ee .and Herberg bij de Seniorenraad zet in op gemotiveerde leden Blokweg vreest verkeersprobleem Fred en Marijke gaan door met dromen i Kerstverhaal op z'n Engels Alarm stopt bijna-inbreker 22 Dinsdag 18 december 2007 PZC Adviesraad voor ouderen wil slagvaardiger optreden. Omwonenden Noorderpolder bang voor bouwverkeer. Poorthuisje mogelijk destijds in opdracht stadsbestuur gebouwd. Duo uit Brouwershaven knapt beurtvaarder op en woont nu op water. ZH If door Ali Pankow ZIERIKZEE - „We willen niemand af schrikken en het hoeven geen su permensen te zijn, maar aan toe komstige bestuursleden worden wel duidelijk voorwaarden ge steld", zegt voorzitter J. de Graaf van de Seniorenraad Schou- wen-Duiveland. Het bestuur van dit adviesorgaan heeft besloten slagvaardiger te gaan functioneren. Naast het uit brengen van advies over beleid dat ouderen betreft, wil de senioren raad ook meer onderzoek gaan uit voeren om de resultaten van dat beleid te kunnen beoordelen. Om dat voornemen te kunnen waarmaken, zullen de bestuursle den meer tijd en inzet moeten gaan leveren. Verder wordt bezien of er een nieuwe opzet moet ko men voor de aparte commissies binnen de seniorenraad. Definitieve besluiten hierover hoopt het algemeen bestuur eind januari te kunnen vaststellen. In middels liggen de concept-voorstel len daarvoor gereed. Een van de voorwaarden is dat het convenant tussen de gemeente en de seniorenraad drastisch wordt ge wijzigd. Die overeenkomst dateert van 1998 en blijkt volgens het dage lijks bestuur van de seniorenraad achterhaald. De veranderingen hebben te maken met de wens meer als zelfstandige stichting te gaan functioneren. Van de bestuursleden wordt ver wacht dat zij maatschappelijk be trokken zijn, beschikken over tijd, inzet en vaardigheden op het ge bied van taal, communicatie en het werken in teamverband. Bin nen het algemeen bestuur bestaat enige twijfel of het volgen van stu diedagen verplicht moet worden gesteld. „We willen eventuele be langstellenden toch ook niet af schrikken", aldus K. Mandemaker. Volgens voorzitter De Graaf is dat zeker niet de bedoeling, maar die nen bestuursleden goed te besef fen dat hun inzet weliswaar vrij willig is, maar niet vrijblijvend kan zijn. Om slagvaardig en als zelfstandi- ge stichting te functioneren stelt de seniorenraad voorwaarden aan bestuursleden. Ook het con venant moet worden gewijzigd. Grote Kade 40/42 Segeersstraat 66/68 GOES MIDDELBURG HEINKENSZAND - In de H. Blasius- kerk in Heinkenszand begint zon dag om 20.00 uur de twaalfde edi tie van het Festival of Lessons and Carols. Dit is een traditie die voortkomt uit de Anglicaanse kerk uit Enge land en door het King's College Choir in 1918 is ingevoerd. Middels liederen en lezingen uit het Oude en Nieuwe Testament wordt het kerstverhaal uitgebeeld. Aan de bijeenkomst in Heinkens zand werken zeven kerkgenoot schappen mee. door Piet «leemans ZIERIKZEE - De bewoners van de Lange en Korte Blokweg in Zierik- zee zijn bang dat de bouw van nieuwbouwwijk Noorderpolder II hen overlast van bouwverkeer gaat bezorgen. Dat bleek gisteravond tij dens een drukbezochte informatie avond over Noorderpolder. Noorderpolder II behelst de bouw van 700 woningen in de omgeving van Korte Blokweg, Lange Blok weg en Emil Sandstromweg. Het plan is in vier 'bouwporties' opge deeld en waar de bewoners van de Blokweg bang voor zijn is dat zwaar bouwverkeer straks langs al le kanten naar de nieuw te bou wen wijk rijdt. Daardoor wordt, zo vrezen buurtbewoners, zowel de Blokweg als de Emil Sandstrom- weg er bepaald niet veiliger op. Woordvoerder van de gemeente Schouwen-Duiveland Paul van Tuil verzekerde de bezoekers van de informatieavond dat alles op al les gezet wordt om alle bouwver keer volgens een vaste route - via de Korte Blokweg - naar de bouwlocatie te voeren. Om de nu vrij smalle Korte Blok weg geschikt te maken voor het bouwverkeer en het toekomstige woon- en werkverkeer vanuit de nieuwe wijk wordt de weg ver breed. Dat karwei begint over en kele weken. Aansluitend volgt de aanleg van een rotonde op de krui sing van Lange met Korte Blok weg. Uiteindelijk wordt ter hoogte van sportpark Den Hogen Blok nog een tweede rotonde aange legd. Wanneer dat staat te gebeuren is tot groot verdriet van de Blokweg- bewoners nog niet bekend. Bewoners van de Lange en Korte Blokweg in Zierikzee zijn bang dat de bouw van nieuwbouwwijk Noorderpolder II de verkeersvei ligheid in gevaar brengt. door Betty Blikman-Ruiterkamp ZIERIKZEE - De Noordhavenpoort - gebouwd volgens de eisen van die tijd op het gebied van vesting bouw - kreeg haar huidige vorm in de zestiende eeuw. Nadat aan het einde van die eeuw het nieuwe havenkanaal was gegra ven en daarna het Oranje- en het Blauwe bolwerk werden aange legd, nam het militaire belang van de Zuid- en Noordhavenpoort sterk af Waarschijnlijk bouwde men toen een huisje tegen de bui tenkant van de poort. Het kwam vroeger veelvuldig voor, vlakbij een stadspoort een drinkgelegenheid annex herberg. Rotterdam bijvoorbeeld, had er in de zeventiende eeuw zelfs vijf Per sonen die na de sluitingstijd van de poort arriveerden, konden daar verblijven tot de poort weer open ging en ze de stad in konden gaan. Waarschijnlijk gaf het stadsbe stuur opdracht tot de bouw, want er is in 1687 een vermelding dat de burgemeesters en thesauriers 'de wooninghe op de hoek van de Noordhavenpoort' in huur gaven aan de sasmeester. Kennelijk fun geerde het toen als woonhuis. In 1772 veranderde dit. Jan Zegers kreeg toestemming om er te tap pen. Na hem kreeg de weduwe Neeltje Janse Bes in 1785 de ver gunning. Gedurende de Franse tijd werd het bewoond door twee gezinnen, maar in 1819 bewoonde de 37-jari- ge Frans Sauvijn het huisje samen met zijn vrouw Francina Kwiete en hun acht kinderen. Hij was arbeider en zijn vrouw tapster Daarna woonde er een timme mansknecht, een zakkendrage een hovenier en de timmermans knecht, inmiddels eigen baas ge worden. In 1848 werd het weer als herberg in gebruik genomen door Rudolph van Graafeiland uit Oos- terland. Hij overleed echter al in 1850. De volgende eigenaar was Pieter van der Weyde, een veearts. Na hem kocht Cornelis van der Lek de Clercq (1811-1886) het aan. Hij woonde dichtbij, in het laatste huis aan de Oude Haven nz. Deze notaris was in zijn tijd de rijkste man van Zeeland. Om meer huur te vangen, splitste hij het pand in tweeën, en bracht een extra voordeur aan. Ook de volgende eigenaar, hovenier Stoffel Fondse, bleef het in tweeën verhu- ln de negentiende eeuw woonde er een gezin met acht kinderen ren. In die tijd woonde er weer een gezin met acht kinderen, en' wel in het kleinste gedeelte! Na' nog enkele andere bewoners kwam het pandje in 1927 in han den van Leendert Geluk. Hij maak te er weer een geheel van en be-' gon er een kolenhandel. Later kon men er ook terecht voor kruide nierswaren en klompen. Zijn doch ter woonde er tot de huidige leeg stand. Het karakteristieke pandje werd al afgebeeld op gravures uit de zeven-: tiende eeuw. Rotterdam heeft er' niet een meer. Zierikzee nog wel. Een uniek exemplaar. i Karakteristiek bouwwerk diende vele doelen Eeuwen geleden fungeerde het huisje als herberg voor laatkomers die de stadspoort gesloten vonden. Later deed het dienst als woning. Ooit was er ook een kolenhandel in ge vestigd. Het tegen de poort aangebouwde woninkje staat op de lijst van gemeen telijke monumenten. Het poorthuisje staat sinds 1 juli dit jaar leeg. Restauratiearchitect P. van Traa heeft laten weten dat hij het huisje best wil kopen en opknappen. door Martijn de Koning BROUWERSHAVEN - Blijf dromen, hebben Fred Mielard en Marijke van Veen in sierlijke letters op de muur boven hun nieuwe bed ge schilderd. Dat is voor de twee geen probleem. De ene droom, het casco van een oude beurtvaar der ombouwen tot een complete woning, is net verwezenlijkt en de volgende komen alweer boven: „Parijs, Berlijn: we kunnen er zo naar toe varen." Voorlopig blijven dat dromen. „We doen het nu even rustig aan", vertelt Marijke. „We hebben maan denlang zonder spanning gewerkt, tót het moment dat we een datum noemden waarop we klaar wilden zijn. Toen werd het natuurlijk stressen." Want 'die paar kleine dingetjes' die nog moesten gebeu ren, dat bleek toch wel veel werk: de boot afmaken, verhuizen van de tijdelijke vakantiewoning naar het varende huis en natuurlijk de proefvaart, waarbij het de vraag was of er niet vanalles zou gaan lekken. Het kwam allemaal goed, waarna afgelopen zaterdag de boot offici eel gedoopt werd. „Door mijn moeder van achtentachtig", vertelt Fred. Familie en vrienden kwa men massaal opdagen, waardoor er meer dan honderd mensen ge tuige waren van de slinger aan de champagnefles. „Gelukkig hadden we een partyboot gehuurd", zegt Marijke. „We konden die mensen moeilijk op de kade laten staan." En nu ligt de 'Vader Knipmes' (een term die Marijkes vader bezig de als hij een lelijk woord wilde ge bruiken) dus te Dronken aan de Marijke van Veen, Fred Mielard en Dorus op de gloednieuwe 'Vader Knip mes'. foto Dirk-Jan Cjeltema loswal in Brouwershaven. „Het eer ste tochtje over de Grevelingen zit er al op", vertelt Marijke. „Prach tig. En zo stil in deze tijd." Er gaan de komende tijd veel trip jes volgen, weet het duo. „Maar vraag ons niet welke en wanneer, want we hebben geen zin meer om te plannen", zegt Marijke. „Dat is ook helemaal niet meer no- die." Toch laten ze wel een naar be stemmingen vallen. „We hoeven niet meteen ver weg. Nederland is mooi genoeg", vindt Marijke. Fred heeft wel wat wensen in zijn ach terhoofd. „Ik hou wel van een be zoekje aan een grote stad. We kun nen zo naar Parijs of Berlijn. Zo lang we maar op de binnenwate ren kunnen blijven." Kortom: wensen genoeg om over te hliiven dromen OUDDORP - Voor een eigenaar vanl een woning aan de Vuurbaak irj Ouddorp heeft het inbraakalarr zijn nut bewezen. Een onbekende klom daar zondal over de schutting en probeerde d| achterdeur open te breken. Daarq ging het alarm af De bijna-inbreker schrok en er snel vandoor. De politie is naar de inbreke^ 7 hpV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 26