Luysterkreek bezorgt Flipland droge voeten 3%illll Kleine geschiedenis van familie Leupen 30 Dinsdag 18 december 2007 PZC Waterschap Zeeuwse Eilanden voert op Sint-Philipsland in diverse etappes een wa terplan uit. Voornaam ste doel: wateroverlast voorkomen, verdroging bestrijden en de kwali teit van het water ver beteren. Mooi meege nomen is dat dankzij aanleg van natuurvrien delijke oevers ook landschap en natuur een plus krijgen. Bij de Luysterkreek worden natuurvriendelijke oevers aangelegd. De capaci teit van het gemaal is vergroot. foto Dirk Jan Gjeltema door Rinus Antonisse Het is alweer bijna tien jaar geleden. Najaar 1998 ston den grote delen van Zee land door overvloedige re genval onder water. Ook op Sint-Philipsland hielden ze het niet droog. Als uitvloeisel hiervan maakte waterschap Zeeuwse Eilan den een gebiedsplan waarin maat regelen staan om het schiereiland waterproof te maken. Eerst water vasthouden, dan water bergen en vervolgens afvoeren, zijn de uitgangspunten. Keurig vol gens de opvattingen van het water beheer 21e eeuw. Tegelijk wordt voldaan aan de regels van de nieu-~ we Europese kaderrichtlijn water, die vooral slaan op het verbeteren van de kwaliteit van het oppervlak tewater. Sint-Philipsland is het eer ste gebied waar Zeeuwse Eilanden op deze manier aan de slag gaat. Rond 2015 moeten in het hele wa terschap de watersystemen op or de zijn. Onderdeel van het gebiedsplan is een project in de Oude Polder (en daarmee ook het dorp Flipland). De ruim 2000 jaar oude Luyster kreek ondergaat een gedaantever wisseling. Na roven oogst is dit na jaar begonnen met de werkzaam- Andere watermaatregelen In de hoger gelegen Anna Jaco- bapolder wordt eveneens de waterberging vergroot door aanleg van natuurvriendelijke oevers. Delen van de Anna Jacobapol- der hebben last van verdro ging. Om daar wat aan te doen wordt aan de Mosselweg een stuw aangepast en een nieuwe stuw aan de Lageweg aange legd. De Bruintjeskreek krijgt een be tere, meer op de natuur afge stemde, waterhuishouding. De afwatering van akkers aan de oostkant wordt afgeleid. heden, vertelt Kees de Witte van Zeeuwse Eilanden. Zijn collega Kees Steur vat ze samen: de toe voer naar gemaal De Luyster verbe teren, zorgen voor meer waterber ging en de waterkwaliteit verbete ren door aanleg van natuurvrien delijke oevers. Het werk is voor ruim driekwart gereed, zegt De Witte. Nu is het te nat om met zware machines op het land te rijden. „De rest volgt komend voorjaar." Vorig jaar is de capaciteit van het gemaal flink ver groot. Het gemaal kan 195.000 liter water per minuut wegpompen. Meer waterberging en natuurvrien delijke oevers kosten ruim vier hec tare landbouwgrond. De grondver werving nam bijna één jaar in be slag. „De mensen zien het belang van de maatregelen wel in, maar een boer moet leven van zijn grond en wil graag compensatie. We hebben het hier getroffen. Er kwam een hele boerderij te koop en er was dus vervangende grond beschikbaar", geeft De Witte aan. Pluspunt is ook dat de grond die bij het graven van de natuurvrien delijke oevers vrijkomt, wordt ge bruikt om lage delen in de akkers op te vullen. Het waterschap houdt de ver nieuwde Luijsterkreek in eigen be heer. Overdracht aan een natuur organisatie (Het Zeeuwse Land schap beheert de nabije Bruintjes kreek) is niet aan de orde, legt Steur uit. „Waterbeheer is 100 pro cent een taak van het waterschap. Het gaat om berging en door- en afvoercapaciteit. Dat wil je zeifin beheer hebben. Het is geen natuur die we aanleggen, wij beheren niet op soorten." Hij voegt eraan toe dat wel zoveel mogelijk een natuurvriendelijk be heer wordt gevoerd (onder meer weinig en stapsgewijs maaien). 'Ecologisch maatwerk', noemt Steur het. Deskundigen van het waterschap volgen de ontwikke ling van de nieuwe oevers (met een breedte tussen 4 en 35 meter en een lengte van 5,8 kilometer). door Rinus Antonisse Een degelijke, protestantse familie uit de middenklasse. In de loop van de 16e eeuw als zo velen van uit Vlaanderen in Nederland te recht gekomen. Beroepen als lakenwe vers, dominees, (veel) onderwijzers, kooplieden. Hecht verankerd in die middenklasse, zonder echte uitschie ters naar boven en beneden. Geen be roemdheden of bijzondere personen die in de geschiedenisboeken horen. Zo schetst Piet Leupen (Goes, 1939) zijn voorgeslacht in het boek Familie- zilver, een nalatenschap van het burger geslacht Leupen. De oud-hoogleraar middeleeuwse geschiedenis aan de Uni versiteit van Amsterdam putte ervoor uit nagelaten geschriften, maar gebruik te vooral gesprekken die hij voerde met familieleden. De Leupens hebben vele voetstappen in Zeeland geplaatst (Goes, Middel burg, Zierikzee). De jongste geschiede nis laat Leupen onbesproken. Hij wil geen zaken naar buiten brengen 'die vasthaken aan op dit moment nog le vende gevoelens en opvattingen.' Het boek gaat zodoende twee generaties te rug en trekt zo verder de historie in, tot in het 16e eeuwse West-Vlaanderen. Be zien vanuit één lijn, die van zijn vaders familie. Leupen begint overigens bij zichzelf Hij legt uit waarom hij op zoek is ge gaan naar een eigen verleden en steeds meer betrokken raakte bij het leven van zijn familieleden. Maar de nadruk ligt op de 19e eeuw. Het degelijke van de familie blijkt onder meer uit het ont breken van schuinsmarcheerders of ge vallen vrouwen. Er werd bijzonder veel genetwerkt en daar kwamen de Leu pens ook openlijk voor uit. Het verwer ven en behouden van een goede naam, nam een belangrijke plaats in. Zelfkritiek spaart Leupen niet. Hij sig naleert door de generaties heen een sterk eigengevoel. „Dit gevoel herken ik bij mijzelf en zie ik ook bij mijn naaste familieleden." Mogelijk heeft het te ma ken met historisch besef en, zeker van toepassing in de 19e eeuw, de positie in de lokale samenleving. De vraag is natuurlijk in hoeverre de kleine geschiedenis van het geslacht Leupen interessant is voor een brede le zerskring. Niet echt, maar de dikwijls gewone beslommeringen die Leupen opdist, zorgen voor aardige momenten. Bijvoorbeeld waar hij beschrijft onder welke omstandigheden zijn grootvader Davied Pieter en oudtante Jet, samen met hun twee broertjes, vanaf 1872 in het weeshuis aan de Singelstraat in Goes leefden. Sober en deugdzaam. Als de wezen familieleden wilden bezoe ken, ging dat niet zomaar. Er moest door de weeshuisvader steeds toestem ming aan het bestuur worden ge vraagd. Familiezilver. Een nalatenschap van het burgergeslacht Leupen. Door Piet Leupen. Uitgave Gopher, Amsterdam. Prijs 22,50 euro. stuw Bruintjeskreek noordoost liNT-PHIUPSLAflD waterscheiding Bruintjeskreek oost/west Sint- Philipsland gemaal Luysterkreek Waterplan Sint-Philipsland Op Sint-Philipsland wordt gewerkt aan een waterplan. Waterschap Zeeuwse Eilanden hoopt zo het vasthouden, bergen en, vervolgens, afvoeren van water beter te kunnen beheersen. opmaling stuw Lageweg aanleg natuurvriendelijke j oevers stuw Mosselweg PZC Willem Adriaansens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 56