Bratz stoot Barbie van de troon Tweede kind Burton en Bonham Carter Amy Winehouse moet mogelijk cel in Murphy en Mel B. hebben weer contact Naaktfoto's Desperate Housewife op internet PZC Dinsdag 18 december 2007 17 Bratz van MCA Entertainment. foto GPD Barbie en Bratz vliegen elkaar in de haren. Een brutale vlerk neemt het op tegen een blonde dame van middelbare leeftijd. Ze verdringen elkaar in de winkelschappen en knokken om de gunst van de poppenmoedertjes. door Maarten van de Rakt Barbie is al jaren een klassie ker. Decennia lang had de pop het rijk alleen. Ze was een onaantastbaar icoon. Was, want de snotneuzen van Bratz doen hun best om blonde dame Barbie te onttronen. Op de winkelvloer hebben ze de nodige meters ingepikt. Sinds een paar jaar zijn ze in Ne derland prominent aanwezig. Dat komt tot uiting in verkoopcijfers en prijzen, zoals de nominatie voor speelgoed van het jaar, waar overigens ook Barbie meedingt, maar dan in een andere leeftijdsca tegorie. Bratz haalt mooie kijkcij fers met een Nickelodeon-serie, won ook een Kids Choice Award Barbie versus Bratz Barbie komt van Mattel, Bratz van MGA Entertainment, beide bedrijven zijn gevestigd in Californië. MCA importeerde onder meer Nintendo en werd groot met de Power Rangers. In het portfolio zitten onder meer BabyBorn, Spiderman en Shrek. In de stal van Mattel treffen we Fisher-Price en Match box aan. Mattel is voor 30 procent afhankelijk van Barbie, MCA voor 50 procent van Bratz, menen analisten. Om het pikant te maken: Bratz is bedacht door Car ter Bryant, die Mattel in 2000 verliet. Hij liet de poppen zien aan de dochter van de MGA-baas die genoeg had aan de twinkeling in haar ogen. Eigenlijk hetzelfde verhaal als de oorsprong van Barbie. Mattel verwijt Bryant de Bratz ontwikkeld te hebben toen hij werkte bij Mat tel. Dan is zijn idee eigendom van Mattel, die een rechtszaak heeft aange spannen. „Kwestie van principe", zeggen ze bij Mattel. „Als we er niet in ge loofden, begonnen we er niet aan." „Ze kunnen op de markt niet winnen, dus slepen ze ons voor de rechter", stelt MGA-baas Isaac Larian. „Mattel is wanhopig." Meer rechtszaken volgden. Mattel beticht MCA van diefstal van bedrijfsinformatie, die de snelle groei zou verklaren. MCA klaagde op zijn beurt de concurrent aan. De MyScene-poppen zouden plagiaat zijn. Larian mag graag provoceren. Op een grote speelgoedbeurs trok MCA twee jaar geleden de aandacht met een foto van actrice Hillary Duff met een Bratz. Duff is zo ongeveer de ambassadrice van Barbie. op deze kinderzender. Bratz pakt vanaf 2001 meteen uit over breed front: met cd's, games, films, maga zine, dekbedden en straks ook py jama's. De naamsbekendheid in Nederland is opgekrikt tot 60 pro cent. „Het is een nieuw concept, dat draait om passion forfashion (pas sie voor mode)", zegt marketing manager Onno van de Werken. „De kracht is dat het multi-etni- sche poppen zijn, waarmee de meisjes zich kunnen vereenzelvi gen. De poppen lijken op hun ido len. Ze zijn lekker eigenwijs en hip. We zetten ze neer als een vriendin die je erg leuk vindt. We luisteren goed naar de meisjes." Vier Bratz (Yasmin, Sasha, )ade en Cloe) nemen het op tegen Barbie. Ze zien er hipper en stouter uit, in goed Engels meer streetwise. Ze ogen cartoonachtig, met relatief grote hoofden, vollere lippen en zijn kwistiger met make-up dan Barbie. Bratz is meer Jennifer Lopez en Christina Aguilera, terwijl Barbie goede maatjes is met Hillary Duff De Bratz haken aan bij de video clips van MTV. In Groot-Brittan- nië gaven ze zestig live concerten, met echte zangeressen. De fans braken de tent af Een soort K3-ef- fect. Barbie heeft een imago overeind te houden. „Ze heeft al negentig carrières achter de rug. Begon als fotomodel, werd later fitness-in structeur, tennisster en chirurg. Dit jaar is ze fotograaf Iedere keer doet ze wat anders. Ze gaat steeds met de tijd mee", verklaart marke tingmanager Margo Ludoph. „We zijn innovatief, kijken naar de trends. Wat dragen bekende ster ren, zoals Hillary Duff? Wat is voor meisjes relevant door de ja ren heen?" Over het karakter zegt Ludoph: „Barbie is een jonge teen ager die meisjes inspireert. Die kunnen zich inleven in haar we reld. Ze is dynamisch, niet brutaal, meer een beschaafd type dat moe der graag in huis wil hebben voor haar kind. Absoluut niet ordinair." Van de Werken filosofeert: „Bar bie heeft met haar 48 jaren enigs zins een imagoprobleem. Wat we horen van meisjes is dat hun moe der een Barbie had en oma, maar dat zij liever kiezen voor hun ei gen identiteit." Natuurlijk gaan beide modepop pen met de tijd mee. De nieuwste Barbie kan zingen en brengt ook liedjes van de mp3-speler ten geho re. Beide firma's maken de stap naar internet, waar de meisjes ver der kunnen frutten. Daar kunnen ze een eigen slaapkamer inrichten, poppen samenstellen en aankle den en chatten met vriendinne tjes. Het is even wennen, een pop met een usb-stick of iPod erin. Bij Bratz schermen ze met hun marktpositie. Van de Werken zegt dat Bratz nummer één is in Cana da, Groot-Brittannië, Scandinavië. In de VS is het stuivertje wisselen. „Dat mogen ze roepen; daar doen we niet aan mee. Zo zitten we niet in elkaar. Op de lange termijn heb je er ook niks aan", reageert Ludoph. Vaststaat dat we nog al tijd groeien. Misschien zijn ze marktleider in een bepaald seg ment, maar wij kijken naar de he le markt." Dat Barbie toch een probleem heeft, blijkt uit het aantreden van een nieuwe baas, Chuck Scothon. „De competitie is veranderd, dat kunnen we niet ontkennen", gaf hij eerder ruiterlijk toe. Markton derzoekers gaven ook aan dat Bar bie niet cool genoeg is en niet sexy, maar ze constateren vooruit gang- Verkoopcijfers willen de marke tingmanagers niet kwijt. Dat geldt ook voor grote ketens. De direc teur van een groep speelgoedza ken meldt dat er meer Bratz dan Barbies over de toonbank gaan. „Het gaat boven verwachting", constateert Van de Werken. „Nor maal doe je er langer over." Ludoph werpt op: „Iedere seconde vliegen er wereldwijd drie Barbies over de toonbank." Niettemin brengt het derde kwartaal een min van 4 procent wereldwijd. Beiden zien de toekomst vol ver trouwen tegemoet. „We zetten een gezonde poppenlijn neer. Daarmee kunnen we nog jaren vooruit", zegt hij. „Over 48 jaar be staan we zeker nog, absoluut", meldt zij. Tijden veranderen. Meisjes begin nen eerder met een pop, en als ze acht zijn, springen ze achter de pc. „Mijn moeder had er wat moeite mee, toen ik een Barbie wilde", weet Ludoph. „Ze vond in de ja ren zeventig Barbie wel erg mo dern." ALLE MENSEN De Engelse actrice Helena Bon ham Carter is in Londen beval len van haar tweede kind. Dat meldt het Amerikaanse show- bizzmagazine People. „Het is een prachtig kerstcadeau voor de familie", aldus de woordvoerster van de actrice tegen het blad. De naam van het meisje is nog on bekend. Bonham Carter is onder meer bekend van haar rollen in de films Fight Club en Planet of the Apes. Tijdens de opnames van die laatste film ontmoette ze haar partner Tim Burton, die de film regisseerde. De verfilming van de musical Sweeney Todd le verde beiden onlangs een nomi natie op voor de Golden Globes. Amy Winehouse is mogelijk ver strikt geraakt in een ernstige drugszaak, waardoor haar een ge vangenisstraf boven het hoofd hangt. Dat meldt News of the World. De omstreden zangeres wordt in de gaten gehouden door de politie in verband met de drugsaffaire van haar man Blake Fielder Civil, die al achter de tralies zit. Hij zou een getuige in een grote drugszaak hebben geprobeerd om te kopen en zit in voorarrest. Winehouse is mo gelijk betrokken bij de deal, waarmee ruim 200.000 pond ge moeid is. Ze wordt ervan ver dacht het geld te hebben voorge schoten. Momenteel worden vin gerafdrukken en DNA van de Britse popdiva onderzocht, en zal de politie haar ondervragen. Voormalig Spice Girl Melanie B. heeft na maanden radiostilte weer contact met haar ex en de vader van haar kind Eddie Mur phy, meldt Entertainmentwise. Volgens bronnen werd Stephen Belafonte, Mel B.'s man, woest toen Murphy zijn vrouw on langs belde. De twee spraken el kaar maanden niet. Toen Mel B meldde dat ze zwanger was van Murphy's kind, geloofde die dat niet. Via een dna-test werd ech ter duidelijk dat Murphy wel de gelijk de biologische vader is van het nu 8 maanden oude kind. Op internet zijn foto's opgedo ken van een naakte 'Desperate Housewife' Marcia Cross. De ac trice had de kiekjes, gemaakt door haar man Tom Mahoney, vorig jaar zelf weggegooid. Een vuilnisman viste ze uit de vuil nisbak, meldt de New York Marcia Cross. foto EPA Post. Cross (45), die op de foto's een douche neemt, probeerde vergeefs publicatie tegen te hou den. Ze begrijpt niet waarom ie mand geïnteresseerd zou zijn in haar v naaktfoto's. „Ik <1 ;|k ben een bleke bonenstaak, zie er niet zo goed uit", zegt Cross, die de perfec tionisti sche Bree speelt in Despera te House wives.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17