Zeeland Gevallen engel Kanon staat stuk geschikter aan buitenzijde Noordhavenpoort Christmas carols in Jacobuskerk Geen stoelen, wel een betere bank Slavenkas geeft schiettuig met rolpaard vandaag aan gemeente. Muziekgroepen en koren en actief in kersttijd. Kerstproductie bij Pontes blinkt uit door goede bedoelingen. wmm m 9 22 Woensdag 19 december 2007 PZC door Martijn de Koning ZIERIKZEE - De loop van een ka non richten op het huis van de burgemeester zou een beetje cru zijn. Het ding naar de stad laten wijzen, kan natuurlijk helemaal niet. Na enig wikken en wegen spuwt het gevaarte, dat vorige week verhuisde van de binnenzij de van de Noordhavenpoort naar de andere kant, zijn kogels nu in de richting van de Oosterschelde: daar waar het gevaar over water na dert. Dat is natuurlijk maar theorie. Het kanon bij de Noordhavenpoort hoeft geen vreemdelingen meer buiten de deur te houden. Maar het moet het doen terugdenken aan de tijd dat dit nog wél dagelijk se praktijk was. 'Het herinnert aan de strijd die de Zierikzeeënaren door de eeuwen heen hebben ge voerd tegen aanvallers', noemt de gemeente Schouwen-Duiveland het officieel. Wethouder Wijnand Renden neemt het kanon vanmiddag om 16 uur officieel in ontvangst van de Slavenkas. Deze club, in 1735 op gericht om gevangen Zierikzeese De Slavenkas liet afgelopen voorjaar een rolpaard (onderstel op wieltjes) maken voor het kanon. foto Dirk Jan Cjeltema zeelui vrij te kopen en zich nu in zettend voor de maritieme geschie denis van Zierikzee, liet afgelopen voorjaar een rolpaard maken voor het kanon. Dat onderstel op wiel- 1^ Het kanon dat jarenlang niks lag te doen aan de binnenzijde van de Noordhavenpoort, ligt sinds kort op de plek waar het hoort: aan de buitenzijde van de stad. tjes zat er van origine ook onder. „Na een schot kreeg een kanon een terugslag", weet Huib Uil, pre sident-commissaris van de Slaven kas. „Door dat onderstel konden ze hem snel weer terugzetten." De nieuwe locatie noemt Uil 'een stuk geschikter'. „Op z'n oude plek lag hij een beetje niks te doen. Een kanon hoort aan de bui tenkant van de stad te staan." door Piet Kleemans RENESSE - Een Shantykoor in hart je Zierikzee, kerstzang in de Grote kerk in Haamstede en Christmas Carols in de Renesser Jacobuskerk. Diverse muziekgroepen zijn rond kerst actief. Shantykoor Neptunus luistert za terdag de kerstmarkt op het Haven plein in Zierikzee op met zeemans liederen. Het optreden begint om 13.30 uur. De Renesser Jacobuskerk staat in kersttijd geheel in het teken van kerstmuziek. Zondag 23 december speelt en zingt het Valcooch En semble onder leiding van Henk Blom onder meer twee carol- secties: De Wereld wacht en Merry Christmas. Aanvang 09.30 uur. In de gezamenlijke kerstnacht dienst met Noordwelle op 24 de cember (22.00 uur) werkt het kerk koor onder leiding van Irina Zhyn- kina mee. Gezongen wordt onder meer Joy to the world en See, amids the winter snow. Het Schouws Ko perensemble onder leiding van Henk Blom is eveneens present. Annemarie Heiligers verzorgt een declamatie. Op eerste kerstdag zijn er om 09.30 uur in de Jacobuskerk in Renesse en 11.00 uur in de Corne- liuskerk in Noordwelle kerstdien sten. Aan deze diensten wordt meegewerkt door de Kerstcantorij onder leiding van Kees Groenleer. Tijdens deze dienst klinken ook de hoorn van Carla Visser en de trompet van Piter Jan Goodijk. Op 31 december om 18.00 uur ver leent het Kleinkoor Renesse onder leiding van Cor van Eek medewer king aan een Oudejaarsvesper- dienst in de Corneliuskerk in Re nesse. Ds. Piter Goodijk is in alle genoemde diensten de voorgan ger. In de Jacobuskerk wordt het orgel bespeeld door Kees Groen leer. Ton Kranendonk bespeelt het orgel van de Corneliuskerk. Eerste kerstdag wordt in de Grote kerk in Haamstede een gezinskerst dienst gehouden. Voorganger is ds. F. van IJsseldijk. De samenzang wordt geleid door Aart Kot met medewerking van mezzosopraan Helma Kot. De dienst begint om 10.00 uur. De doopsgezinde gemeente Oud dorp houdt 24 december in de kerk aan de Dorpstienden twee kerstnachtdiensten bij kaarslicht. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Veel tijd is er tegen woordig niet meer beschikbaar voor het maken van een theater voorstelling bij Scholengroep Pon tes Pieter Zeeman in Zierikzee. „We krijgen daar nog maar dertig uur voor toebedeeld", zegt docent Clemens Bentlage. „En in de prak tijk hebben we er nu toch ook weer veel meer tijd ingestoken", vult zijn collega Frans Friederich hem aan. Met oog op de beperkte tijd koos het duo er dit keer voor reeds rond de kerst met een voorstelling te komen en er niet meer drie kwart jaar mee bezig te zijn, zoals voorheen. Het resultaat is de mu ziektheatervoorstelling Angel, die deze week wordt opgevoerd in de aula van de school. Die ruimte biedt geen echte theaterambiance, maar met veel inzet voor decor, ge luid en belichting valt er veel illu sie te creëren. „In augustus bedachten we samen op een terrasje dat we de voorstel ling maar eens zoveel mogelijk door de leerlingen zelf moesten la ten maken", vertelt Bentlage.. Hij en Friederich lanceerden alleen een titel: Angel dus. Aan de leerlin gen die wilden meedoen het ver zoek op auditie te komen met een zelfbedacht fragment tekst, poëzie, zang, dans of muziek op basis van die titel. Circa 25 leerlingen gaven gehoor aan de oproep en velen kwamen met verrassende bijdra gen. „Esther Fluijt kwam zelfs met een volledig concept voor de voor stelling. Dat hebben we graag over genomen", zegt Bentlage. „Ik vond het leuk om zo'n concept te schrijven en het dan met elkaar verder uit te werken. Ik had na tuurlijk heel graag zelf ook meege speeld, maar ik ben nu al drie maanden geveld door de ziekte van Pfeiffer. Ik hoop na de kerstva kantie weer naar school te kun nen", vertelt een nog wat broze Es ther voorafgaand aan de première gisteren. Zij lanceerde het idee van een en gel over wie klachten binnenkwa men. De engel moet zich tijdens een functioneringsgesprek verant woorden. „Ik heb een beetje in het midden gelaten met wie dat ge sprek gevoerd moest worden. Di rect God opvoeren vond ik ook zo wat. Ik dacht meer aan een onder directeur of zo", zegt de bedenk ster. Uiteindelijk speelt God wel degelijk een rol in deze voorstel ling. „Maar dat gebeurt wel met al le respect", laat Bentlage vooraf gaand aan de voorstelling de zaal nog even weten. De 'gevallen en- 'Direct God opvoeren in een functioneringsgesprek vond ik ook zo wat' gel' krijgt nog een herkansing, Ze moet naar de aarde van God om twee rivaliserende groepen jonge ren bij elkaar te brengen. Als ze die kans verpest, betekent het dat ze een ex-engel wordt. „De bood schap in mijn concept was dat mensen nog zo verschillend kun nen zijn, maar dat ze altijd wel iets gemeen hebben", geeft Esther aan. De relatief korte voorbereidings tijd is wel een beetje af te zien aan de voorstelling. Door schokkerige overgangen ontbreekt het aan voortstuwing van het verhaal. Ver der zorgt een te hooi en te gras op komende pinguin wel voor grappi ge momenten, maar hij is het spoor wat te bijster om lang leuk te kunnen blijven. Met enthousias me van spelers en muzikanten blinkt de voorstelling echter voor al uit door goede bedoelingen. Muziektheatervoorstelling Angel bij Pontes Pieter Zeeman Muziektheatervoorstelling Angel is gemaakt en wordt gespeeld door leer lingen van Pontes Pieter Zeeman van klas 1 t/m 6. De opvoeringen worden gegegeven in de aula van gebouw Zuid van de ze Scholengemeenschap. Vanmiddag is er een opvoering voor de leerlingen van de brugklassen, aan vang 14.00 uur. Vanavond vanaf 20.00 uur wordt nog een openbare voor stelling gegeven. - Entreeprijs €2,50, reserveringen via: lplu@pieterzeeman.nl Geven wordt een feest met een CADEAUBON voor een compleet make-over-arrangement van NOORDWELLE - De banken van de Corneliuskerk in Noordwelle wor den opgeknapt. Het zitvlak wordt verbreed en de leuning wat hellen- der gemaakt. Na deze opknap beurt worden de banken terugge plaatst. Het idee om ze door com fortabeler stoelen te vervangen, is door de monumentencommissie afgewezen. Dus is, ondanks het ho gere prijskaartje, gekozen voor het comfortabeler maken van de be staande banken. Die kunnen bij bepaalde activiteiten ook worden weggehaald. Met deze ingreep proberen de Vrienden van de Kerk het gebouw (multi)fünctioneler te maken. Om bredere gangpaden te krijgen, wordt ook een rijtje banken aan de zijkant gesloopt. De klus begint begin volgend jaar. De banken in de Corneliuskerk zijn midden negentiende eeuw neergezet. Ze worden nu comfortabeler gemaakt. foto Dirk-Jan Gjeltema Op 12-12-2007 is ten laste van Michiel van Bremen, thans zijn de zonder bekende woon- of ver blijfplaats zowel in als buiten Nederland, een proces verbaal betekend door N.A. Polderman, t.k.-gerechtsdeurwaarder. Middels voormeld exploot wordt betrokkene gedagvaard om op maandag 17 maart 2008 's mor gens om 10.00 uur in persoon of bij gemachtigde te verschijnen ter terechtzitting van de rechtbank Middelburg, sector kanton, locatie Middelburg. In voormeld exploot wordt ondermeer gevorderd ver oordeling van M. van Bremen tot betaling van een geldsom. Een afschrift van dit exploot kan worden verkregen bij onder staand gerechtsdeurwaarders kantoor. Buys Partners B. V. Ondernemersweg 5 4691 SL Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 26