geef je aan vrienden door Boer blijft baas in waterschap Meer banen bij Imares Recreatienatuur past goed in plannen Groede Provinciebestuur wil vaste zetels voor boeren niet verminderen. Subsidie provincie gekoppeld aan groei naar 40 medewerkers. PZC Woensdag 19 december 2007 31 Maar dat hoeft niet." Ze zijn er erg op gespitst om een restaurant te creëren waarin iedereen zich thuis voelt. Dus moesten de witte tafella kens wijken voor tafellopers. De ta felkleden wekten een te steriele in druk. Verder wil chef-kok Bart zijn klan ten graag verrassen. Bijvoorbeeld met de keus van ingrediënten. Hol- wortel, kaantjes, melousse uitjes en aardperen, ze zijn allemaal op de menukaart van De Gespleten Arent te vinden. Bedoeld om de mensen te verrassen en om verge ten groenten weer op de kaart te zetten. Bart wil ook graag zijn gas ten kennis laten maken met ver schillende smaken en combinaties. Aparte ingrediënten of smaken zijn ook een manier om met men sen in contact te komen, vertelt Paul. „Niet iedereen weet precies wat voor ingrediënten hij op zijn bord krijgt. Als de gasten daar dan eens naar vragen, raak je al snel in gesprek met de mensen en dat kan er allemaal toe bijdragen dat ze zich bij je thuis voelen en het goed naar hun zin hebben in het restau rant." De twee broers hebben voor een verrassende aanpak van de menu kaart gekozen. Naast de a la carte kaart is het mogelijk een gangen menu samen te stellen met een keuze van de a la carte kaart. Zo kan de gast zelf allerlei combina ties maken en bestaat het pro bleem niet langer dat je bijvoor beeld het voorgerecht van het ene menu erg lekker vindt, maar meer trek hebt in het hoofdgerecht van een ander menu. Bart en Paul houden er wel van hun gasten te verrassen. Ze serve ren hun klanten drie amuses bij aankomst, al was het alleen maar om de mensen eens kennis te la ten maken met verschillende smaakcombinaties. Maar een van die amuses kan dan bijvoorbeeld best een erwtensoepje zijn. De helft van de hoofdgerechten be vat vlees, de andere helft is vis. Ve getariërs moeten hun wensen en voorkeuren bij de reservering even aangeven. De gebroeders Melis zijn nog niet direct met Michelinsterren bezig. Bart: „We willen eerst de puntjes op de i zetten en proberen ver beteringen door te voeren. We hebben natuurlijk nog wel wat plannen, maar het kan ook best drie jaar duren eer die uitgevoerd worden." Zeeuwse restaurants met een Bib Gourmand Binnenhof in Goes. Mondriaan in Domburg. De Gespleten Arent in Middel burg. Des Moules in Philippine. Nolet's Vistro in Yerseke. De Oesterbeurs in Yerseke. y De Gouwe Geit in Zierikzee. In Nederland zijn in totaal 66 restaurants met een Bib Gour mand. Michelin stuurt anonieme in specteurs op pad die een tafel reserveren, bestellen, eten en hun rekening betalen, net als ie dere andere klant. Pas nadat is betaald kan de inspecteur zich eventueel voorstellen en om aanvullende informatie vragen. In 2003 is voor het eerst de Bib Hotel in de gidsen opgeno men, voor hotels waarvan de meeste kamers een maximum prijs hebben van 100 euro per nacht voor twee personen in de grote steden en toeristische centra en 80 euro elders in het land. Bib Gourmand nauw verweven met Michelinmannetje In 1894 zag Edouard Michelin in een stapel banden de contouren van een mannetje. In 1997 werden de eerste Bib Gourmands in de Michelingids toegekend. k De naam is afgeleid van de eerste reclameposter waarop het Michelin mannetje stond. Dat mannetje had een met spijkers en glasscherven ge vulde bokaal in de hand, vanuit de gedachte dat Michelin banden alles konden verzwelgen. De leus die er bij stond luidde: 'Nunc est Bibendum', wat zoveel bete kent als: laat ons drinken. Door deze reclamecampagne kreeg het Miche linmannetje de naam Bibendum. »- Vervolgens is het symbool van het bandenmannetje in de Michelingids te recht gekomen bij de restaurants die een Bib Gourmand verdienen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - In de besturen van de waterschappen 'nieuwe stijl' moet de inbreng van boeren zo groot mogelijk blijven. Daarom wil het dagelijks provinciebestuur niet tornen aan vaste zetels voor de boeren (vier bij Zeeuwse Eilan den, drie bij Zeeuws-Vlaanderen). Overigens krijgt ook het bedrijfs leven evenveel vaste zetels, terwijl voor de natuurbeheerders slechts één zogeheten geborgde zetel is weggelegd. Het verzoek van de Zeeuwse Milieu Federatie om een evenwichtiger verdeling van de vas te zetels, wijst het dagelijks provin ciebestuur van de hand. Het waterschapsbestel wordt ge moderniseerd. Met name de ver kiezing van bestuursleden wordt eenvoudiger. De samenstelling van de besturen verandert. In het hele land worden najaar 2008 verkiezin gen gehouden. Waterschap Zeeuw se Eilanden krijgt 30 bestuursle den, waarvan 21 vrij te kiezen. Zeeuws-Vlaanderen komt op 25 ze tels, waarvan 18 vrije. De Zuidelij ke Land- en Tuinbouw Orgaisatie benoemt de agrarische bestuur ders. De ZMF had voor beide water schappen zeven vaste zetels ge vraagd: drie voor boeren, twee voor bedrijven en twee voor na tuurbeheerders. Argument: met een zetel zijn de natuurbelangen ondergewaardeerd. Het dagelijks provinciebestuur deelt die mening niet: de oppervlakte landbouw grond is aanzienlijk groter dan de hoeveel natuur. Bovendien kun nen de natuurclubs via vrije zetels extra invloed proberen te halen. 1^ De samenstelling van de water- schapsbesturen wordt democrati- ser; wel komen er vaste zetels voor boeren, bedrijven en natuur beheerders. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De vestiging van on derzoekinstituut Imares in Yerseke moet tot 2011 groeien van vijftien naar veertig medewerkers. Dat aan tal dient tot tenminste 2017 ge handhaafd te blijven. De huisves ting zal uitgebreid worden. Deze voorwaarden stelt het dage lijks provinciebestuur aan Imares, dat de hoofdvestiging in Wagenin-' gen heeft. Het is een 'tegenpresta tie' voor de subsidie van 750.000 euro die de provincie aan Imares geeft (verdeeld over tien jaar). Dankzij het geld blijft de Yersekse vestiging voor Zeeland behouden. Dat vindt het dagelijks provincie bestuur erg belangrijk. Vorig jaar was er sprake van dat Imares de ac tiviteiten in Yerseke wilde afbou wen. Daardoor zouden zowel ar beidsplaatsen als kennis voor Zee land verloren gaan. De provincie wil graag proeftuin en kenniscentrum voor aquacul- tuur zijn. Voor de begeleiding hier-, van is onderzoek onmisbaar. Zee land beschikt door de vestiging van Imares in Yerseke over 'een ge renommeerde kennisinstelling' op dit gebied. De kennis van Imares is via de Hogeschool Zeeland gemak kelijk beschikbaar voor het bedrijfs leven. Naast de vestiging in Yerseke gaat Imares voor de toekomst uit van twee andere vestigingen in het noorden des lands (Wadden) en de Randstad. In Yerseke wordt nauw samengewerkt met het Ne derlands Instituut voor Ecologisch Onderzoek (Nioo-Ceme). GROEDE - De inrichting van negen hectare recreatienatuur tussen Groede dorp en Groede-Bad scoort goed bij het projectbureau van de gebiedscommissie in West-Zeeuws-Vlaanderen. De gebiedscommissie beslist mor genochtend over het beschikbaar, stellen van 153.000 euro voor de in richting van het gebied. De negen hectare recreatienatuur sluit nauw aan bij het project Groe de Podium: een aantrekkelijke ver binding met recreatieve voorzie ningen maken tussen Groede dorp en Groede Bad. Daartoe wordt het voormalige hertenkamp momen teel totaal heringericht. De recreatienatuur sluit ook aan bij de toekomstige binnendijk. De ze nieuwe dijk wordt net ten wes ten van Groede Podium aangelegd door Waterschap Zeeuws-Vlaande ren. Ook in dit project is recreatie- natuur voorzien. De werkgroep recreatienatuur van de gebiedscommissie is verheugd dat de plannen goed lijken aan te sluiten bij alle ontwikkelingen. De werkgroep adviseert om het be heer van de negen hectare recrea tienatuur te waarborgen in een nieuwe beheerstichting. Paul Melis en Joris Kriele maken de amuses klaar. Ze proberen gasten te verrassen met smaakcombinaties. foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57