Ze* i Men menge het slijpsel De hype kan Marechaussee schiet agenten te hulp tijdens jaarwisseling Aftellen PZC 2 I Dinsdag 18 december 2007 PZC De krant 5 weken voor 15 euro! Meer politietoezicht in risicoplaatsen op Beveland en Walcheren. De dagen brokkelen steeds verder af 's Ochtends komt de dag maar moeilijk op gang. En niet alleen de dag als ik om heen kijk. Kinderen en collega's kijken uit naar het begin van de vakantie. Het dekbed optillen wordt een bijna onmogelijke opgave in de vroege donkere ochtenduren. De oude man die 2007 heet, loopt op z'n laatste benen. De kou, die ons plots vanuit het oosten bereikt, zuigt het laatste restje energiereserve weg. Don- keromrande ogen, bleke neuzen en opgezette kragen bewegen zich vlug door de stad. Snel naar huis, kaarsje aan, sloffen aan en deuren dicht. Het nieuws geeft ook weinig aanleiding voor een goed hu meur. Iemand die over de betaald voetballertjes gaat noemt agenten 'verwende kereltjes'. Verwend zijn voetballertjes aller minst natuurlijk. Wat krijgt de gemiddelde voetballer en wat krijgt de gemiddelde agent? Wat presteren ze? Misschien zou stuk loon voor spitsen een idee zijn, net zoals dat voor de nieuwe postbodes geldt. Geert Wilders wordt de politicus van het jaar. Wat zegt dat over ons als volk? Het zijn inderdaad donkere dagen. In alle vroegte loop ik door de tuin. Het is nog niet licht gewor den. Het gras kraakt onder mijn voeten. Het is stil, de wereld slaapt. Zelfs mijn ganzen reageren niet als ik eraan gelopen kom. Ter wijl deze veelvraten normaal luid gakkend aangewaggeld ko men. De kip, die zich even liet zien, kruipt weer in haar hok. De haan laat een flauw geluidje horen. De ijslaag op de water teil is centimeters dik. Nog even. Op 22 december acht minuten over zes 's ochtends is het wier- wende, dan lengen de dagen weer. Snel naar huis, kaarsje aan, sloffen aan en deuren dicht COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pze.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060, E-mail pzcfamilieberichten@wegenerdagbladen.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bei PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Hoe kouder, hoe beter, is het devies van IJsclub De Schelde. Ijsmeester Jo Houtekamer zat gisteren al verwachtingsvol te kleumen in de clubkantine. door Ondine van der Vleuten Als Jo Houtekamer 's och tends buitenkomt en de kou naalden in zijn wangen steekt, als hij flink moet krabben om zijn auto ruiten ijsvrij te maken en zijn adem wolkjes vormt, dan bonst zijn hart van vreugde. Jo Houteka mer is namelijk ijsmeester van IJsclub De Schelde in Kruiningen. „Ja, daar wordt wel eens wat lache rig over gedaan, maar het is nog niet zo makkelijk! Mijn taak is: zor gen dat er een goede ijsvloer ligt. En dat die goed blijft. Twee keer per dag meet ik, hiermee." Hij houdt een ijzeren staafje met een blokje hout eraan omhoog. Een ei gen ontwerp. IJsclub De Schelde heeft sinds 2002 een geasfalteerd terrein van zo'n 75 bij 40 meter tot zijn be schikking, voorzien van een afwa tering. Elk jaar komt het bestuur in oktober bijeen. Op 1 november gaat de riolering dicht, zodat het veld kan vollopen met hemelwa ter. Begin december bekijkt het be stuur of er genoeg water in staat en pompt zonodig bij. En dan is het wachten op gunstig weer. In 2003 hebben ze maar liefst elf gra den vorst gehad. Maar ja, vorig jaar is de ijsbaan precies één zon dag opengeweest. „Om tien uur gingen we open en om elf uur stond er 180 man op het ijs. Jam mer alleen dat 's middags de zon flink ging schijnen, toen was het snel over. Op zich zitten we hier heel goed. Twee nachten 5 graden vorst, een oostenwind en zo'n wa terig, krachteloos zonnetje: dan groeit het ijs onder je ogen aan. Vorig jaar hebben we er met zijn drieën naar zitten kijken." Eerst verdikte het water zich tot een matte massa, waarin ijsnaalden be gonnen te groeien. En geleidelijk zagen ze hoe zich een sterke ijs vloer vormde. „Als het begint te vriezen, zetten we direct hekken 'Mijn taak is: zorgen dat er een goede ijsvloer ligt. En dat die goed blijft' om het ijs. Anders kun je er don der op zeggen dat er kinderen op afkomen die er voortijdig op gaan." De afgelopen vijfjaar is de ijsbaan een dag of vijftien open geweest. Het lijkt weinig, maar het is het waard, zeggen Houtekamer en se cretaris René Geelhoed. „Machtig mooi. Het ijs is het beste als er nog een centimeter water onder zit, dan is het net of het leeft. Net natuurijs. Dat schaatst zachter; als of er een kussen onder ligt. Soepel ijs, noemen we dat." De ijsmeester is de eerste die op het ijs mag, als het klaar is. Daarna gaan de deu ren open en mag iedereen. Voor een piepklein prijsje, want IJsclub De Schelde heeft geen leden en dus ook geen inkomsten uit contri butie. In ruil daarvoor zorgt de club voor veiligheid en gezellig heid. „Er zijn altijd ehbo'ers in de buurt voor ongelukjes, wie trek heeft kan warme chocolademelk, snert of een broodje worst kopen en als je thuis geen schaatsen hebt, kun je ze voor 'n prikkie hu ren. Allemaal schaatsen die we ge kregen hebben en opgeknapt. Heb ik vorig jaar nog geslepen en net jes in het vet gezet." Om tien uur 's avonds gaat dan de baan dicht en komt het bestuur ve gen. Want de sneeuw moet eraf Als die erop ligt, kan het ijs niet aangroeien. En dan zet Houteka mer zijn geheime wapen in. Hij vermengt het slijpsel van de schaatsen met heet water tot een papje, en metselt dat als cement in de uitgetrapte bochten. Netjes met een spatel in de krassen en de scheuren. „De andere dag heb je weer een prachtige ijsvloer!" Meer dan zestig ijsdubs en verenigingen in Zeeland Op de site www.ijsdubzeeland.nl staat een overzicht van ijsclubs. Oprichter Max Vriesema, die ijvert voor een overdekte 400 meter ijs baan in Goes, telde er 65. De verenigingen hebben samen 18.786 leden. Henk Kasper: „Voor de Elfstedentocht wijkt bij mij alles." foto Willem Mieras Laat dat ijs maar komen. Henk Kasper uit Wemel- dinge is er klaar voor. In zijn winkel wachten no ren, ijshockey- en kunstschaatsen al tien jaar op massale schaats- koorts in Zeeland. „Ik heb natuurlijk wel aanloop van Zeeuwen die op de ijsbaan in Breda schaatsen, maar mijn schaatsvoorraad van de koude win ter in 1997, die heb ik nog steeds." Kasper weet als geen ander hoe hij schaatsen in optimale conditie moet brengen. „Noren moeten een beetje rond zijn aan de voor- door Marcel Modde GOES - De politie in Zeeland krijgt tijdens de jaarwisseling hulp van de marechaussee. Volgens woord voerder A. Don zijn de extra han den nodig omdat een relatief groot aantal mensen met pensioen is ge gaan en veel nieuwe krachten nog in opleiding zijn. De marechaussee kan op elke ge wenste locatie worden ingezet. „Af hankelijk van de concrete behoefte aan extra handen. Ze gaan niet al leen op pad, maar samen onze ei gen mensen", aldus Don. In de aanloop naar de jaarwisseling wordt het politietoezicht in Krab- bendijke, Arnemuiden en Middel burg opgevoerd. „Dat doen we om te voorkomen dat we het verwijt krijgen dat je de politie daar een heel jaar amper ziet en alleen in de nieuwjaarsnacht veel. Maar het zijn niet meer mensen dan anders tijdens oud en nieuw." In Krabben- dijke en Arnemuiden kwam het de afgelopen jaren tot ongeregeld- PJI De politie Zeeland heeft te weinig agenten om tijdens de jaarwisseling op pad te gaan. Daarom springt de marechaus see bij. heden. Door overleg met de betref fende gemeenten en contacten met (jongeren)organisaties binnen de samenleving tracht de politie de overlast te beperken. Naar aanleiding van onlusten op diverse plaatsen in het land vorig jaar, heeft de politieacademie on derzoek gedaan naar de achter gronden. Daaruit blijkt dat er on der meer in zwaar christelijke ge meenschappen sprake is van een doorgeschoten traditie, waarbij 'al les moet kunnen' en ook geweld wordt gepleegd tegen politie en an dere hulpverleners. In heel Zeeland hebben rondom de jaarwisseling 150 mensen dienst, inclusief de marechaussees.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2