Prestatiecontract: boevenvangen ofbonnendagen? 'Mensen die boetes krijgen voor kleine overtredingen kunnen daardoor juist het respect voor de politie verliezen.Ronald van Steden, Vrije Universiteit in Amsterdam 'Ook de kleine norm handhaven' PZC Donderdag 20 december 2007 1 3 aal i Rob Verheijen (46) Team- en jeugdcoördinator, Gelderland-Zuid „Aan de ene kant willen mensen dat wij minder bonnen uitschrijven, aan de andere kant is er een schreeuw om meer orde en gezag. Dat is dubbel. Je kunt het niet allebei krijgen. Mensen voelen zich al snel niet fair behandeld. Ze willen dat de politie soepel omgaat met hun bekeuringen. Als ik meer dan zeven kilometer te hard rijd, moet ik de oorzaak van het probleem toch echt bij mezelf gaan zoeken." „Met een bekeuring wil je de veiligheid bevorderen en een gedragsverandering veroorzaken. We kunnen niet blijven waarschuwen. Ook de kleine norm moet je handhaven. Daar begint de normvervaging; bij dingen als door rood rijden, straatvernielingen, muziekoverlast." „Ik werk al 26 jaar bij de politie. Dat we bonnen schrijven, wil niet zeggen dat we geen prioriteit kunnen geven aan de excessen. Maar de politie is geen fabriek. Ons werk is niet plannen. Als er een groot incident is, zoals laatst de stroomuitval in de Bommelerwaard, worden er opeens heel veel mensen bij een korps weggehaald. De politiek bepaalt onze prioriteiten." te De ministeries van Binnenlandse Zaken en justitie en de gezamenlijke korpsbeheerders van de 26 politiekorpsen ondertekenden begin 2003 het Landelijk Kader Nederlandse Politie, in de volksmond ook wel 'prestatiecontract' genoemd. In de overeenkomst is een quotum vastgelegd van onder meer het aantal bekeuringen dat een korps in een bepaalde periode moet halen. Naar aanleiding van het contract was in verschillende media al snel sprake van zogeheten 'bonnendagen'dagen waarop een agent zoveel mogelijk bekeuringen uitschrijft om te kunnen voldoen aan zijn of haar persoonlijk bekeuringenquotum. Het eerste prestatiecontract uit 2003 liep tot vorig jaar. Woordvoerder Jelle Egas van de Raad van Hoofdcommissarissen erkent dat er door het contract inderdaad meer bekeuringen zijn uitgeschreven dan voorheen. „Er was de afgelopen vier jaar sprake van een keurslijf, de politie moest nou eenmaal voldoen aan haar taakstellingen van het prestatiecontract." Toch relativeert hij de veel gehoorde klacht van burgers, dat de politie zich maar beter kan bezighouden met boevenvangen dan iedereen maar lukraak op de bon slingeren. Egas: „Een politieagent is een professional die misstanden signaleert en wil oplossen. Hij moet zelf inschattingen maken en is daartoe ook heel goed in staat. Daarnaast: het uitdelen van boetes hoort gewoon bij zijn werk. En in de praktijk heeft het prestatiecontract ertoe geleid, dat een agent ongeveer één bon per dag uitdeelde. Niet meer dan dat." Niettemin zijn de bekeuringen geschrapt als prioriteit in de prestatiecontracten voor de volgende vier jaar. „Misdaadcijfers omlaag brengen, daar gaat het om in het nieuwe verdrag", zegt Egas. Daarbij richten de korpsen zich op vier hoofdzaken: boevenvangen, geweld terugdringen, jeugdbegeleiding en meer agenten in de wijk. Boetes Stijging aantal uitgedeelde bekeuringen snelheid (x min) 2004 2005 2006 parkeren (x min) 0,4 door rood licht rijden met auto (x 1.000) 2004 2005 2006 fietsen zonder licht (x 1.000) totaal verkeersboetes(x min) 2004 2005 2006 2004 2005 2006 10,4 11.0 11.9 Kosten overtreding 2007 (in euro's)* autopapieren/kenteken het rijbewijs niet kunnen tonen rijden zonder rijbewijs onverzekerd rijden ondeugdelijke kentekenplaten verkeersgedrag overschrijding doorgetrokken streep niet rechtshouden op de weg door rood bij een verkeerslicht rijden rechts inhalen parkeren op een invalidenparkeerplaats over de vluchtstrook rijden geen gebruik maken van autogordels ondeugdelijke verlichting niet handsfree bellen niet verkeersgerelateerd in het openbaar (hard)drugs gebruiken openbare dronkenschap zonder sportakte vissen burengerucht en nachtordeverstoring afval op straat gooien afval niet op vastgestelde dag aanbieden als particulier de weg vervuilen vuurwerk buiten toegestane tijd afsteken hond laten poepen waar het niet mag 50 190 320 75 130 75 130 130 130 200 75 75 130 130 50 50 tot 75 75 75 50 75 60 75 In april 2008 gaan boetes met 20 procent omhoog. Dit geldt vooral voor verkeersboetes. Met de verhoging wil het kabinet vanaf volgend jaar 90 miljoen euro extra ophalen. ingraphic. CRW bron; Ministerie van Justitie, CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13