Economie Record in Zeeuwse havens Essent stelt plan voor groene centrale uit FNV: jeugd in supermarkt wegwerpartikel ECB vreest prijsefFecten hoge inflatie Fusie op komst van Campina en Friesland Foods Overslag in Vlissingen en Terneuzen stijgt dit jaar met 8,5 procent. Uitbreiding in de ijskast gezet vanwege enorme stijging bouwkosten. Nederlanders sparen meeste voor pensioen Loon stijgt in vervoer, landbouw en diensten Philips koopt eigen aandelen 1 6 Donderdag 20 december 2007 pzc Overslag sterk toegenomen in Zeeuwse havens PZC Felix Binicewicz foto Willem Mieras bron Havenschap Zeeland Seaports door Ben Jansen MIDDELBURG - De Zeeuwse havens hebben de groei weer te pakken. Na twee jaar stagnatie presenteer de havenschap Zeeland Seaports gisteren klinkende overslagcijfers. De aan- en afvoer van goederen per zeeschip komt in 2007 uit op 32,8 miljoen ton; 2,6 miljoen ton meer dan in 2006. Zo'n toename heeft het Zeeuwse havenschap nog nooit beleefd. Vooral in de goederensoorten aard olie en daarvan afgeleide produc- AMSTERDAM - Supermarkten ge bruiken jongeren vaak als 'weg- werppersoneel'. Van hun zestien de tot hun negentiende werken zij hard en op hun twintigste worden ze afgedankt en ingeruild voor een nieuwe jongere van 16. Dat concluderen de jongerenorga nisaties FNV Jong en Dwars en Rood uit de 'flexinspecties' die zij begin augustus hielden. Ze spra ken een kleine tweehonderd jonge ren die bij supermarkten werken. De jongeren hadden een waslijst aan klachten. Ze hebben een tijde lijk contract, werken op oproepba- sis of op basis van van nulurencon- tract. Vaak worden zij na drie tijde lijke contracten ontslagen. Gebro ken diensten -bijvoorbeeld van 9-12 en van 15-17 uur- komen veel voor. De werkdruk is hoog en de beloning laag. Jonge werknemers moeten een betere bescherming krijgen, vinden de organisaties. ten (+15 procent), metalen (+13 procent), ruwe mineralen en bouwmaterialen (+12 procent) en cokes en steenkool (+11 procent) nam de overslag toe. Voedingsproducten/veevoer (-8 procent) en chemische producten (-7 procent) vertoonden een da ling. De groei van de olieoverslag zit voor een belangrijk deel in het feit dat meer per schip en minder per pijpleiding wordt aangevoerd. De daling in de chemie heeft te ma ken met het feit dat de overslag in deze sector juist in 2006 sterk toe nam, waarna dit jaar een stagnatie volgde. De vermindering in de voe dingsproducten komt door het door Chris van Alem ARNHEM - Essent zet de uitbreiding van de Amercentrale in Geertrui- denberg mogelijk drie jaar in de ijs kast. De bouwkosten van de cen trale die groene stroom levert, zijn de afgelopen maanden met vijftig tot vijfenzeventig procent geste gen. „We willen onze investering graag terugverdienen", zegt Essent-be- stuurder Marc van 't Noordende. De ingebruikname stond gepland voor 2014. De kostenstijging wordt veroorzaakt door de enorme uit breidingsplannen van de energie sector wereldwijd. Essent wil de Amercentrale uitbrei den met een hybride-unit van 700 a 800 megawatt. De investering be- wegvallen van een lijndienst op IJs land. De overslagactiviteiten namen voornamelijk toe in Vlissingen. Terneuzen bleef op ongeveer 14 miljoen ton. Volgens directeur Hans van der Hart van Zeeland Seaports is de stagnatie in Terneu zen mede veroorzaakt door het feit dat scheepsruimte steeds duur der wordt. „Vervoerders die in bei de havens zitten, hebben daardoor de neiging zeeschepen maar in Havenschap Zeeland Seaports boekt in 2007 een ongekende groei van de overslag. De toena me deed zich voor in Vlissingen. Terneuzen stagneerde. draagt meer dan één miljard euro. De stroom wordt opgewekt uit een mengsel van kolen en biomass- sa, zoals houtsnippers of agrari sche reststoffen. Essent wil tenmin ste dertig procent biomassa bijsto- ken. Een centrale van deze om vang die volledig op biomassa draait is technisch niet mogelijk, al dus Van 't Noordende. Essent praat met het ministerie van Economische Zaken over sub sidiëring van de bio-energiecentra- le in Cuijk. De huidige subsidiere geling loopt eind 2009 af. Zonder subsidie moet de centrale, die nog geen tien jaar oud is, dicht. In het voorjaar neemt het ministe rie een besluit over een nieuwe subsidieregeling voor groene stroom. Als Nederlandse stroom- producenten de plicht krijgen een vast percentage 'groen' te leveren, leidt dat tot een hogere stroom- prijs, aldus de Essent-bestuurder. één van de twee havens de laten lossen en een deel van de vracht met kleinere schepen door te ver voeren." Op het gebied van containers - de vervoersmethode waarin Zeeland Seaports een grote rol wil spelen - noteerde het havenschap een forse daling: van 414.000 ton naar 257.000 ton (-38 procent). Of wel, uitgedrukt in de standaardmaat van twintig voet, 26.000 contai ners. Dat onderstreept naar de me ning van havenschapsvoorzitter Toine Poppelaars eens te meer de noodzaak dat Zeeland Seaports zo snel mogelijk over een container- terminal voor grote schepen moet kunnen beschikken. BRUSSEL - De Europese Centrale Bank (ECB) maakt zich zorgen over de hoge inflatie en vreest dat de gestegen energie- en voedsel prijzen zullen doorwerken op de bredere economie. Dat zei ECB-president Jean-Claude Tri- chet gisteren in een toespraak aan het Europees Parlement. De inflatie in de eurozone kwam in november uit op 3,1 procent, het hoogste niveau sinds mei 2001. Dat is vooral het gevolg van de fors gestegen prijzen voor voedsel en olie. Volgens de ECB blijft de in flatie ook in de korte termijn nog aanzienlijk boven de inflatiedoel stelling van de bank van net onder de 2 procent. Pas in de loop van 2008 zal de inflatie geleidelijk af zwakken, aldus de ECB-voorzitter. De ECB vreest echter dat de hoge energie- en voedselprijzen de loon eisen en de consumentenprijzen in de eurozone zullen aanjagen. VOORBURG - Nederlanders sparen in Europa het meeste voor hun pensioen. Eind vorig jaar beheer den pensioenfondsen en levensver zekeraars 941 miljoen euro aan pensioengeld. Dat is bijna 1,8 keer de waarde van het bruto binnen landse product (bbp). Het gemid delde ligt op 55 procent. Neder land is koploper. Denemarken is met 102 procent tweede, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. den haag - De cao-lonen stijgen vooral in de landbouw, visserij, vervoer, communicatiesector en andere dienstverleners. Daar komt er gemiddeld 2,3 procent bij. In de industrie is de stijging het kleinst (1,4 procent). Dat blijkt uit cijfers die minister Donner (Sociale Za ken) gisteren publiceerde. Gemid deld stijgen de lonen in de 122 dit jaar afgesloten cao's met 1,9 pro cent, tegen vorig jaar 1,8 procent. eindhoven - Philips koopt de ko mende twee jaar voor vijf miljard euro aan eigen aandelen. Het con cern lijkt zo tegemoet te komen aan kritiek van analisten en aan deelhouders. Die verweten Philips dat er te weinig met het kasgeld (circa vijf miljard) wordt gedaan. Door de inkoop hoeft de winst over minder mensen verdeeld te worden. Dat komt omdat Philips de stukken daarna annuleert. ZALTBOMMEL - De zuivelonderne mingen Campina en Friesland Foods stevenen af op een fusie. Ze voeren hierover oriënterende ge sprekken, meldden ze gisteren. Als de fusie slaagt ontstaat een bedrijf met een omzet van 8,3 miljard eu ro. De twee coöperatieve onderne mingen tellen samen ongeveer 22.000 werknemers. In totaal zijn circa 17.000 melkvee bedrijven in Nederland, Duitsland en België lid van de coöperaties. Vorig jaar leverden zij gezamenlijk 8,7 miljard kilo melk. Friesland Foods en Campina den ken met de fusie beter in staat te zijn verder te groeien. Wat hun consumentenproducten betreft zien ze vooral kansen in Europa, Azië en Afrika. De bedrijven den ken de fusie in de tweede helft van 2008 af te ronden, nadat de le den ermee hebben ingestemd. Campina voert merken als Opti- mel (zuivel) en Milner (kaas). Het bedrijf levert daarnaast wereldwijd ingrediënten voor de voedings- en farmaceutische industrie. Friesland Foods produceert onder meer zuiveldranken onder het merk Friesche Vlag en vruch tensappen zoals Appelsientje. Het bedrijf is vertegenwoordigd in meer dan 100 landen. Melkveehouders in Walcheren en delen van Zeeuws-Vlaanderen en Tholen waren vanouds aangeslo ten bij Campina. Het concern had voorheen een zuivelfabriek aan de Poelendaelesingel in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16