren. „Ik liep te vloeken, wat twee mannen die de iLiad introduceerden, opvingen. Ze zetten het manuscript erop, ik kon het in mijn handtas doen en en op de hotelkamer lezen." Inmiddels hebben alle medewerkers van Con tact een iLiad. Van der Pluijm: „Ie dereen sjouwde zich hier een breuk aan al die papieren. Het uit geversvak is fysiek zwaarder dan mensen zich kunnen voorstellen. Bij sommige manuscripten weet je al na twee of drie pagina's dat het niets voor je is." Een volledig e-book las ze nog niet op de iLiad. „Dat ga ik wel doen. Ik mag graag in de bergen wandelen. Dan is dit een uitkomst in je rugzak." Zoals grote uitgeverijen als Harper Collins, Penguin, Simon Schus ter en Random House al met het e-book in zee gingen, zo zal dat ook in Nederland gebeuren.Het blijkt allemaal niet zo'n vaart te lo pen met het 'conflict' Homerus versus Gutenberg. „Ik denk niet dat het óf óf wordt", zegt Van der Pluijm. „Natuurlijk vraag je je af: gaat er iets mee verlo ren? Ik denk dat boeken en e-rea- ders naast elkaar blijven bestaan. De één hoeft niet de ander te ver drijven. Bovendien gaat het om let ters, niet om vorm. De beleving van literatuur blijft hetzelfde." Ook bij Uitgeverij Meu- lenhoff Boekerij zijn ze er van overtuigd dat de e-reader 'er gewoon bij komt'. „Wij zijn er niet bang voor", zegt woordvoerder Mare van Biezen. Fictie zal in papieren vorm blijven bestaan, wetenschap pelijke en educatieve non-fictie deels niet, verwacht hij. „Maar 'ver dwijnen' blijft ook bij non-fictie een groot woord." Van der Lely blijft ook geloven in het papieren boek. „Ik zie me nog geen kunst boek op een e-reader bekijken. Of een schitterend groot kookboek, zoals de nieuwe Giorgio Locatelli." Het is een kwestie van gewenning, stelt hij. „Toen de tv kwam, werd er gezegd: oh, nu zullen de biosco pen wel verdwijnen. Maar de bio scopen zijn er alleen maar mooier op geworden. Toen ik vroeger elpee's kocht, kon ik me ook niet voorstellen dat er op een dag een dingetje ter grootte van een luci fersdoosje zou bestaan, fietswijnen' bij. Klei rijdt geen au to, vandaar, maar wil graag omrij den voor een mooie fles. Wijnschrijver Oz Clarke en Ja mes May, mede-presentator van het Britse autoprogramma Top Gear, schreven samen het boek Route de Vin. Heldere verteltrant van Clarke, nutteloze commenta ren van May. Toch handig boek, hoewel het alleen over Franse wij nen gaat. Matt Skinner is de branieachtige sommelier van de Fifteen-restau rants van Jamie Oliver. Lang haar, gympen, Aussi-accent en pratend over bling-wijnen in Superwijn. Het is vooral een boek voor de young urban, en vrij duur voor de besproken honderd wijntjes. Hugh Johnson, de 'grand old man' van de Britse wijnschrijverij, komt met de 25e editie van zijn Wijngids. Gedegen loopt hij bijna alle belangrijke wijnbouwers ter wereld langs, met korte notities over jaargangen en ontwikkeling van wijnen. Dit jaar met een spe cial over de ontwikkelingen in Ita lië. Het blijft een onmisbare gids voor de ware liefhebber. Harold Hamersma Huhmcht Duijker Spectrum waarop je 10.000 nummers kunt downloaden." Dat wordt misschien wel de groot ste uitdaging voor het e-book. Zul len uitgeverijen in hun eigen staart bijten als het met het down loaden van boeken dezelfde kant opgaat als met het - illegaal - downloaden van muziek? Voor de Nederlandse iLiad zijn op de Se- lexyz-site 12.500 boeken, vooral in het Engels, beschikbaar tegen beta ling. Daarnaast staan er honderd gratis Nederlandse titels op de site, waaronder studieboeken, reisboe ken en kookboeken. Er zit nog geen literair werk tussen. In Amerika zijn grote uitgevers al verder: daar komen e-versies van boeken tegelijk met het 'echte' boek uit, tegen een lagere prijs. Naar verluidt zal de opvolger van De Da Vinci Code van Dan Brown straks in de VS direct bij het uitko men van de gedrukte versie ook als e-book beschikbaar zijn. „Als ik uitgever van Dan Brown zou zijn", zegt Van der Pluijm, „zou ik dat zeker doen." Astrid Joosten en Therese Boer, Gek op wijn (uitg. Prometheus, 204 blz., 18,95 euro). Harold Hamersma en Hubrecht Duij ker, Wijnalmanak 2008 (uitg. Spec trum, 448 blz., 12,95). Nicolaas Klei, Supermarktwijngids (uitg. Podium, 736 blz., 15 euro). Oz Clarke en James May, Route de vin (uitg. Tirion, 224 blz., 24,95). Matt Skinner, Superwijn 2008 - de 100 wijnen die je gedronken moet heb ben (uitg. Kosmos, 192 blz., 24,95). Hugh Johnson, Wijngids 2008 (uitg. Spectrum, 416 blz, 19,95). foto CPD MEDIASPELE Het heeft even geduurd, maar nu komt ook Packard Bell met een veelzijdige mediaspeler: de Eclipse. Ze heb ben het over een mp4-speler, ge noemd naar de compressie- variant, maar dat zal de gemid delde Nederlander weinig zeg gen. De speler is niet alleen ge schikt voor beluisteren van mu ziek, maar ook voor het bekij ken van foto's, podcasts en vi deo's. Hij is voorzien van een krasbestendig schermpje van 5,5 centimeter. De oplaadbare Li-ion accu gaat 22 uur (muziek) mee. De Eclipse is gemaakt van glanzend zwarte kunststof met aluminium accenten. Ook in te zetten als stopwatch of voicere- corder. Er komen twee uitvoe ringen, van 2 gigabyte (99 euro) en 4 gigabyte (129 euro). INTERNETTOPPERS Twee inter- nettoppers gaan innig samen werken: Monsterboard en Marktplaats. Vacatures van Mon sterboard worden voortaan met een doorgeplaatst op Markt plaats. Voordeel: nog meer werk zoekenden krijgen de perso neelsadvertenties te zien. Markt plaats bood al gelegenheid om advertenties te plaatsen. Nu ko men er tienduizenden bij, want Monsterboard is goed voor zo'n 60.000 vacatures. De samenwer king duurt vier maanden, dan kijken beide partijen verder. NETWERKEN Samsung introdu ceert videobellen zonder tussen komst van een computer met de SyncMaster 220TN. Deze kleurrijke 22 inch monitor heeft een VoIP- en Video-over-IP- functie. Het is een online net werker met geïntegreerde spea kers, digitale camera en micro foon. Voor Samsung is een op vallend design net zo belangrijk als de toepassing van innovatie ve technologieën. De fraai vorm gegeven breedbeeld-monitor laat de meest levendige kleuren zien met hoge helderheid. De in zwarte hoogglanslak uitgevoer de monitor heeft een resolutie van 1680 x 1050 (16:10) pixels en beschikt over 4 USB-poorten. De bedieningstoetsen zijn han dig weggewerkt aan de zijkan ten. De Samsung SyncMaster 220TN kost 999 euro. ONLINE TALEN LEREN Werke lijk alles kan via internet, nu ook al talen leren. Zullen ze bij het LOI niet leuk vinden. Als on line taleninstituut werpt het Ne derlandse Myngle.com zich op. Het aanbod behelst onder meer Chinees, Spaans, Engels, maar ook Filipijns en Oekraïens. Ge mikt wordt op Skype-gebrui- kers. Zij kunnen tegen een zelf te bepalen bedrag een taal leren met een specialist. De officiële start moet nog volgen, maar er zijn al vierduizend gebruikers in geschreven. Het bedrijf is opge richt door pioniers van eBay en taaiinstituut Berlitz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21