CZ-topman hekelt service ziekenhuizen Eén op de tien met een relatie is stiekem verliefd op een ander Ook WD voor missie Uruzgan 4 Woensdag 19 december 2007 PZC Verzekeraar wil eisen klantvriendelijkheid in contracten aanscherpen. NS halen norm en mogen prijs verhogen 'Loonstrookje blijft vrijwel onveranderd' Reisbureaus brengen vliegtaks al in rekening Forse groei particuliere beveiligingsbranche Zorg over vogelgriep in Duitsland en Polen Motor is achttien keer gevaarlijker dan auto In bijna 70 procent van de gevallen blijkt stille liefde wederzijds. PvdA is ontevreden over Jack de Vries door Ap van den Berg TILBURG - De service in veel zieken huizen laat vaak te wensen over. Veel specialisten zijn zich er onvol doende van bewust dat patiënten betalen voor de zorg die zij nodig hebben. Deze harde kritiek komt van CZ-topman Mike Leers. Hij wil om die redenen de eisen voor klantvriendelijkheid in de contrac ten met ziekenhuizen aanscher pen. CZ is met 2,7 miljoen verze kerden één van de grootste zorg verzekeraars van Nederland. „Er heerst een beetje het idee van: ach, de mensen komen toch wel op mijn spreekuur", aldus Leers. „Ik zie al dat restaurants zo hande len. Die zijn geen lang leven be schoren. Artsen zijn ook dienstver leners en patiënten hun klanten. Tegen patiënten behoor je niet bot of laconiek te zijn, maar invoe lend. Dat besef moet nu eens door dringen. Zij behoren niet langer te werken vanuit het idee dat zij zijn verzekerd van klandizie." De Orde van Medisch Specialisten is niet ongevoelig voor de kritiek. „De gezondheidszorg is jarenlang afgeknepen. Daardoor hebben ITJ Topman Mike Leers van zorgver- zekeraar CZ noemt de service in veel ziekenhuizen belabberd. Hij wil de eisen voor klantvrien delijkheid beter vastleggen. sommige artsen het plezier in hun werk verloren. Bij een enkeling is de klantvriendelijkheid ver wegge zakt", geeft woordvoerder Ellen van Rooij toe. „Maar harde cijfers ontbreken. En je hebt ook aardige bakkers en onaardige bakkers. Wij moeten het niet overdrijven." Leers vindt het belachelijk dat men patiënten soms wel een uur laat wachten, voordat zij uit de wachtkamer bij de specialist wor den geroepen. „Wanneer een spreekuur van een arts onver wacht fors uitloopt, dan is er toch niets op tegen dat een baliemede werker dat meldt aan patiënten? Er kunnen goede redenen zijn voor uitlooptijden, bijvoorbeeld als een arts voor een spoedklus wordt weggeroepen. Maar dat mag de patiënten best actief worden verteld. Baliemedewerkers kunnen hen in zo'n geval best een kopje koffie aanbieden en informeren of zij hun afspraak misschien liever willen verzetten." Het is de CZ-baas ook een doorn in het oog dat specialisten nog geen inzicht geven in de prestaties die zij leveren. Als patiënt, vindt hij, moet je weten bij wie je het best voor een behandeling terecht- kunt. „De gezondheidszorg moet op dat punt dringend worden opengebroken en dat kan ook. Vraag maar aan een willekeurige specialist bij wie hij het liefst - bij voorbeeld - zijn knie laat opere ren. Dat weet hij precies en die col lega-arts werkt niet altijd in het zelfde ziekenhuis", aldus Leers. PETER UTRECHT - Het treinkaartje wordt vanaf 3 februari 2008 duurder. De Nederlandse Spoorwegen mogen de prijs verhogen nu het is gelukt om 87 procent van de treinen op tijd te laten rijden. De betrokken organisaties kwamen in 2003 over een dat de NS zouden afzien van een tariefverhoging en dat die als nog zou plaatsvinden als de punc tualiteit en klanttevredenheid zou den verbeteren. AMSTELVEEN - Wie er komend jaar van de baas niks bij krijgt, gaat er in besteedbaar inkomen op achter uit. Dat concludeerde Logica CMG gisteren op basis van de salarisgege vens van een miljoen loonstrook- jes. Bij een onveranderd brutoloon blijft ook het nettoloon hetzelfde. Daarmee wordt de voorspelde in flatie van 2,25 procent niet gecom penseerd en gaan veel mensen er dus netto op achteruit. DEN HAAG - De WD heeft gistera vond definitief zijn steun toege zegd aan verlenging van de militai re missie in Uruzgan. Het kabinet heeft daarmee de verlangde 'ruime meerderheid' in de Tweede Kamer voor verlenging met uiterlijk twee jaar. Van de coalitiepartijen CDA, PvdA, Christenunie en oppositie partij SGP - samen al een meerder heid - stemden eerder voor. WD-Kamerlid Hans Van Baaien zei gisteravond tijdens de voortzet ting van het Kamerdebat over de missie, ervan overtuigd te zijn dat een langer verblijf 'bijdraagt aan de veiligheid en een normaal le ven voor de bewoners in Uruz gan'. De verzekering van het kabi net dat na 2010 geen enkele Neder landse militair meer in de Afghaan se provincie zal zijn, heeft de libe ralen over de streep getrokken. Maandag was al duidelijk gewor den dat de WD tevreden was met de toezeggingen dat de extra kos ten niet ten laste komen van De fensie, en dat de Nederlanders in Uruzgan vanaf augustus 2008 steun krijgen van Frankrijk, Hon garije, Tsjechië en Slovenië, en ook van Australië. UTRECHT - Mensen die na 1 juli per vliegtuig op reis gaan, moeten de vliegtaks nu al betalen. Het Alge meen Nederlands Verbond van Reisondernemingen adviseert de leden de belasting in rekening te brengen, hoewel de Eerste Kamer nog met de invoering ervan moet instemmen. Met de vliegtaks wil het kabinet milieuonvriendelijk gedrag ont moedigen. DEN HAAG - Het aantal particuliere beveiligingsbedrijven is de afgelo pen vijfjaar met 80 procent toege nomen. Iin de branche zijn 32.000 mensen werkzaam tegenover vijf tigduizend politieagenten. Dat blijkt uit een promotieonder zoek van Ronald van Steden, ver bonden aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Het bedrijfsleven is de grootste opdrachtgever van de particuliere beveiligers. DEN HAAG - Pluimveehouders ma ken zich zorgen over de vogelgriep in Duitsland en Polen, waar de ge vaarlijke HsNi-variant is vastge steld. Transportwagens waarmee levend pluimvee of broedeieren naar deze landen zijn vervoerd, moeten terug in Nederland extra worden schoongemaakt en ont smet. Voor personenvervoer gelden geen beperkingen. BRUSSEL - Motorrijders hebben per kilometer achttien keer meer kans op een dodelijk verkeersongeval dan automobilisten. Dat blijkt uit een studie van de Europese ver keersveiligheidsorganisatie. Vorig jaar zijn 6200 motorrijders omge komen op Europese wegen. Zij vor men daarmee 16 procent van de verkeersdoden, terwijl zij slechts verantwoordelijk zijn voor 2 pro cent van alle afgelegde kilometers. DEN HAAG - Jack de Vries verlaat dinsdagmiddag Paleis Huis ten Bosch in Den Haag na zijn beëdiging. De PvdA is ontevreden over de eerste brief die de nieuwe staatssecretaris van Defensie heeft ondertekend. De Vries meld de gisteren op zijn eerste werkdag samen met minister Eimert van Middel koop dat er vooralsnog geen extra geld nodig is voor de nazorg aan militai ren en veteranen die zijn uitgezonden naar Afghanistan. De PvdA vindt dat er wel meer geld nodig is. foto Robin Utrecht/ANP '(AOED Z-O NIET op REAuEftEN AMSTERDAM - Kijkt een getrouwde collega glazig voor zich uit? Rea geert een echtgenoot of echtgeno te afgeleid als hem of haar iets ge vraagd wordt? Grote kans dat deze persoon op dat moment denkt aan iemand anders dan zijn part ner. Uit onderzoek van Psychologie Magazine, waarvan de resultaten gisteren naar buiten zijn gekomen, blijkt dat één op de tien mensen met een relatie (9 procent) stie kem verliefd is op een ander dan zijn of haar partner. Het tijdschrift ondervroeg vierhonderd mensen van 18 tot en met 65 jaar. Het feit dat de verliefde zelf al een relatie heeft, is ook het meest genoemde motief om een stille liefde niet op te biechten. Uit het onderzoek blijkt verder dat van alle Nederlanders (met of zon der relatie) één op de acht een stil le liefde heeft. Tachtig procent van de Nederlanders zegt overigens ooit in zijn of haar leven een stille liefde te hebben gehad. Het onderwerp van onze heimelij ke liefde lijken wij dichtbij te vin den. In de top drie van mensen op wie wij in stilte verliefd zijn ge weest, staan klasgenoten op de eer ste plek, vrienden op tweede en collega's op derde. Daarna volgen iemand uit de buurt, 'ex-geliefden' en 'partners van vrienden'. Van de mensen heeft 83 procent zijn grootste stille liefde nooit op gebiecht. Bij de mensen die het achteraf wél dec'en, bleek het in bijna 70 procem /an de gevallen wederzijds te zijn geweest. Volgens het tijdschrift wordt de verliefdheid in stilte als heftig erva ren. Van de heimelijk verliefden vond 40 procent hun grootste stil le liefde zelfs heftiger dan hun grootste wederzijdse liefde. Opval lend is dat mensen hun verliefd heid intenser ervaren naarmate zij ouder zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4