Binnenland WD toch achter missie in Uruzgan Al vier dagen Geen bon voor lichte vergrijpen 4 Dinsdag 18 december 2007 PZC Liberalen lijken genoegen te nemen met antwoorden ministers. Politievakbonden voeren vanaf morgen een coulancebeleid. Kerk wil niet op radio in debat met Hendrikse Opvarende vermist na aanvaring op IJ Nederland telt steeds meer hoger opgeleiden 'Mogelijk behandelen tegen wil van patiënt' Stug rokend de oudste man van ons land CPB vreest drama met volstromen Wajong den haag - De WD zal de verlen ging van de Nederlandse missie in Uruzgan vrijwel zeker steunen. De partij heeft gisteravond in een de bat met de verantwoordelijke mi nisters voldoende garanties gekre gen over de financiering, de inzet van andere landen en het doel van de missie. WD-Kamerlid Hans van Baaien had 'harde toezeggingen' geëist, maar het leek er op dat hij ook met de 'politieke overtuiging' van het ministerstrio genoegen zou ne men. De WD heeft tot nu toe al tijd ingestemd met buitenlandse missies. „Eventuele tegenvallers in Afgha nistan mogen niet voor rekening van Defensie komen", aldus Van Baaien tegen de ministers Maxime Verhagen van Buitenlandse Zaken, Eimert van Middelkoop van Defen sie en Bert Koenders van Ontwik kelingssamenwerking. Van Middel koop antwoordde hem dat de mi nisteries van Buitenlandse Zaken en Financiën eventuele tegenval lers opvangen. „De missie is volle dig en degelijk gefinancierd." Frankrijk, Hongarije, Tsjechië en Slovenië hebben toegezegd dat zij de Nederlandse missie in Uruzgan vanaf augustus volgend jaar zullen steunen. Australië zit al in het ge- prj De VVD staat hoogstwaarschijn- lijk toch achter een verlenging van de missie in Uruzgan. De libe ralen kregen gisteren in het de bat genoeg garanties. bied met duizend mensen en heeft aangegeven daar te blijven. Met Georgië wordt nog gesproken over een eventuele inzet. Van Middelkoop gaat ervan uit dat de landen voor de volle twee jaar aanwezig blijven in de zuidelijke Afghaanse provincie. Een groot derde land om naast Australië en Nederland de missie uit te voeren, waarop het kabinet had gehoopt, heeft zich niet gemeld. Toch is steun van andere landen volgens de minister niet uit te sluiten. Ook wilde de WD bij het kabinet de overtuiging proeven dat de ver lenging van de missie eventuele of fers waard is. Van Baaien: „Ik wil de achterblijvers en nabestaanden in de ogen kunnen kijken en kun nen zeggen dat de situatie van Uruzgan door de Nederlandse in breng is verbeterd." Van Middelkoop sprak zijn ver trouwen in de uitkomst van de missie uit. „De Afghaanse bevol king is in 2010 beter af" „Het zou een zwarte dag zijn als de WD niet met een missie zou instemmen, omdat wij de troepen in Afghanistan wel steunen. Maar soms zijn zwarte dagen nodig als je geen vooruitgang kunt zien", al dus Van Baaien. Volgens het CDA zou de missie zonder steun van de WD 'als een kaartenhuis' in elkaar storten. Met WD, SGP, PvdA en CDA heeft het kabinet de steun van twee derde van de Kamer. PW, SP en GroenLinks zijn tegen. Het kabinet heeft geen instemming no dig, maar zoekt brede parlementai re steun voor risicovolle missies. De Kamer praat de komende da gen verder over de missie. PETER door Dylan de Gruijl DEN HAAG - Wie zich schuldig maakt aan kleine snelheidsovertre dingen of geen identiteitsbewijs op zak heeft, komt er vanaf mor gen vanaf met een waarschuwing in plaats van een bon. De Neder landse Politie Bond (NPB) sluit zich waarschijnlijk vandaag aan bij de acties voor een betere cao. De politievakbonden ACP en ANPV kondigden gisteren al aan om tot Tweede Kerstdag bij kleine vergrijpen een 'coulancebeleid' te voeren. De NPB is de enige bond die zich nog moet uitspreken over acties. Voorzitter Hans van Duijn acht de kans groot dat zijn bond meegaat in het coulancebeleid. Bij lichte overtredingen blijft vaker het bonnenboekje op zak. Als die actie niets oplevert, wil de NPB van 9 tot 11 januari staken. „We voeren de druk geleidelijk op", al dus Van Duijn. „Stakingen zullen zich als een olievlek over het land verspreiden." De bonden hameren erop dat het 'coulancebeleid' alleen geldt voor overtredingen die de openbare or de en veiligheid niet bedreigen. „Uiteindelijk beslist de agent altijd zelf', aldus ACP-voorzitter Gerrit van de Kamp. „Maar wie met alco hol achter het stuur zit, wordt be keurd. Ook als het één glaasje is." Honger lijden om van je schuld af te komen, voor duizenden gezinnen is dat inmiddels de werkelijkheid. Hulpverleners dwingen hen rond te komen van tien, twintig euro per week. „Dit is onmenselijk." door Laurens Kok en Jacqueline Steenwijk Zelf eet de 42-jarige Sjaan Verhaar uit Rotterdam gerust een week lang brood. „Ik maal er niet zo om. Als de kinderen maar te eten hebben." Groente, aardappe len en vlees dan. Het goedkoopste wat zij kan vinden. „Zelfs voor een pakje margarine zoek ik alle folders af. Als het ergens vier euro cent goedkoper is, dan haal ik het wel daar." Verhaar moet met haar gezin, drie kinderen van respectievelijk vijf, elf en achttien jaar oud, rondko men van 97 euro per maand. Dat is wat overblijft nadat al haar vaste lasten zijn betaald en een deel van haar schulden zijn afgelost. De meeste schuldeisers staan echter nog in de rij. Geld om ook hen te rug te betalen, is er niet. „Ik ga nu een schuldhulpverleningstraject in", zegt Verhaar hoopvol. Maar of zij daarmee echt beter af is, is nog maar de vraag. Bij de stichting Voedselbank Nederland stromen de aanvragen dagelijks binnen. „Hier, deze zit al in de schuldhulpverlening. Deze en de ze", leest oprichtster Carla Sies van de Voedselbank voor uit de formulieren. Zo krijgt een gezin met zes kinde ren 68 euro per maand om van te eten en te leven. Het gezin zit al in een schuldsaneringstraject. Meer dan dit wordt het niet. „Laatst kreeg ik nog een aanvraag van een man die al vier dagen hon- denbrokken had gegeten. Dit kan toch niet? Dit is onmenselijk. Er moet een minimumbedrag over blijven om van te leven", vertelt Sies. Tienduizenden mensen zitten in middels in de schuldhulpverle ning. Bij voedselbanken en schuld hulpverleners hebben dit jaar 10 procent meer mensen zich gemeld met zware financiële problemen. Volgens Ger Jaarsma van de NWK, de koepelorganisatie van schuldhulpverleners, komen de be schreven schrijnende verhalen bij zijn instanties niet voor. „Wij be seffen dat niemand het vol kan houden om van tien euro in de week te leven. Dit soort afspraken maken wij niet. Alleen in hele ho ge uitzondering, wanneer er nau welijks geld is om schulden af te lossen. Want de schuldeisers wil len wel iets terug." WAT PoEN JulMlE EIGéNDjk MET KERS7M|S HILVERSUM - De leiding van de Pro testantse Kerk in Nederland wil niet met dominee Klaas Hendrikse uit Middelburg in debat gaan over het boek Geloven in een God die niet bestaat, waarin Hendrikse zich een gelovige atheïst noemt. De Ikon wilde de predikant en het synodebestuur zondag laten discus siëren in het radioprogramma De andere wereld. AMSTERDAM - Bij een bootongeluk op het Amsterdamse IJ is gister avond een persoon vermist ge raakt. Tevergeefs hebben de water- politie en de brandweer met een helikopter en schepen naar de op varende gezocht. Een binnenvaartschip overvoer rond zes uur een historisch schip van ongeveer 20 meter lengte. Het historische schip zonk kort na het ongeluk. VOORBURG - Een steeds groter deel van de Nederlanders behaalt een diploma in het hoger onderwijs. Vooral vrouwen nemen deze stij ging voor hun rekening. Dat blijkt uit cijfers van het CBS. Eén op de vier Nederlanders tussen 15 en 65 jaar had in 2006 een diploma van het hoger beroepsonderwijs of het wetenschappelijk onderwijs. Tien jaar geleden was dat één op de vijf. UTRECHT - Patiënten moeten tijdig aangeven dat zij geen man of vrouw als hulpverlener wensen. Doen zij dat niet, dan heeft het zie kenhuis niet de plicht alsnog op het verzoek in te gaan. Dat stelt de artsenorganisatie KNMG over de vrije artsenkeuze. In het geval van een bevalling moeten de vrouw en haar begeleider met alle mogelijke middelen worden overtuigd van de noodzaak van een behandeling. ROTTERDAM - Johannes van der Giessen is nog niet van pb' de pijp aan Maarten te geven. Integen deel. Hij rookte gisteren, op zijn verjaardag, een extra pijp of sigaar. Van der Giessen mag zich met zijn 108 levensjaren de oudste man van Nederland noemen. Van der Giessen woont nog thuis, in de Rotterdamse wijk Schiebroek, sa men met zijn jongste zoon(67). DEN HAAG - Het Centraal Planbu reau (CPB) vreest een herhaling van het WAO-drama gezien het groeiend aantal mensen dat we gens een beperking van jongs af aan afhankelijk is van een Wa- jong-uitkering. Net als bij de WAO in de jaren zeventig en tachtig neemt nu de instroom van vooral mensen met psychische en licht verstandelijke aandoeningen in de Wajong in hoog tempo toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4