Twijfels in ontuchtzaak Enschede VANAF VANDAAG HELE WINTERCOLLECTIE 50 KORTING ODDS women 'Betere controle bij prikpen' rr-TTi—r ODDS SHOES Vuurwerk duurder door Chinese prijsstijgingen Ook in Groningen zijn mogelijk besmette naalden gebruikt. Deskundigen leveren forse kritiek op optreden OM en politie. 11 Imannenmod e PZC Woensdag 19 december 2007 5 DEN HAAG - Vuurwerk wordt dit jaar duurder. Jasper Groeneveld van Lesli Vuurwerk, Neder- Het aantal verkooppunten is fors gedaald door Door prijsstijgingen in China en hogere transport- lands grootste vuurwerkgroothandel. De vuur- strengere veiligheidseisen. Dit jaar zijn er nog kosten moet de consument ongeveer 5 procent werkverkoop verplaatst zich steeds meer naar 1300 verkooppunten, waar dat er acht jaar gele- meer neertellen. Dat zegt commercieel manager plekken buiten winkelcentra, zoals tuincentra, den er nog 3800 waren. foto Phil Nijhuis/GPD GRONINGEN - Voor het prikken van bloed moeten betere regels ko men. Dat heeft de Nederlandse Vereniging voor Klinische Chemie en Laboratoriumgeneeskunde (NVKC) gezegd naar aanleiding van fouten bij het prikken van bloed bij suikerziektepatiënten. Bloedonderzoek wordt de laatste tijd buiten ziekenhuizen en labora toria uitgevoerd door mensen die nauwelijks opleiding hebben ge had, aldus de NVKC. Het kwali teitsbewustzijn zou ondermaats en een punt van zorg zijn. Gisteren werd bekend dat in de Groningse Van Mesdagkliniek sinds april vorig jaar is gebruikge maakt van prikpennen met moge lijk besmette naalden. Evenals het gezondheidscentrum in Almere werd ook in Groningen de naald mogelijk niet altijd vervangen door een schone. De forensisch psychiatrische kli niek roept patiënten en medewer kers op zich zo spoedig mogelijk te melden voor een bloedtest, zodat kan worden vastgesteld of zij mo gelijk zijn besmet met hepatitis of hiv. Het is nog niet duidelijk om hoeveel mensen het gaat. De fabrikant Roche Diagnostics Nederland uit Almere heeft giste ren artsen, verplegers en andere betrokkenen een waarschuwings brief gestuurd over het juiste ge bruik van de pen. Zowel op de ver pakking als in de bijsluiter staat volgens een woordvoerder duide lijk vermeld dat de prikpen alleen mag worden gebruikt door een pa tiënt die thuis zijn suikergehalte wil controleren. Voor professio nals zijn andere priksystemen be schikbaar, aldus de fabrikant. In een pen zitten zes naalden. De ge bruiker moet de pen na zes keer weggooien. Maar als mensen ver keerd aan de pen draaien, blijven de naalden tevoorschijn komen. Voor het prikken van bloed moe- ten betere regels komen. In een Groningse kliniek en in een gezondheidscentrum in Almere zijn mogelijk patiënten besmet. ENSCHEDE - Drie inwoners van En schede zijn 'wellicht onschuldig' aan verkrachting en misbruik van buurtkinderen in hun woon plaats. Nader onderzoek naar de 54-jarige vader van twee zwakbe gaafde zusjes die de zaak aan het rollen brachten, de 49-jarige moe der en een 47-jarige oom moet twijfel over hun veroordeling weg nemen. Dat stelden drie deskundigen giste ren, die het onderzoek naar de ge ruchtmakende ontuchtzaak uit 1998/1999 tegen het licht hielden. De deskundigen leveren forse kri tiek op de Almelose officier van justitie P. van der Valk en het poli tieteam, op tal van punten. Eén er van is dat verhoorders waarheids vinding niet voorop stelden en rechters ontlastende verklaringen niet te zien kregen. De deskundigen bekeken de zaak voor de Commissie Evaluatie Afge sloten Strafzaken (Posthumus II), ingesteld na de Schiedammer Park- moord. De aanklager bij de Hoge Raad moet beslissen of hij een her zieningsverzoek voor de ontucht zaak indient. Eerder gebeurde dat in de zaak van Lucia de B. De En- schedeërs werden in Almelo (2001) en Arnhem (2002) tot lange celstraffen veroordeeld. De moe der (vijf jaar bij het hof) en de oom (zeven) zaten die al uit. Va der, die acht jaar en tbs kreeg, zit nu in de kliniek Oldenkotte in Rekken. De drie ontkenden de be schuldigingen altijd grotendeels. Voorzitter I. Vermeulen (advo caat-generaal), Th. de Roos (straf- 1^ Volgens een team deskundigen zijn er fouten gemaakt in een ge ruchtmakende ontuchtzaak in En schede. Zij pleiten voor herzie ning van de zaak. rechthoogleraar) en E. van Hoorn (ex-korpschef) melden dat de va der zonder onderzoek 'waarschijn lijk nog lang' in Rekken zit. Het trio stelt dat de feitelijke basis voor de veroordelingen 'fragiel is', gelet op eerdere kritiek op de manier van verhoren van vermeende, jon ge slachtoffers. De informatie die door dit onderzoek is toegevoegd, maakt die basis 'nog fragieler', al dus hun rapport. De deskundigen kunnen er, 'alles overziende, niet omheen de bange vraag onder ogen te zien of de ver oordeelden wellicht onschuldig zijn aan de bewezen verklaarde fei ten'. bnleveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5