Dansende beer en dode hond Vrijwel vergeten Mis in Vlissingen te horen Werk Damien Hirst en Zeeuwse kunstenaars in Middelburgse galerie. The African Mamas opnieuw in De Mythe Zeeuws Museum leent schilderij Jan Cossaert Fantasyroman van gebroeders Kuipers Band 2nd Place Driver presenteert derde cd Oratoriumvereniging voert in St. Jacobskerk werk van Verhulst uit. pzc Woensdag 19 december 2007 29 door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Vier kunstenaars ex poseren momenteel in Revolution 100.000.000.000.000.000.000.000. 000.000.000.000.000.000.000.000 •ooo.ooo Gallery in Middelburg, maar het werk van Servaas Roe- landse uit Lamswaarde trekt direct de aandacht. Voor het raam staat een levensgrote, van styrofoam ver vaardigde beer, sneeuwwit en met bloedrode klauwen. Dancing bear, zo heet het onontkoombare beeld. Het tweede beeld van Roelandse, Dead dog, is minder prominent. Drie van de deelnemende kunste naars komen uit Zeeland. Ze lever den allemaal recent werk, van dit jaar. Dat van Bianca Runge is di rect herkenbaar, want zij maakt al langere tijd collages waarbij zij uit bestaande afbeeldingen het eigen lijke onderwerp wegsnijdt en het restant combineert met andere af beeldingen. Die aanpak dwingt tot goed kijken, omdat de toeschou wer veelal niet en zeker niet direct beseft wat hij ziet. Runge speelt zo een spel met identiteiten, werke lijkheden en betekenissen. De afge lopen jaren gebruikte ze vaak af beeldingen uit bijvoorbeeld mode tijdschriften; nu is ook de vissen- wereld een inspiratiebron gewor den. De combinaties van uiteenlo pende vissen zorgt weer voor nieu we, kleurrijke waterwezens. Haar zus Nanda Runge schildert met Oost-Indische inkt op papier. Eerder dit jaar exposeerde ze al uit gebreid in De Kabinetten van De Vleeshal. Nu is een wat kleinere se lectie te zien. Runge geeft vooral gebouwen weer, niet gedetailleerd maar teruggebracht tot de voor- Voor het raam staat een levensgrote beer, sneeuwwit en met bloedrode klauwen naamste, architectonisch bepalen de lijnen. De werken ademen soms een desolate sfeer uit. Galeriehouder William Verstrae- ten heeft ook weer enkele werken van de zowel bewonderde als verguisde Britse kunstenaar Da mien Hirst in de tentoonstelling opgenomen, waaronder twee met de bekende gekleurde stippen. De populariteit van Hirst blijkt ook uit de prijzen, want hoewel de lambda-prints in oplagen van en kele honderden zijn vervaardigd, kost een - genummerd en gesig neerd - exemplaar al gauw zo'n twintig mille. R| Expositie 'From the bowl. Uit de kom', t/m 28 december in Revolu tion 10O.OOOetc. Gallery, Lange Noordstraat 41, Middelburg. Geo pend: ma.-vr. 8.00-18.00 uur. goes - The African Mamas komen opnieuw naar Goes. Begin oktober was de Afrikaanse theatershow al te zien in De Mythe en trok toen een uitverkochte zaal. Het grote succes is aanleiding om nogmaals naar Zeeland te komen. De nieu we voorstelling is dinsdag 29 janua ri, opnieuw in De Mythe. Een week later, woensdag 6 februari, is er ook een optreden in het Schel- detheater in Terneuzen. middelburg - Het Zeeuws Mu seum krijgt een nooit eerder uitge leend schilderij van Jan Gossaert voor de grote tentoonstelling Te rug naar Zeeland. In deze expositie (mei-september 2008) worden Zeeuwse topstukken uit de 16e en 17e eeuw bijeengebracht. Museum Boijmans Van Beuningen in Rot terdam is bereid Gossaerts De me tamorfose van Hermaphroditus en Salmacis in bruikleen te geven. KATTENDIJKE - Bij Belgische uitgeve rij Verschijnsel in Mechelen is Het Spel om de Regendanser versche nen, een deels satirische fantasyro man van de Zeeuwse gebroeders Gert P. en Jan J.B. Kuipers. Zij hebben al meer coproducties in het genre op hun naam staan. In de jaren zeventig en tachtig ver scheen een serie SF-verhalen van hen. In 1983 wonnen ze samen de King Kong Award. GOES - 2nd Place Driver, de band van de uit Goes afkomstige gitarist Bart Dietvorst, heeft haar derde al bum uitgebracht: Full speed bare naked. Er staan vijf nummers op, telkens in zowel een elektrische als een akoestische uitvoering. Het al bum is verschenen bij Stacey Re cords, dat bekend heeft gemaakt te stoppen met het uitbrengen van cd's omdat die markt is ingestort. door Corella Nijsse VLISSINGEN - Muziek uit de Roman tiek staat dit jaar centraal bij het jaarlijkse kerstconcert van de Vlis singse Oratorium Vereniging, vrij dag in de Sint Jacobskerk te Vlissin gen. Bijzonder element in het pro gramma is Mis, opus 20 van de vrij wel vergeten componist Johannes Verhulst. Het koor voert verder Lauda Sion van Felix Mendelssohn Bartholdy en La Nuit van Camille Saint-Saëns uit, met sopraan Ca- tharina Jansen, alt Veronique Lam mere, tenor Harry van Berne en bas Willem de Vries als solisten. Johannes Verhulst (1816-1891) be hoorde halverwege de 19e eeuw tot de belangrijkste dirigenten en componisten van ons land. Diri gent Lukas Groen is zelf ook com ponist: „Hierdoor ben ik steeds op zoek naar bijzondere en vernieu wende muziek. Deze mis ben ik op zo'n zoektocht tegen gekomen. Ik was direct hevig onder de in druk van de compositorische schoonheid van dit werk." Verhulst studeerde in Leipzig bij Mendelssohn. Hij was een bewon deraar van Beethoven, wiens in vloeden in zijn werk terug te ho ren zijn. „In het laatste deel van de miszit een thema dat bijna iden- 'lk was onder de indruk van de compositorische schoonheid van dit werk' tiek is aan het snelle thema in het laatste deel van Beethovens negen de symfonie. Dit zorgt voor een heel spectaculair einde van de Mis", vertelt Groen. Een mogelijke verklaring waarom Verhulst als componist in de verge telheid is geraakt, is dat hij als diri gent een nogal conservatieve smaak had. Dit werd door het pu bliek niet gewaardeerd, waardoor hij uit een aantal van zijn functies werd ontslagen. Hij stierf als een verbitterd mens. De VOV is het tweede koor in Nederland dat de Mis van Verhulst uitvoert. „Het koor is hierdoor vernieuwend be zig en dat is belangrijk, want zo brengen we de rijkdom van de Ne derlandse componisten bij het pu bliek onder de aandacht." La Nuit van Saint-Saëns is een an der pareltje dat Groen tijdens een zoektocht in de bibliotheek ont dekte. „Het gaat over de rust en de schoonheid van de nacht. In het middengedeelte klinkt het lied van de nachtegaal door middel van een hele mooie fluitsolo. De sopraan komt hier op een bepaald moment bij met een aantal heel moeilijke en hoge trillers." Dit werk is geschreven voor vrou wenkoor en wordt dan ook door de dames van de VOV uitgevoerd. Groen: „Vorig jaar hebben we een werk van Respighi uitgevoerd waarin vee! stukken voor mannen koor zaten. Nu zijn de dames dus aan de beurt." Vlissingse Oratorium Vereniging o.l.v. Lukas Groen. Zaterdag 22 de cember om 20.00 uur in de St. Ja cobskerk in Vlissingen. De Vlissingse Oratorium Vereniging tijdens een uitvoering. Dancing bear, beeld van Servaas Roelandse. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 55